Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kedy je najvhodnejší čas na kupovanie letenky?

Komu z vás sa ešte nestala situácia, že ste sedeli pred počítačom, kladúc si otázku či máte čakať na lepšiu ponuku letenky alebo už lepšia nepríde? Prečítajte si náš článok o tom, kedy je najvhodnejší čas na kupovanie letenky. Neprídete tak zbytočne o eurá, centy a nervy, za ktoré si môžete dovoliť napríklad aj ďalšiu letenku.

Reklama

shutterstock_210539380-min

Kedy je najvhodnejší čas na kupovanie letenky?

Jeff Klee, generálny riaditeľ webovej stránky CheapAir.com radí, že v priemere je to 49 dní, teda sedem týždňov dopredu. Samozrejme to závisí od mnohých faktorov, tiež dodáva. Či už je to ponuka na trhu, čas v roku, deň v týždni a mnoho ďalších. Ale ak hľadáte stručnú a jasnú odpoveď, Jeff Klee hovorí o siedmich týždňoch, ktoré vyšli ako najprijateľnejší výsledok z 560 miliónov vyhľadávaní, ktoré ako firma analyzovali.

Kedy sú letenky najdrahšie?

Nie je žiadnym prekvapením, že cena leteniek je najvyššia deň pred odletom. Druhá najhoršia ponuka prichádza väčšinou dva dni dopredu a ak si zarezervujete let tri dni pred zájazdom, tiež si veľmi nepolepšíte. Ponuka so zvyšovaním časového odstupu zostupuje, až kým sa nevrátime v čase 11 dní pred odletom. Nechávať si kúpu na poslednú chvíľu teda naozaj nie je dobrý ťah. Pozor, nemusí sa vám to vyplatiť ani v opačnom prípade. Ak začnete vyhľadávať ponuky príliš skoro, môžete byť rovnako tak nepríjemne prekvapený. V odstupe 208 až 210 dní nie sú ceny leteniek o nič lepšie. Ako teda  tento zhluk čísel zhrnúť? Nekupujte si letenku ani príliš skoro, alebo naopak prineskoro.

shutterstock_399795880-min

Kedy začína cena letenky klesať?

Sedem mesiacov pred odletom je cena privysoká, no časovo bližšie k letu klesá. Na približne najnižšom bode sa nachádza už v spomínaných siedmich týždňoch pred. Postupne sa ale zvyšuje, nie však oveľa, je približne stabilizovaná asi tak mesiac. Po ňom jej cena začína rapídne stúpať.

shutterstock_194086241-min

Aké sú výnimky a čo je ešte pri kúpe letenky dôležité zvážiť?

Pri niektorých medzinárodných letoch (najmä tých s väčšou vzdialenosťou), je dobré si ponuku pozerať už o niečo skôr, približne 11 až 12 týždňov. Počas rušnejších častí roka, v tzv. vysokej sezóne ako sú prázdniny, sa ideálny časový odstup opäť zvyšuje, a to približne až na 14 týždňov. Existujú aj určité obchodné legendy, ktoré v leteckých spoločnostiach kolujú. Je ňou napríklad fakt, že je lepšie si kupovať letenku v utorok alebo v stredu. Určitým potvrdením je aj to, že letecké spoločnosti často zverejňujú svoje najrozsiahlejšie ponuky práve v tieto dni. Prieskum, ktorý urobila spoločnosť CheapAir.com však tiež ukazuje, že vo všeobecnosti sa nedá povedať, že by nejaký deň v týždni bol výrazne vhodnejší na kupovanie letenky. Iné to už je s dňom odletu. Utorky, stredy a soboty bývajú lety vo všeobecnosti cenovo najvhodnejšie.

shutterstock_345901550-min

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky2 dni dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky2 dni dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky2 dni dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky2 dni dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky2 dni dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky3 dni dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky3 dni dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky3 dni dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore