Nájdeš nás aj na:

Novinky

Cestovanie pre všetkých: Portugalsko vyhralo prvú cenu za „Prístupnú destináciu“

Cestovanie pre všetkých: Portugalsko vyhralo prvú cenu za „Prístupnú destináciu“

Vďaka snahe sprístupniť krajinu v čo najväčšej miere aj pre ľudí s pohybovým obmedzením, získalo Portugalsko cenu „Prístupnej turistickej destinácie 2019„. Udelila mu ju Svetová organizácia turizmu v spolupráci s ONCE (Španielska národná organizácia pre nevidiacich).

Reklama

Turistov so špeciálnymi potrebami sú milióny

Portugalsko sa tak stalo prvou krajinou, ktorá získala tento titul. Sprístupnenie krajiny všetkým bolo prioritou miestnej vlády. V roku 2016 spustili program All for All, ktorého úlohou bolo posilniť turistický sektor a vytvoriť i promovať prístupné itineráre po celej krajine.

V Európe je približne 90 miliónov cestovateľov so špeciálnymi potrebami. Ocenenie zdôrazňuje vedúcu pozíciu Portugalska v snahe o prístupnosti pre všetkých. Súčasťou programu boli napríklad mapy pre cestovanie bez bariér prístupné na oficiálnom webe Visit Portugal.

zdroj: tur4all.pt

Bezbiariérové pláže i podujatia

Spustená bola i špeciálna finančná linka na podporu projektov, ktoré sa venujú bezbariérovosti. Do dnešného dňa bolo touto cestou podporených 116 projektov.

Okrem programu „Bezbariérová pláž“ krajina odštartovala program „Festival + Bezbariérovosť“. Jeho cieľ je vyčleniť podujatia s bezbariérovými podmienkami pre ľudí so špeciálnymi potrebami, vrátane tehotných žien, seniorov, ľudí s obmedzeným pohybom a zrakovo postihnutých ľudí.

zdroj: Tourism for All

Vznikol tiež web a aplikácia Tur4All, ktorá poskytuje informácie o hoteloch, reštauráciách a kultúrnych podujatiach pre hendikepovaných ľudí v Portugalsku a Španielsku.

Mohlo by ťa zaujímať:

Cestovanie s deťmi – tipy, ako hravo zvládnete aj náročnú cestu
Portugalsko: 6 miest, ktoré stoja za návštevu

Zdroj informácií: lonelyplanet.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore