Nájdeš nás aj na:

Novinky

Koronavírus a cestovanie do exotiky – všetko, čo potrebuješ vedieť

Koronavírus a cestovanie do exotiky – všetko, čo potrebuješ vedieť

Článok bol aktualizovaný 19.2.2020 o 10:10.

Reklama

V tomto článku nájdeš všetky dôležité informácie a rady súvisiace s novým koronavírusom 2019-nCoV, ktorý pochádza z čínskeho mesta Wu-Chan a bol prvýkrát nahlásený 31. decembra 2019.

Pelikán je v kontakte so svojimi partnermi, leteckými spoločnosťami aj inými, a neustále monitoruje vývoj situácie na webstránkach Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Do ktorých krajín sa neodporúča cestovať?

Neodporúčame cestovať do Číny. Najmenej 50 leteckých spoločností zrušilo svoje lety do Číny – aerolinky škrtajú spojenia pre rôzne dôvody, niektoré z nich sa obávajú rýchleho šírenia sa vírusu, iné svoje rozhodnutie odôvodňujú nedostatkom hygienických pomôcok či nerentabilnosťou liniek pre malý záujem zo strany biznis cestujúcich a turistov. Čína zakázala skupinové cesty až do odvolania.

Obľúbené letecké spoločnosti Slovákov, ktoré prestali lietať do Číny: Air France, KLM, Austrian Airlines, Lufthansa, LOT, Swiss, British Airways, Iberia, Finnair, SAS, Qatar Airways. Iné aerolinky ako napríklad Emirates či Turkish Airlines redukovali kapacitu na svojich letoch alebo prestali obsluhovať niektoré čínske mestá.

Lety čínskych dopravcov do Ázie, Austrálie, Oceánie a na Nový Zéland sa tešia veľkej obľube medzi slovenskými cestujúcimi pre nízke ceny. Rušenie letov sa dotklo najmä tých Slovákov, ktorí mali letieť priamymi linkami do Číny alebo do finálnej destinácie s prestupom v Číne.

Zrušené lety čínskych aeroliniek z blízkych letísk

 • Hainan Airlines z Viedne do Šen-čenu
 • Hainan Airlines z Prahy do Pekingu
 • Hainan Airlines z Budapešti do Čchung-čchingu
 • China Eastern z Prahy do Šanghaja a Si-anu
 • China Eastern z Budapešti do Šanghaja, Čcheng-tu a Si-anu
 • China Southern z Viedne cez Urumči do Kantonu

Tieto linky lietajú aj naďalej do Číny

 • Air China z Viedne a Budapešti do Pekingu

Akciové letenky aeroliniek Air China do Vietnamu patria medzi najpredávanejšie na trhu. Letecká spoločnosť však napriek tomu, že svoje lety z Rakúska a Maďarska prevádzkuje bez väčších problémov, čelí problému vo Vietname. Ten zakázal všetky lety medzi Čínou a Vietnamom až do odvolania. Cestujúci sa pre tento zákaz do Vietnamu s leteckou spoločnosťou Air China prakticky nedostanú.

Je bezpečné cestovať do iných ázijských krajín?

Novým koronavírusom sa v Číne doposiaľ nakazilo vyše 75-tisíc ľudí. Okrem Číny sa vírus objavil aj v ďalších 27 krajinách a na 1 výletnej lodi, kde sa nakazilo viac ako 450 ľudí. Jeden z najvyšších počtov ochorení je v Japonsku – evidujú tam 74 prípadov. Podľa japonského premiéra Šinzóa Abeho koronavírus nebude mať dopad na OH v Tokiu, ktoré sa začínajú 24. júla. Ochoreniu zatiaľ v Japonsku nepodľahol žiadny pacient. 

Na následky nového koronavírusu zomreli dvaja ľudia mimo Číny. Prvou obeťou bol Číňan, ktorý na Filipíny pricestoval z epicentra vírusu Wu-Chanu. Druhý prípad bol obyvateľ Hongkongu, ktorý takisto pricestoval domov z Číny. Filipínska vláda zakázala vstup do krajiny všetkým návštevníkom prichádzajúcim z Číny.

Tisíce ľudí sa už úspešne zotavili

Aj keď koronavírus nakazil v súčasnosti viac ľudí ako kedysi choroba SARS, experti sa zhodujú v tom, že nebezpečnejším ochorením naďalej zostane bežná chrípka. V Číne sa síce vírus rozšíril pomerne rýchlo a nakazil za krátky čas desaťtisíce ľudí, aktuálne opatrenia by už mali postačiť na zastavenie šírenia prvej veľkej vlny nákazy.

Ako pre Denník N uviedol expert na infekčné choroby Ladislav Michala, optimizmus je na mieste. Michala vychádza zo skúseností s predošlými ochoreniami SARS a MERS, kedy karanténne opatrenia eliminovali tieto ochorenia a tie postupne vyšumeli. Problémom podľa neho môže byť tiež to, že žijeme v dobe, kedy sa informácie šíria extrémne veľkou rýchlosťou a je z toho logicky omnoho väčšie „haló“, ako kedysi.

Istou nádejou je podľa experta možnosť, že v skutočnosti je nakazených omnoho viac ľudí než je potvrdených prípadov, a tí toto ochorenie bez problémov zvládli a vyliečili sa. Doposiaľ je známych viac ako 6200 ľudí, ktorí sa z koronavírusu úspešne zotavili. Mimoriadne úspešné sú v tom najmä krajiny, kde je vybavenosť nemocníc a zdravotného personálu na vysokej úrovni.

Môžem letenku refundovať? 

ÁNO:

Ak letíš do Číny alebo do svojej finálnej destinácie s prestupom na čínskom letisku. Všetky tieto letenky sú meniteľné alebo refundovateľné. Pri začatých ale nedokončených cestách, resp. nie úplne preletených letenkách, a ďalej v prípade prestupu v Číne, odporúčame aj nie úplne preletenú letenku refundovať a hľadať alternatívu. 

Príklad 1: Mám letenku s Air China do Hanoja s prestupom v Pekingu, môžem letieť? Nie. Vietnam zakázal lety z/do Číny až do odvolania. Napriek tomu, že Air China stále lieta do Viedne aj Budapešti, cestujúci sa už ďalej z Pekingu do Vietnamu pre tento zákaz nedostane. Letenku môžeš refundovať a rezervovať novú zľavnenú letenku napríklad s 5* Qatar Airways cez Dohu, kde sú prestupy bezproblémové. 

Príklad 2: Mám letenku s China Southern na Bali s prestupom v Kantone. Indonézia nehlási žiadny prípad s koronavírusom, môžem letieť? Nie, letecká spoločnosť China Southern pozastavila lety medzi Viedňou a Kantonom cez Urumči. Cestujúci s nie úplne preletenou letenkou môžu požiadať o zmenu letenky do finálnej destinácie (napr: Viedeň) cez Paríž a Amsterdam – tieto linky fungujú bez zmeny. Všetky letenky čínskych dopravcov sú však refundovateľné, a preto máš nárok aj na vrátenie peňazí. V prípade, že neletíš do Číny, ale napríklad na Bali a dovolenku nechceš rušiť, alternatíva je akciová letenka s Qatar Airways alebo Turkish Airlines. 

Príklad 3: Mám letenku do Hongkongu cez Amsterdam s KLM, môžem letenku meniť? Áno, niektoré letecké spoločnosti, aj nečínske, rozšírili možnosti zmien leteniek na destinácie mimo kontinentálnej Číny (Taiwan, Hongkong). Výnimky neplatia pre všetky aerolinky a na všetky dátumy odletov.


Ako sa nám ozvať?

Pre rýchle vybavenie všetkých žiadostí o refundáciu, zmenu alebo pomoc s hľadaním nových leteniek sme vytvorili špeciálny tím expertov na letenky. Predtým, ako sa nám ozveš, prosíme, dbaj na tieto pokyny:

 • Ak máš blízky dátum odletu ale maximálne do mesiaca, zavolaj nám na tel. č.: 02 / 5464 9494
 • Ak letíš za viac ako mesiac, cca 30 dní, pošli nám e-mail na letenky@pelikan.sk

Kedy nemôžem refundovať letenky?

Pre koronavírus neodporúčame cestovať do Číny. Lietadlá do ostatných ázijských destinácií lietajú podľa letového poriadku (výnimky môžu byť Taiwan a Hongkong).

Príklad 1: Mám letenku do Tel Avivu s leteckou spoločnosťou Wizz Air, môžem ju refundovať bezplatne? Nie, takáto letenka je refundovateľná alebo meniteľná iba podľa podmienok leteckej spoločnosti vzťahujúcich sa na konkrétnu letenku. Špeciálne podmienky na zmenu leteniek pre koronavírus platia iba na lety smerujúce do Číny alebo letenky s prestupom cez Čínu (v niektorých prípadoch tiež Taiwan alebo Hongkong).

Príklad 2: Mám letenku so Singapore Airlines do Sydney s prestupom cez Singapur, môžem ju bezplatne zrušiť? Nie, špeciálne podmienky na zmenu leteniek pre koronavírus platia iba na lety smerujúce do Číny alebo letenky s prestupom cez Čínu (v niektorých prípadoch tiež Taiwan alebo Hongkong).

Nepanikár, cestuj bez problémov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na „masívnu infodémiu,“ teda na záplavu informácií o novom koronavíruse. Niektoré informácie sú správne, iné zasa nie. Všetky najdôležitejšie a overené informácie o novom koronavíruse nájdeš na tomto linku: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Vybrané cestovné kancelárie (napr. TUI alebo DER Touristik) už začali umožňovať bezplatné zrušenie alebo zmenu pre nové rezervácie do ázijských destinácií ako Thajsko, Vietnam, Malajzia, Mjanmarsko, Indonézia, Japonsko a Čína. Vzťahuje sa to na rezervácie dovoleniek od 1. februára do 31. marca s odletom od 1. apríla do 30. augusta. To je veľmi výhodné pre všetkých klientov, ktorí kvôli aktuálnej situácii váhajú s kúpou dovolenky.

Čo to znamená v skratke? Dovolenkári môžu pokojne rezervovať svoje pobyty a dovolenky v Ázii na neskoršie obdobie tohto roku s vedomím, že ak by sa situácia v týchto krajinách neskôr zhoršila, budú môcť rezerváciu pohodlne zrušiť alebo zmeniť. Takýto typ dovolenky nájdeš aj na Pelikáne, daj si len pozor, aby spĺňala všetky vyššie uvedené parametre – vybraná cestovná kancelária a termínové rozpätie.

Koronavírus v Juhovýchodnej Ázii

Vzhľadom na šíriaci sa koronavírus poskytla indonézska turistická organizácia Panorama Destination koncom januára nasledujúcu informáciu k situácii v spádovej oblasti Vietnamu, Thajska a Malajzie:

V dobe písania ich vyhlásenia (28. januára) bolo potvrdených niekoľko prípadov nakazenia vírusom v Thajsku, Vietname, Filipínach a v Malajzii (v Indonézii nebol potvrdený žiaden prípad). Miestne orgány zintenzívnili identifikáciu a prípadnú karanténu na všetkých letiskách, takže cestujúci môžu očakávať určité zdržania a oneskorenia.

Dôležité je najmä poznamenať, že každý infikovaný jednotlivec bol v dobe nákazy v Číne. Nie je žiaden dôkaz o šírení nákazy medzi turistami alebo obyvateľmi v miestach spomenutých vyššie.

Aktuálny počet nakazených v Thajsku 35, Singapur 81, Hongkong 62, Malajzia 22, Vietnam 16, Filipíny 3, ďalej v Indonézii doposiaľ nebol potvrdený žiaden prípad.

Mapa vývoja koronavírusu

Ostaňte pokojní, ale obozretní. Dobrý nápad je mať pri sebe antibakteriálny gél a rúško na tvár pri cestovaní, dodržiavať hygienu, vyhýbať sa trhom so zvieratami a vyhľadať zdravotnú pomoc, ak sa u vás prejavia príznaky chrípky.

Ako prebieha refundácia?

Týka sa ťa refundácia? Cez Pelikán máš 2 možnosti, ako to môžeš vyriešiť.

Peniaze za letenku vo forme darčekovej poukážky – svoje peniaze za refundovanú letenku získaš v plnej výške vo forme poukážky, ktorej platnosť je do konca roka 2021. Poukážku môžeš využiť na kúpu letenky, dovolenky, pobytu a nemusíš uvedenú sumu použiť naraz, ale si ju rozdeliť. Ak sa rozhodneš pre túto možnosť, stačí ked kontaktuješ náš zákaznícky servis a oni všetko vybavia za teba.

Refundácia a vrátenie peňazí na tvoj účet – túto možnosť ti odporúčame vtedy, ak sa rozhodneš necestovať nikam. Pelikán bude v tvojom mene komunikovať s leteckou spoločnosťou a zabezpečí vrátenie peňazí. Vzhľadom na zdĺhavejšie procesy pri refundácii leteniek od leteckých spoločnosti a vážnosť situácie to však bude trvať niekoľko týždňov. Aj preto, ak už si mal(a) cestovateľské plány, vybavené voľno v práci atd. odporúčame ti určite prvú možnosť (peniaze za letenku vo forme darčekovej poukážky).

Tipy na Áziu s bezproblémovým prestupom

Chceš letieť do Ázie, ale nechceš cestovať cez Čínu? Naši letenkoví špecialisti pre teba pripravili množstvo iných alternatív. Letieť môžeš so špičkovými aerolinkami s bezpečným prestupom v Dubaji, Katare alebo Istanbule.

Namiesto Ázie lacná Európa, Amerika i Karibik

Láka ťa exotika, ale chceš sa vyhnúť Číne a Juhovýchodnej Ázii? Máme pre teba v ponuke parádne letenky na Seychely alebo Zanzibar, takisto výborné ceny na obľúbené Kapské mesto alebo krásne európske ostrovy Azory a Madeiru. Aj tieto destinácie sú teraz dostupné za výborné ceny. Svoju dovolenku tak nemusíš rušiť, len ju vymeníš za niečo iné, rovnako cool 🙂 Inšpiruj sa:

Lacné letenky do celého sveta

Ak sa rozhodneš cestovať do Ázie s čínskymi aerolinkami, mal(a) by si vedieť, že Pelikan.sk takéto letenky v akciových kalendároch s termínmi na najbližšie 2 mesiace zobrazovať nebude. Ak však plánuješ cestovať neskôr, napríklad v máji, cez leto alebo na záver roka, veľmi lacné a obľúbené letenky cez Čínu nájdeš aj v spomínaných termínoch.

Je veľmi dôležité, aby sme nevytvárali paniku, mali správne informácie a cestovali bezpečne. Pelikán spúšťa informačnú kampaň vo svojom magazíne Pelipecky a na sociálnych sieťach. Sleduj nás, spoločne odhalíme mýty o koronavíruse, nájdeme ti nové letenky alebo odporučíme nové destinácie. 


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
 • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PECKA DŇA: Veľká noc na Santorini? Letenka a hotel 249€ https://t.co/27D4dIMuwy3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Veľká noc na Santorini s letenkami a hotelom 249€ https://t.co/27D4dIMuwy3 hodiny dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj 4 noci, platíš len 3 (špičkové hotely!) https://t.co/jVYgZ69JDa4 hodiny dozadu
Balkánsky bašavel: Limitovaná akcia s letenkami od 19€! https://t.co/yArfQP5MjW #európa #letenky6 hodín dozadu
Väčší komfort, viac zábavy. Premium Economy leteckej spoločnosti Iberia https://t.co/in6Msw4llL #tipy7 hodín dozadu
8 dôvodov, prečo letieť do USA so Singapore Airlines od 389€ https://t.co/f0iaRkdYGk #amerika #letenky8 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Viedne od 23€! https://t.co/T7jZpLQW5v #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky10 hodín dozadu
Poď na Sardíniu! Talianske Alghero so zľavou od 35€ https://t.co/7CVd3MNrDR #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky10 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 36€! https://t.co/rjr5AzMIPB #ázia #lacnéletenkyzbratislavy #letenky10 hodín dozadu
Slnečný a historický Cyprus s letenkou od 44€! https://t.co/XxY2DgPdvd #európa #letenky11 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore