Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Portugalsko zatvára hranice pre zahraničných turistov

Portugalsko zatvára hranice pre zahraničných turistov

Portugalsko s výnimkou Azorských ostrovov a Madeiry od nedele uzatvorilo hranice s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu. Výnimky sú povolené v prípadoch ľudí, ktorí cestujú do práce, vracajú sa do miesta bydliska, pri preprave tovaru a v súvislosti s naliehavými zdravotnými prípadmi.

Reklama

Opatrenie má platiť najbližších 15 dní. Premiér António Costa označil situáciu v krajine za „veľmi zlú“. 

Od 31. januára 2021 rozhodlo Portugalsko o výrazných zmenách hraničného režimu a zavádza prísne opatrenia. Pre cestujúcich zo Slovenska a z ďalších krajín EÚ sa zavádza povinnosť vstupu len s negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín pred nástupom na let a zároveň povinnosť absolvovať 14 dňovú karanténu v izolácii na mieste pobytu alebo mieste určenom portugalskými zdravotníckymi orgánmi (karanténu nie je možné prerušiť ďalším dodatočným negatívnym testom).

Nové opatrenia v Portugalsku v skratke

 • povinný negatívny výsledok PCR testu (vykonaný maximálne 72 hodín pred nástupom do lietadla)
 • negatívny PCR test potrebujú aj tí, ktorí v Portugalsku len prestupujú/tranzitujú
 • pre Slovákov a Čechov okrem testu platí aj povinná 14-dňová karanténa
 • Samostatné opatrenia platné pre Madeiru a Azorské ostrovy – stačí test nie starší ako 72 hodín, karanténa po príchode nie je vyžadovaná

Osoby, ktoré vstupujú do Portugalska na nevyhnutnú cestu v trvaní max. 48 hodín (platí aj pre občanov Slovenska), majú výnimku z absolvovania karantény. Majú povinnosť predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín pred nástupom na let a potvrdenie spiatočnej cesty (letenka).

Zmena hraničného režimu je v platnosti do 14. februára 2021, kedy bude zoznam krajín opätovne prehodnotený v závislosti od epidemiologickej situácie v krajinách pôvodu.
(povinnosť negatívneho PCR testu a 14 dňovej karantény platí pre krajiny, ktoré počas 14-dňového mediánu prekračujú 500 prípadov/100 tis. obyvateľov)   

Cesty z krajín mimo EÚ sú obmedzené len na nevyhnutné cestovanie a sú povolené pre tranzit, vstup alebo výstup pre štátnych príslušníkov krajín EÚ alebo krajín pridružených k schengenskému priestoru a ich rodinných príslušníkov a cudzincov s oprávnením na pobyt v niektorom členskom štáte EÚ, a pre cesty uskutočňované z pracovných, študijných, rodinných, zdravotných alebo humanitárnych dôvodov.

Od 15. januára 2021 je pri prílete do Portugalska bez negatívneho PCR testu z krajín, z ktorých je negatívny test vyžadovaný, udeľovaná pokuta vo výške od 300 do 800 eur.

Od 31. januára sa obmedzuje cestovanie portugalským občanom mimo kontinentálneho Portugalska a to leteckou, cestnou aj železničnou dopravou. Posilňujú sa kontroly na hraniciach so Španielskom, časť hraničných priechodov sa uzatvára, prípadne sú otvorené len v určité dni, resp. hodiny.

Zo Spojeného kráľovstva je vstup povolený len občanom Portugalska alebo cestujúcim s povolením na pobyt a ich rodinným príslušníkom a diplomatickým zamestnancom akreditovaným v Portugalsku, pri vstupe do Portugalska je povinnosť preukázať sa PCR negatívnym testom nie starším ako 72 hodín.

Od 31. januára sa zavádza možnosť zrušenia letov, ako aj zavedenia karantény pre prílety z vybraných krajín v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie. Vzhľadom na časté zmeny a rýchlo sa meniacu epidemiologickú situáciu odporúčame všetkým cestujúcim, aby si pred plánovanou cestou vždy overili platné opatrenia a obmedzenia a kontaktovali svoju leteckú spoločnosť.  

Poznámka: Letecké spoločnosti si vyhradzujú právo na vlastné bezpečnostné opatrenia a podmienky cestovania, o ktorých proaktívne vopred informujú. V prípade pochybností sa odporúča preveriť si tieto informácie pred odletom na webových stránkach leteckých spoločností.

Cestovanie v rámci krajiny

Od 9. novembra 2020 platí v kontinentálnom Portugalsku stav núdze, ktorý bol opätovne obnovený do 14. februára 2021

Platí zákaz cestovania medzi obcami/concelhos počas víkendov.

Podmienky tranzitu a odchodu

Letecký a cestný tranzit občanov Slovenskej republiky je cez Portugalsko umožnený.V prípade cesty do Portugalska a návratu do SR pozemnými komunikáciami sa cestujúcim odporúča, aby si pred cestou overili podmienky vstupu pri každej krajine, cez ktorú plánujú tranzitovať.

Opatrenia v krajine

Od 9. novembra 2020 platí v Portugalsku stav núdze. Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu pandémie, opatrenia sa stále sprísňujú

Pre celé územie kontinentálneho Portugalska

Vychádzanie a cestovanie po verejných komunikáciách je zakázané s výnimkami:

 • obstarania základných potrieb,
 • dochádzania do práce, ak nie je možnosť home office,
 • účasti na prezidentskej kampani alebo voľbách,
 • návštevy školských zariadení, (len pre výnimky)
 • prechádzky s/bez zvieraťa,
 • individuálneho športu v exteriéri,
 • zákaz zdržiavania sa na verejných priestranstvách ako parky, záhrady.

Zavádza sa povinnosť práce z domu, kde je to možné. Na dochádzanie do práce je nevyhnutné písomné potvrdenie od zamestnávateľa, veľké spoločnosti sú povinné predložiť portugalskej autorite zoznamy zamestnancov, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu.

Pokuty za nedodržanie opatrení sa zvyšujú dvojnásobne, vrátane pokuty za pohyb na verejnosti bez rúška. Portugalsko zvyšuje kapacity na kontrolu a dohľad nad dodržiavaním prijatých opatrení, upozorňuje na nekompromisné finančné postihy. 

Prevádzka reštaurácií je povolená len na donášku. Zakázaný je predaj nápojov cez výdajné okienka a konzumácia jedla a nápojov pri výdajných okienkach. V obchodných centrách je predaj jedla na take-away zakázaný, povolená je len donáška. 

Zatvárajú sa všetky obchodné prevádzky s výnimkami: predaj potravinárskeho tovaru, lekárne, čerpacie stanice, strava pre zvieratá, kvetinárstva, čistiarne, atď.

Maximálna kapacita v uzavretých priestoroch supermarketov a predajní potravín je stanovená na 5 osôb/100 m2.

Trhoviská majú povolené otvoriť s obmedzením na predaj potravinárskeho tovaru.

Ambulancie, zubárske ordinácie, veterinárne ambulancie majú povolené prevádzkovať služby.

Šport – zatvárajú sa telocvične, fitness centrá. Povolené ostávajú len individuálne športy v exteriéri. Povolený je naďalej profesionálny šport, zápasy sa konajú bez účasti divákov.

Kultúra – zákaz kultúrnych a voľnočasových podujatí.

Kaderníctva, kozmetické služby, kúpele sa zatvárajú.

Naďalej platí Národný semafor pre 278 územných obvodov – obcí/concelhos kontinentálneho Portugalska.

V súlade s európskymi pravidlami ECDC od 24. novembra sa Portugalsko člení podľa 4 stupňov rizikovosti a počtu prípadov v príslušnej obci / na 100 tisíc obyvateľov

1. extrémne zvýšené riziko: 960 +
2. veľmi zvýšené riziko: 480 – 960
3. zvýšené riziko: 240 – 480
4. mierne riziko: do 240

Zaradenie konkrétneho obvodu/concelho v Národnom semafore rizikovosti ako i konkrétne časové obmedzenia zákazu vychádzania sú zverejnené na úradnom portáli portugalskej vlády covid19estamoson.

Všeobecne platné pravidlá

 • obmedziť presuny len na nevyhnutné cesty
 • obmedziť kontakty na najbližšiu rodinu
 • zákaz zhromažďovania na verejnosti viac ako 6 osôb
 •  nezdržiavať sa v parkoch a na verejných priestranstvách
 • nosenie masky na verejnosti, v interiéroch i na pracovisku
 • vyhýbať sa uzavretým, malým a zle vetraným priestorom

V platnosti zostávajú opatrenia:

Meranie teploty na pracoviskách, vo vzdelávacích zariadeniach, v dopravných prostriedkoch, komerčných, kultúrnych a športových zariadeniach (pri telesnej teplote nad 38°C môže byť zamietnutý vstup, meranie telesnej teploty nie je porušením ochrany osobných údajov).

Od 28. októbra 2020 pre všetky osoby nad 10 rokov platí povinné nosenie rúšok na verejnosti, pokiaľ nie je možné dodržať sociálny odstup (výnimky: skupina členov spoločnej domácnosti, športové aktivity jednotlivcov a pod.). Za nedodržanie nariadenia môže byť udelená poriadková pokuta vo výške od 100 do 500 eur, ktorá môže byť od 15. januára 2021 až dvojnásobná. Regionálne vlády na Madeire a na Azorských ostrovoch majú možnosť prijaté opatrenia prispôsobiť vlastným podmienkam v mieste.

 Najaktuálnejšie informácie vždy nájdete na FB stránke slovenského veľvyslanectva v Lisabone

Madeira – informácie o COVID-19 na webovej stránke autonómnej oblasti

Azorské ostrovy – informácie o COVID-19 na webovej stránke autonómnej oblasti

Podmienky návratu do SR

Zoznam laboratórií v pre testovanie na COVID-19 v Portugalsku (je možné vyhľadávať podľa miesta pobytu cez „ctrl/F“).

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore