Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Príručná batožina: tipy, čo všetko si zbaliť a čo radšej nechať doma

Aj napriek tomu, že cestovanie možno patrí medzi vaše automatické činnosti, akou je umývanie zubov či večerné čítanie pred spaním, pri balení sa ľahko môže stať, že na niečo zabudnete. Okrem toho, každá letecká spoločnosť má svoje vlastné pravidlá, ktoré je lepšie poznať ešte pred príchodom na letisko. Prečítajte si náš článok o tom, ako sa zbaliť čo najpraktickejšie a čo všetko môžete dať do príručnej batožiny.

Reklama

Ako sa zbalit na dovolenku

Cestovanie „naľahko“

Možno cestujete iba s príručnou batožinou a možno máte pochybnosti, či vám bude stačiť. V prvom rade však myslite na to, že ak cestujete „naľahko“, urobí to vašu cestu omnoho jednoduchšou. A okrem toho, príručná batožina sa predsa nemôže stratiť a vysoké poplatky na batožinu vás pri nej takisto minú.

Zena klaci na kufri

Všetko cenné vždy pri sebe

Možno sa vám tento bod zdá samozrejmý, ale určite stojí za zmienku. Noste všetky vaše identifikačné karty a doklady vždy pri sebe. Ak si akýkoľvek druh svojho ID zbalíte do batožiny v podpalubí, ktorú letecká spoločnosť môže napríklad i premiestniť, nemusíte ho už nikdy vidieť. Aj keď sa vám môže zdať, že tam dole, medzi všetkými tričkami a svetrami v kufri budú vaše peniaze, kreditné karty či čokoľvek cenné v bezpečí, práve v takom prípade sa môže stať pravý opak.

Cestovny pas

Lekáreň v kabelke

Beriete lieky, ktoré sa už takmer stali vašou súčasťou? Zbaľte si nielen tie, ale najlepšie všetky, ktoré si beriete so sebou, práve do príručnej tašky. Batožina, ktorá nie je na palube sa môže stratiť napríklad i na tri dni a vaše urgentné lieky sa razom vyparia, spolu s pozitívnym začiatkom dovolenky. Ak sú vaše liečivá v tekutej podobe alebo sú to napríklad ihly, radšej si svoj predpis od lekára vezmite so sebou. To by malo, vo väčšine prípadov, zabrániť vzniku problému so zakázanými predmetmi v príručnej batožine.

Tablety

Elektronika a krehké veci nepatria do podpalubia

Zamestnanci, ktorí manipulujú s batožinou sú známi tým, že s ňou nezaobchádzajú práve „v rukavičkách“. Okrem toho je lietadlo konštrukt, ktorý je neustále v pohybe a podlieha turbulenciám. Elektronika a všetky krehké predmety sa teda môžu poškodiť, zlomiť či rozbiť úplne jednoducho. Okrem toho idete do rizika, že tieto predmety vám môžu byť odcudzené. Rovnako ako pri peniazoch či šperkoch, nechcete predsa riskovať, že niekto „zaloví“ vo vašej batožine a odnesie si váš iPod, notebook či fotoaparát. Pozrite si ceny a rozmery batožiny podľa leteckých spoločností.

Kufre

Chlap v lietadle

Vždy si k sebe zbaľte základnú kozmetiku a jeden druh oblečenia

Aj napriek tomu, že ste sa rozhodli zbaliť si väčšie balenie šampónu, zubnej pasty či kondicionéru, je dobré si so sebou vždy vziať taštičku najpotrebnejšej kozmetiky, spolu so zubnou kefkou. Najlepšie je si k sebe pribaliť i jeden druh oblečenia. Ak by sa vaša veľká batožina stratí, stále sa budete mať do čoho prezliecť, osprchovať sa i umyť si zuby. Ak sa k vám váš kufor nedostane do jedného dňa, prirodzene si toho budete musieť nakúpiť viac, nebudete sa však musieť kvôli tomu ihneď naháňať.

Zena sedi na kufri

Zbaľte sa do pohodlia

Lietanie sa ľahko môže stať nudným. Ak takejto chvíli máte pri sebe obľúbenú muziku či dobrú knihu, môže vám tento čas vyslovene ubehnúť. Ak si so sebou beriete i laptop či iPad, stiahnite si zopár filmov, ktoré si môžete pozrieť. Najlepšie je mať pri sebe viacero druhov takejto zábavy, nakoľko budete ospalí, čulí, či jednoducho, na čo budete mať chuť. Zbaľte, či kúpte si i malé občerstvenie. Väčšina leteckých spoločností ho pri vnútroštátnych letoch neposkytuje a ak áno, nie vždy to môže byť výhra. Mať pri sebe niečo, čo máte radi, môže urobiť váš let krajším. Tiež odporúčame kúpiť si po kontrole vodu. Zbaľte si tiež hygienické vreckovky. Vzduch v lietadle je často veľmi suchý a to sa nemusí páčiť vášmu nosu. Okrem toho, ani toaletný papier na palube tiež nie je nekonečný.

Noviny a magaziny v lietadle

Vreckovky

Príručná batožina: rozmery konkrétnych spoločností

Spoločnosť Ryanair na svojej stránke uvádza rozmery 55cm x 40cm x 20cm. Táto batožina môže byť napríklad i kufor do 10 kg. Okrem toho si so sebou smiete vziať i jednu menšiu tašku (napríklad kabelku) v rozmere 35 x 20 x 20cm. Spoločnosť Wizz Air povoľuje iba jeden kus príručnej batožiny na cestujúceho. Môžete si so sebou zobrať buď malú príručnú batožinu (42 x 32 x 25cm) alebo veľkú príručnú batožinu, ktoré nepresahuje rozmery 56 x 45 x 25cm a musí sa zmestiť do skrinky nad hlavou. Na palubu lietadla spoločnosti Easyjet máte ako cestujúci nárok na jednu príručnú batožinu v rozmeroch maximálne 56 x 45 x 25 cm. Batožinu si musíte takisto vyložiť sami, inak v rámci nej nie sú váhové obmedzenia. V spoločnosti Norwegian záleží od typu letenky ale vo všeobecnosti máte nárok na jednu príručnú batožinu v rozmeroch 55 x 40 x 23cm, so sebou si však môžete vziať i malú tašku či kabelku, ktorá však nesmie prekročiť rozmery 25 x 33 x 20cm a spolu tieto dve položky nemôžu presiahnuť váhu 10kg. Ak chcete cestovať lowcost aerolinkami ako králi, stačí si priplatiť pár eur.

príručnej batožiny

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Uviaznutí na letisku v Hong Kongu: Pasažieri nemohli vstúpiť do cieľovej destinácie https://t.co/V8mkZXBAaY #novinky17 hodín dozadu
Ibiza tento rok nebude o šialených párty, ale prírode a iných kvalitách https://t.co/MYr7xqfjIq21 hodín dozadu
5 dôvodov, prečo v júli letieť na dovolenku s Austrian Airlines https://t.co/YO3iJhnJGM #letenky21 hodín dozadu
Ryanair už lieta! Po mesiacoch prestávky dnes štartuje vo veľkom https://t.co/HvwDoyOAbN #novinky21 hodín dozadu
Palubný servis je postupne späť. Air Canada obnovuje jedlá, Delta pridá alkohol https://t.co/z1CfbOtUo1 #novinky22 hodín dozadu
Nemci vraj regulujú more. Česká blogerka si nevie vysvetliť príliv a odliv https://t.co/xhAn1w96G4 #novinky23 hodín dozadu
Test na COVID-19 sa dá spraviť aj na letisku JFK, jeho potrebu odhalí formulár https://t.co/WEdFr1SHYB #novinky23 hodín dozadu
Qatar Airways budú lietať do Kanady každý deň https://t.co/FQlrE8PkER23 hodín dozadu
Qatar Airways zachraňujú aerolinky LATAM. Požičajú im takmer miliardu https://t.co/CbIIX0JFEW #novinky23 hodín dozadu
Test na COVID-19 už sa dá spraviť aj na letisku Frankfurt. Vďaka Lufthanse https://t.co/wkJTmNv6NI #novinky24 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore