Nájdeš nás aj na:

Austrália a Oceánia

7 dôvodov, prečo navštíviť podmorský raj na Zemi, Palau (+letenky za 699€)

7 dôvodov, prečo navštíviť podmorský raj na Zemi, Palau (+letenky za 699€)

Malé, ale šikovné. Presne to platí pre málo známe súostrovie Palau, oficiálne Republiku Palau, ktorá sa nachádza v Tichom oceáne, hneď vedľa Filipín smerom na východ. Od doby, kedy sa súostrovia prvýkrát dotkla ľudská noha, sa tu vystriedalo niekoľko politických vplyvov – od španielskeho cez japonský po ten americký, ktorý trvá prakticky až dodnes, a odráža sa v politickom systéme krajiny. Nezávislosť pre miestnych prišla až v roku 1994. Republika Palau je teda jeden z najmladších štátov sveta, odzrkadľuje sa to aj v počte obyvateľov – necelých 21 tisíc.

Prečo sa zaoberáme s malým súostrovím, ktoré si žije vlastným životom, odtrhnuté od svetových miliónových metropol? Áno. A predtým, ako nám napíšeš koment o tom, že si našiel v tomto článku štylistickú chybu, tak si počkaj na vysvetlenie: otázka je aj odpoveďou. Práve kvôli uvedeným dôvodom tu totiž nájdeš panenské piesočné pláže, krásne vodopády vo vnútrozemí a v neposlednom rade jedinečné panorámy, na ktoré budeš spomínať ešte dlho, nielen prvý týždeň po návrate domov. Ak neveríš v dokonalosť, máme niečo aj pre teba, prezradíme, čo Palau chýba: masový turizmus. Priprav si ruksak, ideme sa pozrieť na to najzaujímavejšie, čo táto destinácia ponúka. P.S.: ako to už býva zvykom, máme pre teba aj super letenky na Palau.

Rock Islands

Rock Islands sú na Palau jedným z povinných jázd, v roku 2012 sa Južná lagúna tohto mini-súostrovia dostala na zoznam UNESCO. Je to zážitok, ktorý nikde inde nezažiješ. Nejde len o to, že uvidíš naozaj jedinečné pláže, ale jedinečný bude aj svet, ktorý uvidíš pod morom. Dokonca sa dá povedať, že pod vodou začína tá ozajstná krása. Hneď po prvom pohľade na to, čo uvidíš cez svoju potápačskú masku, budeš očarený a nebudeš chcieť vynechať ani minútu tohto živého dokumentárneho filmu. Ak sa ale bojíš vody, alebo šnorchlovanie kvôli niečomu nie je práve tvoja šálka kávy, naskoč do kajaku, chyť si pádlo do ruky, a krásy Rock Islands preskúmaj z hladiny.

Blue Corner

Modrý roh. Znie to trošku ako názov miestnej krčmy, napriek tomu Blue Corner je pravý raj pre milovníkov potápania. Priprav sa na 13 druhov žralokov, ktorých domovom je korálový útes s mimoriadne rozmanitým svetom živočíchov. Pozor ale na prúdy, často sa menia, to je asi aj vysvetlením toho, prečo toto miesto milujú žraloci. Vydať sa môžeš až k samotnému koncu útesu, ktorý mizne ďaleko v hlbinách. A to bude tá správna chvíľa vytiahnuť svoj útesový hák, zaistiť sa o niektorý z korálov, iba pozorovať parádny výhľad a byť vďačným za to, že môžeš niečo také zažiť. Vedel si inak, že tento druh háku sa narodil práve tu?

Aj keď táto otázka mohla byť pekným záverom tohto odseku, nie je. V tesnej blízkosti Blue Corner je aj Blue Holes, čiže Modré diery. Možno na základe tohto trefného názvu si uhádol, že ide o podmorskú jaskyňu, a tento tip bol správny. Je prístupná (aj) cez tri horné otvory, cez ktoré do jaskyne preniká slnečný svit. Ak potrebuješ mať fotku, ktorú olajkuje každý tvoj priateľ-nepriateľ, tak tu si ju sprav.

Milky Way

Toto je najlepšie miesto na pozorovanie Mliečnej dráhy, a to dokonca tak, že sa s ňou môžeš aj namazať. Nejedná sa o žiadnu astronomickú perverznosť, ide iba o to, že Milky Way na Palau je názov miestnej lagúny, v ktorej okrem krištáľovo čistého mora a bohatej podmorskej fauny narazíš aj na liečivé biele bahno, podľa ktorého vznikol názov lagúny. Síce po natretí sa s touto masou nebudeš vyzerať na zjedenie, aj toto môžeš brať ako to trápenie sa pre krásu. Špatné fotky, hebká budúcnosť.

Jellyfish Lake

Ostrov Eil Malk je svetový unikát, spomínali sme ho v našom článku o cestovaní po tridsiatke. Kvôli veľmi nízkemu obsahu kyslíka má miestne jazero izolovaný ekosystém, ktorý veľmi vyhovuje populácii medúz. A takto pomaly, ale isto prichádzame k názvu Jellyfish Lake. Momentálne potápanie v tomto jazere nie je povolené, až do odvolania, keďže kvôli nadmerným návštevám turistov začali medúzy vymierať. Ale Medúzové jazero sa oplatí vidieť aj tak.

Ngardmau Waterfall

Môže to tak vyzerať, že najväčšie lákadlá v Palau nájdeš pod hladinou mora, ale súostrovie ti má čo ponúknuť aj hore. V severnej časti sa vydaj do jedného zo 16 malých štátov Palau, Ngardmau. Z Kotoru si tu autom za pol hodiny, a zažiješ tú najlepšiu vodnú show na celom Palau (nuž, áno, aj tak sa vždy nejako dostaneme k tej vode). Samozrejme, nemáme na mysli aquapark s animátormi, tešiť sa môžeš na 37 m dlhý vodopád, ktorý si najlepšie vychutnáš tak, že si pod neho jednoducho postavíš. Podľa legendy je vodopád v skutočnosti hlavou veľkého jednookého úhora, ktorý tu pred dávnymi dobami umrel. Okrem toho, že si tu môžeš usporiadať vlastné súťaže Miss alebo Mr. Mokré tričko, nemal by si si nechať ujsť ani kúpanie v niektorom z miestnych prírodných bazénov.

Veľkonočné ostrovy na Palau

Ten pravý Veľkonočný ostrov síce by si mal hľadať v úplne inej časti Tichého oceánu, nemenej úchvatné dielo nájdeš aj na severe Palau, na ostrove Babeldaob. Zo zeme sa týčia obrovské čadičové monolity, ktoré podľa legendy boli zasadené bohmi, ale ak legendám neveríš, tvoju zvedavosť neuspokojíme, keďže doteraz neexistuje žiadne iné vysvetlenie. Na týchto monolitoch stáli tzv. bai, domčeky kmeňov. Možno sa budeš čudovať, ale my ti toto miesto odporúčame napríklad na príjemný, tichý piknik.

Za najstarším stojacím bai musíš vyraziť na juh ostrova Babeldaob. Je 21 m dlhý, 6 m široký, starý okolo 100 rokov a volá sa Airai Bai.

Peleliu

V južnej časti súostrovia nájdeš na prvý pohľad nenápadný ostrov Peleliu. Zdanie ale klame. Behom Druhej svetovej vojny sa jednalo o dôležitý strategický bod, bol predmetom bojov medzi americkými a japonskými silami. Dnes vďaka tomu na tomto mieste nájdeš nie len skvelo zorganizované múzeum, ale aj trosky opustených japonských základní alebo americké tanky. Spomienky na ťažké boje tu ešte stále žijú, veď pozri fotku nižšie.

Vyber sa spoznávať jednu z najdobrodružnejších destinácií na svete, súostrovie Palau vieš teraz rezervovať z Viedne od 699€. Letíš so spoločnosťou China Airlines a vyberáš z termínov od januára do júna 2020:

✈ odlet z Viedne 🛄 30kg podpalubná batožina 🗓 Jan – Júl 2020

Viedeň 1 prestup Koror 1 prestup Viedeň
Tchaj-Pej Tchaj-Pej
za 699 Rezervuj

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bali s letenkami, hotelom, raňajkami a sprievodcom za 819€! https://t.co/we25GYsc5X8 hodín dozadu
Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO311 hodín dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT11 hodín dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM11 hodín dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc14 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt015 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt35491 deň dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore