Nájdeš nás aj na:

Európa

8 dôvodov, prečo je dovolenka na Madeire skvelý nápad počas celého roka

8 dôvodov, prečo je dovolenka na Madeire skvelý nápad počas celého roka

Zima sa ešte neskončila, ale my sa už všetci tešíme na jar, však? Dobrá správa je, že aj v Európe sú miesta, kam možno cestovať za slnkom a krásnou dovolenkou počas celého roka. Stačí zbaliť kufor a vybrať sa na portugalskú Madeiru, prezývanú tiež ostrovom večnej jari. Susedí s Afrikou, a preto je ideálnym miestom na oddych kedykoľvek. Teploty sa tu aj v zime pohybujú medzi 20-22°C čo je ideálne na útek z našich studených končín. Na to skvele poslúži napríklad letenka z Viedne na Madeiru od 229 eur.

Reklama

Portugalská kultúra, pohodová atmosféra či skvelá gastronómia sú len začiatok. Táto zelená perla Atlantiku vás dostane svojou úžasnou prírodou. Domáci sú na ňu veľmi hákliví – prírodná rezervácia zaberá väčšinu súostrovia. A skutočne sa je na čo tešiť – Madeira vyzerá po celý rok ako jedna zakvitnutá záhrada a žije tu množstvo motýľov, netopierov, plazov a hmyzu.

Prečítajte si 8 dôvodov, čo robí Madeiru kúzelnou v každom období:

1. Funchal – mesto najkrajších záhrad a Cristiana Ronalda

Funchal je hlavným mestom Madeiry. Malebné uličky starého mesta dýchajú príjemnou pohodovou atmosférou, v prístave sa varí z najčerstvejších surovín a na pri prechádzke po promenáde cítiť vo vzduchu okolitý oceán. Určite si nenechajte ujsť výlet lanovkou na horu Monte, ktorá sa hrdo pýši nad celým Funchalom.

Okrem úžasného výhľadu na mesto, záliv a šíri Atlantik sa vám ako na dlani ponúkne botanická záhrada Monte Palace Tropical Garden. Pri objavovaní jej zákutí sami zistíte, prečo je považovaná za jednu z najkrajších botanických záhrad na svete, a prečo sa Madeira prezýva ostrovom kvetov.

V meste sa nachádzajú aj ďalšie záhrady, ktoré vás nadchnú rovnako – Madeira Botanical Garden je domovom množstva papagájov, Palheiro Gardens a Orchid Gardens vás dostanú tisíckami druhov orchideií.

Cestou naspäť z vrchu Monte odporúčame zvoliť adrenalínovú jazdu na tradičných drevených sánkach, ktoré sú pre Madeiru neodmysliteľné, ako gondoly pre Benátky. Tento, kedysi úplne bežný, spôsob dopravy si zamiloval aj samotný Ernest Hemingway.

Vraví sa, že nikde nespoznáte miestny život lepšie, ako na trhovisku. Vyberte sa do krásnej tržnice Mercado dos Lavradores, kde okrem čerstvého ovocia, zeleniny a rýb kúpite aj množstvo lokálnych produktov ako vyróbky z kože, tradičné prútené košíky a iné suveníry. Najrušnejšie je tu v sobotu, keď svoj tovar ponúkajú aj predajcovia z okolitých mestečiek a dedín.

Pre fanúšikov športu je Madeira známa najmä ako rodisko futbalového boha – Cristiana Ronalda. A že sú naňho miestni patrične hrdí sa ľahko pozná. Eso tímu Real Madrid tu má sochu v nadprirodzenej veľkosti, múzeum venované jeho kariére a tiež luxusný hotel.

2. Turistika po zavlažovacích kanáloch

Ak ste vyznávačmi divokej prírody, úžasných výhľadov a aktívnej dovolenky, toto je niečo pre vás. Lévady sú kamenné zavlažovacie kanály, ktoré sa začali budovať už v 16. storočí a privádzali vodu z hôr do suchých oblastí ostrova.

V súčasnosti sú atrakciou číslo jedna. Celkovo dosahujú dĺžku až vyše 2 000 km a vedú popri nich turistické chodníčky na najkrajšie miesta na Madeire. Ak sa po nich vydáte. objavíte klenoty v podobe prírodných fontánok, jazierok, vodopádov a jaskýň.

Vedeli ste, že kedysi pokrýval takmer celú Európu tajomný vavrínový prales? Kvôli klíme sa zachoval iba na niektorých ostrovoch v Atlantiku, pričom Madeirský les, prezývaný tiež Laurisilva, je najväčším na svete.Stromy staré stovky rokov, pokrútené vetvy, zelené koberce machu vám môžu navodiť pocit, že ste v inom svete. A je to pravda, takúto prírodu by ste hľadali široko ďaleko.

3. Hotely s výhľadmi na oceán za skvelé ceny

3* Orca Praia s letenkami, raňajkami a transferom na 7 nocí od 652 EUR [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyt/madeira-pedro?utm_source=pelipecky&utm_medium=article&utm_campaign=traveldata_dovolenka_madeira“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

3* Dom Pedro Garajau s letenkami, raňajkami a transferom na 7 nocí od 652 EUR [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyt/madeira-pedro?utm_source=pelipecky&utm_medium=article&utm_campaign=traveldata_dovolenka_madeira“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

4* Royal Orchid s letenkami, raňajkami a transferom na 7 nocí od 740 EUR [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyt/madeira-orchid“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

4* Pestana CR7 Funchal**** (hotel Cristiana Ronalda) s raňajkami na 7 nocí od 983 EUR [otw_shortcode_button href=“https://dovolenky.pelikan.sk/hotel/portugalsko/madeira/pestana-cr7?airports=VIE&directFlight=1&transfer=1&food=FR“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

4. Prechádzka pomedzi oblaky

Ak milujete turistiku, určite nevynechajte trekovú vychádzku na horu Pico do Arieiro. Hlboké priepasti, strmé skaly a nespútaná madeirská príroda. Po výstupe na vrchol sa ocitnete doslova nad oblakmi a naskytne sa vám dychberúci výhľad. Veď posúďte sami 🙂 Ak je takáto túra na vašu kondičku priveľa, viete sa sem dostať aj autom.

5. Za delfínmi a veľrybami

Jednou z najkrajších atrakcií Madeiry je nepochybne podmorský život. Ak sa chcete vybrať pozorovať veľryby a delfíny, alebo sa s nimi rovno kúpať, ste na správnom mieste – je ich tu skutočne veľa. V zime dosahujú teploty atlantických vôd sviežich 20°C, ale hlavu hore. Ak aj nepatríte medzi najotužileších jedincov a tento zážitok si nechcete nechať ujsť, môžete si požičať neoprén.

6.  Santana – najfotogenickejšia dedinka

Ak pri spoznávaní ostrova budete mať cestu okolo dedinky Santana, určite si tu doprajte krátku zastávku. Návštevníkov láka najmä niekoľko krásnych tradičných domov z prírodných kameňov, so slamenými strechami v tvare A.

7. Ležaním na pláži proti chorobám

Madeira má množstvo skvostov, krásne a dlhé piesočnaté pláže k nim však nepatria. Neďaleký ostrov Porto Santo, patriaci do jej súostrovia, sa však pýši úchvatnou 9km plážou. Je to hotový zázrak, keďže na nej nájdete liečivý piesok obsahujúci množstvo minerálnych látok. Jeho blahodárne účinky na zdravie potvrdili aj vedci. Ohúri vás pekná príroda a dom Krištofa Kolumba.

8. Víno so štipkou brandy

Jedna z vecí, ktoré preslávili Madeiru, je víno. Podobne ako „portské“ sa vyrába fortifikáciou, čo je pekné pomenovanie pre pridanie brandy. Portugalskí objavitelia tu dopĺňali zásoby vína na zámorské plavby do Ameriky a Indie, a preto bolo nutné chrániť ho pred pokazením pridaním destilátu. Pri ceste pomedzi rôzne tropické pásma sa víno rôzne prehrievalo, čo nakoniec prispelo k jeho jedinečnej chuti. V súčasnosti sa samozrejme nevozí na lodi sem a tam medzi kontinentami, ale sa špeciálne ohrieva, aby sa zvýraznila jeho výborná chuť.

Madeira je otvorená: stačí test alebo očkovanie

Výbornou správou tiež je, že aj napriek lockdownu v Portugalsku a v podstate takmer celej Európe má Madeira len minimum aktívnych prípadov a priaznivé vstupné podmienky. Od januára 2021 vyžaduje Madeira od prichádzajúcich cestujúcich negatívny PCR test na COVID-19 urobený max. 72 hodín pred príletom, stačí ho predložiť v digitálnej forme. Pre tých, ktorí už COVID prekonali stačí k vstupu potvrdenie o prekonaní COVID-19 počas obdobia 90 dní pred cestou na Azory. Rovnako tak vstup bez obmedzení majú na Madeire zaočkovaní turisti.

Pred vstupom na Madeiru ešte treba vyplniť vstupný formulár, na základe ktorého dostanete kód, ktorým sa pri príchode preukážete. Po príchode cestujúci absolvuje ešte jeden test na letisku, s odhadovaným maximálnym obdobím 1 hodiny na ukončenie základného procesu odberu biologických vzoriek. Po odbere sa cestujúci môže presunúť do rezervovaného ubytovacieho zariadenia, kde je povinný dodržiavať pravidlá sociálnej vzdialenosti a používať osobné ochranné prostriedky (rúška). Výsledok testu sa cestujúcemu oznámi spravidla do 12 hodín.

Akciové letenky na Madeiru

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky6 hodín dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv56 hodín dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky7 hodín dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky7 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky8 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky8 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky8 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky8 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore