Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Azorské ostrovy: 7 úžasných miest, ktoré musíte vidieť a zažiť

Azorské ostrovy: 7 úžasných miest, ktoré musíte vidieť a zažiť

Azory sú sopečným súostrovím v strednom Atlantiku. Spolu s Madeirou sú jedným z dvoch autonómnych regiónov Portugalska. Sú známe svojou výnimočnou prírodnou krásou a sú skvelou destináciou pre milovníkov turistiky. Bohatý morský ekosystém a krištáľovo čisté vody robia z Azorských ostrovov jeden z najzaujímavejších európskych potápačských cieľov. Pozorovať tu môžete veľryby i delfíny. Aby sme vám pomohli pri plánovaní, vytvorili sme zoznam najlepších miest, ktoré môžete na Azorských ostrovoch navštíviť.

Reklama

Výbornou správou tiež je, že aj napriek lockdownu v Portugalsku a v podstate takmer celej Európe majú Azorské ostrovy len minimum aktívnych prípadov a priaznivé vstupné podmienky. Od 7. januára 2021 vyžadujú Azory od prichádzajúcich cestujúcich negatívny PCR test na COVID-19 urobený max. 72 hodín pred príletom, stačí ho predložiť v digitálnej forme. Pre tých, ktorí už COVID prekonali stačí k vstupu potvrdenie o prekonaní COVID-19 počas obdobia 90 dní pred cestou na Azory.

Pred vstupom na Azory ešte treba vyplniť vstupný formulár, na základe ktorého dostanete kód, ktorým sa pri príchode preukážete. V prípade pobytu trvajúcom sedem alebo viac dní je cestujúci povinný v 6. deň počítajúc od dátumu skríningového testu na ochorenie COVID-19 kontaktovať zdravotný úrad v mieste pobytu na Azorských ostrovoch a vykonať nový BEZPLATNÝ skríningový test.

1. Ponta Delgada, Sao Miguel

Ponta Delgada je ekonomickým hlavným mestom Azorských ostrovov. Zároveň je najrušnejším, najväčším a najrozmanitejším mestom ostrova Sao Miguel. Pre oko nádherné miesto s bohatým kultúrnym a historickým dedičstvom. Pochváliť sa môže predovšetkým barokovou a gotickou architektúrou a krásnymi palácmi. Medzi historickými budovami mesta nájdete i moderné umenie Arta Urbana (alebo graffiti).

Úzke uličky a útulné reštaurácie. Ponta Delgada je obľúbenou destináciou pre dovolenkárov, ktorí milujú pokoj a pohodu. Napriek tomu, že je najvyťaženejším mestom ostrova, je prekvapivo tiché, keďže Ponta Delgada nie je práve turistickým cieľom číslo jeden na ostrove. Odporúčame vám navštíviť predovšetkým fascinujúce záhrady José do Canto. Ponta Delgada môže byť tiež vašou základňou na objavovanie sopiek a kráterov na ostrove.

2. Jazero Sete Cidades, Sao Miguel

Krajina jazier, posypaná sopečnými krátermi. Aj takto by sme mohli opísať Ostrov Sao Miguel. Jazero Sete Cidades je jedným z najobľúbenejších turistických atrakcií na Azorských ostrovoch a je tiež jedným z tzv. siedmich prírodných divov Portugalska. V jeho oblasti nájdete prístupné turistické chodníky. Jedným z najobľúbenejších je trek Lagoa do Canario – Sete Cidades. Tiahne sa okolo krátera Sete Cidades, k mestu Sete Cidades.

3. Capelinhos, Faial

Capelinhos je sopka na západnom pobreží ostrova Faial. Je súčasťou čiernej sopečnej púšte v Ponta dos Capelinhos. Vylezte až k majáku Farol dos Capelinhos. Dnes je opustenou stavbou, ktorá prežila sopečné erupcie a zemetrasenia v rokoch 1957 a 1958. Tieto seizmické činnosti zväčšili plochu okolitej pôdy o približne 2,5 kilometrov štvorcových. Popri chôdzi po sopečnom popole budete očarení sivou pustou krajinou, ktorá pripomína Mesiac.

4. Caldeira, Faial

Caldeira na ostrove Faial je obrovský sopečný kráter vyhasnutej sopky; 1,5 kilometra široký a 400 metrov hlboký. Je jedným z najväčších kráterov súostrovia. Táto prírodná rezervácia je zároveň jednou z hlavných prírodných atrakcií ostrova a samotného súostrovia. Okolo kráterového okraja vedie cesta, ktorá kreuje krásnu a malebnú túru, predovšetkým za dobrého počasia. Nie je však jedinou možnosťou turistiky v oblasti. Vybrať sa môžete i na túru desiatich sopiek, ktorá sa začína na vyhliadke Caldeira. Táto trasa vedie desiatimi hlavnými sopkami, ktoré formovali polostrov Capelo.

5. Montanha do Pico, Pico

Ťahá sa do nadmorskej výšky 2351 metrov a je najvyšší vrcholom v Portugalsku. Montanha do Pico alebo hora Pico je stratovulkán, s kráterom na vrchole. Tento kráter (Pico Alto) má priemer asi 500 metrov a hĺbku 30 metrov. Vrch Pico je súčasťou vulkanického komplexu Madalena, jednej z troch vulkanických jednotiek, z ktorých sa ostrov Pico skladá. Je skvelou destináciou na turistiku. Odporúčame vám zúčastniť sa výstupu v sprievode turistického sprievodcu alebo s organizovanou skupinou.

6. Lagoa do Fogo, Sao Miguel

Lagoa do Fogo (Lagúna v ohni) je úžasné kráterové jazero, ležiace na dne starobylého sopečného stratovulkánu Agua de Pau. Je určite jedno z najlepších miest na vašu návštevu v rámci ostrovov. Lagoa do Fogo je najvyššie položené jazero na ostrove Sao Miguel a jedno z najväčších vodných plôch na Azorských ostrovoch.

Patrí tiež do zoznamu siedmich prírodných divov Portugalska. Oblasť okolo jazera a kaldery sa môže pochváliť bujnou endemickou vegetáciou a životom vtáctva. Zamierte na Pica do Borossa, odkiaľ budete mať najlepšie výhľady na atramentovo modré jazero.

7. Algar do Carvao, Terceira

Algar do Carvao je staroveký sopečný komín, nachádzajúci sa na ostrove Terceira, ktorý je tretím najväčším ostrovom Azorských ostrovov. Jaskyňa sa postupne otvára k sopečnému komínu, ktorý klesá 100 metrov pod povrch a preniká do jaskynného a jazerného systému. Po asi dvetisíc rokoch zložitých geologických a biochemických javov sa v jaskynnom systéme vytvorili nádherné stalaktity a stalagmity, ako aj endemická jaskynná fauna.

Akciové letenky na Azorské ostrovy

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky3 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky4 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky6 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy7 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky7 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy8 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy8 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky8 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky8 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore