Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo sa oplatí ísť na Maldivy v lete (reportáž)

Prečo sa oplatí ísť na Maldivy v lete (reportáž)

Známi vás odhovárajú od dovolenky na Maldivoch počas letnej sezóny? Tak im pokojne pošlite tento článok. My sme sa tam boli pozrieť na pár dní v júli a môžeme s pokojom konštatovať, že si aj mimo sezóny užijete Maldivy so všetkým, čo k tomu patrí. Navyše môžete ušetriť veľa peňazí na ubytovaní a letenkách. Takže predtým, než dovolenku na Maldivoch v lete odsúdite, prečítajte si riadky nižšie.

P.S.: Na koniec článku sme ukryli tipy na dovolenkové rezorty s kompletnými all-inclusive balíčkami alebo polpenziou.

Celý rok priaznivé počasie

Celoročná teplota na Maldivoch je 30 – 32° C a teplota vody dosahuje približne 27° C. V období máj až november je mierne vlhkejší vzduch a mierna oblačnosť. Počas nášho pobytu v čase od 19. do 23. júla bolo každý deň veľmi slnečno, občas sa vyskytli krátke búrky v poobedňajších a večerných hodinách.

Najnižšie ceny ubytovania a leteniek

Leto je z pohľadu nízkonákladovej dovolenky na Maldivoch ideálnou voľbou. Práve v tomto období sú ceny ubytovania najnižšie. S výnimkou augusta, kedy majú Taliani a Francúzi hromadné (zrejme celozávodné) dovolenky, čo spôsobuje vyšší dopyt a ceny tak môžu byť mierne vyššie v porovnaní s ostatnými letnými mesiacmi. Ceny ubytovania a dovoleniek sú v rámci leta omnoho nižšie, ako ceny počas zimnej sezóny.

Stravovanie

V rezortoch si možno samozrejme vybrať ubytovanie s raňajkami, polpenziou či all-inclusive a je skutočne na individuálnom posúdení, čo komu viac vyhovuje. Odporúčanie Pelipeckárov: vezmite si minimálne polpenziu. Raňajky a večere sú v lokálnych rezortoch skutočne bohaté a tak vás zasýtia natoľko, že sa cez deň môžete pokojne venovať ostatným aktivitám. Napríklad výletom za potápaním, rybačke či leňošeniu v rezorte. Treba však mať na pamäti, že v prípade Maldív budete na ostrove, kde okrem vášho rezortu nie je nič iné a v stravovaní ste tak odkázaní len na samotný rezort. Ceny za dodatočné stravovanie sú vyššie. Pre ilustráciu: fľaša vody stojí 5 USD, pohár whisky alebo vína 8-9 USD, obed minimálne 20 USD. Väčšina surovín sa dováža primárne zo Srí Lanky, Indie, Austrálie a pod. Aj preto je napríklad kuracie mäso drahšie ako ryby či morské plody. V prípade jedál ide väčšinou o mix indickej kuchyne (paneer, curry), európskej a ázijskej a takmer nikdy nechýbajú ryby.

Kategórie ubytovania

✔ Dvojlôžkové izby v menších väčšinou 2 poschodových budovách

✔ Bungalovy / vilky (plážové alebo záhradné) – čím bližšie ste ku pláži, tým stúpa cena ubytovania

✔ Vodné vilky – priamo nad vodou, s prístupom do mora z móla a s vlastným prístupom priamo do vody. Kvôli bezpečnosti má väčšina rezortov vekovú hranicu pre deti, ktoré môžu byť ubytované napríklad od 8 rokov a pod. Súčasťou vodných viliek častokrát býva presklená časť podlahy v spálni alebo v kúpelni.

Peniaze a platenie

Výmenou peňazí za miestnu menu sa netreba trápiť. Všetky ceny v rezortoch sú uvádzané v amerických dolároch a rezorty akceptujú aj väčšinu platobných kariet. V prípade, že sa dostanete mimo rezortu – napr. do hlavného mesta Male, ani tu nie je problém platiť dolármi alebo kartou. Odporúčame mať hotovosť (doláre) v malých bankovkách. Na medzinárodnom letisku v Male sa nachádza aj bankomat, takže ak niekto veľmi túži po miestnej mene, môže si hotovosť vybrať ihneď po prílete. Nie je to však vôbec potrebné.

Transfery na ostrovy

V rezorte Adaaran Vadoo, nám miestny manažér na otázku čo mu najviac chýba odpovedal: jazda autom. Na Maldivoch autá takmer vôbec nenájdete, jedine ak golfové autíčka na presun v rámci rezortu. Na transfer z ostrova na ostrov či do hotelového rezortu používajú lode a člny, hydroplány (ich prevádzka je závislá nielen na počasí, ale aj na dennom svetle a tak lietajú iba počas dňa od 7:00 do 16:00 hod.), vnútroštátnu leteckú dopravu (okrem medzinárodného letiska je tu 5 menších letísk, nachádzajúcich sa na rôznych atoloch).

Užitočné fakty, ktoré by ste mali vedieť

1. Maldivy tvorí 1190 ostrovov, ale iba 220 je obývaných a postupne ich zaplavuje voda, takže dovolenku netreba odkladať 😉 Aktuálne je na Maldivoch približne 106 rezortov a stále pribúdajú nové

2. Maldivy sú síce najmenšia moslimská krajina, ale je tam prísny zákaz dovozu alkoholu a bravčového mäsa a vyrobkov (ak vám niečo z uvedeného nájdu po prílete, ihneď to skonfiškujú), zároveň platí zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti a zakázané sú aj nudapláže, alkohol je povolený len v rezortoch, ktoré na to majú licenciu

3. Svadby na Maldivoch sú iby symbolické – preto sa odporúča vziať sa regulérne doma a na Maldivoch absolvovať len symbolický obrad. Prípadne je možné sa vziať na neďalekej Srí Lanke a Maldivy využiť ako svadobnú cestu.

Internet a Wi-Fi na Maldivách

Internetové pripojenie sa v porovnaní s minulými rokmi veľmi zlepšilo. Vo väčšine rezortov nájdete Wi-Fi pripojenie v lobby (bez poplatku) a v izbách je pokrytie (niekde bezplatne, niekde za poplatok). Poplatok za používanie internetu môže byť približne 7-10 USD na jeden deň, prípadne si viete zakúpiť zvýhodnený balíček na 7 dní a pod. Najluxusnejšie rezorty majú zväčša bezdrôtové pripojenie na internet v rámci celého ostrova.

Aktivity

Na Maldivoch platí: beach, eat, sleep, repeat. Je tu úžasný podmorský svet, ktorý vďaka priezračnej vode vidno voľným okom z brehu a naj aktivitami sú tam šnorchľovanie, potápanie a opäť šnorchľovanie. Veľké rezorty majú golfové ihrisko, tenisový kurt, a dokonca aj futbalové ihrisko.

Hotel Meeru má 9 jamkové golfové ihrisko. 

CHCEM

Medzi bežné aktivity patrí padling, kajak, paragliding, chytanie rýb, plážový volejbal a na naše veľké prekvapenie aj surfovanie. Sú ostrovy, kde more a vietor ponúkajú ideálny podmienky a preto nájdete na Maldivoch aj špeciálne balíčky pre surferov. Ak náhodou vlny nie sú, môžu vás vziať loďou na miesto, kde si ich naplno užijete. Garantujú vám aj limitovaný počet miest, aby sa nestalo, že na vlnu bude čakať stovka surferov.

Hotel Adaaran Hudhuran Fushi, má časť ostrova s názvom Lohin, kde sú veľké vlny na surfovanie, súkromný surf bar, kde je možné si zabezpečiť raňajky, obed, večeru, atď.

CHCEM

Lokálne ostrovy

Okrem rezortov vybudovaných pre turistov, niektorí cestovatelia (hlavne tzv. batôžkari) využívajú ubytovanie na miestnych rybárskych ostrovoch. Ide však o veľmi skromné podmienky v jednoduchých rodinných penziónoch a so skromným stravovaním buď priamo u domácej rodiny alebo v miestnom šenku. Tu je dôležité vedieť, že oproti dovolenke v rezorte nie je rozdiel len v štandarde ubytovania a službách, ale na miestnych ostrovoch nie je povolené ani kúpanie sa v plavkách. Cez plavky je potrebné mať prehodenú tuniku alebo sa kúpať v plavkovom tričku. To platí pre ženy aj pre mužov. V neposlednom rade netreba zabúdať na to, že alkohol tu taktiež niekde nekúpite a ani si ho nemôžete priviesť z domu.

Tieto rezorty odporúčame (výborný pomer cena / kvalita)

Pri vyhľadávaní odporúčame nastaviť minimálny počet nocí o jednu viac ako počet nocí, ktoré chcete na Maldivoch stráviť. Väčšina touroperátorov počíta aj prvú noc, ktorá je strávená v lietadle do celkovej dĺžky pobytu.

3* Malahini Kuda Bandos

1 osoba s polpenziou 1 364 eur
1 osoba s all-inclusive 1 538 eur

Novučičký hotel otvorený len v roku 2016, transfer z letiska loďou len cca 10 minút

CHCEM

4* Paradise Island Resort & Spa

1 osoba s plnou penziou už od 1 541 eur

CHCEM

4* Cinnamon Dhonveli Maldives

1 osoba s all inclusive 1 845 eur

Krásna pláž, čistá, pozvoľný vstup do mora, vodné ležadlá

CHCEM

4* Sun Island Resort & Spa

1 osoba s polpenziou 1 395 eur
1 osoba s all-inclusive 1 681 eur

CHCEM

4* Holiday Island Resort & Spa

1 osoba s polpenziou 1 389 eur
1 osoba s all-inclusive 1 680 eur

CHCEM

Ďalšie obľúbené rezorty

4* Kuredu Island Resort & Spa

CHCEM

4* Olhuveli Beach & Spa Resort

CHCEM

5 (100%) 3 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Streda, 26. jún 2019
14:38 | Šialená ponuka na cestu okolo sveta platí aj dnes! Zaži jednou cestou Kaliforniu, Tahiti, Nový Zéland a Šanghaj za 1499 eur.

Utorok, 25. jún 2019
9:25 | Veľmi lacný Štokholm! Leť v lete za 33 eur z Viedne.

1 2 3 62

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore