Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 letísk, ktoré vám zaručene dvihnú adrenalín

Lietanie je najbezpečnejší spôsob prepravy a okrem toho, že sa vďaka nemu viete dopraviť do všetkých kútov sveta, má ešte jednu výhodu. Je to obrovský zážitok! A keď máte možnosť pristávať na niektorom z letísk v tomto článku, bude ten zážitok ešte asi tak 1000-krát silnejší. Neveríte? Poďte sa pozrieť na najadrenalínovejšie pristávacie plochy na svete. Ak radi cestujete, určite ste sa už s niektorým z nich niekedy v živote stretli. A ak nie, možno je čas to zmeniť!

Reklama

1. Princess Juliana International Airport, Svätý Martin

Jedna z najznámejších letiskových dráh na svete. Lietadlá tu totiž pristávajú približne 10 metrov nad hlavami ľudí slniacich sa na pláži nádherného karibského ostrova Svätý Martin. Ide o druhé najvyťaženejšie letisko vo východnom Karibiku a na pláži Maho nájdete aj presný rozpis prichádzajúcich a odchádzajúcich lietadiel. Odolávať sile prúdových motorov môže byť na jednej strane super zábava pre turistov, na druhej strane môžete ľahko prísť ku zraneniu v dôsledku silných vzdušných vírov.

2. Gibraltar International Airport, Gibraltár

Na Slovensku máme futbalový štadión, kde pravidelne premáva železnica, tak prečo by Gibraltár nemohol mať letisko, kde autá dávajú prednosť lietadlu? Presne tak. Toto letisko je navyše obklopené vodou a má veľmi krátku pristávaciu dráhu s dĺžkou len 1 828 metrov. Aj najmenšia pilotova chyba sa teda môže skončiť pádom lietadla do mora. Cez letiskovú plochu vedie aj najrušnejšia ulica Winston Churchill Avenue na hranicu so Španielskom.

3. Juancho E. Yrausquin, Holandské Antily

Aké je to pristáť na najkratšiu letiskovú dráhu na svete? Spýtajte sa pilotov, ktorí už boli na letisku Juancho E. Yrausquin na ostrove Saba (Holandské Antily). Dráha meria neuveriteľných 396 metrov, takže prevetrá znalosti pilota pri každom jednom pristávaní. Lietajú sem (našťastie) len menšie lietadlá v rámci vnútroštátnej dopravy.

4. Ice Runway, Antarktída

Viete si predstaviť, že by pristávaciu dráhu tvoril len ľad? Na Antarktíde veru veľmi na výber nemajú. A tzv. Ice Runway je nebezpečný práve kvôli spomínanej vode v tuhom skupenstve. Tlak lietadiel môže spôsobiť, že jeho povrch sa poruší a lietadlo havaruje. Letisko sa nachádza na najjužnejšom cípe Ross Island v Antarktíde. Používa sa v každom ročnom období až do decembra, kedy sa začnú topiť ľady.

5. Courchevel Airport, Francúzsko

Letisko, ktoré patrí medzi tie najextrémnejšie. Okrem toho, že sa nachádza v zasnežených francúzskych Alpách v nadmorskej výške 2 008 m.n.m., meria len niečo cez pol kilometra, má kopcovitý tvar a na letisku nie je žiaden dispečing, takže všetko je doslova v rukách pilota. A ešte jedna maličkosť. Ak prší alebo sneží, na túto letiskovú dráhu nie je možné pristáť. Pecka, však?

6. Barra International Airport, Škótsko

Ak vám pilot v Škótsku povie: Vezmem vás na pláž, tak to aj doslova splní. Letisko na ostrove Barra v Škótsku je jediné plážové letisko na svete s pravidelnými leteckými linkami. To však nie je najkurióznejšie na tomto letisku. Pristávať na ňom môžete len za predpokladu, že nie je príliv. Práve vtedy je totiž pristávacia dráha pod vodou. Pochopiteľne tu chýba svetelná signalizácia a tým pádom sa na letisko Barra dostanete letecky len počas dňa.

7. Tenzing Hillary Airport, Nepál

Sú tri dôvody prečo patrí letisko Tenzing Hillary v Nepále medzi najnebezpečnejšie. V prvom rade dĺžka pristávacej dráhy je len 487 metrov. Druhou anomáliou je obrovská priepasť na jednom konci letiskovej dráhy, treťou čerešničkou je masívna kamenná stena na druhom konci. Nadmorská výška 2438 metrov znamená časté zmeny počasia, silný vietor a oblačnosť.

8. Madeira Airport, Portugalsko

Z jednej strany more, z druhej nádherné hory. Znie to síce pekne, no letiskoví inžinieri mali z tohto letiska dlho vrásky na čele. Nachádza sa totiž na okraji ostrova a preto museli vymyslieť spôsob, ako pristávanie a vzlietanie na letisku spraviť bezpečnejším. Časť dráhy a odstavnej plochy letiska teraz podopiera spleť betónových stĺpov, ktorú vidno aj z diaľky. Dnes už má dráha 2777 metrov.

9. Toncontín International Airport, Honduras

Letisko v meste Tegucigalpa patrí už dlho medzi jedny z najnebezpečnejších na svete. Pristávanie na tejto dráhe pred dosadnutím si vyžaduje komplikované manévrovanie, pretože je potrebné vzládnuť 45 stupňový svah. Dosadnutie na komplikuje aj krátka pristávacia dráha (2 163 metrov), vysoké prevýšenie svahu pred miestom dosadnutia a časté zmeny vetra.

10. Matekane Air Strip, Lesotho, Afrika

Letisková dráha dlhá len 400 metrov a za ňou obrovská priepasť. Zdvihnúť nos lietadla pred touto jamou je obrovská výzva pre každého pilota. Letisko našťastie nie je určené pre širšiu verejnosť, pristávajú sem len lekári a členovia humanitárnej pomoci.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore