Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najbezpečnejších krajín sveta (+ tipy pre ich návštevu)

10 najbezpečnejších krajín sveta (+ tipy pre ich návštevu)

Inštitút pre Ekonomiku a Mier každoročne zverejňuje Globálny Mierový Index 2017, ktorý odhaľuje najbezpečnejšie, ako aj najnebezpečnejšie, krajiny sveta. Správa inštitútu vyhodnotila 163 krajín v 23 rôznych kategóriách, Slovensko sa umiestnilo na peknom 26. mieste. Ak vás zaujíma, do ktorých 10 krajín môžete bez obáv vycestovať, pozrite sa na prvú desiatku.

Reklama

10. Írsko

Írsko so svojimi zelenými vŕškami, starobylými hradmi a útulnými krčmičkami je bezpečná voľba či na strávenie predĺženého víkendu, alebo dlhšej dovolenky. Ak sa rozhodnete opustiť brány Dublinu a venovať krajine viac ako víkend, rozhodne nevynechajte majestátne útesy Cliffs of Moher a neďaleké malebné študentské mesto Galway, ktorého bohémsku atmosféru dotvárajú nadaní pouliční umelci. Íri sú navyše veľmi priateľskí národ, ktorí sa radi porozprávajú a zasmejú s cudzincami. Ostrov tak môžete bezproblémovo preskúmať aj stopom.

Zdroj: LunaseeStudios / Shutterstock.com

9. Švajčiarsko

Švajčiarsko sa považuje za jednu z najbezpečnejších a najčistejších destinácii sveta. So svojimi obrovskými horami, ktorých vrcholy pokrývajú čiapočky snehu, a krištáľovo čistými jazerami, je Švajčiarsko perfektná voľba najmä pre milovníkov prírody a outdoorových športov. Robustná ekonómia krajiny a efektívna legislatívna priťahuje do Švajčiarska mnoho vysoko kvalifikovaných ľudí. Dokonca až približne jedna štvrtina švajčiarskej populácie pochádza z inej krajiny. K stabilne vysokému postaveniu v rebríčku najmierumilovnejších krajín sveta prispieva aj tradičná neutralita krajiny.

8. Kanada

Napriek tomu, že Kanada je väčšia ako jej južný sused Spojené štáty americké, Kanada si v „mierovom“ rebríčku počínala neporovnateľne lepšie – Spojené štáty americké sa umiestnili až na 114 mieste. Kanada, podobne ako Švajčiarsko, sa radí ku krajinám s najvyšším počtom prisťahovalcom. Verejná zdravotná starostlivosť a vysoká životná úroveň vytvorili z Kanady kľudné a mierumilovné miesto. Pri návšteve krajiny javorového listu si rozhodne nenechajte ujsť prehliadku priateľského Vancouveru a rušného Toronta, ako aj návštevu kanadskej strany ohromných Niagarských vodopádov.

7. Slovinsko

Slovinsko je pomerne konzervatívna, avšak veľmi pohostinná a tolerantná krajina. Pri cestovaní po Slovinsku vám v zásade nehrozia žiadne neštandardné riziká. Podľa údajov polície až 90 % nahlásených trestných činov zahrňuje krádež, takže si tu treba dávať pozor na veci. Avšak táto zásada platí aj hocikde inde na svete. Počas dovolenky v Slovinsku sa rozhodne oplatí vidieť menšiu sestru Bratislavy Ľubľanu, prekrásny hrad Bled či jaskyňu Postojna. Kroky fanúšikov outdoorových športov by mali jednoznačne viesť aj do hôr Národného parku Triglav, ktorý ponúka skutočne úžasné možnosti na rafting, turistiku a cyklistiku.

6. Česko

Česko si udržalo rovnakú pozíciu ako v predchádzajúcom roku. Celkovo možno konštatovať, že kriminalita v krajine má už po tretí rok klesajúcu tendenciu, pričom zaznamenaný počet vrážd dosiahol v roku 2016 najnižšiu úroveň za posledných 25 rokov. Hoci bolo Česko pre západný svet ešte pred 30 rokmi jednou veľkou neznámou, dnes patrí Praha medzi turisticky najobľúbenejšie mestá planéty.

5. Dánsko

Dánsko sa pravidelne umiestňuje v popredných pozíciách rebríčkov najšťastnejších krajín sveta. Možno je to i tým, že rozdiely medzi spoločenskými triedami tu sú pomerne nízke. V krajine malej morskej víly s vyše 400 ostrovmi sa o dobrú náladu stará legendárny zábavný park Tivoli či Legoland. Jedným z najkrajších miest Dánska je bezpochyby ostrov Møn, ktorý leží na juhovýchode krajiny. Ostrov je preslávený úchvatnými 80-metrovými kriedovými útesmi Møns Klint, pokojnými plážami a malebnými dedinkami.

4. Rakúsko

Neďaleké Rakúsko s nízkou kriminalitou netreba našincovi dvakrát predstavovať. Rodisko Mozarta a Sacherovej torty sa okrem super čistého vzduchu a masívnych Álp pýši aj výbornou životnou úrovňou. Viedeň bola dokonca 8-krát po sebe vyhlásená konzultačnou firmou Mercer za mesto s najvyššou životnou úrovňou.

3. Portugalsko

Portugalsko si oproti minulému roku polepšilo v rebríčku až o dve priečky. Pozícia tretej najbezpečnejšej krajiny spolu s cenovou dostupnosťou a krásou krajiny robí z Portugalska miesto, ktoré sa skutočne oplatí vidieť. Časopis Condé Nast Traveler označil minulý rok Lisabon za najpodceňovanejšie mesto Európy. A naozaj, ak sa hovorí o žiarivých metropolách Európy, Lisabon často zostáva celkom neoprávnene nepovšimnutý. Honosné bulváre, stredoveká štvrť Alfama či starodávne žlté električky. Hlavné mesto bývalej námornej veľmoci ponúka skutočne autentický cestovateľský zážitok.

2. Nový Zéland

Časopis Forbes označil Nový Zéland za najpriateľskejšiu krajinu sveta. Novozélanďania, prezývaní aj ako kiwiovia, sú mimoriadne dobrosrdeční národ a vo všeobecnosti nevykazujú žiadne črty konfliktnej či násilnej povahy. Možno to bude aj prísnymi zákonmi, ktoré trestajú zločiny skutočne tvrdo. Krajina sa často umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch o najmenej skorumpované štáty. Nový Zéland je navyše perfektnou destináciou pre všetkých adrenalínových šialencov, ktorí sa tu môžu poriadne vyblázniť azda pri každej známej adrenalínovej aktivite od bungee jumpingu až po kaňoning.

1. Island

Island býva vďaka svojim sopkám a ľadovcom prezývaný aj ako „Krajina ohňa a ľadu“. Hoci je tu pomerne bežné vlastniť strelnú zbraň, násilné trestné činy sú na ostrove extrémnou raritou. Island nemá stálu armádu a policajti nie sú oprávnení nosiť strelné zbrane (s výnimkou zboru špeciálneho nasadenia Viking Squad). Bezpečnostná situácia na ostrove teda umožňuje cestovateľom nerušene si vychutnať čierne pláže, obrovské zurčiace vodopády, bublajúce gejzíry, ľadové jaskyne alebo potápanie v tektonickom zlome. A čerešničkou prírodných zázrakov Islandu je samozrejme polárna žiara. ????

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Krásna Menorka na leto od 50€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky2 dni dozadu
Barcelona volá: Leť z Viedne na jeseň od 45€! https://t.co/RB0m4l4L2b #letenky2 dni dozadu
PECKA DŇA: Romantický pobyt na Zámku Vígľaš s polpenziou, wellnessom a prehliadkou za 219€ (využi HAPPY HOUR zľavu) https://t.co/ov9HJmMhQl #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: 5 dní na Menorke s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 289€ https://t.co/9wM4wpOK5R #dovolenky2 dni dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 659€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky2 dni dozadu
Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať https://t.co/r403GRZIAn #cestopisy2 dni dozadu
10 miest, ktoré treba zažiť v Krakove (+letenky na jeseň od 43€) https://t.co/GIBPuVpp9B #cestopisy2 dni dozadu
Pribskô, Hills aj Hotel Pošta. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 129€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu
LACNÉ LETENKY: Brusel, Viedeň, Košice a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2022 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore