Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Keď sa vo vzduchu točia milióny. Toto je 10 najvýnosnejších liniek na svete

Hoci najčastejšie sa dočítaš o štatistikách a rekordoch ako najvyťaženejšia linka, či najdlhší non-stop let, letecké spoločnosti vo veľkom súťažia aj o to, ktorá linka na svete je najvýnosnejšia. Analytická spoločnosť Official Airline Guides zverejnila desať liniek, ktoré ročne zarobia najviac.

Reklama

1. British Airways z New Yorku do Londýna

Absolútna kráľovná medzi leteckými linkami. Let z JFK do londýnskeho Heathrow ročne ako jediný zarobí viac ako miliardu dolárov. Peniaze sa nad Atlantikom točia jedna radosť z niekoľkých dôvodov. Pre letecké spoločnosti nie sú zlatou baňou turisti, ale tí, ktorí cestujú za biznisom. Keďže linka spája dve obchodné centrá sveta, a to niekedy aj pätnásťkrát denne, nie je veľká šanca, že by ju tromfla nejaká iná. Inak s British Airways sa oplatí zbierať míľe, písali sme o tom prednedávnom.

Zdroj fotografie: Boarding1now Dreamstime.com

2. Qantas Airways z Melbourne do Sydney

Tento let zarába ročne 855 miliónov dolárov – a z rebríčka sa trocha vymyká. Trvá len hodinu a pol a neobsluhuje ho žiadny veľký stroj typu Boeing 777, či Airbus A380. Čo však táto linka stráca na kapacite, doháňa na frekvencii. Lietadlo spoločnosti Qantas Airways vzlietne z Melbourne do Sydney viac ako dvadsaťštyrikrát denne. Qantas  Airways teda len využíva dopyt. Túto trasu lietajú aj iné spoločnosti, dokopy sa medzi Melbourne a Sydney denne zrealizuje približne sedemdesiat letov.

3. Emirates z Londýna do Dubaja

Na trase medzi Londýnom a Dubajom zarobia Emirates ročne 819 miliónov dolárov. V tomto prípade je rozhodujúca kapacita. Linku lieta najväčšie dopravné lietadlo na svete Airbus A380, ktoré je schopné vo verzii s troma triedami prepraviť 525 pasažierov. Na slušný osemstomiliónový zárobok tak spoločnosti stačí denne vypraviť päť až šesť letov.

Zdroj fotografie: Oskanov Dreamstime.com

4. Singapore Airlines z Londýna do Singapuru

Ďalší výnosný let z londýnskeho letiska Heathrow. Singapurský národný dopravca na ňom ročne zarobí 710 miliónov dolárov. Linku lieta štyrikrát denne. Singapore Airlines majú inak aj najdlhšiu linku na svete, rekord prekonajú tento rok!

5. American Airlines z Los Angeles do New Yorku

Prvá americká spoločnosť v rebríčku. Vnútroštátna linka, ktorá spája dve metropoly profituje najmä z biznis cestujúcich, ale aj z turistov. Leteckej spoločnosti ročne vynesie 698 miliónov dolárov.

Zdroj fotografie: Ivan Cholakov Dreamstime.com

6. United Airlines zo San Francisca do Newarku

Táto linka zaostáva za predchádzajúcou len tesne – ročne prinesie zisk 688 miliónov. Dokazuje, že po cestovaní medzi západným a východným pobrežím je obrovský dopyt.

7. Cathay Pacific z Hong Kongu do Londýna

V tomto prípade opäť zohráva úlohu biznis. Ázijská spoločnosť, ktorá sídli v Hong Kongu, lieta na londýnske Heathrow päťkrát denne. Trasu obsluhuje Boeing 777-300ER, ktorý dokáže bežne prepraviť 365 cestujúcich. Spoločnosti linka ročne zarobí 632 miliónov dolárov.

Zdroj fotografie: Boarding1now Dreamstime.com

8. Qatar Airways z Londýna do Dohy

Ďalší ziskový let z letiska Heathrow.  Trasu otočí Airbus 350-1000 s kapacitou 366 pasažierov šesťkrát denne. Za celý rok katarským aerolinkám zarobí 553 miliónov dolárov.

9. Air Canada z Vancouvru do Toronta

Len o milión menej zarobí kanadská vnútroštátna linka. Medzi tretím najväčším a najväčším kanadským mestom lieta pätnásťkrát denne a záujem neustále rastie.

10. Singapore Airlines zo Sydney do Singapuru

Desiatku uzatvára singapurská spoločnosť. Let z Austrálie do Ázie jej ročne prinesie slušných 544 miliónov dolárov. Linku štyrikrát denne lieta Boeing 777-300ER s kapacitou 365 cestujúcich.

Zaujal ťa náš článok? Odporúčame aj 10 najväčších letísk sveta alebo aj to, prečo je Atlanta už roky najviac vyťaženým letiskom na svete. Ak budeš letieť veľmi dlho, možno ťa bude zaujímať aj to, ktoré letecké spoločnosti ti dajú hotel pri dlhom prestupe zdarma.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    3.6/5 - (9 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Istanbul z Budapešti od 105€ (priamy let Wizz Air) https://t.co/267K5Jjmk0 #letenky6 hodín dozadu
TOP atrakcie a zážitky v Abu Dhabi (14 tipov na aktivity a letenky na máj od 95€) https://t.co/hJKU7153lt #cestopisy6 hodín dozadu
MEGAPECKA: Thajsko z Atén v hlavnej sezóne za 379€! https://t.co/bwxUU5Sq0D #letenky10 hodín dozadu
Bez testu, očkovania i karantény: 150 krajín, ktoré sú otvorené bez obmedzení https://t.co/tNryB3mapQ #novinky12 hodín dozadu
Lacné letenky na Maltu: leť na jar za 52€! https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy12 hodín dozadu
Zaži Londýn na jar: leť z Košíc alebo Bratislavy od 41€! https://t.co/4QQPKKFJYD #letenky12 hodín dozadu
Slovak Lines pridali ďalší spoj na letisko Viedeň. Využiješ ho, ak priletíš o polnoci https://t.co/OmRMW3RHxx #novinky12 hodín dozadu
Slnečné Korfu na jar z Viedne za výborné ceny: Spiatočne od 49€! https://t.co/JjgstDcDTx #letenky12 hodín dozadu
15 dní na Srí lanke: spoznaj ostrov plný vôní a farieb so všetkým za 1999€ https://t.co/tg8JXP2rho #dovolenky1 deň dozadu
Pribudla nová linka z Bratislavy: litovské mesto Kaunas 3-krát týždenne, letenky sú od 38€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore