Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako si čo najúspornejšie zbaliť kufor

Či už si so sebou beriete podpalubnú batožinu alebo máte nárok len na tú príručnú, vždy sa musíte zmestiť do určitej váhy. To však niekedy môže byť problém, a to aj pre tých skúsenejších cestovateľov. Prinášame vám niekoľko rád, ako si čo najúspornejšie zbaliť kufor. Aby ste si ho na letisku nemuseli otvárať, prehadzovať šaty z jednej batožiny do druhej a vyhli sa tak stresujúcim momentom.

Reklama

zena-na-letisku

1. Svoj kufor si vyberajte premyslene

Každá letecká spoločnosť má vlastné obmedzenia, čo sa rozmerov či váhy batožiny týka. Samozrejme záleží na type letenky, ktorú ste si zakúpili. Do úložného priestoru priamo na palube však väčšinou nesmie taška väčšia než 55 x 40 x 20 cm a ťažšia ako 10 kg. Nikdy však neprichádzajte na letisko len s odhadom o centimetroch či váhou vašej batožiny a takisto si pred balením pozrite oficiálnu webovú stránku leteckej spoločnosti, ktorú ste si vybrali. Nájdete tam všetky potrebné informácie o obmedzeniach batožiny. Nezabudnite si svoju podpalubnú batožinu označiť, radšej e-mailovou adresou než tou korešpondenčnou, aby ste boli v prípade jej straty ľahko dostihnuteľný.

muz-s-batozinou-na-palube

2. Pripravte si svoje oblečenie, zredukujte ho na polovicu

Možno nie ste práve najzorganizovanejší človek na svete a písanie zoznamov je vám proti srsti. Stačí však, keď si premyslíte, čo budete počas vašej cesty robiť, na aké počasie sa máte pripraviť a aký typ oblečenia budete potrebovať. Naskladajte si potom šaty na jedno miesto a skúste ich zredukovať na polovicu. Tých desať tričiek a tri páry nohavíc zrejme nebudete skutočne potrebovať. Berte si len to, čo je naozaj nevyhnutné. Jedny nohavice môžete nosiť tri dni a jednu košeľu i dva dni. Nezabudnite pritom na to, že každý materiál má rôznu váhu. Rifľovina je podstatne ťažšia než ostatné materiály, ako je napríklad bavlna. Pri balení tiež myslite na farby kusov oblečenia, aby ste ich mohli medzi sebou kombinovať. Nič nepokazíte napríklad čiernymi nohavicami, ktoré sa hodia ku všetkému.

balenie-kufra

3. Ušetrite miesto správnym rozmiestnením oblečenia

Zvážte výber topánok. To sú často najťažšie komponenty vášho kufra. Okrem povinných formálnych topánok si zbaľte pár, ktorý môžete nosiť na viacero príležitostí. Využite pritom každý roh a štrbinu v kufri ale i priestor v topánkach, napríklad na zrolované ponožky. Ak máte topánok menej, baľte ich navrch podrážkou nahor, aby ste si nezašpinili oblečenie. Ak viete, že tých párov potrebujete viac, položte ich na spodok kufra spôsobom, ako sa balia do škatule v obchodoch. Takto sa vám vytvorí priestor medzi topánkami a ten môžete využiť napríklad na ďalšie páry ponožiek.

topanky-a-opasky

4. Ťažšie kusy oblečenia klaďte vždy k bokom kufra

Oblečenie si zrolujte a ťažšie kusy a opasky položte vždy na bok kufra, aby sa jeho váha rovnomerne rozložila. Opasky pritom natiahnite po celej dĺžke kufra. Ak idete na pracovnú cestu a svoje oblečenie potrebujete zachovať perfektne rovné, po vyžehlení košieľ ich poskladajte na seba a medzi ne položte hrubšiu servítku alebo kompaktné plastikové vrecúško. To pomôže zachovať šaty bez nechceného pokrčenia. Vrecúško či plastikovú tašku položte tiež na úplný spodok pred a na vrch oblečenia po pobalení. Klzký povrch zabráni vzniku záhybov.

poskladane-kosele

5. Využite menšie taštičky, ušetrite čas pri vybaľovaní

Vezmite si so sebou niekoľko menších taštičiek. Okrem tej kozmetickej sa vám určite zíde i jedna na doplnky či spodnú bielizeň alebo pyžamo. Po príchode na hotelovú izbu ich tak môžete presunúť z kufra priamo do zásuvky. Ak nepotrebujete využiť úplne každý centimeter v kufri, môžete si svoje košele či šaty umiestniť na ľahšie vešiaky. Tie si po vybalení  zavesíte do skrine a vybaľovanie vám tak zaberie minimálny čas.

zena-si-bali-osobne-veci

6. To najdôležitejšie si so sebou vezmite na palubu lietadla

Ak si so sebou beriete svoj laptop či tablet, uistite sa, že sú dobre chránené obalom. Zbaľte si ich do svojej príručnej batožiny, takže ich budete mať stále pri sebe. Ostatné krehké položky, ktoré sa vám do príručnej nezmestia, či už je to fotoaparát alebo napríklad kozmetika, ukladajte do stredu kufra, aby boli na čo najbezpečnejšom mieste. Kozmetiku si zabaľte do dvoch priehľadných vrecúšok, aby sa vám počas cesty nerozsypala. Ak cestujete často a radi myslíte dopredu, vyhraďte si kozmetiku a drogériu iba na cestovanie, takže pri ďalšej ceste nemusíte myslieť na to, či vám z nej niečo nechýba. Do lietadla si nezabudnite zobrať niečo teplé. Sveter či bunda vám ušetria váhu v kufri a zahrejú vás v klimatizovanom priestore paluby lietadla.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky15 minút dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky1 hodinu dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky20 hodiny dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky21 hodiny dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky22 hodiny dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky24 hodiny dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky24 hodiny dozadu
Oslava 40-ky vo veľkom štýle. Kim Kardashian si prenajala megaluxusný Boeing 777 a odletela na Tahiti! https://t.co/1P7rfuE5K8 #novinky1 deň dozadu
Polárne medvede sa chystajú na každoročnú migráciu. Môžeš ich sledovať naživo https://t.co/p6MS6EybAt #novinky1 deň dozadu
Exotika bez testu a karantény. 8 krajín, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore