Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestovanie po 30 nie je žiadna nuda! Stihneš týchto 40 miest do 40?

…a náhle začal cítiť nevydržateľnú únavu po prebdenej piatkovej noci, pri pohľade na ostatných pri bare si pomyslel: „veď tu sú samé deti“, na predstavu sobotného večera pri telke jeho telo reagovalo prijemným hrejivým pocitom pri srdiečku.

Reklama

Poznáš to aj ty? Nebuď z toho zúfalý, aj my sme zažili, a niektorí z nás práve prežívajú krízu zvanú 30 (to bol vtip!). Síce čím je to číslo vyššie, tým viac si uvedomujeme váhu času a konečnosť mladosti (to je OK, že plánuješ byť večne mladý, ale povedz to napríklad aj svojim krížom), napriek tomu má to nespočetne veľa výhod. V kontexte cestovania napríklad vďaka tomu spoznáš nové destinácie a iný štýl cestovania. Už si nepotrebuješ vybrať destinácie, v ktorých je všetko len o žúrkach, a v tomto veku sa už aj s financiami narába ľahšie. Nestačí ti na raňajky kaiserka a na obed trojuholník pizze alebo wifonka. Samozrejme, aj to malo svoje čaro, a ako by to hovorila pani Katarína, ideálny vek na cestovanie neexistuje.

Portál Insider zistil, ktoré dovolenky sú ideálne po prekročení tejto zázračnej vekovej hranice. Zoznam 40 destinácií nás zaujal, a nenecháme si nové znalosti pre seba. Nech sa ti páči.

1. Cestuj za príťažlivými plážami a pôsobivým mayským archeologickým dedičstvom do Tuluma v Mexiku.

2. Návšteva Národného parku Los Glaciares v argentínskej Patagonii bude nezabudnuteľná v prvom rade kvôli pohľadu na ľadovec Upsala.

3. Plávanie nemusí byť tvojím najobľúbenejším športom, aby ťa prírodný „infinity bazén“ s názvom Diablov bazén (Devil’s Pool) na hraniciach Zambie a Zimbabwe vo Viktoriiných vodopádoch totálne očaril.

4. Tridsiatka nie je staroba! A preto trasa Pacific Crest Trail dlhá 4264 km cez Kaliforniu, Oregon a Washington musí byť hračkou. (No dobre, vôbec nie, ale pssst, nikto o tom nemusí vedieť, ale aspoň sčasti túto túru absolvuj. A preklikni sa aj na ďalšie výborné treky.)

5. Keď už máš dosť medziľudskej interakcie, choď za opicami. A keď sa tak rozhodneš, tak nech sú to japonské snežné opice kúpajúce sa v horúcich prameňoch Jigokudani Yaen-koen v Nagano.

6. Splývaj s prírodou, zaplávaj si s tisíckami medúz v Medúzovom jazere v Eil Malk, Palau.

7. Zamiluj sa do juhovýchodnej Ázie. Populárne zastávky zahŕňajú Chiang Mai, Thajsko, Angkor Wat v Kambodži, Laos, Hanoj, Vietnam a Bali a Ubud v Indonézii.

8. Ochutnaj pocit domova inde, prenajmi si dom medzi zasneženými svahmi Aspenu v Colorade.

9. Čím starší, tým odvážnejší? Pe’ahi, teda Surf Jaws v Maui je miesto považované za jedno z najlepších na die-hard surfovanie, kde vlny môžu vyskočiť až do výšky 36 metrov.

10. Svet má veľa koncov. Jeden z nich je aj v Casa de Arbol v Ekvádore, kde sa na sopky Tungurahua môžeš pozerať z obrovských hojdačiek. Tak tomu sa hovorí adrenalín, že?

Zdroj fotky: Kseniya RagozinaDreamstime.com

11. Aj dospelí sa potrebujú hrať. Síce nie sme zástancami hazardu, Grand Casino v Monte Carlo je nevynechateľná destinácia – aspoň raz za život, a so zrelým, rozvážnym zmýšľaním. Nezabudni sa pred ním odfotiť.

12. Ešte pred pár rokmi nám možno stačili štúrovské bazény, ale už máš vek na to, aby si si doprial krásu v podobe 30 metrov hlbokého prírodného bazénu To Sua Ocean s morskou vodou uprostred očarujúcich záhrad obce Lotofaga v Samoa.

13. Rainbow Point, aký pekný názov, že? Rovnako kásny bude aj výhľad z tohto miesta, ktoré je najvyššie v Národnom parku Utah’s Bryce Canyon.

14. Toto je bod veľkých výziev. Najprv naučiť sa vysloviť slovo Ittoqqortoormiit, potom navštíviť toto mesto v Grónsku. Je totiž dostupné len helikoptérou. Počas tejto cesty uvidíš aj najdlhší fjord na svete.

15. Bývaj v luxusnej chate na nádherne modrej vode na Bora Bora vo Francúzskej Polynézii.

16. Ľudia z našej krajiny sú výborní lyžiari, o tom niet pochýb. Švajčiarske Alpy sú skoro tak dobré, ako naše Tatry. 🙂

17. Dospelácka diskotéka! Takou je napríklad slávny Karneval v Riu!

Zdroj fotky: Celso Pupo Rodrigues | Dreamstime.com

18.Už si sa pozeral na svet z teplovzdušného balóna? Ak nie, tvojou premiérou môže byť každoročná balónová slávnosť nad Rio Grande v Albuquerque v Novom Mexiku. Mesto ale ponúka aj celoročné zájazdy.

Zdroj fotky: King Ho Yim | Dreamstime.com

19. Zaži dažďové pralesy v Kostarike, ale nie akokoľvek: cez lanové dráhy.

20. Ponor sa do priezračnej vody Koralového mora v Austrálii, a odfoť sa pri veľkolepom Veľkom bariérovom útese.

21. Zdolať Machu Picchu v Peru a vidieť ruiny Strateného mesta Inkov – to je klasika, ale niečo, s čím sa dá chváliť.

22. Kanada ti ponúka výbornú plavbu kajakom v Novom Škótsku. Ide konkrétne o záliv Fundy, ktorý je plný veľrýb.

23. Objav svet jaskyne Actun Tunichil Muknal v Belize, ktorá je plná starých artefaktov. Nachádza sa tu dokonca aj celá kostra 1000-ročného človeka.

24. Vráť sa v čase. Ideálnym miestom na takúto cestu je Petrohrad v Rusku.

25. Opäť sme v Utah, tentokrát na bicykli. Trasa Poison Spider Mesa v Moabe bude celkom peckovým zážitkom.

26. 268 krokov. Presne toľko ich potrebuješ spraviť, aby si sa dostal k francúzskej kaplnke Saint-Michel D’aiguilhe postavenej v roku 962 na sopečnej štruktúre.

Zdroj fotky: Milosk50 | Dreamstime.com

27. Bolívia je nekaždodenná krajina, nekaždodennou je aj najväčšia slaná plocha na svete, Salar de Uyuni.

28. Druhá najväčšia rieka na svete je Amazon River, ktorá je domovom viac ako tretiny všetkých druhov zvierat. Tak po 30 je celkom vhodné vidieť niečo takéto, napríklad na člne, či?

29. Najväčšia púšť v Afrike je Sahara, choď sa na ňu čím skôr pozrieť.

30. Vinohrady v Kalifornii? No jasné! Nazdravie, naštastie, Napa Valley!

31. Island, náš obľúbený. Modrá lagúna, geotermálne kúpele ťa zrelaxujú do takej miery, že sa budeš cítiť opäť ako v pubertálnom veku.

32. Zvieratká milujeme v každom veku. Choď sa pozrieť, či aj oni budú milovať teba, na safari v Keni.

33. Oktoberfest, alebo poriadne nemecké pivo! Mníchov sa už na teba teší. 🙂

34. Na svete existuje aj hlavné mesto dobrodružstiev. Je ním Queenstwon na Novom Zélande. My ti odporúčame dobrodružstvo v podobe paraglidingu.

35. Ešte nechaj svoje adrenalínové hormóny vyplavené, a spoj v hlave tieto 2 pojmy: rafting a Grand Canyon v Arizone.

36. Objav aktívne sopky v Indonézii, na Jáve, je ich skoro 45.

37. Padaj z výšky 3000 metrov. Aby si to aj prežil, urob to s padákom, ideálnym miestom je na to Dubai Marina a plážový rezort Jumeirah Beach.

38. V Chorvátsku si už určite bol, ale poznáš aj jazerá Plitvice?

39. Jediný div zo siedmich, ktorý ešte stále existuje, sú Veľké pyramídy v Gíze, v Egypte. Choď sa na nich určite pozrieť!

40. Navštív kláštor Taktsang Palphug, známy ako Tiger’s Nest, v Paro Valley v Bhutáne. Vraj tu meditoval Padmasambhava, alebo „Druhý Buddha“ v Bhutáne.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre
Hore