Nájdeš nás aj na:

Tipy

Koľko stojí cestovný pas a ako rýchlo ho vybavíte? Vybavenie cestovného dokladu neodkladajte

Koľko stojí cestovný pas a ako rýchlo ho vybavíte? Vybavenie cestovného dokladu neodkladajte

Aký je najdôležitejší doklad pre cestovateľov? No predsa cestovný pas. Áno, do mnohých krajín viete cestovať aj s občianskym preukazom, ale o tom možno niekedy inokedy. Poďme sa pozrieť na to, koľko stojí pas, koľko času budete potrebovať na vybavenie a koľko peňazí si musíte pripraviť.

Reklama

Cestovný pas v roku 2023: vybavenie nenechajte na poslednú chvíľu

Záujem o nové cestovné doklady sa začiatkom letnej sezóny výrazne zvyšuje. Počty žiadostí o nový cestovný pas stúpajú najmä pre deti. Zatiaľ čo dospelí môžu v krajinách Európskej únie cestovať bez pasu, pretože sa môžu preukázať občianskym preukazom, deti sa bez pasu nezaobídu.

Čo potrebujete na vydanie cestovného pasu

 • občiansky preukaz
 • rodný list (ak občan nie je držiteľom občianskeho preukazu)
 • predošlý cestovný pas (ak bol vydaný)
 • správny poplatok

Koľko stojí vydanie pasu do 30 dní

 • Deti do 6 rokov – 8 eur
 • Deti od 6 do 16 rokov – 13 eur
 • Občania od 16 rokov – 33 eur

Koľko stojí vydanie pasu do 10 dní

 • Deti do 6 rokov – 16 eur
 • Deti od 6 do 16 rokov – 26 eur
 • Občania od 16 rokov – 66 eur

Koľko stojí vydanie pasu do 2 dní

 • Deti do 6 rokov – 24 eur
 • Deti od 6 do 16 rokov – 39 eur
 • Občania od 16 rokov – 99 eur

Kto neplatí poplatok za cestovný pas?

Všetky osoby, ktorým sa vydáva cestovný pas ako náhrada za platný cestovný pas pri zmene nezavinenej samotným občanom, alebo ak bola v cestovnom pase zistená chyba zapríčinená výrobcom cestovného pasu alebo chyba zapríčinená orgánom, ktorý cestovný pas vydal.

Od poplatku sú oslobodené osoby, ktorým sa vydáva nový cestovný pas ako náhrada za platný pas pri obmedzení spôsobilosti na právne úkony alebo pozbavení spôsobilosti na právne úkony.

Kde vybaviť cestovný pas?

Cestovný pas vydáva okresné riaditeľstvo Policajného zboru podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu. Takže tam, kde žijete, alebo sa najčastejšie zdržiavate.

Ak v žiadosti na seba uvediete číslo mobilného telefónu alebo e-mailový kontakt, polícia vás môže prostredníctvom sms-správy alebo e-mailu informovať, že váš doklad je vyhotovený a pripravený na vydanie.

Prečítajte si tiež:

Akciové letenky

Namiesto pasu môže v EÚ stačiť aj občiansky preukaz

Pri cestovaní do krajín v rámci Európy postačí často aj občiansky preukaz (pozor na Veľkú Britániu, tam treba pas).

Aj deti už môžu mať vlastný občiansky preukaz, čo umožňuje jednoduchšie a lacnejšie cestovanie s nimi. Nemusíte im kupovať drahší cestovný pas. Tento preukaz môže slúžiť aj ako identifikačný doklad u lekára a do budúcnosti sa zapíše do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Táto možnosť platí aj pre dôchodcov nad 60 rokov a pre bábätká.

Zákonný zástupca dieťaťa môže vybaviť detský občiansky preukaz na hociktorej pobočke pre vydávanie dokladov a má tiež možnosť nechať si ho doručiť na najbližšiu pobočku, ktorá je blízko bydliska. V prípade potreby je možné si ho nechať doručiť aj kuriérom domov za poplatok.

Správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu, ktorý slúži ako cestovný doklad, je 4,50 eura. Predtým sa suma za vydanie detského pasu do 6 rokov pohybovala na úrovni 8 eur. Ak potrebujete expresne vybaviť občiansky preukaz, pripravte si 24,50 eura.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.3/5 - (36 votes)
  Komentáre

  Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

  Hore