Nájdeš nás aj na:

Letenky

Check-in na letisku – návod ako na to + užitočné informácie

Check-in znamená registráciu na let na základe elektronickej letenky alebo potvrdenia rezervácie. Jeho výsledkom je boarding pass alebo palubná vstupenka, ktorá je „vstupným lístkom do lietadla“. Môžeš tento krok vykonať aj online, ale check-in na letisku je niekedy nevyhnutný. Najčastejšie ide o prípady, kedy online check-in nie je povolený. Podmienky check-inu neurčuje len samotná letecká spoločnosť, závisí to aj od toho, odkiaľ máš odlet. Letisko v Dubrovníku napríklad neakceptuje palubné vstupenky iné, iba vystavené samotným letiskom. O tom, aký je rozdiel medzi online check-inom a check-inom na letisku, sme detailnejšie písali v článku pre novocestovateľov. Teraz sa však poďme pozrieť na to, čo máš urobiť vtedy, ak na letisko dorazíš bez palubnej vstupenky.

Reklama

Ako to prebieha

Na letisku by si mal byť 2 hodiny pred odletom. Po príchode by si mal na informačných tabuliach nájsť, kam sa máš postaviť – ku ktorému terminálu alebo ktorej priehradke. Pokiaľ túto informáciu nemôžeš nájsť, pýtaj sa! Stále je lepšie vyzerať stratene ako zmeškať let.

Keď si sa už postavil do správneho radu, nachystaj si svoju elektronickú letenku alebo potvrdenie o rezervácii a svoj doklad totožnosti. Na základe týchto dokumentov ti vedia vystaviť boarding pass/ palubnú vstupenku.

Palubnú vstupenku maj vždy po ruke, a v žiadnom prípade ju nevyhadzuj!

Ak si s check-inom hotový, môžeš ísť ďalej na bezpečnostnú kontrolu.

Samoobslužný check-in automat

Dnes už väčšina letísk disponuje so samoobslužnými automatmi na check-in. Aj tu budeš potrebovať elektronickú letenku/ potvrdenie rezervácie. Na niektorých letiskách však automaty môžu využiť iba cestujúci bez podpalubnej batožiny.

Pozor na podpalubnú batožinu!

Môže sa stať, že online check-in máš spravený, na letisko teda prídeš už s palubnou vstupenkou, ale cestuješ aj s podpalubnou batožinou. V tomto prípade nemôžeš vynechať priehradky na check-in (na niektorých letiskách na zaregistrovanie podpalubnej batožiny môžeš použiť check-in samoobslužné automaty). Tu totiž odovzdáš podpalubnú batožinu, a na bezpečnostnú kontrolu pôjdeš iba s príručnou batožinou.

Koľko stojí check-in na letisku

Check-in na letisku je spoplatnený iba v takých prípadoch, ak daná letecká spoločnosť vyžaduje vykonanie online check-inu, napr. Ryanair, WizzAir. Výška poplatku za check-in na letisku sa určuje podľa cenníka samotnej leteckej spoločnosti.

Odporúčame ti vykonať check-in online, čiže ešte doma, pokiaľ je to povolené. Nízkonákladové letecké spoločnosti si za tento úkon na letisku môžu vypýtať desiatky eur!

 

 

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.5/5 - (6 votes)
  Komentáre
  Hore