Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do pevninského Portugalska: stačí PCR test, karanténa pre Slovákov je zrušená

Cestovanie do pevninského Portugalska: stačí PCR test, karanténa pre Slovákov je zrušená

Portugalsko s výnimkou Azorských ostrovov a Madeiry mení podmienky vstupu. Od 31. januára 2021 Portugalsko pristúpilo k výrazným zmenám hraničného režimu a zaviedlo prísne opatrenia rozdelením krajín do 3 stupňov rizikovosti. Od 1. apríla patrí Slovensko i Rakúsko do tzv. druhej skupiny s menším rizikom a po novom tak už po prílete platí len povinnosť predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, 14-dňová karanténa pre našincov už neplatí. Pre občanov z ČR či Maďarska je však naďalej v platnosti.

Reklama

Osoby, ktoré vstupujú do Portugalska na nevyhnutnú cestu v trvaní max. 48 hodín (platí aj pre občanov Slovenska), majú výnimku z absolvovania karantény. Majú povinnosť predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín pred nástupom na let a potvrdenie spiatočnej cesty (letenka).

Zmena hraničného režimu je v platnosti do 15. apríla 2021, kedy bude zoznam krajín opätovne prehodnotený v závislosti od epidemiologickej situácie v krajinách pôvodu. (povinnosť negatívneho PCR testu a 14-dňovej karantény platí pre krajiny, ktoré počas 14-dňového mediánu prekračujú 500 prípadov/100 tis. obyvateľov).

Od 15. januára 2021 je pri prílete do Portugalska bez negatívneho PCR testu z krajín, z ktorých je negatívny test vyžadovaný, udeľovaná pokuta vo výške od 300 do 800 eur.

Poznámka: Letecké spoločnosti si vyhradzujú právo na vlastné bezpečnostné opatrenia a podmienky cestovania, o ktorých proaktívne vopred informujú. V prípade pochybností sa odporúča preveriť si tieto informácie pred odletom na webových stránkach leteckých spoločností.

Podmienky tranzitu a odchodu

Letecký a cestný tranzit občanov Slovenskej republiky je cez Portugalsko umožnený.V prípade cesty do Portugalska a návratu do SR pozemnými komunikáciami sa cestujúcim odporúča, aby si pred cestou overili podmienky vstupu pri každej krajine, cez ktorú plánujú tranzitovať.

Pre celé územie kontinentálneho Portugalska platí

Vychádzanie a cestovanie po verejných komunikáciách je zakázané s výnimkami:

 • obstarania základných potrieb,
 • dochádzania do práce, ak nie je možnosť home office,
 • účasti na prezidentskej kampani alebo voľbách,
 • návštevy školských zariadení, (len pre výnimky)
 • prechádzky s/bez zvieraťa,
 • individuálneho športu v exteriéri,
 • zákaz zdržiavania sa na verejných priestranstvách ako parky, záhrady.

Zavádza sa povinnosť práce z domu, kde je to možné. Na dochádzanie do práce je nevyhnutné písomné potvrdenie od zamestnávateľa, veľké spoločnosti sú povinné predložiť portugalskej autorite zoznamy zamestnancov, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu.

Pokuty za nedodržanie opatrení sa zvyšujú dvojnásobne, vrátane pokuty za pohyb na verejnosti bez rúška. Portugalsko zvyšuje kapacity na kontrolu a dohľad nad dodržiavaním prijatých opatrení, upozorňuje na nekompromisné finančné postihy. 

Prevádzka reštaurácií je povolená len na donášku. Zakázaný je predaj nápojov cez výdajné okienka a konzumácia jedla a nápojov pri výdajných okienkach. V obchodných centrách je predaj jedla na take-away zakázaný, povolená je len donáška. 

Zatvárajú sa všetky obchodné prevádzky s výnimkami: predaj potravinárskeho tovaru, lekárne, čerpacie stanice, strava pre zvieratá, kvetinárstva, čistiarne, atď.

Maximálna kapacita v uzavretých priestoroch supermarketov a predajní potravín je stanovená na 5 osôb/100 m2.

Trhoviská majú povolené otvoriť s obmedzením na predaj potravinárskeho tovaru.

Ambulancie, zubárske ordinácie, veterinárne ambulancie majú povolené prevádzkovať služby.

Šport – zatvárajú sa telocvične, fitness centrá. Povolené ostávajú len individuálne športy v exteriéri. Povolený je naďalej profesionálny šport, zápasy sa konajú bez účasti divákov.

Kultúra – zákaz kultúrnych a voľnočasových podujatí.

Kaderníctva, kozmetické služby, kúpele sa zatvárajú.

Naďalej platí Národný semafor pre 278 územných obvodov – obcí/concelhos kontinentálneho Portugalska.

V súlade s európskymi pravidlami ECDC od 24. novembra sa Portugalsko člení podľa 4 stupňov rizikovosti a počtu prípadov v príslušnej obci / na 100 tisíc obyvateľov

1. extrémne zvýšené riziko: 960 +
2. veľmi zvýšené riziko: 480 – 960
3. zvýšené riziko: 240 – 480
4. mierne riziko: do 240

Zaradenie konkrétneho obvodu/concelho v Národnom semafore rizikovosti ako i konkrétne časové obmedzenia zákazu vychádzania sú zverejnené na úradnom portáli portugalskej vlády covid19estamoson.

Všeobecne platné pravidlá

 • obmedziť presuny len na nevyhnutné cesty
 • obmedziť kontakty na najbližšiu rodinu
 • zákaz zhromažďovania na verejnosti viac ako 6 osôb
 •  nezdržiavať sa v parkoch a na verejných priestranstvách
 • nosenie masky na verejnosti, v interiéroch i na pracovisku
 • vyhýbať sa uzavretým, malým a zle vetraným priestorom

V platnosti zostávajú opatrenia:

Meranie teploty na pracoviskách, vo vzdelávacích zariadeniach, v dopravných prostriedkoch, komerčných, kultúrnych a športových zariadeniach (pri telesnej teplote nad 38°C môže byť zamietnutý vstup, meranie telesnej teploty nie je porušením ochrany osobných údajov).

Od 28. októbra 2020 pre všetky osoby nad 10 rokov platí povinné nosenie rúšok na verejnosti, pokiaľ nie je možné dodržať sociálny odstup (výnimky: skupina členov spoločnej domácnosti, športové aktivity jednotlivcov a pod.). Za nedodržanie nariadenia môže byť udelená poriadková pokuta vo výške od 100 do 500 eur, ktorá môže byť od 15. januára 2021 až dvojnásobná. Regionálne vlády na Madeire a na Azorských ostrovoch majú možnosť prijaté opatrenia prispôsobiť vlastným podmienkam v mieste.

 Najaktuálnejšie informácie vždy nájdete na FB stránke slovenského veľvyslanectva v Lisabone

Madeira – informácie o COVID-19 na webovej stránke autonómnej oblasti

Azorské ostrovy – informácie o COVID-19 na webovej stránke autonómnej oblasti

Podmienky návratu do SR

Zoznam laboratórií v pre testovanie na COVID-19 v Portugalsku (je možné vyhľadávať podľa miesta pobytu cez „ctrl/F“).

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Poď na relaxačný víkend do Rezortu Demänová rezort v júni za 69€ https://t.co/o3H6OxO5b6 #dovolenky4 hodiny dozadu
Dánsko sa otvára pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky5 hodiny dozadu
British Airways sú prvými aerolinkami, ktoré skúšajú nový rýchlý Pelican test na COVID-19. Má 100% špecifickosť a využíva sliny https://t.co/Pn7erBxW1h #novinky5 hodiny dozadu
Dobré správy! V okresoch s lepšou situáciou sa od pondelka môžu otvoriť aj wellness služby https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky6 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test, poistenie a ubytovanie v hoteli Level 1 https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky7 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodiny dozadu
Seychely, Maldivy i Malta. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky7 hodiny dozadu
Cestovanie do Rakúska: od 19. mája sa výrazne uvoľnia opatrenia, stačí mať test, očkovanie alebo imunitu https://t.co/TdiKgttXsV #novinky7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore