Nájdeš nás aj na:

Tipy

Neplatný pas či zmeškaný nástup do lietadla: tu sú najčastejšie chyby cestujúcich

Neplatný pas či zmeškaný nástup do lietadla: tu sú najčastejšie chyby cestujúcich

Nedostatočná dĺžka platnosti pasu, zabudnutý cestovný doklad či neskorý príchod k nástupnej bráne na letisku. Zisťovali sme, aké najčastejšie chyby robia slovenskí cestujúci pred odletom na dovolenku. Odpovede na naše otázky poskytla aj hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Reklama

Ach ten cestovný pas!

Skontrolovať si dĺžku platnosti pasu, občianskeho preukazu, sebe aj svojim deťom – to je najčastejšia chyba, pre ktorú žiaľ každoročne mnohí cestujúci na svoju dovolenku neodletia,“ upozorňuje hovorkyňa letiska. Ak ste si práve skontrolovali pas a zistili ste, že ešte platí, stále môžete mať problém. Prečo? Niektoré krajiny ako Egypt, Omán, Emiráty, Kapverdy a iné vyžadujú platnosť cestovného pasu aspoň 6 mesiacov po prílete do krajiny, Turecko vyžaduje pas platný aspoň 150 dní po prílete do krajiny. Takže váš cestovný doklad by mal byť platný aj pol roka potom ako sa z dovolenky plánujete vrátiť. Platí to aj pre deti, ktorým sa vydáva pas s platnosťou na dva roky.

Väčšina exotických krajín vyžaduje platnosť pasu aspoň 5-6 mesiacov po návrate z destinácie, alebo po prílete do nej.

Cestujúci si navyše pred dovolenkou často robia fotokópie cestovných dokladov – pasu, občianskeho preukazu – a stáva sa, že na letisko prídu len s fotokópiou, pričom originál buď zabudli doma, alebo dokonca v kopírovacej službe. Žiaľ, bez originálu cestovného dokladu rovnako neodletia, dodáva Ševčíková.

Stíhame ísť na „gate“? Často nie

Častou chybou je napríklad aj neskorý príchod ku nástupnej bráne – tá sa zatvára už 30 či 20 minút pred odletom a nie až v čase odletu. Na informačnej tabuli letiska si preto všímajte najmä čas, kedy sa začína nástup do lietadla, tzv. boarding.

Na palubnom lístku resp. na informačnej tabuli letiska si všímajte najmä čas, kedy sa zatvára nástupná brána.
Zdroj foto: BTS.AERO

Ak si k letenke zakúpite Priority boarding (pozn. redakcie: prioritný nástup do lietadla), ešte to neznamená, že môžete prísť do lietadla kedykoľvek. Pre každého cestujúceho platí, že musí dodržiavať pokyny leteckého dopravcu. Tie sú v prípade zatvorenia nástupnej brány nekompromisné.

Priority boarding však uľahčí mnohé: umožní skorší nástup do lietadla a v prípade nízkonákladových spoločností aj možnosť vziať si na palubu klasickú príručnú batožinu do 10 kg. Už niekoľko mesiacov sa totiž za bežnú príručnú batožinu v Ryanair či Wizz Air pripláca a Priority boarding toto pravidlo elegantne a za pár eur obchádza.

Check-in na letisku môže vyjsť draho

Ak si cestujúci kúpi letenku cez webovú stránku leteckej spoločnosti, prípadne cez sprostredkovateľa – o potrebe registrovať sa na let ho informujú zasielanými e-mailmi pri kúpe, prípadne už niekoľko dní pred odletom. Ak cestujúci tieto upozornenia ignoruje, na letisku býva často nepríjemne prekvapený.

Dopravcovia informujú každého cestujúceho, ktorý si zakúpi cez ich webstránku letenku, o prepravných podmienkach batožiny. Automatické e-maily, ktoré často ľudia ignorujú, si je však naozaj potrebné prečítať a skontrolovať si povolené množstvá batožiny, jej rozmery a hmotnosť.

Check-in si podľa možnosti vždy vykonajte vopred, na letisku sa vyhnete stresom i dodatočným doplatkom (najmä pri nízkonákladových aerolinkách)
Zdroj foto: BTS.AERO

Check-in až na letisku totiž nízkonákladové spoločnosti spoplatňujú a pohybuje sa v desiatkach eur (môže to byť až 55 eur na osobu). Spoplatnená registrácia neplatí u dopravcov, ktorých si objednávajú cestovné kancelárie pre charterové lety dovolenkárov počas leta.

Neignorujte automatické e-maily

Automatické e-maily, ktoré často ľudia ignorujú, si je však naozaj potrebné prečítať a skontrolovať si povolené množstvá batožiny, jej rozmery a hmotnosť. Treba si dať na to najmä pozor, ak si nekupujete letenku priamo cez dopravcu, ale cez agentúry, ktoré predaj sprostredkujú, alebo ak máte let zabezpečený v rámci dovolenky cez cestovnú kanceláriu a informovať sa na prepravné podmienky.

Ak si napríklad kupujete letenku cez Pelikán, môžete si online check-in urobiť pár dní pred odletom, prípadne si viete priamo pri kúpe letenky objednať prémiovú asistenčnú službu za pár eur a jej súčasťou je aj to, že online check-in vybavia za vás. Palubný lístok i potrebné informácie obdržíte v predstihu a na letisku už si vychutnávate len tie príjemné veci spojené s odletom na dovolenku.

Výhodou je, že okrem spomínaného online check-inu je súčasťou prémiových asistenčných služieb aj predĺžená doba zákazníckeho servisu pomocou volacieho tlačidla, kedy sa vám do 15 minút ozve letenkový špecialista. Príjemným bonusom je aj zmena a pridávanie doplnkových služieb bez poplatku a zľavu na ďalší nákup.

90-krát Priority Boarding a dosť!

Koľko ľudí môže cestovať v jednom lietadle a mať zakúpený Priority Boarding? Odpovedá Veronika Ševčíková: Napríklad Ryanair využíva pre svoje lety lietadlá typu Boeing 737-800 s kapacitou 189 cestujúcich. Počet kusov príručnej batožiny, ktoré je možné umiestniť priamo na palube lietadla v batožinovom priestore nad hlavami cestujúcich, je obmedzený na 90 kusov.

Výhodou Priority Boardingu je okrem možnosti cestovať aj s klasickou príručnou batožinou aj prednostný vstup do lietadla a rýchlejšie odbavenie batožiny.

Ak by teda malo záujem zakúpiť si prioritný nástup viac ako 90 cestujúcich, systém to už neumožní. Po zmene batožinovej politiky dopravcov sa stáva, že kapacita 90 príručných batožín je pri niektorých letoch úplne naplnená a cestujúci, ktorí majú záujem zakúpiť si prioritný nástup ešte na letisku, tak už spraviť nemôžu.

K tomu nezostáva dodať nič iné, len to, že si Priority Boarding a všetky jeho výhody zakúpte čím skôr, ideálne spolu s letenkou. Získate tým množstvo výhod.

Budete parkovať na letisku? Pozor na kapacitu

Kapacita parkoviska na letisku býva počas letnej sezóny spravidla plne vyťažená. Letisko Bratislava odporúča cestujúcim informovať sa na telefónnych číslach, ktoré nájdu na webovej stránke letiska www.bts.aero o aktuálnej obsadenosti počas letných mesiacov, ak chcú využiť parkovisko pre dlhodobé státie na viac dní.

Parkovanie odporúčame vybaviť vopred, vyhnete sa nepríjemnému prekvapeniu po príchode na preplnené parkovisko uprostred letnej sezóny.
Zdroj foto: BTS.AERO

Je parkovisko priamo na letisku plné? Výbornou alternatívou je aj parkovanie na neďalekom parkovisku pri letisku. Parkovanie si môžete objednať bez ohľadu na to, či už máte letenku alebo nie. Cez Pelikán sa to dá ošéfovať dvomi spôsobmi. Zaslaním e-mailu na [email protected] alebo osobne na pobočke na Námestí SNP 6, v Bratislave. Najjednoduchším spôsobom nepochybne je možnosť vyplniť formulár a parkovaciu kartu si nechať zaslať e-mailom, poštou alebo kuriérom.

Ešte stále máte možnosť poprosiť známych alebo rodinu o odvoz či využiť služby taxislužby, keďže 15 minút parkovania na letisku je na parkovisku P1 zadarmo, čo stačí na naloženie a vyloženie cestujúcich a ich batožín. Na letisko navyše jazdia aj linky MHD číslo 61 a 96, aj diaľkové autobusové linky.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.6/5 - (13 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore