Nájdeš nás aj na:

Letenky

8 dôvodov, prečo je Madeira skvelá aj v zime

AKTUALIZOVANÉ 16.8.2018 – aktualizovali sme ceny pobytových balíčkov – hotel s letenkou viete teraz rezervovať už od 582€ (ponuku nájdete nižšie v článku)

Reklama

Zima sa ešte zďaleka neskončila, ale vy sa už tešíte na jar? Teraz nemusíte čakať dlhé mesiace – stačí ak si zbalíte kufor a vydáte sa na portugalskú Madeiru, prezývanú tiež ostrov večnej jari. Susedí s Afrikou, a preto je ideálnym miestom na dovolenku počas celého roka. Teploty sa tu aj v zime pohybujú medzi 20-22°C čo je ideálne na útek z našich studených končín. Na to skvele poslúži letenka z Viedne na Madeiru za 149 eur.

Portugalská kultúra, pohodová atmosféra či skvelá gastronómia sú len začiatok. Táto zelená perla Atlantiku vás dostane svojou úžasnou prírodou. Domáci sú na ňu veľmi hákliví – prírodná rezervácia zaberá väčšinu súostrovia. A skutočne sa je na čo tešiť – Madeira vyzerá po celý rok ako jedna zakvitnutá záhrada a žije tu množstvo motýľov, netopierov, plazov a hmyzu.

Prečítajte si 8 dôvodov, čo robí Madeiru kúzelnou v každom období:

1. Funchal – mesto najkrajších záhrad a Cristiana Ronalda

Funchal je hlavným mestom Madeiry. Malebné uličky starého mesta dýchajú príjemnou pohodovou atmosférou, v prístave sa varí z najčerstvejších surovín a na pri prechádzke po promenáde cítiť vo vzduchu okolitý oceán. Určite si nenechajte ujsť výlet lanovkou na horu Monte, ktorá sa hrdo pýši nad celým Funchalom. Okrem úžasného výhľadu na mesto, záliv a šíri Atlantik sa vám ako na dlani ponúkne botanická záhrada Monte Palace Tropical Garden. Pri objavovaní jej zákutí sami zistíte, prečo je považovaná za jednu z najkrajších botanických záhrad na svete, a prečo sa Madeira prezýva ostrovom kvetov. V meste sa nachádzajú aj ďalšie záhrady, ktoré vás nadchnú rovnako – Madeira Botanical Garden je domovom množstva papagájov, Palheiro Gardens a Orchid Gardens vás dostanú tisíckami druhov orchideií.


Cestou naspäť z vrchu Monte odporúčame zvoliť adrenalínovú jazdu na tradičných drevených sánkach, ktoré sú pre Madeiru neodmysliteľné, ako gondoly pre Benátky. Tento, kedysi úplne bežný, spôsob dopravy si zamiloval aj samotný Ernest Hemingway.

Vraví sa, že nikde nespoznáte miestny život lepšie, ako na trhovisku. Vyberte sa do krásnej tržnice Mercado dos Lavradores, kde okrem čerstvého ovocia, zeleniny a rýb kúpite aj množstvo lokálnych produktov ako vyróbky z kože, tradičné prútené košíky a iné suveníry. Najrušnejšie je tu v sobotu, keď svoj tovar ponúkajú aj predajcovia z okolitých mestečiek a dedín.

Pre fanúšikov športu je Madeira známa najmä ako rodisko futbalového boha – Cristiana Ronalda. A že sú naňho miestni patrične hrdí sa ľahko pozná. Eso tímu Real Madrid tu má sochu v nadprirodzenej veľkosti, múzeum venované jeho kariére a tiež luxusný hotel.

2. Turistika po zavlažovacích kanáloch

Ak ste vyznávačmi divokej prírody, úžasných výhľadov a aktívnej dovolenky, toto je niečo pre vás. Lévady sú kamenné zavlažovacie kanály, ktoré sa začali budovať už v 16. storočí a privádzali vodu z hôr do suchých oblastí ostrova. V súčasnosti sú atrakciou číslo jedna. Celkovo dosahujú dĺžku až vyše 2 000 km a vedú popri nich turistické chodníčky na najkrajšie miesta na Madeire. Ak sa po nich vydáte. objavíte klenoty v podobe prírodných fontánok, jazierok, vodopádov a jaskýň.

Vedeli ste, že kedysi pokrýval takmer celú Európu tajomný vavrínový prales? Kvôli klíme sa zachoval iba na niektorých ostrovoch v Atlantiku, pričom Madeirský les, prezývaný tiež Laurisilva, je najväčším na svete. Stromy staré stovky rokov, pokrútené vetvy, zelené koberce machu vám môžu navodiť pocit, že ste v inom svete. A je to pravda, takúto prírodu by ste hľadali široko ďaleko.

3. Hotely s výhľadmi na oceán za skvelé ceny

3* Dom Pedro Garajau s raňajkami od 582 EUR PREJSŤ NA PONUKU

4* Royal Orchid s raňajkami od 642 EUR PREJSŤ NA PONUKU

4* Pestana CR7 Funchal**** (hotel Cristiana Ronalda) s raňajkami od 806 EUR PREJSŤ NA PONUKU

4. Prechádzka pomedzi oblaky

Ak milujete turistiku, určite nevynechajte trekovú vychádzku na horu Pico do Arieiro. Hlboké priepasti, strmé skaly a nespútaná madeirská príroda. Po výstupe na vrchol sa ocitnete doslova nad oblakmi a naskytne sa vám dychberúci výhľad. Veď posúďte sami 🙂 Ak je takáto túra na vašu kondičku priveľa, viete sa sem dostať aj autom.

5. Za delfínmi a veľrybami

Jednou z najkrajších atrakcií Madeiry je nepochybne podmorský život. Ak sa chcete vybrať pozorovať veľryby a delfíny, alebo sa s nimi rovno kúpať, ste na správnom mieste – je ich tu skutočne veľa. V zime dosahujú teploty atlantických vôd sviežich 20°C, ale hlavu hore. Ak aj nepatríte medzi najotužileších jedincov a tento zážitok si nechcete nechať ujsť, môžete si požičať neoprén.

6.  Santana – najfotogenickejšia dedinka

Ak pri spoznávaní ostrova budete mať cestu okolo dedinky Santana, určite si tu doprajte krátku zastávku. Návštevníkov láka najmä niekoľko krásnych tradičných domov z prírodných kameňov, so slamenými strechami v tvare A.

7. Ležaním na pláži proti chorobám

Madeira má množstvo skvostov, krásne a dlhé piesočnaté pláže k nim však nepatria. Neďaleký ostrov Porto Santo, patriaci do jej súostrovia, sa však pýši úchvatnou 9km plážou. Je to hotový zázrak, keďže na nej nájdete liečivý piesok obsahujúci množstvo minerálnych látok. Jeho blahodárne účinky na zdravie potvrdili aj vedci. Ohúri vás pekná príroda a dom Krištofa Kolumba.

8. Víno so štipkou brandy

Jedna z vecí, ktoré preslávili Madeiru, je víno. Podobne ako „portské“ sa vyrába fortifikáciou, čo je pekné pomenovanie pre pridanie brandy. Portugalskí objavitelia tu dopĺňali zásoby vína na zámorské plavby do Ameriky a Indie, a preto bolo nutné chrániť ho pred pokazením pridaním destilátu. Pri ceste pomedzi rôzne tropické pásma sa víno rôzne prehrievalo, čo nakoniec prispelo k jeho jedinečnej chuti. V súčasnosti sa samozrejme nevozí na lodi sem a tam medzi kontinentami, ale sa špeciálne ohrieva, aby sa zvýraznila jeho výborná chuť.

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové aerolinky OWG vznikali tajne. Lietať budú do tropických destinácií https://t.co/W5RhnTOo0o #novinky14 hodín dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky14 hodín dozadu
Budúcnosť lowcostových aeroliniek AirAsia je neistá. V hre je aj krach https://t.co/IfVl4O0qgT #novinky14 hodín dozadu
Japonsko má nový rýchlovak, ktorý môže jazdiť aj počas zemetrasenia https://t.co/kIc3ocGvbk15 hodín dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky15 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky17 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky17 hodín dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky17 hodín dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky17 hodín dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy17 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore