Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cestovanie s deťmi – tipy, ako hravo zvládnete aj náročnú cestu

Cestovanie s deťmi – tipy, ako hravo zvládnete aj náročnú cestu

Cestovanie s deťmi je zvyčajne veľká lotéria. Nikdy neviete, či si to užijete alebo sa budete modliť, aby ste už boli na mieste. Tu je niekoľko tipov, ako to zvládnuť a nezblázniť sa.

Reklama

1. Nebojte sa a poďte do toho

Mnohí rodičia radšej zostávajú doma, pretože majú pocit, že cestu s deťmi nezvládnu. Skúste sa však naladiť pozitívne a najmä myslite na to, že každá cesta sa raz skončí.

2. Spomaľte

Uponáhľané pachtenie krížom-krážom po letisku nechajte na iných a doprajte si na presun letiskom alebo stanicou dostatok času.

3. Nepreháňajte to s balením

Majte na pamäti, že neexistuje takmer nič, čo by sa nedalo kúpiť aj za hranicami. Iste, ak váš potomok toleruje len jeden špeciálny druh plienok, zabaľte ich, no naozaj so sebou nemusíte brať každú maličkosť.

4. Označte si ich

Veľmi užitočné je pripnúť deťom na ruku náramok s vaším menom a kontaktom na vás, najmä ak ide o menšie deti. Ak sa vám náhodou stratia, nebude trvať dlho a opäť sa nájdete.

5. Jedlo a pitie do lietadla

Pri väčších deťoch to zvyčajne nie je problém, ak však cestujete s bábätkom, ktoré kŕmite z fľaše, vopred si zistite, aké pravidlá platia na danom letisku. Ak ide o mlieko pre bábätká, väčšina letísk vám dovolí vziať si na palubu viac ako predpísaných 100ml.

6. Plánovanie letu

Ideálne je letieť vo večerných a nočných hodinách, kedy je šanca, že vaše ratolesti cestu prespia. V prípade, že prestupujete, zvoľte si taký prípoj, ktorý budete schopní v pokoji a bez stresu stihnúť.

7. Kočík alebo nosič?

Zvážte, v akom teréne či teplotách sa budete pohybovať. Asi najuniverzálnejším riešením je ľahký golfový kočík, ktorý bez problémov za pár sekúnd zložíte a uskladníte.

8. Spravte si prieskum

Najmä ak cestujete do exotiky. Dojčíte? Zistite si, či je to v danej krajine na verejnosti prípustné. Potrebuje vaše dieťa víza? Je potrebné priniesť si špeciálne lieky, napríklad antimalariká? Zistite si tieto veci dopredu, aby vás v ďalekej krajine nič nezaskočilo.

9. Bazén verzus more

Veľa detí sa mora bojí, prípadne voda v ňom môže pre byť pre ne studená. Ak plánujete plážovú dovolenku, stojí za to poobzerať sa po ubytovaní s bazénom, ktorý deti zväčša tolerujú lepšie.

10. Vysvetľujte

Ak je vaše dieťa malé alebo s ním cestujete po prvýkrát, všetko im povysvetľujte a poukazujte. Deti to bude zaujímať, nebudú mať strach a ujde vám popri tom aj čas.

11. Čo sa môže pokaziť

Napíšte si alebo si aspoň v hlave prejdite všetky veci a scenáre, ktoré môžu nastať, samozrejme, najmä tie zlé, ako napríklad preplakaný celý let alebo záchvat hnevu v tej najnevhodnejšej chvíli. Pomôže vám to sa vopred na tieto situácie pripraviť a ak náhodou nastanú zareagujete s chladnou hlavou.

12. Užite si to

Všetko vopred naplánujte, efektívne sa zbaľte, nechajte si dostatok času a najmä si to užite. Každá cesta s deťmi je náročná, no je to tiež skvelý zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore