Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

Je to už dvetisíc rokov, čo Caesar Augustus položil jeden z prvých kameňom Ľubľany a Rimania tu založili tábor Emona, ktorý roku 34 pred Kr. dostal mestské práva. Ľubľana bola po stáročia cieľom vpádov a plienení. Dnes je hlavným a najväčším mestom Slovinska. Prečítajte si štyri dôvody, pre ktoré má Ľubľana krajšiu atmosféru než Benátky. Aj napriek tomu, že patrí medzi najmenšie hlavné mestá Európy.

Reklama

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

1. Ľubľana je zážitkom na viacero dní

Bulváre plné miestnych i náhliacich sa turistov. Aj napriek tomu, že Benátky majú nepopierateľné čaro, ich kult so sebou nesie i menej príjemné stránky. Či už sú to neúmerne vysoké ceny v kaviarňach a reštauráciách, nehovoriac o plavbe gondolou, po preplnené ulice skupinkami so sprievodcami. Aj napriek tomu, že Ľubľana nemá také pamiatky ako iné európske metropoly, určite vám na jej návštevu nepostačí deň, ani dva.

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

2. Mladícky duch mesta vás úplne pohltí

Ľubľana má bohatú históriu, je však skôr mladým mestom. Je to najmä kvôli jej univerzitnému charakteru. Sídlia tu totiž tri univerzity a tri umelecké akadémie a nájdete tu viac než 56 tisíc študentov. Naopak, Benátky starnú o čosi rýchlejšie. Mladí ľudia odtiaľ odchádzajú pre nedostatok pracovných príležitostí a všeobecne menej vyhovujúce podmienky pre život.

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

3. Benátky sú náladové, očaria vás len v určitej časti roka

Tromostovje, to je pomenovanie troch mostov, týčiacich sa nad riekou Ljubljanica. Spájajú historickú stredovekú časť mesta na jednom brehu s modernou tvárou Ľubľany. Nábrežia sú plné kaviarničiek a vďaka krásnemu výhľadu budete mať takmer pocit, že ste pri mori. Počas letných mesiacov a karnevalu môžete mať rovnako tak z Benátok nezabudnuteľný zážitok. Obrovskou nevýhodou je ale spomínaný nával turistov. Navyše, ak toto talianske mesto navštívite v nevhodnom počasí, nevyhnete sa zápachu z ulíc. Veľa domov totiž nemá vlastný kanalizačný systém. Ani v jednom z týchto miest však nebudete mať núdzu o kultúrny život. Navštívte ľubľanskú Narodnu Galeriju, v ktorej nájdete širokú zbierku obrazov slovinských maliarov a Modernu Galeriju, kde zas objavíte mnoho pokladov avantgardy. V Benátkach je to napríklad Gallerie dell’Accademia.

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

4. Ľubľanský hrad

Na Hradnom kopci stojí dominanta hlavného mesta Ľubľany, Ľubľanský hrad (Ljubljansky hrad). Perešnov Trg. je námestie a srdce hradu. Hrdí sa na ňom socha „otca“ slovinského národa – básnika Franca Perešena. Ak ste už v Ľubľane strávili nejaký-ten deň, vyberte sa objavovať krásy jej okolia. Julské Alpy, s Triglavským národným parkom a horskými jazerami Bled a Bohinj vás určite dostanú. Na juhozápade zas nájdete jadranské pobrežie a krasovú oblasť, okrášlenú vápencovými jaskyňami. Neďaleko mesta Ptuj tiež leží výnimočný vinohradnícky región.

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

Ľubľana má krajšiu atmosféru než Benátky

Chceš viac skvelých cestovateľských článkov? Sleduj nás na Facebooku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    3/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore