Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najväčších letísk sveta

Dopravný priemysel sa rozvíja neuveriteľne rýchlo a letecká doprava rastie každý deň po celom svete, snažiac sa svojim zákazníkom ponúknuť maximálne pohodlie. V posledných desaťročiach vzrastá i tendencia vymeniť dopravu po vode či ceste za tú vo vzduchu. Jeden z dôvodov vôbec stavby veľkého letiska je v prvom rade obrovský počet pasažierov, ktorí takto denne cestujú a tiež poskytnutie čo najväčšieho priestoru na odlet a pristátie lietadiel. Prečítajte si náš článok a zároveň zoznam 10 najväčších letísk sveta.

Reklama

Poznámka redakcie: V článku nájdete letiská s najväčšími terminálmi a letiskovými plochami na svete, bez ohľadu na počet prepravených pasažierov.

10. Hlavné medzinárodné letisko Peking

Najdôležitejšie letisko čínskeho hlavného mesta sa nachádza 32 km od severovýchodného centra Pekingu, v obklopení predmestia Shunyi, je jedno z najrušnejších letísk na svete. Vlastní a prevádzkuje ho spoločnosť Beijing Capital International Airport Company Limited. Jeho luxusný a hypermoderný vzhľad zjemňuje elegantný štýl, v ktorom je postavené. Zaregistrovaných letov tu bolo približne 600 000, počet pasažierov sa pohybuje okolo 90 miliónov.

letisko v Pekingu

9. Medzinárodné letisko Káhira

Medzinárodné letisko v egyptskej Káhire si so svojimi 37 kilometrami štvorcovými drží stabilnú pozíciu medzi najväčšími letiskami sveta. Letia cezeň spoločnosti ako Alexandria Airlines, AlMasria Universal Airlines, EgyptAir Express a AMC Airline. To z neho robí dôležitý dopravný uzol. Nachádza sa 15 km severovýchodne od obchodnej časti mesta a je najzaneprázdnenejším letiskom v Egypte. Nájdete tu tri terminály, ten štvrtý sa zväčša používa pre súkromné lety.

letisko v Kahire

8. Medzinárodné letisko O´Hare

Medzinárodné letisko O´Hare sa nachádza na severozápade najväčšieho mesta Illinois, Chicaga. Je tretím najvyťaženejším letiskom spomedzi všetkých štátov Ameriky a čo sa týka počtu pasažierov, drží si vo svete šiestu pozíciu. V súčasnosti je letisko druhým najväčším leteckým centrom USA pre letecké spoločnosti United Airlines, American Airlines či Air Choice One. Vlastní a jeho prevádzku kontroluje Chicagský úrad pre letectvo. Počet pasažierov sa pohybuje okolo 70 miliónov.

letisko O Hare

7. Medzinárodné letisko Bangkok

Toto letisko môžete poznať tiež pod názvom Letisko Suvarnabhumi. Nachádza sa 30 km východne od Bangkoku. Denne sprostredkuje množstvo domácich i medzinárodných letov. Napríklad v roku 2014 to bolo 289 568 príletov a odletov, s počtom zahraničných pasažierov okolo 38 miliónov, domácich asi 8 miliónov. Je leteckým stredobodom napríklad spoločností Orient Thai Airlines, Bangkok Airways, Asia Atlantic Airlines a Thai Airways International. Čím je toto letisko – okrem svojej veľkosti – ešte výnimočné? Svojím bezkonkurenčným dizajnom. Úžasná architektúra a výnimočné priestory salónikov, vnútorného nádvoria a odletovej haly. Aj taký oku lahodiaci pohľad sa vám pri čakaní môže naskytnúť.

letisko v Bangkoku

6. Letisko Madrid – Barajas

Hlavné medzinárodné letisko nielen v Madride, ale i v celom Španielsku. Jeho názov je odvodený od obce Bajaras, ktorá je s letiskom spojená vlastnou stanicou metra. Nachádza sa severovýchodne od madridského centrálneho námestia Puerta Del Sol. Každý rok tadiaľto prejde približne 342 600 letov a asi 40 miliónov cestujúcich. Každoročne tu vzrastá počet nákladných letov. Letisko Barajas je druhým najvyťaženejším v Európe.

letisko v Madride

5. Letisko Charlesa de Gaulla

Letisko Charles de Gaulle je prevádzkované spoločnosťou Aéroports de Paris, je dôležitých dopravným centrom aeroliniek FedEx Express, Air France a Delta Air Lines. Je zároveň najväčším letiskom Francúzska i Európy a po Londýnskom Heathrow je druhým najväčším európskym letiskom, čo do počtu ľudí, i keď tento fakt sa v priebehu nasledujúcich rokov môže trochu pozmeniť. Nachádza sa 23 kilometrov severovýchodne od Paríža. Má tri terminály. Doprava do mesta je prepojená vlakovou dopravou alebo taxíkmi. Letisko Charlesa de Gaulla bolo jedno z prvých v Európe s integrovaným vlakovým systémom.

letisko v Paríži

4. Medzinárodné letisko Šanghaj Pchu-tung

Hlavné medzinárodné letisko v Šanghaji i v Číne a významné letisko v Ázii, Šanghaj Pchu-tung. Letí tu väčšina ázijských leteckých spoločností, či už DHL Aviation, China Cargo Airlines, FedEx Express, China Eastern Airlines, Shanghai Airlines i Yangtze River Express. Toto tretie najrušnejšie čínske letisko sprostredkuje ročne lety asi 50 miliónov pasažierom. Nachádza sa 30 kilometrov na východ od centra mesta. Dostupnosť pre cestujúcich však nie je problém. Dostanete sa tu metrom, železničnou dopravou či šanghajským Maglevom, ktorý dosahuje okolo 250 km/h.

letisko v Šanghaji

3. Medzinárodné letisko Dallas/Fort Worth

Toto medzinárodné letisko leží medzi susednými mestami Dallas a Fort Worth v Texase. Je hlavným uzlom spoločnosti American Airlines, ale napríklad i Ameriflight či UPS Airlines. Má päť terminálov so 165 bránami. Terminály spája vysokorýchlostná električka. Letisko má výbornú dostupnosť pre cestujúcich, ktorí sem prichádzajú autom.

letisko v Dallase

2. Medzinárodné letisko Denver

Letisko Denver, často označované ako DIA, je dôležitým leteckým uzlom ako v americkom štáte Colorado, tak i v celých Spojených štátoch. Lietajú tu najmä spoločnosti United Airlines a nízkonákladové Frontier Airlines a Great Lakes Airlines. Je najväčším letiskom USA a druhým najväčším letiskom sveta. Vlastní i najdlhšiu americkú pristávaciu dráhu. Letisko bolo niekoľko rokov po sebe označené čitetľmi známeho amerického časopisu Business Traveler Magazine za najlepšie letisko Severnej Ameriky.

letisko v Denveri

1. Medzinárodné letisko King Fahd, Dammam

Najväčšie letisko sveta sa nachádza v piatom najväčšom meste Saudskej Arábie. Prevádzkuje ho Generálny úrad civilného letectva a svoje brány otvorilo pre zákazníkov pred šestnástimi tokmi. Je najdôležitejším dopravným uzlom krajiny. Šesťúrovňový systém terminálov funguje ako hodinky. Tri terminály sú vyhradené pasažierom a zákazníckym službám, tretí stupeň je vyhradený pre odlety, štvrtý pre prílety a šiesty level slúži saudskej kráľovskej rodine, vládnym osobnostiam a oficiálnym hosťom v krajine. V areáli sa nachádza napríklad i mešita, ktorá v sebe spája prvky starej moslimskej architektúry a moderného štýlu.

letisko v Dammame

pelipecky_instagram

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky9 minút dozadu
Celoplošné testovanie na Slovensku: voľný pohyb po krajine umožní antigénový alebo PCR test (podmienky) https://t.co/zxms9JzpbO #novinky15 minút dozadu
Vedci chcú pomenovať polárnu žiaru. Zapojiť sa môže aj verejnosť https://t.co/XyuTKRmLb1 #novinky33 minút dozadu
Dubajský mrakodrap Burj Khalifa včera svietil v československých farbách https://t.co/ybmMJyAUDQ #novinky54 minút dozadu
Najrušnejšie letisko v Európe je tento rok Charles de Gaulle v Paríži https://t.co/geBue5RjC7 #novinky18 hodiny dozadu
Havaj by sa mal onedlho otvoriť turistom z Japonska https://t.co/gxKUEXthCV #novinky20 hodiny dozadu
Lietanie je bezpečnejšie ako návšteva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská štúdia https://t.co/GUIwohIzAh #novinky23 hodiny dozadu
Kostarika ruší povinnosť negatívneho testu pri vstupe do krajiny https://t.co/yYk5u2Gqvm #novinky23 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény. 10 krajín, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky24 hodiny dozadu
Letisko Dillí začalo ponúkať testy na COVID pre všetkých cestujúcich https://t.co/Vpjed99yaw #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore