Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Rezervuj letenky za 239€!

Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Rezervuj letenky za 239€!

Ostrov kvetín, večne zelený ostrov, záhrada Atlantiku alebo ostrov jari. To sú prezývky kúzelného portugalského ostrova Madeira, na ktorý sa môžeš ľahko vybrať počas celého roka. Madeira má príjemnú klímu, nádherné horské treky, more, výborné ostrovné jedlo, víno a veľmi pokojnú a pohodovú atmosféru. Poď sa tam pozrieť napríklad začiatkom roka 2024.

Reklama

Lacné letenky na Madeiru

 • Odkiaľ? Z Viedne
 • S kým? Letecká spoločnosť Wizz Air
 • Kedy? Január – marec 2024
 • Príklad? Termín 12. – 19. január 2024 (POZRI KALENDÁR)
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, malá príručná batožina

Akciové letenky

Vitaj na Madeire!

Už samotné letisko je zážitok!

Priaznivci letectva a architektúry zaplesajú na Madeire už pri samotnom pristávaní. Miestne letisko totiž patrí k najbizarnejším na svete. Pristávacia dráha je veľmi krátka aj napriek tomu, že ju predlžovali. Časť dráhy tak visí na stĺpoch nad morom a pristátie je povolené len špeciálne vyškoleným pilotom.

Pristávacia dráha nad vodou na Madeire

Všetko sa točí okolo CR7

V poslednej dobe sa dostáva Madeire stále väčšej a väčšej pozornosti vďaka svojmu najslávnejšiemu rodákovi, ktorým je futbalista Cristiano Ronaldo. Spomínané medzinárodné letisko bolo v roku 2017 dokonca premenované na „Madeira International Airport Cristiano Ronaldo“. Hneď po prílete na teba bude čakať socha portugalskej ikony. Pôvodná smiešna socha, z ktorej si robili ľudia srandu po celom svete, bola nahradená dôstojnejším zobrazením.

Múzeum CR7 vo Funchale

Priaznivci Ronalda môžu vyraziť aj do jeho vlastného múzea CR7, ktoré sa nachádza na konci promenády v centre hlavného mesta Funchalu. Múzeum jedného muža je rozšírené aj o Ronaldovu CR7 hotel a reštauráciu.

Zájdi si na pohárik madeirského vína k Ronaldovi

Kvetinový festival na Madeire

Teploty na Madeire sa po celý rok pohybujú okolo 20 stupňov. Na rozdiel od susedných Kanárskych ostrovov teploty spravidla nikdy neprekročia maximum 25 stupňov, čo nahráva miestnej vegetácii. Ostrov kvetov je preto pre Madeiru veľmi trefnou prezývkou.

Štyri týždne po Veľkej noci sa pravidelne usporadúva kvetinový festival. Tento farebný sviatok je oslavou jari a patrí k najkrajším na Madeire. Vo Funchale v tomto čase uvidíš úžasný sprievod kvetinových vozov. Pekné sú aj samotné oslavy Veľkej noci, pretože Portugalsko je veľmi nábožensky založenou krajinou.

Madeira je kvetinovým rajom

Hor sa do hôr!

Madeira rozhodne nie je plážovou destináciou. Napriek tomu však na ostrove nájdeš rôzne možnosti na kúpanie. Čakajú na teba pláže s čiernym sopečným pieskom aj pekné prírodné lávové bazéniky. Väčšina turistov však prichádza kvôli horskej turistike.

Horské treky na Madeire

Horské túry s úžasným výhľadom

Na Madeire sme si zamilovali treky pozdĺž tzv. levád, čo sú úzke vodné kanály, ktoré boli historicky vybudované naprieč celým ostrovom. V hoteli alebo v informačnom centre si vyžiadaj mapu týchto levád. Trasy majú rôzne obtiažnosti označované číslami od 1 do 3. Na prvú ľahkú prechádzku „po stopách levády“ sa môžeš vydať hneď z Funchalu do mesta Chamacha. Často sa prechádza tunelmi, a tak je dobré mať baterku alebo aspoň nabitý telefón. Uvidíš vodopády, eukalyptové lesy, jazierka a obrovskú prehliadku kvetín.

Vydaj sa do hôr pozdĺž levád

Najvyššie hory: Pico Ruivo a Pico Arieiro

Jedným z najťažších chodníkov je 18-kilometrová trasa po hrebeňoch hôr Encumeada, Torrinhas a Pico Ruivo. Posledné hora Pico Ruivo je najvyšším vrcholom celej Madeiry. Z výšky 1862 metrov nad morom budeš mať za jasného počasia úchvatný výhľad do okolia.

Z niektorých výhľadov budete odpadávať!

Ďalšia horská túra na nás čakala medzi najvyššími vrcholkami Pico Ruivo a Pico Aireiro. Táto trasa pozdĺž levády je asi najkrajšia na ostrove! Cesta je veľmi dobrodružná, lebo sú na nej tunely aj laná, ktoré ti pomôžu v prekonávaní náročnejších úsekov. Výhľady sú skvelé a často si pripadáš ako v nebi, pretože pochoduješ nad oblakmi. Trek trvá asi 4 hodiny.

Pri túrach často zažiješ inverziu

Co ešte určite na Madeire vidieť?

Najlepšie urobíš, keď si na Madeire aspoň na pár dní prenajmeš auto. Získaš tým slobodu, budeš sa môcť zastaviť na plážach a spoznáš ďalšie zaujímavé miesta. Za návštevu rozhodne stojí útes Cabo Girao, morské bazéniky Porto Moniz alebo lávové jaskyne sv. Vincenta.

Množstvo atrakcií na teba čaká aj v hlavnom meste Funchal. Zájdi sa pozrieť na rozľahlé botanické záhrady nad mestom alebo na ochutnávku silného vína z Madeiry, ktoré je obdobou portského.

Druhý najvyšší útes v Európe – Cabo Girao

Ochutnaj miestne špeciality!

Využi toho, že sa Madeira nachádza uprostred oceánu a uži si ostrovnú gastronómiu, ktorá je bohatá na ryby a morské plody. Prvýkrát v živote sme ochutnali napr. mečiara, žraloka a ďalšie špeciality. Večer sa môžeš prejsť po prístave, kde uvidíš aj jachtu, ktorá patrila slávnej kapele Beatles. Dnes je z jachty luxusná reštaurácia.

Rybie špeciality na Madeire

Ak budeš vracať požičané auto na letisku, zájdi sa ešte pozrieť na neďalekú sochu Krista v Garajau. Choď sa pozrieť aj na najvýchodnejší cíp ostrova Ponta de São Lourenço, odkiaľ urobiš nádherné fotografie madeirských útesov. Ďalším symbolom Madeiry sú farebné domčeky Palheiros v Santana.

Výhľad z Ponta de São Lourenço
Domčeky Palheiros v Santana

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek, redaktor Pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore