Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Portugalsko: 6 miest, ktoré stoja za návštevu

Portugalsko: 6 miest, ktoré stoja za návštevu

Portugalsko je ideálnou európskou destináciou! Nájdeš tu krásne prírodné a historické pamiatky, výborné jedlo, milých ľudí, slnečné počasie aj pláže. Kam sa v Portugalsku vybrať? Pripravili sme pre teba 6 tipov na zaujímavé miesta.

Reklama
Portugalsko je velmi zajímavou evropskou destinací
Krásne výhľady na oceán z pobrežia

Pozri si letenky do Portugalska už dnes.

1. Hlavné mesto Portugalska Lisabon

V Lisabone som počas štúdia strávil takmer rok života a toto mesto som si hneď po prílete obľúbil. Hlavné mesto Portugalska patrí k najkrajším európskym mestám. Jeho prednosťami sú blízka poloha oceánu a teplé počasie. V Lisabone je až 300 slnečných dní v roku, a preto nie je nič ľahšie, ako vyraziť vlakom na neďaleké pláže do Carcavelos alebo Cascais. Ak si chceš vyskúšať surfovanie, tak je pre teba okolie hlavného mesta parádnou voľbou!

Hlavní město Lisabon a most Ponte 25 de Abril
Hlavné mesto Lisabon a most Ponte 25 de Abril

Pamiatky, nočný život i futbal

Portugalsko a Lisabon ťa budú baviť aj v noci! Vo štvrti Bairro Alto sa každý večer oslavuje a popíja priamo na ulici. Nevynechaj ani krásne historické pamiatky ako Hrad svätého Georga, Belémsku vežu, pamätník moreplavcov alebo unikátny Kláštor hieronymitov. V tomto chráme odpočíva najslávnejší portugalský dobrodruh Vasco de Gama. Najpopulárnejším športom v Portugalsku je futbal! Veľkým zážitkom je návšteva futbalového zápasu klubov Benfica Lisabon alebo Sporting Lisabon.

Lisabonské uličky
Lisabonské uličky
Fotbal je v Portugalsku sportem číslo 1
Futbal je v Portugalsku športom číslo 1

2. Za vínom do Porta

Porto je druhým najväčším mestom Portugalska a hlavným mestom severu. Z Lisabonu sa do Porta dostaneš jednoducho vlakom alebo autobusom. Cesta ti potrvá len približne tri hodiny, keďže rozloha Portugalska nie je príliš veľká. Zváž aj prenájom auta. S vlastným autom získaš slobodu a budeš môcť zájst aj na opustené pláže a ďalšie zaujímavé miesta po ceste.

Porto je další krásné portugalské město
Porto je ďalšie krásne portugalské mesto

Vydaj sa za portským vínom!

Svetovú slávu si Porto získalo predovšetkým výrobou vína. Rôzne druhy Portského sa už dlhé roky vyvážajú do celého sveta.

Portské víno je známé po celém světě
Portské víno je známe po celom svete

Prejdi sa popopri nábreží Cais da Ribeira a zúčastni sa niektorej z bezplatných degustácií vín. V meste sa dochovala celá rada starých cirkevných pamiatok vrátane katedrály Nanebovzatej Panny Márie, ktorá pochádza až z 12. storočia. Pri futbalových majstrovstvách Európy bolo v Porte postavené metro. Zaujímavosťou je, že všetky linky metra sa stretávajú v centre. Odtiaľ sa spoločne vydávajú ku slávnemu štadiónu Estádio do Dragão, kde hrá futbalový klub FC Porto.

Most krále Ludvíka I. v Portu
Most kráľa Ludvíka I. v Porto

3. Univerzitné hlavné mesto Portugalska – Coimbra

Medzi najväčšími mestami Lisabon a Porto objavíš univerzitné mesto Coimbra. Portugalsko je veľmi silne nábožensky založené, a preto i v Combrii uvidíš veľké množstvo katedrál a kostolov. Za návštevu rozhodne stoja nádherné katedrály Sé Volha a Sé Nova. Univerzita v Coimbre má 8 fakúlt a je dokonca staršia ako pražská Karlova univerzita. Bola totiž založená už v roku 1290, vďaka čomu sa radí medzi najstaršie univerzity na svete. Študenti sú práve tí, ktorí vytvárajú príjemnú atmosféru mesta. Pokiaľ budeš cestovať do Coimbry v máji, možno narazíš na študentské oslavy Quima das Fitas. Miestni študenti, ktorí dokončia vzdelanie, pália v týchto dňoch farebné stužky svojich fakúlt.

Portugalští studenti vypadají jak z filmu Harry Potter
Portugalskí študenti vyzerajú ako z filmu Harry Potter

4. Rozprávková Sintra, bývalé sídlo portugalských kráľov

Výlet do historického mestečka Sintra považujem za najlepší jednodenný výlet z Lisabonu. Do krásnej prírody je tu zasadených niekoľko hradov a palácov. Po príchode do Sintry uvidíš palác Palácio Nacional de Sintra. Palác, ktorý zdobia dve typické kuželovité veže, býval kedysi sídlom portugalských kráľov.

Pohádkový palác Palacio Nacional da Pena
Rozprávkový palác Palacio Nacional da Pena

Zo Sintry sa rozhodne vydaj lesným chodníkom k farebnému palácu Palacio Nacional da Pena. Táto rozprávková stavba je zložená z niekoľkých architektonických štýlov. Najkrajšiu fotografiu palácu si urobíš od kríža Cruz Alta, ktorý je najvyššou vyhliadkou v okolí. Ďalšími skvostnými pamiatkami sú hrad Castelo dos Mouros a palác Monserrate. Pokiaľ chceš ušetriť sily, vyvez sa k palácu autobusom a naspäť sa vráť pešo.

5. Historická Évora

Ďalším zaujímavým mestom, kam si môžeš z Lisabonu urobiť jednodňový výlet, je Évora. Historické centrum Évory bolo právom zapísané do zoznamu pamiatok UNESCO. V meste narazíš na mnoho pamiatok z dôb rímskeho impéria, ako napríklad pozostatky chrámu Diany – Templo Romano de Évora. Tento skvost pochádza dokonca už z 1. storočia. Choď sa pozrieť aj do kostnice a do majestátnej gotickej katedrály Vasca de Gama. V meste je veľa pekných kaviarní a reštaurácií. Oblasť je preslávená aj výborným vínom.

Historické centrum Évory
Historické centrum Évory

6. Slnečné Algarve a najkrajšie pláže Portugalska

Portugalsko je vhodné aj pre letnú dovolenku. Najlepšou bránou k vstupu na portugalské pláže v regionu Algarve je mesto Faro. Dostaneš sa z nej jednoducho do menších plážových letovísk na pobreží. Najviac sa nám páčilo na úplnom západe Európy v malom mestečku Lagos.

Lagos a jeho pláže pripomínajú Austráliu
Nejzápadnější kout Evropy
Najzápadnejší kút Európy

Pláže Praia do Pinhão, Praia da Dona Ana, Praia do Camilo alebo Praia dos Pinheiros patria k najlepším v krajine. Oceán sa v Algarve mieša so Stredozemným morom, a preto je teplota vody omnoho príjemnejšia ako inde v Portugalsku. Za surfovaním sa môžeš vybrať do neďalekej obce Sagres, kde sa nachádza i mys Cabo de Sao Vicente s majákom. V Algarve si užiješ skvelé pokrmy z rýb i morských plodov!

V Portugalsku najdeš nejlepší evropské podmínky pro surfování
V Portugalsku nájdeš jedny z najlepších podmienok pre surfovanie v Európe

Láka ťa Portugalsko? Pozri sa na akciové letenky do Lisabonu.

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štepánek

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (6 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore