Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako si vybrať správny kufor

Chystáte sa na cesty a zvažujete kúpu nového kufra? Napadlo vás niekedy, čím si prejde od momentu keď ho odovzdáte na check-ine až po sladký okamih, keď sa po prílete zjaví na pohyblivom páse a ležérnym tempom sa posúva smerom k vám? Cestu batožiny nemáme detailne zmapovanú, pohľad na ňu však prezrádza jedno – nemá to vôbec jednoduché. Pretože sa s vašim kufrom počas cesty nezaobchádza vždy ako v rukavičkách, je dôležité, si ho starostlivo vybrať.

Reklama

Cestovné kufre: na čo si dať pozor

1. Veľkosť kufra

Pokiaľ cestujete lietadlom, veľkosť kufra do veľkej miery určujú limity leteckej spoločnosti. Väčšina podpalubnej batožiny musí mať všetky 3 rozmery pod 158 cm, ale kufre, ktoré bežne kúpite dnes tieto požiadavky spravidla spĺňajú. Takže plutvy, obrovské slnečníky a kartóny piva vás asi budú musieť počkať doma. Pri obmedzeniach a balení sa majte skôr v merku hmotnosť vášho kufra a skontrolujte si povolený limit na vašej letenke alebo v tomto článku. Nehovoriac o tom, že veľa ťažkej batožiny na cestách je skôr na príťaž. Napriek tomu nás nie je veľa takých, ktorí sa bez problémov dokážu na mesiac zbaliť do malého ruksaku. 🙂

Ak uvažujete, že sa ako pár alebo rodina zbalíte do jedného veľkého kufra a povolená hmotnosť sa vám predsa zráta, mýlite sa. Nie je to povolené a skončíte s mastnou prirážkou za každé kilo batožiny navyše.

Náš tip – stále majte na mysli váhu, s ktorou dokážete bez väčších problémov narábať. Určite nechcete stráviť dovolenku namiesto ležania na pláži so seknutým chrbtom u miestneho ránhojiča.

2. Materiál

V obchode sa bežne stretnete s plastovými alebo látkovými modelmi. Plastový, niekedy nazývaný aj škrupinový kufor poskytne vašim drahocenným veciam na cestách skvelú ochranu. Zároveň sa tak ľahko nezašpiní a často býva vybavený zabudovaným zámkom. A nevýhody? Plast je náchylnejší na škrabance, preliačiny, a čo je najhoršie, aj ťažko opraviteľné praskliny. Látkový kufor je ľahší a máva zvonku našité aj menšie vrecká a oddelenia. Pri poškodení, máte väčšiu šancu, že vám ho ešte budú vedieť opraviť. Väčšinou máva iba dve kolieska a látkový povrch sa ľahšie zašpiní. Ktorý by sme si vybrali my? Látkový. 🙂

3. Kolieska

Jeden z najlepších vynálezov v histórii cestovania je okrem parného stroja a lietadla aj kufor na kolieskach.  Dve kolieska sú stará klasika. Väčšinou sú polo-zabudované do kufra a teda je menšia pravdepodobnosť, že sa poškodia.  Kufrom však môžete hýbať iba dopredu a dozadu, čo je často nie veľmi praktické. Kufre so štyrmi kolieskami sú jednoduchšie na ovládanie, z ľahkosťou ich uvediete do pohybu a môžete nimi manévrovať hore dole a to aj v stiesnenom priestore akým je ulička v lietadle. Navyše sú stabilnejšie a bude vás z nich menej bolieť chrbát. Jasný favorit? Asi áno, aj keď štyri kolieska sú celé pripevnené z vonkajšej strany kufra takže sa ľahšie odtrhnú alebo odbijú. Tiež s nimi musíte rátať ak vám letecká spoločnosť presne definuje maximálne rozmery batožiny – tie sa totiž rátajú aj s kolieskami.

4. Zámok

Podpalubnú batožinu majte vždy zamknutú. Veľa moderných kufrov už má zámok priamo zabudovaný, takže ho nemusieť zvlášť dokupovať.

5. Farba

Ak vám po každom lete v príletovej hale tečú nervy, keď hľadáte svoj čierny kufor v mori ďalších batožín tejto elegantnej farby, pri ďalšej kúpe zvoľte nejakú inú variantu. Žltý s banánmi, červený s bodkami, zelený s opičkami – možností je v dnešnej dobe neúrekom.

6. Značka

Aj keď nie sme fanúšikmi nezmyselne predražených vecí, aj pri kufroch platí, že dostanete to, za čo ste si zaplatili. Ak teda hľadáte kufor, ktorý vás bude sprevádzať na cestách po dlhé roky, skvelá voľba je značka Samsonite. Ak neplánujete dať za kufor toľko, skúste sa pozrieť aj na lacnejšiu verziu – značku American Tourister, za ktorou stojí tiež Samsonite.

TIP na záver

Ak cestujete na dlhšiu trasu s prestupmi, omotajte si kufor pre istotu priesvitnou fóliou a zalepte. Ak by sa niekto chcel dostať k obsahu vášho kufra, v ceste mu okrem zámku bude stáť aj ďalšia prekážka, ktorá by celú lúpežnú akciu zbytočne predĺžila.

Ak už teraz uvažujete, čo si pri svojom najbližšom lete môžete zbaliť do podpalubnej batožiny, a čo by tam naopak nemalo čo hľadať, hoďte očkom na tento praktický článok.

Možno vás bude zaujímať:
Limity batožiny Ryanair a Wizzair


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Wizz Air ruší pre koronavírus lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t #novinky15 hodín dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t #novinky15 hodín dozadu
Citybreak v Madride? S 10€ zľavou na letenku letíš od 39€! https://t.co/ecKhL6twjQ #letenky15 hodín dozadu
Peru z Madridu za 349€! (+aj lety z Viedne) https://t.co/4axBuKXDa6 #letenky16 hodín dozadu
Varšava z Viedne od 36€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/qLkk1dQdjU #letenky18 hodín dozadu
5 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ https://t.co/cdIoPDNTot #novinky18 hodín dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO20 #novinky19 hodín dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t20 hodín dozadu
Chuť na zmenu? Kuvajt s Turkish Airlines z Viedne za 169€ https://t.co/LY4Y4EoF7i21 hodín dozadu
Človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje. Napríklad na 1 200 km plavbu Karibikom https://t.co/FbHAp6CmjR22 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore