Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Azorské ostrovy: 7 úžasných miest, ktoré musíte vidieť a zažiť

Azorské ostrovy: 7 úžasných miest, ktoré musíte vidieť a zažiť

Azory sú sopečným súostrovím v strednom Atlantiku. Spolu s Madeirou sú jedným z dvoch autonómnych regiónov Portugalska. Sú známe svojou výnimočnou prírodnou krásou a sú skvelou destináciou pre milovníkov turistiky. Bohatý morský ekosystém a krištáľovo čisté vody robia z Azorských ostrovov jeden z najzaujímavejších európskych potápačských cieľov. Pozorovať tu môžete veľryby i delfíny. Aby sme vám pomohli pri plánovaní, vytvorili sme zoznam najlepších miest, ktoré môžete na Azorských ostrovoch navštíviť.

Reklama

1. Ponta Delgada, Sao Miguel

Ponta Delgada je ekonomickým hlavným mestom Azorských ostrovov. Zároveň je najrušnejším, najväčším a najrozmanitejším mestom ostrova Sao Miguel. Pre oko nádherné miesto s bohatým kultúrnym a historickým dedičstvom. Pochváliť sa môže predovšetkým barokovou a gotickou architektúrou a krásnymi palácmi. Medzi historickými budovami mesta nájdete i moderné umenie Arta Urbana (alebo graffiti).

Úzke uličky a útulné reštaurácie. Ponta Delgada je obľúbenou destináciou pre dovolenkárov, ktorí milujú pokoj a pohodu. Napriek tomu, že je najvyťaženejším mestom ostrova, je prekvapivo tiché, keďže Ponta Delgada nie je práve turistickým cieľom číslo jeden na ostrove. Odporúčame vám navštíviť predovšetkým fascinujúce záhrady José do Canto. Ponta Delgada môže byť tiež vašou základňou na objavovanie sopiek a kráterov na ostrove.

2. Jazero Sete Cidades, Sao Miguel

Krajina jazier, posypaná sopečnými krátermi. Aj takto by sme mohli opísať Ostrov Sao Miguel. Jazero Sete Cidades je jedným z najobľúbenejších turistických atrakcií na Azorských ostrovoch a je tiež jedným z tzv. siedmich prírodných divov Portugalska. V jeho oblasti nájdete prístupné turistické chodníky. Jedným z najobľúbenejších je trek Lagoa do Canario – Sete Cidades. Tiahne sa okolo krátera Sete Cidades, k mestu Sete Cidades.

3. Capelinhos, Faial

Capelinhos je sopka na západnom pobreží ostrova Faial. Je súčasťou čiernej sopečnej púšte v Ponta dos Capelinhos. Vylezte až k majáku Farol dos Capelinhos. Dnes je opustenou stavbou, ktorá prežila sopečné erupcie a zemetrasenia v rokoch 1957 a 1958. Tieto seizmické činnosti zväčšili plochu okolitej pôdy o približne 2,5 kilometrov štvorcových. Popri chôdzi po sopečnom popole budete očarení sivou pustou krajinou, ktorá pripomína Mesiac.

4. Caldeira, Faial

Caldeira na ostrove Faial je obrovský sopečný kráter vyhasnutej sopky; 1,5 kilometra široký a 400 metrov hlboký. Je jedným z najväčších kráterov súostrovia. Táto prírodná rezervácia je zároveň jednou z hlavných prírodných atrakcií ostrova a samotného súostrovia. Okolo kráterového okraja vedie cesta, ktorá kreuje krásnu a malebnú túru, predovšetkým za dobrého počasia. Nie je však jedinou možnosťou turistiky v oblasti. Vybrať sa môžete i na túru desiatich sopiek, ktorá sa začína na vyhliadke Caldeira. Táto trasa vedie desiatimi hlavnými sopkami, ktoré formovali polostrov Capelo.

5. Montanha do Pico, Pico

Ťahá sa do nadmorskej výšky 2351 metrov a je najvyšší vrcholom v Portugalsku. Montanha do Pico alebo hora Pico je stratovulkán, s kráterom na vrchole. Tento kráter (Pico Alto) má priemer asi 500 metrov a hĺbku 30 metrov. Vrch Pico je súčasťou vulkanického komplexu Madalena, jednej z troch vulkanických jednotiek, z ktorých sa ostrov Pico skladá. Je skvelou destináciou na turistiku. Odporúčame vám zúčastniť sa výstupu v sprievode turistického sprievodcu alebo s organizovanou skupinou.

6. Lagoa do Fogo, Sao Miguel

Lagoa do Fogo (Lagúna v ohni) je úžasné kráterové jazero, ležiace na dne starobylého sopečného stratovulkánu Agua de Pau. Je určite jedno z najlepších miest na vašu návštevu v rámci ostrovov. Lagoa do Fogo je najvyššie položené jazero na ostrove Sao Miguel a jedno z najväčších vodných plôch na Azorských ostrovoch.

Patrí tiež do zoznamu siedmich prírodných divov Portugalska. Oblasť okolo jazera a kaldery sa môže pochváliť bujnou endemickou vegetáciou a životom vtáctva. Zamierte na Pica do Borossa, odkiaľ budete mať najlepšie výhľady na atramentovo modré jazero.

7. Algar do Carvao, Terceira

Algar do Carvao je staroveký sopečný komín, nachádzajúci sa na ostrove Terceira, ktorý je tretím najväčším ostrovom Azorských ostrovov. Jaskyňa sa postupne otvára k sopečnému komínu, ktorý klesá 100 metrov pod povrch a preniká do jaskynného a jazerného systému. Po asi dvetisíc rokoch zložitých geologických a biochemických javov sa v jaskynnom systéme vytvorili nádherné stalaktity a stalagmity, ako aj endemická jaskynná fauna.

Akciové letenky na Azorské ostrovy


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore