Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Máš pár dní voľna? Poď do Slovinska – tieto miesta si zamiluješ!

Máš pár dní voľna? Poď do Slovinska – tieto miesta si zamiluješ!

Krištáľové jazerá, burácajúce vodopády, monumentálne Júlske Alpy a šarmantná Ľubľana. V Slovinsku sa toho dá vidieť za pár dní naozaj veľa. Navyše vôbec nie je ďaleko, stačí nasadnúť do auta, a o pár hodín si tam. Pripravili sme tipy, čo všetko sa oplatí zažiť v Slovinsku. Pozri si náš článok a uvidíš, prečo sa oplatí tento rok dovolenkovať v Slovinsku.

Reklama

1. Jazerá Bled a Bohinj

Jazero Bled je poznávacou značkou krajiny a každoročne priláka tisíce turistov. Ikonicky známu vodnú plochu s kostolom uprostred by na výlete po Slovinsku bola škoda vynechať. Po jazere sa dá plaviť gondolou alebo si pohľad naň vychutnať z vtáčej perspektívy a vyšliapať na jeden z okolitých vrchov Ojstrica a Osojnica. Ak chceš zážitok doviesť do dokonalosti, prenocuj v Garden Village. Vybrať si môžeš z klasických a luxusnejších glampingových stanov alebo domčekov na strome.

Zatiaľ čo okolie jazera Bled začína pripomínať klasické dovolenkové stredisko, pri jazere Bohinj stále vládne pokoj. Udržiava si prírodný ráz a od zrkadlovej hladiny sa dramaticky odrážajú okolité vrchy.  Jazero Bohinj sa navyše nachádza priamo v Triglavskom národnom parku, a tak je výhodnou štartovacou pozíciou pre rôzne túry. Najpopulárnejší je výstup na horu Vogel, no dobre poprechádzať sa dá aj na menej náročných trasách okolo jazera. Čo sa týka ubytovania, jazero obklopujú mnohé dedinky s penziónmi či privátmi.

2. Túry v doline Triglavských jazier

Najväčšou výzvou turistov je zdolať najvyšší vrch Slovinska a Júlskych Álp – Triglav (2864). My však odporúčame vybrať sa radšej niektorou z trás, ktoré vedú korytami riek. Veľmi obľúbenou je napríklad túra popri rieke Mostnica. Pokojný prúd sa strieda s perejami a výstup zvládnu aj menej skúsení turisti. Na konci trasy ťa ohromí vodopád Mostnica.

Vodopádov, ktoré stoja za návštevu je v Slovinsku viac. Azda najznámejší a najkrajší je vodopád Sávica. Je dlhý 78 metrov a vodou zásobuje rieku Bohinjka, ktorá sa vlieva do jazera Bohinj. Túra k Sávici sa dá absolvovať buď za tri alebo štyri až päť hodín.

3. Rieka Soča a horský priesmyk Vršič

Rieka Soča ťa dostane svojou smaragdovo zelenou farbou. Ideálne je splavovať ju na juhozápade Júlskych Álp v meste Bovec. Kajakovať môžeš v pokojnejších vodách na vlastnú päsť alebo, ak máš chuť na väčšie dobrodružstvo, pripojiť sa k organizovanému splavu.

Horský priesmyk Vršič je najvyššie položená cesta v Slovinsku. Spája sever a juh Júlskych Álp a ponúka dychberúce výhľady. Postavili ho ruskí väzni počas prvej svetovej vojny a je to skutočný zázrak cestnej prepravy. Zastávok na fotenie je popri ceste neúrekom. Priesmykom sa dostaneš do Krajnskej Gory, kde ťa opäť čaká krištáľové jazero a výborná slovinská kuchyňa.

4. Ľubľana

Či budeš oddychovať pri niektorom z jazier alebo chodiť po slovinských kopcoch, hlavné mesto je odvšadiaľ blízko, a preto by bol hriech ho nenavštíviť. Ľubľana je presne to, čo by mohla byť aj Bratislava. Takmer 300 tisícové mesto je zmesou rôznych architektonických štýlov, ktoré do seba perfektne zapadajú. V centre mesta ťa očaria stavby z obdobia stredoveku, ktoré dopĺňajú budovy dvorného architekta Ľubľany Jožefa Plečnika. Ten navrhol napríklad známy trojitý most, centrálne trhovisko, národnú knižnicu či ľubľanský cintorín. Mesto je plné nádherných parkov, najznámejší je určite park Tivoli, útulných kaviarní a reštaurácií. Navyše celé mesto sa dá pohodlne prejsť pešo, prípadne si môžeš požičať bicykel. Kolízií sa obávať nemusíš, trasy sú značené výborne a bicykluje tu takmer každý.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Pobaltské štáty spája nový turistický chodník: Viac ako 2 tisíc kilometrov a krásna príroda https://t.co/UGK5qGdkZb #letenky1 hodinu dozadu
Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica počas celého roka https://t.co/f5WHiSyXiY #cestopisy1 hodinu dozadu
Zanzibar bude mať nový umelý ostrov pripomínajúci obrovskú domino vežu https://t.co/HPoasAQ08g #novinky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Jesenný pobyt vo Vile Magnolia v krásnom prostredí Banskej Štiavnice za 69€ s raňajkami (ušetríš 1 deň voľna) https://t.co/r0DqfqTPVA #dovolenky7 hodín dozadu
Letenky na Miami s termínmi na zimu 2021 aj rok 2022 od 199€! https://t.co/OaBY2G8N4J #letenky7 hodín dozadu
Cestovanie do Švédska: ku vstupu stačí PCR alebo antigén nie starší ako 72 hodín, očkovanie alebo imunita, zatiaľ do 31. októbra https://t.co/hK9TGNGwP8 #novinky7 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 29€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky7 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy alebo Viedne! Leť na jeseň od 21€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy8 hodín dozadu
Austrália chce naštartovať COVID pasy a otvoriť hranice možno už počas Vianoc https://t.co/9X8dWdcxEb #novinky8 hodín dozadu
Prečo si na palube musíme zapnúť na zariadeniach režim lietadlo? https://t.co/YCcpo78GWK #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore