Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

20 najkrajších UNESCO miest v Európe

20 najkrajších UNESCO miest v Európe

Na kontinente tak rozmanitom ako Európa sú tisícky krásnych miest, ktoré musíš vidieť. Ako si vybrať? Tu je ochutnávka 20 UNESCO pokladov:

Reklama

Plitvické jazerá

Lesná rezervácia v strednom Chorvátsku známa svojimi terasovitými jazerami, vodopádmi, jaskyňami a vápencovými kaňonmi.

Červené námestie v Moskve, Rusko

Námestie nachádzajúce sa východne od Kremlinu. Dominujú mu nádherné budovy ako Chrám Vasila Blaženého a Štátne historické múzeum.

Vlkolínec, Slovensko

Jedna z najnavštevovanejších slovenských osád a oáza ľudovej architektúry. Ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou.

Kláštor Rila, Bulharsko

Najväčší a najznámejší pravoslávny ortodoxný kláštor v Bulharsku. Bol založený v 10. storočí a zrekonštruovaný v polovici 19. storočia.

Mont-Saint-Michel, Francúzsko

Opátstvo v gotickom štýle postavené medzi 11. a 16. storočím, posadené na ostrovčekoch. Miesto je vystavené prílivom v severozápadnej Normandii.

Kláštor v Alcobace, Portugalsko

Rímskokatolícky kostol na severe Lisabonu v mestečku Alcobaca, založený v 12. storočí kráľom Alfonzom I. Reprezentuje príchod skorého gotického štýlu v Portugalsku.

Budapešť (nábrežie Dunaja, okolie Budínskeho hradu, Andrássyho trieda), Maďarsko

Centrum mesta predstavuje veľkú éru maďarskej histórie prostredníctvom nádhernej architektúry vrátane majstrovských kúskov ako Parlament, Budova opery, Maďarská akadémia vied či Veľká tržnica.

Kostoly Mieru v mestách Jawor a Swidnica, Poľsko

Kostoly postavené v priebehu roka po Vestfálskom mieri (zmluvy, ktoré ukončili tridsaťročnú vojnu v roku 1648) sú najväčšími drevenými náboženskými budovami v Európe.

Drevený kostol v Urnese, Nórsko

Výnimočný príklad tradičnej škandinávskej architektúry, ktorý sa nachádza v krásnej oblasti Sogn og Fjordane na západe Nórska.

Obrov chodník, Severné Írsko

Husto posiate pobrežie vytvorené asi 40 tisícmi polygonálnych čadičových stĺpov je výsledkom starovekej sopečnej činnosti.

Pont du Gard (Rímsky Akvadukt), Francúzsko

Staroveký rímsky akvadukt, ktorý prechádza riekou Gardon v južnom Francúzsku. Vodu nesie takmer 50 kilometrov do Nimes a je vysoký takmer 49 metrov na 3 úrovniach, vďaka čomu je technickým aj umeleckým majstrovským dielom.

Pútnický kostol vo Wies, Nemecko

Bavorský rokokový kostol zachovaný v krásnom alpskom údolí je vzdialený asi 80 kilometrov od Mníchova.

Západné nórske Fjordy, Nórsko

Geirangerfjord a Nærøyfjord, nachádzajúce sa v juhozápadnom Nórsku, sú jedny z najdlhších a najhlbších fjordov na svete. Nádherná okolitá príroda ponúka množstvo vodopádov, ľadovcových jazier a lesov.

Vatikán

Jedno z najsvätejších miest je domovom mnohých umeleckých a architektonických majstrovstvých diel ako Bazilika svätého Petra, Sixtínska kaplnka alebo Vatikánske múzeum.

Tisícročné benediktínske opátstvo v Pannonhalma, Maďarsko

Kláštorná komunita a jeden z najstarších historických monumentov v Maďarsku založený v roku 996.

Národný park Pirin, Bulharsko

Národný park v horách Pirin v juhozápadnom Bulharsku je posiaty alpskými lúkami, ľadovcovými jazerami, ihličnatými lesmi a nachádzajú sa tu aj dve lyžiarske strediská.

La Grande-Place, Brusel, Belgicko

Centrálne námestie v Bruseli s jednoliatymi, architektonicky bohatými budovami zo 17. storočia.

Historické mesto Mostar, Bosna a Hercegovina

Historické mesto na juhu Bosny a Hercegoviny je situované na rieke Neretva. Je známe Starým mostom, postaveným v 16. storočí a považovaným za jeden z najväčších architektonických úspechov v Osmánskom Balkáne.

Ilulissat ľadový fjord, Dánsko

Fjord na západe Grónska vzdialený od severného polárneho kruhu asi 150 kilometrov. Jeho súčasťou je Sermeq Kujalleq, jeden z najaktívnejších ľadovcov na svete.

Palau de la Música Catalana, Barcelona, Španielsko

Slávna hudobná sála a jeden z najkrajších príkladov katalánskeho modernizmu. Bohaté detaily, kvetové vzory a oblé línie z dielne secesného architekta Lluísa Doménech i Montaner.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.6/5 - (11 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore