Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Máš pár dní voľna? Poď do Slovinska – tieto miesta si zamiluješ!

Máš pár dní voľna? Poď do Slovinska – tieto miesta si zamiluješ!

Krištáľové jazerá, burácajúce vodopády, monumentálne Júlske Alpy a šarmantná Ľubľana. V Slovinsku sa toho dá vidieť za pár dní naozaj veľa. Navyše vôbec nie je ďaleko, stačí nasadnúť do auta, a o pár hodín si tam. Pripravili sme tipy, čo všetko sa oplatí zažiť v Slovinsku. Pozri si náš článok a uvidíš, prečo sa oplatí tento rok dovolenkovať v Slovinsku.

Reklama

1. Jazerá Bled a Bohinj

Jazero Bled je poznávacou značkou krajiny a každoročne priláka tisíce turistov. Ikonicky známu vodnú plochu s kostolom uprostred by na výlete po Slovinsku bola škoda vynechať. Po jazere sa dá plaviť gondolou alebo si pohľad naň vychutnať z vtáčej perspektívy a vyšliapať na jeden z okolitých vrchov Ojstrica a Osojnica. Ak chceš zážitok doviesť do dokonalosti, prenocuj v Garden Village. Vybrať si môžeš z klasických a luxusnejších glampingových stanov alebo domčekov na strome.

Zatiaľ čo okolie jazera Bled začína pripomínať klasické dovolenkové stredisko, pri jazere Bohinj stále vládne pokoj. Udržiava si prírodný ráz a od zrkadlovej hladiny sa dramaticky odrážajú okolité vrchy.  Jazero Bohinj sa navyše nachádza priamo v Triglavskom národnom parku, a tak je výhodnou štartovacou pozíciou pre rôzne túry. Najpopulárnejší je výstup na horu Vogel, no dobre poprechádzať sa dá aj na menej náročných trasách okolo jazera. Čo sa týka ubytovania, jazero obklopujú mnohé dedinky s penziónmi či privátmi.

2. Túry v doline Triglavských jazier

Najväčšou výzvou turistov je zdolať najvyšší vrch Slovinska a Júlskych Álp – Triglav (2864). My však odporúčame vybrať sa radšej niektorou z trás, ktoré vedú korytami riek. Veľmi obľúbenou je napríklad túra popri rieke Mostnica. Pokojný prúd sa strieda s perejami a výstup zvládnu aj menej skúsení turisti. Na konci trasy ťa ohromí vodopád Mostnica.

Vodopádov, ktoré stoja za návštevu je v Slovinsku viac. Azda najznámejší a najkrajší je vodopád Sávica. Je dlhý 78 metrov a vodou zásobuje rieku Bohinjka, ktorá sa vlieva do jazera Bohinj. Túra k Sávici sa dá absolvovať buď za tri alebo štyri až päť hodín.

3. Rieka Soča a horský priesmyk Vršič

Rieka Soča ťa dostane svojou smaragdovo zelenou farbou. Ideálne je splavovať ju na juhozápade Júlskych Álp v meste Bovec. Kajakovať môžeš v pokojnejších vodách na vlastnú päsť alebo, ak máš chuť na väčšie dobrodružstvo, pripojiť sa k organizovanému splavu.

Horský priesmyk Vršič je najvyššie položená cesta v Slovinsku. Spája sever a juh Júlskych Álp a ponúka dychberúce výhľady. Postavili ho ruskí väzni počas prvej svetovej vojny a je to skutočný zázrak cestnej prepravy. Zastávok na fotenie je popri ceste neúrekom. Priesmykom sa dostaneš do Krajnskej Gory, kde ťa opäť čaká krištáľové jazero a výborná slovinská kuchyňa.

4. Ľubľana

Či budeš oddychovať pri niektorom z jazier alebo chodiť po slovinských kopcoch, hlavné mesto je odvšadiaľ blízko, a preto by bol hriech ho nenavštíviť. Ľubľana je presne to, čo by mohla byť aj Bratislava. Takmer 300 tisícové mesto je zmesou rôznych architektonických štýlov, ktoré do seba perfektne zapadajú. V centre mesta ťa očaria stavby z obdobia stredoveku, ktoré dopĺňajú budovy dvorného architekta Ľubľany Jožefa Plečnika. Ten navrhol napríklad známy trojitý most, centrálne trhovisko, národnú knižnicu či ľubľanský cintorín. Mesto je plné nádherných parkov, najznámejší je určite park Tivoli, útulných kaviarní a reštaurácií. Navyše celé mesto sa dá pohodlne prejsť pešo, prípadne si môžeš požičať bicykel. Kolízií sa obávať nemusíš, trasy sú značené výborne a bicykluje tu takmer každý.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre
Hore