Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 gréckych ostrovov, ktoré si ihneď zamiluješ

10 gréckych ostrovov, ktoré si ihneď zamiluješ

Grécke ostrovy podnecujú fantáziu a potešujú dušu históriou, ukotvenou v mýtických príbehoch, prerozprávanou slnkom dotknutými starými ruinami. Dobrodružstvo na gréckych ostrovoch je kulinárskym zážitkom a prehliadkou regionálnej kuchyne. Každý miestny syr je unikátny, listová zelenina i med trochu odlišný. Vyberte sa do prístavu sledovať ranný úlovok rybárskych sietí a vychutnávajte si fúziu morských plodov s osmanskou minulosťou v korenených sladkostiach a pečive. Cestujte v čase. Obklopte sa starobylými ruinami Delosu alebo sa poprechádzajte po znovuobnoveným minojským palácom v Knossose a budete sa cítiť ako v obklopení prechádzajúcich sa antických Grékov. Ponorte si nohy hlboko do piesku a započúvajte sa do príjemného žblnkotania Egejského mora, zoznámte sa s melancholickým pulzom rembetiky (bluesových piesní) i s výraznou chuťou tzatziki. Dni tu pretekajú do druhého, naplnené kilometrami akvamarínového pobrežia, požehnaného tými najčistejšími európskymi plážami. Toto je 10 gréckych ostrovov, ktoré sa oplatí zažiť.

Amorgos

Nie je ľahké dostať sa na Amorgos. Pri silnom vetre ostávajú tie rýchle trajekty na mieste a na plavbu sa vyberajú pomalé lode, s ktorými to môže trvať z Atén i osem hodín. Keď sa vypravíte do Katapoly, ospalého prístavu, lemovanom veľkými rybárskymi hostincami a tavernami (obľúbenými sú napríklad Prekas či To Mouragio), privíta vás nápis: „Vitajte v Amorgose. Nikto vás tu nenájde.“ Tento skalnatý kykladský ostrov odjakživa priťahoval samotárov, milovníkov turistiky, potápačov a pútnikov. Milióny odtieňov modrej vody, cez ktorú poľahky rozoznáte každého morského ježka, číhajúceho na pobreží. Počet obyvateľov, ktorý je menej ako dvetisíc, prečísluje množstvo neotesaných huňatých kôz, ktoré perfektne zapadajú do hippie vibrácii. Bylinkové infúzie a jazzové melódie si vychutnajte v podniku Pergalidi a v Seladi in Tholaria sa pokochajte úžasným výhľadom a teleskopom, smerujúcim k hviezdam. Na Amorgose na vás bude dýchať sloboda. Ak hľadáte útulné miesto, do ktorého sa pravidelne vlieva vôňa mora, odporúčame vyskúšať Vorina Ktismata.

Milos

Ak ste milovníkom fotogenických pobreží, Milos pre vás bude voľbou číslo jedna. Sochu Méloskej Venuše, ktorá je od devätnásteho storočia súčasťou permanentnej výstavy Louvru, pozná hádam každý. Menej známy je už Milos, vulkanický ostrov, na ktorom bola krása tejto mramorovej podoby Afrodity objavená. S viac ako sedemdesiatimi plážami sa však na toto miesto jeho návštevníci vracajú znova a znova. Nečudo. Zvlnené útesy Sarakinika, fľašovo-zelený prírodný bazén Papafragas, či pestrofarebné syrmaty, rybárske domčeky, vratko stojace medzi morom a skalou. Táto akoby štetcom namaľovaná krajina bola vyformovaná minerálmi, ktoré boli po dlhý čas zdrojom bohatstva – obsidián, kamenec, barit a síra, dodnes bublajúca v mnohých horúcich prameňoch na ostrove. Keďže jedenásť tisíc rokov stará tradícia baníckeho priemyslu ustupuje cestovnému ruchu, objavuje sa tu čoraz viac elegantných hotelov. Vyberte sa preto na Milos čím skôr, kým nie je pohltený prílivom návštevníkov.

Folegandros

Usaďte sa v jednej z miestnych kaviarní, započúvajte sa do šumu mora či miestnych klebiet a prispôsobte sa miernemu tempu života. Za hlavné mesto ostrova sa považuje Chora, s tromi námestiami, z ktorých každé prekypuje životom, kaviarňami a tavernami. Odporúčame vám navštíviť Pountu, kde vám jej dánsky vlastník pripraví poháre a misky s naservírovanou kávou a gréckym jogurtom. Folegandros znamená v starej gréčtine “tvrdé železo”. A veru, ovocné stromy sú tu pred prudkým vetrom chránené nánosmi kameňov, nenájdete tu piesočné pláže lemované ležadlami, iba jasné kamienkové zátoky, ako sú Katergo, Ambeli a Livadaki. Vyberte sa za ostrovnou špecialitou matsata v Synantisi v Ano Meria, čo je guľáš z králičieho či kozieho mäsa s domácimi cestovinami. Oddýchnite si v hoteli Anemi, ktorý vo svojej vinici ponúka i jogínske štúdio.

Syros

Ak sa chystáte na dovolenku v období mimo sezóny a preferujete skôr jej aktívne prežívanie, určite zvážte ostrov Syros. Nenájdete tu dediny, plné domov v tvare kocky, akoby posypané práškovým cukrom, ani sneho-biele uličky. Jeho pestrofarebné mesto Ermoupoli z 19. storočia je postavené na dvoch vrchoch – jednom pravoslávnom, druhom katolíckom a je dedičstvom dlhej benátskej okupácie. Z mramorových námestí, kniežacích domov a miniatúrnej repliky La Scala tu ešte stále cítiť taliansku príchuť. Syros každoročne víta festivaly animácie, tanca, digitálneho umenia, filmu, klasickej hudby, jazzu či rembetika, gréckeho blues, ktoré preslávil lokálny umelec Markos Vamvakaris. Na ostrove sa pýšia i dva zámočky, Vaporia a Poseidonia. Jeho pláže sú o niečo menej veľkolepé, menovite s výnimkami Delfini, Varvarousa, a Aetos na divokom severe, avšak jeho čaro dopĺňajú všadeprítomné tavernas a reštaurácie. Zrejme najkrajšou z nich je Mazi, s vínnou záhradou. Určite sa zastavte i na loukoumi (ružovo zafarbená turecká delikatesa) či na syr San Michalis od Prekas.

Ithaca

Napriek svojej legendárnej postave, Homérovmu hrdinovi Odysseovi, ostáva ostrov skôr mimo radaru cestovateľov. Itacké tyrkysové a smaragdové zátoky sú obľúbené najmä z plachetnicovej perspektívy, turistické chodníky tu však ostávajú skôr poloprázdne. Určite však stoja za to. Vyberte sa za kostolom Anogi, zastrešeným freskami zo 16. storočia alebo za ruinami Odyseovho paláca z ôsmeho storočia pred Kristom. Cestou späť sa odmeňte tenučkou pizzou, šťavnatými hranolčekmi a slávnym citrónovým koláčom v Yefuri. Pokojnú atmosféru zažite i v prístave Kioni, kde sa zastavte na kávu v Spavente, kaviarničke s balkónom. Neurobíte žiadnu chybu, keď sa kdekoľvek na ostrove vyberiete na zmrzlinu či večerný kokteil. Ithaca je dokonalým miestom na vytratenie sa v čase.

Naxos

Obyvatelia ostrova Naxos si kedysi zarábali vývozom zemiakov, syra, korundu a mramoru. Pozemky, nevhodné na poľnohospodárstvo, potom odkázali svojim najlenivejším potomkom. Keď začali turisti objavovať množstvo úžasných pláží ostrova, tieto územia sa stali zlatou baňou. Agios Prokopios a Agia Annu obľubujú vďaka plytkým vodám a množstvu plážových barov ako mladí ľudia, tak i batoľatá. Smerom na juh sa pláže stávajú divokejšími: Plaka, kde môžete cez plážové duny jazdiť na chrbte koňa, Mikri Vigla, vhodná na windsurfing a kitesurfing či krištáľovo čistá Kastraki. K večeru ochutnajte miestny citrónový likér, vyrábaný v liehovare Vallindras v meste Halki, domáce víno či arzeniko syr v dedinke Ano Potamia. Niet divu, že Herodotos Naxos opísal ako “najšťastnejší z ostrovov”.

Andros

Starí Gréci ho kvôli množstvu vodopádov a prameňov nazývali Hydroussa (“vodnatý”). Mramorové levy chrlia studenú minerálnu vodu do prameňov Sariza a Menites. Vyznačené turistické chodníky vás zavedú cez doliny a pahorkatiny, ktoré pretínajú kamenné mosty. Ak sa čudujete, prečo nie je tento hojný ostrov zaplavený davom turistov, vedzte, že jeho miestni preferujú pokoj. Prebývajú tu v dedinských domčekoch či v neoklasických sídlach na mieste s menom Hora. Plávajúc na úzkom ostrove, je jeho hlavné mesto plné staromódnych cukrárskych výrobkov (v Laskarise napríklad objavíte skvelý citrónový džem) a štýlových butikov (Waikiki Andros sa pýši nádhernými vyšívanými tunikami a sandálmi). Na svoje si prídu i milovníci umenia, Múzeum súčasného umenia obsahuje i diela takých velikánov ako je Miró či Man Ray.

Rodos

Keď na ostrov Rodos po druhej svetovej vojne zavítal spisovateľ Lawrence Durrell, našiel ho zničený storočami invázie križiakov a iných agresorov. Od jeho znovuzrodenia sa ostrov pravidelne objavuje v rebríčkoch najobľúbenejších destinácií. Veľkým lákadlom je určite citadela v meste Rodos. Poprechádzajte sa popri jej múroch a objavte byzantské kostoly, rímske ruiny, synagógy a minarety. V bludisku uličiek vyhľadajte penzión Marco Polo, pochádzajúci z pätnásteho storočia a dekorovaný v štýle paša haremu, s očarujúcou reštauráciou v záhrade. Vyberte sa smerom južne, kde stále obľúbenejšie rezorty uvoľňujú cestu zlatistým plážam, ako je Glystra, Tsambika a Fourni. Vnútrozemie je neuveriteľne členité; od vysokohorských lesov (Mount Attavyros), hradov na vrcholoch (Monolithos), vyblednutých fresiek (Agios Nikolaos Foundoukli), po staroveké zrúcaniny (Kamiros). Kde sa Egejské more stretáva so Stredozemným, objavuje sa polostrov Prasonisi, ktorý býva dvojtvarý. Jedna jeho časť je pokojná, druhá rozbúrená.

Korfu

Jeho kozmopolitné hlavné mesto je očarujúcim spojením benátskeho, britského a francúzskeho koloniálneho vplyvu. Začnite tu svoj večer s koktejlom v Listone (kolonáda, inšpirovaná parížskym rue de Rivoli) a pokračujte večerou v Corfu Sailing Club, s výhľadom na osvetlenú pevnosť. So svojimi pastelovými dedinkami, knísajúcimi sa olivovými hájmi a veľkými zámkami, pripomína Toskánko. Toskánsko s omnoho lepšími plážami. Na jeho severovýchodnom pobreží (prezývanom Kensington-on-Sea) radi oddychujú návštevníci, v obklopení člnkov a troch rybárskych taverien. Odtiaľ si môžete prenajať loď a namieriť si to do vlastnej zátoky (Nissaki, Agios Stefanos či Kerasia). Tieto idylické zátoky stále pripomínajú “úchvatnú krajinu”, kde sa v 30. rokoch minulého storočia ocitol Lawrence Durrell, ktorú dnes reprezentuje televízny seriál The Durrells. Nevynechajte ani vnútrozemný podnik Ambelonas, okúzľujúcu vináreň, reštauráciu a školu varenia, ktorá sa špacializuje na pokrmy Corfiot, ako sú chobotnice s cícerom a kurkumovou penou či želé z ružových lupeňov. (Inak, lacné letenky na Korfu máme skoro celý rok!)

Santorini

Santorini je dokonalým miestom pre čerstvých novomanželov a prvonávštevníkov Grécka. Obraz slnka, klesajúceho za santorínskym vulkanickým kráterom možno znie ako romantické, avšak živé a autentické klišé. Sopečný výbuch zanechal pred tritisícpäťsto rokmi v srdci ostrova opustené čierne pieskové pláže, závratné útesky v psychedelických odtieňoch a povesti o Atlantíde. Erupcia zanechala starobylé mesto Akrotiri pod vrstvami prachu a vytvorila úrodnú pôdu pre výnimočné hrozno Assyrtiko a vína typu Vinsanto. Okrem výletu za dýchajúcim kráterom Nea Kameni a horúcimi prameňmi v Palia Kameni, si jednoducho vychutnávajte očarujúce výhľady na a z ostrova. Jeden z najkrajších ponúka Botargo, kde si ho môžete užiť s drinkom v ruke, či v reštaurácii Selene, ktorá je priekopníkom cykladskej kuchyne. Tie najlepšie hotely sú koncentrované v Oia, vnútrozemskej dedinke Pyrgosu, ktorá zažíva svoje začínajúce roky slávy.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore