Nájdeš nás aj na:

Tipy

9 cestovateľských trendov, ktoré sa postupne vytratili

9 cestovateľských trendov, ktoré sa postupne vytratili

Ak by ste niekomu v roku 1987 povedali, že budúcnosť cestovania bude znamenať menej leteckých spoločností, väčšie lietadlá a menšie obrazovky, pravdepodobne by sa vám niekto zasmial a povedal: “Áno, a Donald Trump bude prezidentom!“ To, čo sa na začiatku deväťdesiatych rokov zdalo ako dobrý nápad, sa zdá byť dnes úplne zastarané. Toto je 9 cestovateľských trendov, ktoré sa postupne vytratili.

Reklama

SkyMall

Ak by ste niekedy potrebovali misu na pečenie brownie s okrajmi po celej dlžke, alebo high-tech posteľ pre vášho psa (pretože deka je príliš meanstream), či králičiu dieru pre bizarné využitia a gýčové domáce potreby, v katalógu SkyMall na palube viacerých lietadiel alebo na ich stánke, ste to zaručene našli. Spoločnosť s predajom vecí, ktoré nepotrebujete odštartovala v 1990-tom a fungovala až donedávna, do roku 2015.

757

Začiatok jeho výroby siaha do roku 1981. Boeing v roku 2004 vyrobil svoj posledný typ 757. Ten nemal životnosť ani z polovice takú dlhú, ako najobľúbenejšie lietadlo v histórii – 747, či 737-čka. Tento typ, pôvodne navrhnutý ako dvojprúdové lietadlo na domáce lety, premával niekoľko rokov v rámci transatlantickej služby. Podobné, väčšie i menšie lietadlá, pomaly uberali na jeho užitočnosti. Dnes ho na oblohe môžete uvidieť skôr len v rámci nákladného letu.

Desiatky leteckých spoločností

Zoznam zaniknutých leteckých spoločností dosahuje vyššie číslo ako 747 a nájdete v ňom viac skratiek, ako v polievke s písmenkovými rezancami. Konsolidácia leteckého priemyslu viedla k súčasným klasickým aerolinkám (legacy carriers), ktoré zahŕňajú tri z piatich najväčších leteckých spoločností na svete. Najväčšia spoločnosť Delta Air Lines pozbierala po bankrote obľúbenej Pan Am v roku 1991 jej zvyšky. Spoločnosť United Airlines sa v roku 2010 spojila s Continental Airlines. American Airlines získala spoločnosť TWA, ktorá po 11. septembri zbankrotovala, v roku 2015 sa s ňou potom celkom spojila. To obišlo spoločnosť Eastern Airlines – jednej z pôvodnej „veľkej štvorky“, zahŕňajúc American, TWA a United.

Jednorazové fotoaparáty

Jednorazové fotoaparáty boli kedysi neoddeliteľnou súčasťou rodinnej dovolenky. Lepšie snímky než Polaroid, menej komplikácií ako s 35mm formátovým fotoaparátom, nižšie finančné náklady ako na zrkadlovku. Zbalenie si jedného či dvoch jednorázových fotoaparátov na zachytenie vášho pobytu mimo mesta bolo kedysi normou. Potom prišli digitálne fotoaparáty, ktoré tie na jedno použitie vystriedali.

Cestovné brožúry

Takmer každá najmenšia informácia, ktorá by vám mohla prísť na um pred vycestovaním – ako, čo budete jesť na Sicílii, alebo na aké pláže sa na Okinawe vybrať – je dnes jednoduchou frázou, ktorú si v sekunde vygooglite. S veľkou istotou môžeme tvrdiť, že cestovné kancelárie si svoju pozíciu ešte nejaký čas udržia. Avšak už dnes ich je oveľa menej, s oveľa menšou dôležitosťou, než pred tridsiatimi rokmi.

Fajčenie kdekoľvek

Na fajčení v zdieľanom priestore nie je nič, za čím by sme mohli mať nostalgiu. V roku 1988 bolo v Amerike zakázané fajčenie na domácich letoch, trvajúcich dve a menej hodín. Keď ste vyskočili z lietadla, aby ste navštívili známych, už z vás viac netiahol dym, akoby ste sa vracali z piatkového záťahu.

Airfones/ Palubné telefóny

V roku 2004 to The New York Times stručne zhrnul: „vstavané telefóny na palube lietadla sa stali niečím ako letiskové telefónne automaty: užitočné, keď ich skutočne potrebujete, ale beznádejne nemoderné.“

Rôzne európske meny

Pred vznikom Európskej menovej únie 1. januára 1999 a postupným zavedením fyzických bankoviek a mincí v roku 2002, znamenalo cestovanie po európe vrecká, plné mincí talianskej líry, španielskej pesety či nemeckej marky. Momentálne táto mena spája 19 krajín z 28 členských štátov EÚ. Síce si z dovoleniek po Európe odnášame menej suvenírov, ušetrí nám ale čas pri zisťovaní, ktorá tvár monarchu znamená správnu menu.

Cestovné šeky

Cestovné šeky boli jednou z najstarších metód bezhotovostnej platby. Spočiatku slúžili ako hotelové poukážky, dalo sa nimi platiť v hoteloch po Európe. Neskôr sa začali využívať i na výber hotovosti. Cestovný šek ste si zakúpili v tej ktorej hodnote a podpísali. Pri platení ste predložili šek spolu s dokladom totožnosti a znova podpísali. Aj keď takéto šeky nájdete aj dnes, pohodlné a bezpečné cestovanie dnes už pre nás skôr znamenajú platobné karty.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore