Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cyprus a 20 vecí, ktoré si na tomto ostrove vychutnáš od leta do neskorej jesene

Cyprus a 20 vecí, ktoré si na tomto ostrove vychutnáš od leta do neskorej jesene

Všetci poznáme legendu ako sa na tomto ostrove, z morskej peny zrodila bohyňa krásy Afrodita. Nebude náhoda, že Cyprus patrí k tým najkrajším miestam, v každom ročnom období. Tento slnkom zaliaty ostrov ponúka veľa toho, čo musíš vidieť. Azúrové pláže, archeologické a antické zrúcaniny, očarujúce hory, malebné dedinky, živé mestá a tradičnú kuchyňu… Mohla by som ešte dlho pokračovať. No jeho momentálnou najväčšou pridanou hodnotou je, že patrí do zoznamu krajín, ktoré sa rozhodli od 10. mája uvoľniť cestovateľské opatrenia. Na ostrov môžeme aktuálne pricestovať bez obmedzení.

Reklama

Prečo sa tento rok vybrať na Cyprus?

V skratke? No, preto, že je tam naozaj nádherne! Ostrov má veľmi rozmanité oblasti. Je plnej nedotknutej prírodnej krásy. Vo vnútrozemí nájdeš členité pohoria, rozmanité mestá a pobrežie je plné atraktívnych pláží.

Lebo 300! Nie toto nie je Sparta, ale počet dní zaliatych slnkom. Čo lepšie si vieš dopriať ako slnečnú jeseň s letnými teplotami? Na Cypre sa sezóna nekončí augustom. Máme super letenky na Cyprus a zopár skvelých tipov k tomu. Tak si rozšír horizont a objav toto prekrásne mytologické miesto. 

Horúce letenky na horúci Cyprus

TOP 20 vecí, ktoré musíš zažiť na Cypre

Nádherné pláže s bielym pieskom

OK. Musím začať tým, čo nám Slovákom chýba najviac – more. Veľa pláží na Cypre má označenie tzv. Modrou vlajkou. Znamená to, že okrem čistoty pláže musí spĺňať aj iné prísne kritériá. Na výber je ich neúrekom, ale naplánuj si napríklad tieto – Nissi Beach v letovisku Ayia Napa s krásnym bielym pieskom, alebo 4 kilometra vzdialená pláž Konnos, chránená okolitým útesom. Figovníková pláž Fig Tree Bay, kde je more plytké a čisté. Pláž Lara Bay na poloostrove Akamas alebo pláž v okolí Afroditinej skaly. Taktiež skús Governors beach s krásnymi bielymi kameňmi v uzavretej zátoke, alebo si zasurfuj na Mackanzie beach dva kilometre od mesta Tofino. Pláže sú rozhodne jedným z najväčších lákadiel Cypru.  

Autentické mestá na Cypre

Ak hľadáš na Cypre nákupy, reštaurácie nočný život alebo iba prechádzky mestskými uličkami – vyraz do najbližšieho mesta. Ber do úvahy, že je tvojou povinnosťou ochutnať miestne jedlo 🙂 Napríklad najslávnejšie cyperské jedlo halloumi s ovčím syrom alebo niečo sladké – bochníčky namáčané v mede loukoumades. Na Cypre sa nachádza aj niekoľko viníc a veľké vinárstva. Po večeri vyskúšaj sladučké miestne víno commandaria.  

Keďže sa tu nachádza medzinárodné letisko, Larnaka bude zrejme prvé mesto, ktoré uvidíš. Vedel(a) si, že je to najstaršie mesto na ostrove? V centre nájdeš ortodoxné kostolíky aj mešity. 

Každé jedno mesto na Cypre je bohaté na pamiatky. Ayia Napa má ešte navyše tie najkrajšie pláže. Mestečko Protaras je ideálne miesto na oddych na pláži a tiež ponúka zábavu až do rána. Na porovnanie priemyselné mesto Limassol je skvelý východiskový bod napríklad do pohoria Trodos. Ideálnym miestom na prechádzky je prístav alebo vynovená promenáda.

Paphos – rodisko Afrodity a hrobky kráľov

Miesto činu 🙂 Toto je to miesto odkiaľ pochádza najkrajšia žena na svete. Nájdeš tu tiež rímske ruiny domov Dionýza a Tézea. V časti Kato Paphos síce stojí veľa hotelov, ale je tu nespočetné množstvo antických pamiatok. Pri meste Paphos, na západe ostrova nájdeš ďalšiu z nich. Aj keď to vyzerá, že jej názov prezrádza pointu, nie je to pravda.

Sú tu síce pochovaní vysokí mestskí úradníci, no skutočného kráľa to nenájdeš. Nájdeš tu však, kamenné katakomby či lepšie povedané umelé jaskyne vytvorené ľudskou rukou, s vytesanými stĺpmi a freskami na stenách. Ak si chceš urobiť výlet, oddýchnuť od slnka a spoznať kultúru ostrova, vyber sa sem.

Národný Park Cape Greco

Jedno z najfotogenickejších miest ostrova a zároveň miesto, kde vieš uniknúť pred davmi. Park je od roku je 1993 chráneným prírodným územím, kde nájdeš prekrásnu nedotknutú prírodu zasadenú medzi rušnými strediskami Ayia Napa a Protaras. Vo východnej časti sa nachádza zátoka Konnos Bay, kde sa nachádza pláž, s tyrkysovým morom a lemovaná borovicami.

Fasouri vodný park pre deti aj dospelých

Miluješ tobogány? Na Cypre sa nachádza viac aquaparkov. Aquapark Fasouri, sa nachádza v Limassole a patrí medzi najpopulárnejšie atrakcie mesta. Čo sa týka rozlohy aj počtu atrakcií, toboganov, šmykľaviek a mnoho iného, predstavuje v súčasnosti najväčší aquapark na Cypre. V roku 2015 bol vodný park dokonca ocenený ako tretí najlepší aquapark v Európe.

Slané jazero a plameniaky

Aliki Larnacas, tak volajú toto jazero Cyperčania. Nájdeš ho na pobreží Larnaky. Jazero je známe tým, že v lete úplne vysychá a v zime sa stáva útočiskom ohrozených vtákov a ružových plameniakov. Plameniaci začínajú prilietať k jazeru koncom októbra. Preto je jeseň ako stvorená na jeho návštevu. Milovníci pešej nenáročnej turistiky si tu prídu na svoje. Územia jazera je na to veľmi dobre vybavené napríklad aj spevnenými chodníkmi. Okrem ružových plameniakov je tu možné vidieť posvätné miesto, mešitu Hala Sultán.

Roklina Avakas na polostrove Akamas

Existuje veľa spôsobov, ako môžeš preskúmať poloostrov Akamas. Môžeš sa vydať na prechádzku, prenajať si loď alebo vyskúšať jednu z turistických trás. Je to jedno z posledných miest na Južnom Cypre, kde môžeš vidieť nedotknutú prírodu. Tak ber turistickú obuv a namier si to napríklad k rokline Akamas. Je hlboká takmer 30 metrov a pripomína rokliny divokého západu USA. Vstup je bezplatný.

Kourion ako prehliadka čias minulých

Najvzácnejšia archeologická lokalita ostrova sa nachádza asi 10 km od Limassolu. Narozdiel od väčšiny pamiatok na Cypre tu nájdeš jeden z najlepších výhľadov a pod nohami rozsiahlu pláž. Čiže ideálna kombinácia histórie s výhľadom napríklad z amfiteátra, ktorý je jeho dominantou. Po prehliadke si môžeš vychutnať obed alebo skorú večeru práve v jednej z plážových reštaurácii. Výhoda návštevy na jeseň, je, že sa vyhneš davom.

Skala krásnej Afrodity

Občas nezaškodí byť jemne poverčivý. Vraj plávanie a kúpanie okolo Afroditinej skaly prináša veľa šťastia, dokonca omladzuje. Návštevníkov sem priťahuje nielen mýtus gréckej bohyne lásky a krásy. Afroditina skala je ideálnym miestom na letné popoludnie. Príď sem a staň sa svedkom cyperskej krásy v rozľahlom mori, ktoré „zrodilo“ bohyňu a nádherné miesta, ktoré ju obklopujú.

Pohorie Trodos a Olympos

Ostrov má niečo aj pre milovníkov turistiky, dobrodružstva a zdolávania kopcov. Vrch Olympos je najvyšším bodom na Cypre, je vysoký 1952 metrov. Nachádza sa v pohorí Troodos, zhruba v strede ostrova. Keď sa dostaneš až na vrch, uvidíš celý ostrov ako na dlani. Už si predstavuješ svoju fotku so Stredozemným morom, ktoré sa v diaľke gýčovo trbliece? Hlavne si nezabudni zbaliť vhodnú obuv. Ak sa rozhodneš Cyprus navštíviť v zime, lyžovanie na horách Olympu je tiež dosť cool a nikto zo známych ti ho asi neuverí, až kým to sám neskúsi.

Jurty a Euphoria Art Land

Chceš skutočne jedinečnú dovolenku? Skús Jurty! Na Cypre, sa nachádzajú v dedinke Simou v Pafose. V momente zabudneš, že si na stredomorskom ostrove, pretože všetky izby sú postavené v autentickom mongolskom štýle. Všetky majú hojdaciu sieť a vonkajšie posedenie. Toto ubytovanie je vhodné pre všetky ročné obdobia: jurty si môžeš vychutnať v lete pod hviezdnou oblohou alebo v zime, keď sa krútiš pred krbom.

Umelecký raj zvaný Eufória je najnovším štýlom ubytovania na ostrove. No len si predstav dovolenku medzi pestrofarebnými mozaikami, ktoré stelesňujú kultúru z celého sveta. Každý dom symbolizuje inú krajinu. Zemský má v sebe etiópske vzory, farebný pripomína Kolumbiu, majské vzory zase Mexiko. Modrý dom obsahuje tyrkysové tóny inšpirované Marokom. Domčeky sú obklopené exotickou záhradou s rybníkmi a eukalyptami… Mám ešte pokračovať? Bookuj letenky! 🙂

Vodopády

Pre tých, ktorí milujú hory rovnako ako piesočnatú pláž, bude krásnou spomienkou aj výlet do vodopádov. Najjednoduchšie je dostať sa k vodopádom Caledonia Falls. Nachádzajú sa v pohorí Troodos a smerom na Caledonia Trail. Cyprus má veľmi dobre značené turistické chodníčky. Ďalší vodopád Adonis sa nachádza pod starými mlynmi, ktoré sú vzdialené 20 minút jazdy od zálivu Coral. Za vstup sa platí. No v horúcom letnom dni je to skvelé, pretože voda je studená a super osviežujúca.

Zaplávaj si v modrej lagúne

Nájdeš ju na severnej strane poloostrava Akamas. Najlepší prístup je z prístavu Latchi, kde si môžeš prenajať čln alebo vyskúšať vyhliadkovú plavbu. Ak sa chceš vyhnúť davom najlepšie je vyraziť skoro ráno alebo neskôr popoludní pred príchodom turistických lodí. Lagúna je prístupná aj z južnej strany Akamasu. Ak potrebuješ doplniť adrenalín, môžeš si zapožičať štvorkoľku. Cesta to bude troška extrémnejšia, ale pamätná 🙂
Prístup z pobrežia nie je tiež celkom adrenalínový, takže žabky dole.

Cyperské múzeum v Nikózii

Ak sa chceš dozvedieť viac o histórii cyperskej civilizácie, mal by si navštíviť múzeum. Nájdeš tam nielen neuveriteľne starodávne artefakty, ale dozvieš sa, o dôležitej úlohe, ktorú Cyprus zohral pri hľadaní civilizácie.

Severný Cyprus

Ak chceš Cyprus a jeho históriu spoznávať viac, sprav si výlet alebo sa rovno ubytuj za zelenou líniou. Ako turista môžeš prechádzať z jednej časti do druhej. Turecká časť má rozhodne čo ponúknuť. Nájdeš tam krásne historické mestá bohaté najmä na pamiatky, nedotknutú prírodu, dlhé piesočné pláže a vynikajúcu kuchyňu 🙂

Nikózia a Lefkózia

Bola raz jedna rozprávka o dvoch rozdielnych národoch žijúcich v jednom meste na malebnom ostrove. V skutočnosti to nie je rozprávka. Je to realita hlavného mesta Cypru, už od roku 1983 je oddelený hranicou. Doslova symbolizuje dva svety a dva národy. Je to posledné rozdelené hlavné mesto na svete. Svetom a Európskou úniou turecká časť uznaná nie je. Obe časti sú však krásne svojím špecifickým spôsobom. A ty môžeš zažiť to najlepšie z oboch 🙂

Grécke taverny zo „souflakami a frappéčkom“ na obed v Nikózii, vymeníš za voňavý turecký čaj a kebab v Lefkózii. Turecká časť mesta má troška inú korenistú vôňu a je živelnejšia a hlučnejšia. Minimálne krikom muezína, ktorý sa ozýva z všetkých chrámov. Najstaršia pamiatka z 13. storočia je Katedrála svätej Sofie. Premenou na mešitu si prešla počas vlády osmanov, ktorí ju nazvali Mešita Selimyje. Slúžila ako miesto, kde sa korunovali, ale aj pochovávali cyperskí králi.

Famagusta a Salamína

Nie toto nie sú mená byzantských princezien, ale históriou bohaté staroveké mestá. Takže, ak si chceš si zacestovať v čase, zamier za hradby do zabudnutého sveta starých ulíc a pamiatok Famagusty. Hradby, ktoré ju obkolesujú tzv. Benátske hradby sú, jedny z najviac zachovalých v Európe. Za nimi nájdeš napríklad Katedrálu sv. Mikuláša, ktorú Lala Mustafa Paša zmenil na mešitu.

Pár kilometrov od Famagusty sa nachádza Salamína. Staroveké ulice, ruiny chrámov, navštív aj unikátne pevnosti križiakov, ktorí tadiaľto putovali do Svätej zeme.

Poloostrov Karpas 

Vďaka izolácii si toto miesto zachovalo kúzlo starého Cypru. Tento pás pevniny je veľmi riedko osídlený a nie je tam žiadny priemyse, a to znamená jediné – nedotknutú prírodu. Je aj to domov množstva vtákov, korytnačiek voľne žijúcich divých somárov, ktoré nájdeš v národnom parku Karpaz. Ak nestretneš divého somára, tvoja dovolenka sa ani nepočíta. A rozhodne sa prejdi pobrežím pláže Golden Beach, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších na svete.

Naber odvahu a neboj sa stratiť

Bez ohľadu na to, čo ti hovorí každý sprievodca a bedeker. Tie najlepšie dobrodružstvá začínajú, keď zídeš z vyšľapanej cestičky. Cyprus nie je najmenším ostrovom a je úžasné sa v ňom stratiť. Len tak sledovať pobrežie a postupne zistiť, kam sa dostaneš. Bez ohľadu na to, kam sa zatúlaš, nájdeš úžasné výhľady, priateľských ľudí a vôňu čerstvého stredomorského vzduchu. Preto buď dobrodružný a neboj sa ho preskúmať.

Na chvíľu zabudni na návštevu múzea a historických pamiatok. Všetko, čo chceš zažiť, je najkrajší západ slnka so špeciálnou osobou. Ak sa stratíš naozaj, všetci miestni hovoria anglicky 🙂 Na záver prikladám ešte jedno miesto, ktoré je ideálne na stratenie sa 🙂

Pomos – cesta smerom ku Kato Pyrgos. 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    2.4/5 - (35 votes)
Komentáre

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Hore