Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kde „to najviac žije“ pod vodou? Ukážeme ti 10 super destinácií na šnorchlovanie!

Kde „to najviac žije“ pod vodou? Ukážeme ti 10 super destinácií na šnorchlovanie!

Šnorchlovanie, okrem toho, že je v poslednom čase veľmi populárne a sexy, dokonalo odzrkadľuje význam slovného spojenia „aktívny oddych„. Nevyžaduje žiadnu väčšiu fyzickú námahu, dokážeš vypnúť svoj mozog zaťažený každodennými problémami a to, čo uvidíš, pravdepodobne zaktivizuje tvoje hormóny šťastia v takej miere, že ešte 2 dni budeš na zozname podozrivých z užitia psychotropných látok. Kam sa vybrať na šnorchlovanie? Čítaj ďalej.

Reklama

Ghar Lapsi, Malta

Nie náhodou začína náš zoznam práve s touto destináciou. Malta je ľahko dostupná, krajina je malá a ponúka veľa možností aj vnútroštátnej prepravy. Takže ak by bola tvoja potreba šnorchlovania už nevydržateľná, najrýchlejšie (ale možno poznáš aj niečo viac vyhovujúce tejto požiadavke – v tom prípade daj nám vedieť) sa dostaneš práve na toto krásne miesto nazývané Ghar Lapsi.

Malta je skalnatý ostrov, čo znamená, že pre poriadne hĺbky nemusíš plávať ďaleko od pobrežia. Takto je to aj na Ghar Lapsi. Nevýhodou je však veľké množstvo turistov cez leto, a prekvapujúce je zas to, že iba malá časť z nich sa pozerá aj pod vodu.

Illes Medes, Španielsko

Užiť si krásy a gastronómiu Katalánska, a potom sa vybrať na ostrovy Illes Medes pre zázraky podmorského sveta. Aby sme boli exaktní: zázračné riasy, podmorské lúky, koraly, kraby, hviezdice, ryby… Súostrovie je chránené prírodnou bariérou, ktorá ho robí ideálnym miestom na šnorchlovacie orgie v prípade akéhokoľvek počasia.

Belize

Z Európy teraz preletíme do južnej Ameriky, do krajiny Belize. Je to výborná možnosť osobne sa zoznámiť s kamošmi-úhormi, kamoškami-rajami a bráchami-farebnými rybičkami. Šnorchlo-fanúšikovia odporúčajú aj 2 miesta. Prvým je Ambergris Caye, ktorý už raz účinkoval na našom zozname 30 najlepších miest pre sólo cestovateľov. Najcool miesto v Belize v poslednom období je Great Blue Hole, čiže Veľká modrá dieraPozor na žralokov a pozdrav korytnačky.

Brazília

Hovorí sa, že brazílsky podmorský svet dopĺňa krásu, ktorú vidíš hore. Takže ak by si mal cestu na tieto končiny sveta, odporúčame ti nebáť sa o účes a vybrať si jednu z obľúbených šnorchlovacích miest – je ich tu dosť. Napríklad Porto Belo. Nachádza sa na polceste medzi Rio de Janeirom a Sao Paulom. Patrí medzi obľúbené turistické mestá v Brazílii spolu s ostrovom Ilha Grande. Vraky pirátskych lodí, priezračná voda, podmorská flóra a farebná fauna, teplučká voda… Znie to celkom rozprávkovo, že?

Mozambik

Nedá sa vôbec povedať, že Mozambik je tá najobľúbenejšia turistická destinácia, ale keď sa už raz rozhodneš, že sa sem vyberieš, určite to neoľutuješ. 35 km od východného pobrežia Afriky leží mozambické súostrovie Bazaruto. Skladá sa zo 6 ostrovov: Bazaruto, Benguerra, Magaruque, Bangue, Shell a Santa Carolina. Oblasť bola v roku 1971 vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Je to miesto, ktoré by malo byť medzi povinnými destináciami každého svedomitého cestovateľa.

Havaj

Havajské ostrovy celkovo sú bohaté na „šnorchlovacie stanice“. Hanauma Bay je plný tropických rýb, je ich približne 450 druhov. Jeden z nich sa volá Humuhumunukunukuapuaa, ona je oficiálnou rybou Havaja. Táto pláž vznikla ako následok sopečnej aktivity, vďaka erózii sa kráter spojil s oceánom a dno mora sa pokryla korálom. Plávať so zelenou morskou korytnačkou sa ti môže podariť pri ostrove Kauai, ale úplnou topkou je vraj Big Island, čiže Veľký ostrov. Podvodný park v zátoke Kealakekua je plný farebných rýb, ale okrem toho silná je aj jeho minulosť, spája sa totiž s menom kapitána Cooka. Na jeho pamiatku tu postavili Captain Cook Monument, okolo ktorého veselo žijú delfíny, korytnačky a iné morské zvieratká.

Filipíny

Možno si prekvapený, keďže málokto vie, že sa na Filipíny chodí aj šnorchlovať. Medzi 1000 ostrovmi sa však skrýva rozmanité podmorské nebo. V roku 2015 ostrov Palawan vyhral cenu čitateľov v súťaži najlepších ostrovov sveta portálu CN Travel. Za tie 3 roky sa z tej krásy nič nestratilo, a stále je hoden tejto pozície. Oplatí sa teda toto miesto navštíviť, a nechať sa ním očariť v každom skupenstve.

Maldivy

Jedna z najkrajších a najobľúbenejších miest na svete sú Maldivy. Pri niektorých ostrovoch sa však oplatí trošku sa zohnúť a nechať sa pohladkať vlnami oceánu. Akvamarínová voda je domovom 700 druhov rýb, žralokov, korytnačiek a možno 1-2 chobotníc. Nádherné morské rastliny uvidíš inak aj bez toho, aby si sa ponoril do vody vďaka jej čistote.

Indonézia

Ostrov Komodo je známy svojím jašteričím obyvateľstvom, ale oplatí sa vytvárať známosti aj pod vodou. Vyber sa smerom na Pink Beach, a po ceste sa k tebe pridajú raje a obrovské korytnačky, a ponúkne sa ti pohľad na efektnú morskú záhradu. Komodo má aj prírodnú rezerváciu, Komodo National Park, kde more ukrýva 1000 druhov rýb, 260 typov korálov, ale aj veľa veľrýb, delfínov a korytnačiek.

Ak by si sa chcel vybrať na miesto, kam chodia iba šnorchlofily, odporúčame ti ostrov Bunaken, konkrétne jeho národný morský park, Bunaken National Marine Park.

Malajzia

Malajziu väčšinou spomíname kvôli Kuala Lumpur, tentokrát však venujme väčšiu pozornosť ostrovu Sipadan. Miesto bolo označené za „nedotknutý kus umenia“ francúzskym cestovateľom Jacques-om Cousteau-om. A predpokladáme, že takto nespravil iba kvôli koralu, morským korytnačkám a ploskozubcovi vysokočelnom…


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre
Hore