Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať

Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať

Tento grécky ostrov, s ktorým sa spájajú mnohé legendy, má naozaj očarujúcu atmosféru. Typická kuchyňa, krásne pláže a ukryté prírodné poklady už samé o sebe zaručujú skvelú dovolenku. Ako si ju užiť na maximum? Máme pre teba pár tipov ako sa dostať z letiska do mesta, pár zaujímavostí, ktoré si o Kréte určite nevedel/a aj to, aké miesta si na tomto ostrove určite nenechať ujsť. A k tomu pár ďalších užitočností. Vitaj na Kréte!

Reklama

5 zaujímavostí o Kréte

  • Kréta je najväčší ostrov v Grécku a jeho pláže sa rozprestierajú na viac ako 160 kilometroch, len si to predstav! Je to tiež piaty najväčší ostrov v Stredozemnom mori, za Korzikou, Sicíliou, Cyprom a Sardíniou.
  • História Kréty je popretkávaná multikulturalizmom. Zatiaľ čo Kréta je súčasťou Grécka, kultúrne je veľmi úzko spätá s neďalekým Talianskom. Ako najjužnejší ostrov v Európe tiež sympatizuje s arabským svetom v severnej Afrike. Táto rozmanitosť je viditeľná v kultúre, umení aj jedle na Kréte.
  • Prekvapilo by vás, keby ste vedeli, že Kréta je rodiskom boha Dia? Veľká časť gréckej mytológie je spojená s Krétou a ich Boh nebies a hromov sa vraj narodil práve tu, vysoko v krétskych horách.
  • Kréta je najväčší grécky ostrov podľa rozlohy, ale aj najľudnatejší. Kréta má viac ako 600 000 obyvateľov a keď si uvedomíte, Gelé Grécko má iba 10 miliónov, obyvateľov.
  • Aký je základný rozdiel medzi nami a Kréťanmi? Priemerný bežný človek spotrebuje jeden liter olivového oleja ročne, priemerný Kréťan spotrebuje až 30 litrov ročne. Wow!!

Ako sa dostať z letiska do centra ostrova Kréta?

Na Kréte sú tri letiská, Heraklion, Chania a jedno malé letisko neďaleko mesta Sitia (Lassithi), to však prevádzkuje len vnútroštátne lety. Povieme si preto, ako sa dostať do centra diania na Kréte práve z prvých dvoch spomínaných letísk.

Z letiska Heraklion Airport autom do hlavného mesta:

Letisko Heraklion je najväčším a najdôležitejším letiskom na Kréte, nachádza sa len päť kilometrov od mesta Heraklion. Z letiska v Heraklione sa dostanete do centra mesta troma spôsobmi: požičaným autom, autobusom alebo taxíkom. Mnoho turistov si na Krére autá požičiava, využívajú ich totiž nielen na cestu z letiska, ale podnikajú nimi aj výlety po celom ostrove.

Z letiska Heraklion Airport autobusom do hlavného mesta:

Cesta autobusom z letiska je lacnejšia, ale aj pomalšia. Tých päť kilometrov však ešte nikoho nezabilo. Cesta autobusom trvá asi 35 minút a stojí asi dve eurá! Autobusy stoja pred letiskom vpravo, priamo v areáli letiska ich nenájdeš. Sadni na linku 1 alebo 78 a si tam!

HERAKLION AIRPORT BUS. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska Heraklion Airport taxíkom do hlavného mesta:

Využitie letiskových taxíkov v Heraklione je najrýchlejšou, ale nákladnejšou možnosťou transferu. Cesta bude trvať len 10 minút, zaplatíš však za ňu približne 20 EUR.

HERAKLION TAXI TRANSFERS. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska Chania Airport autom do mesta Chania:

Letisko Chania je druhé najväčšie na ostrove Kréta. Samo sa nachádza v jednej z najkrajších oblastí Kréty s rovnomenným názvom. Do centra mesta Chania, do najúrodnejšej časti tohto ostrova, sa dostaneš tiež troma spôsobmi: požičaným autom, autobusom alebo taxíkom. Autom je to do centra mesta asi 20 až 30 minút.

Z letiska Chania Airport autobusom do mesta Chania:

Cesta autobusom z letiska je aj tentokrát lacnejšia, ale aj pomalšia. Trvá asi 90 minút a stojí len 2,50 EUR!

E-KTEL BUS. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska Chania Airport taxíkom do mesta Chania:

Taxík je najrýchlejšou, ale nákladnejšou možnosťou transferu z letiska Chania do mesta. Cesta bude trvať asi 25 minút, zaplatíš však za ňu približne 30 EUR.

CHANIA TAXI. REZERVUJ LÍSTOK

Čo robiť, vidieť a zažiť na Kréte?

Určite choď a objav tieto krásy: Knossos, najznámejšiu archeologickú pamiatku na ostrove a najstaršie mesto Európy. Komplex z doby bronzovej sa datuje tisícky rokov do minulosti. Legenda hovorí, že Palác na tomto mieste bol domovom kráľa Minosa.

Medzi najobľúbenejšie výlety na Kréte patrí aj prechádzka roklinou Samaria George. Hoci ide o trocha náročnejšiu turistiku, toto miesto ťa odmení nádhernou prírodou.

Pri vode a piesku

A v neposlednom rade, nevynechaj nekonečné pláže a ostrovy. Kréta má viac ako 1 000-kilometrové pobrežie, čo znamená veľa krásnych pláží! Odhadovaný počet ostrovov v Grécku je zas dvetisíc, no len okolo dvesto z nich je obývaných, ostatné skrývajú veľké množstvo prírodných pokladov. Najväčší grécky ostrov je práve Kréta, ale ostatné nie sú ďaleko. Čo tak sa za nimi vydať?

Napríklad na ostrov Chrissi. Tento vzdialený neobývaný ostrov je známy svojou krištáľovo čistou vodou. Urob si celodenný výlet loďou na toto krásne miesto. Môžeš tu nerušene oddychovať aj si zaplávať v mori.

Tisícky rokov staré

Jaskyňa Matala je čarokrásna! Príbytky vytesané do skál pred tisíckami rokov sú dnes tajomným doplnkom jednej z pláží ostrova. Nik nevie, kedy presne vznikli. Sú v nich však rozpoznateľné postele, okná i terasy. Pocit slobody, blízkosť mora a nekonvenčné bývanie neskôr pritiahlo aj hippie generáciu. Napokon bola však jaskyňa vyhlásená za chránenú oblasť. Dnes ju môžeš navštíviť aspoň na chvíľu.

Chaniu nevynechajte, hoci sa budete zdržovať pri Heraklione

Prejdite sa starým prístavom, a bude to teda poriadna prechádzka! Veľká väčšina Starého mesta Chanie je na prístav napojená, ľahko sa teda stratíte v uličkách s peknými obchodíkmi a príjemnými reštauráciami za rozumnú cenu, než sa vám pdarí dôjsť na jeho koniec. Vyzerá to tu podobne ako v Benátkach a veru nie len tak náhodou, prístav predsa postavili sami Benátčania a načali aj centrum, ktoré potom po nich dokončili už Turkovia.

Hrdo tu už od 14. storočia stojí maják, ktorý stráži vody Stredozemného mora, v ktorom si nohy môžete máčať už na jar. Zabrdnite do Múzea archeológie, do Múzea typografie či do kláštora San Nikolao zo 16. storočia na námestí Splantzia. Je to miesto pre oddych užívajúc si grécky vánok a čistý morský vzduch. Môžete tu naozaj robiť čokoľvek.

TOP zážitky na Kréte

Preskúmaj skryté poklady starovekej krétskej civilizácie v jednom z najkrajších miest v Grécku, Eleutherna a dozvieš sa aj o krétskych tradíciách z oblasti Rethymno a Arkadi. Všetko so sprievodcom!

A čo tak celodenný výlet na ostrov Santorini? Alebo degustačná prehliadka s návštevou najstaršieho olivovníka na Kréte?

Pozri si ponuku všetkých výletov so sprievodcom.

Čo treba ochutnať na Kréte

Krétska kuchyňa je jednou zo základných zložiek snáď celej európskej kuchyne. Jej obľbenosť spočíva v kvalite a sviežosti ingrediencií, napríklad divých bylín, olejov a zeleniny. Keď tu budete, určite ochutnajte tieto typické krétske dobroty:

  • Niečo slané: Dakos. Nasekané paradajky, čerstvý syr, bylinky, bruschetta a olivový olej na záver. Stále chrumkavé, zdravé a neuveritelne chutné.
  • Niečo sladké: Koláčiky Kalitsounia sa tu najčastejšie konzumujú na Veľkú noc, ale aj pre ich ich obľúbenosť u turistov ich tu nájdete po celý rok, a to vo všetkých možných tvaroch. Pečivo je starostlivo ručne vyrábané a tvarované do malých pohárov, potom plnené sladkým syrom. Druh syra sa môže meniť v závislosti od toho, v ktorej oblasti Kréty sa nachádzate. Feta syr napríklad do týchto koláčikov nepoužívajú nikdy. Urobia vám pečené alebo vyprážané, často posypané škoricou alebo sezamovými semienkami. Chutia podobne ako pudingové šišky!
  • Niečo navyše: Vypýtajte si v reštaurácii Loukoumades – vyprážané cesto so zmrzlinou, prípadne ich zapite s Raki – miestnym alkoholom, ktorý je v podstate vedľajším produktom vína.

Výhodné ubytovanie na Kréte

Hľadáš ubytovanie neďaleko centra, s dostupnou verejnou dopravou za skvelú cenu?

My máme na Kréte overený 3*Mrs. Chryssana Beach Hotel. Nachádza sa hneď vedľa dlhej kamienkovej pláže v dedine Kolymbari a ponúka vonkajší bazén so slnečníkmi. Vychutnáš si tu pokoj prostredia a odpočinok od davov turistov. Obec Platanias s reštauráciou a kaviarňami je vzdialená len 10 minút cesty autom alebo autobusom. Malebné mesto Chania je od tohto miesta vzdialené 22 km a medzinárodné letisko Chania 36 km. Na mieste je k dispozícii bezplatné súkromné ​​parkovisko.

Užitočné mobilné aplikácie na Kréte

My Crete Guide

Toto je fakt komplexný sprievodca ostrovom, ktorý ponúka offline mapu s najlepšími plážami, prírodnými i historickými pamiatkami či lesmi.

Čo si vziať so sebou na Krétu?

Napríklad set organizérov, vďaka ktorým nebude v kufri nikdy neporiadok? Tieto sú od nás a sú veľmi praktické a za dobrú cenu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO13 hodín dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky15 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky15 hodín dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky17 hodín dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky18 hodín dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky19 hodín dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky20 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky20 hodín dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky20 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky20 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore