Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

30 najlepších miest pre sólo cestovateľov

Mnohí z nás tužia cestovať, avšak častokrát je veľkým problémom nájsť toho správneho „parťáka”. Pracovné povinnosti, dôležitejšie finančné výdaje alebo len iné cestovateľské predstavy obmedzujú v reálnom živote tých kamarátov alebo členov rodiny, s ktorými by sme najradšej podnikli nejakú tú výpravu do neznáma. Zostávajú teda dve možnosti. Buď zostať doma, alebo si zbaliť batoh a vybrať sa na túlavé chodníčky sám. Druhá možnosť však býva pre mnohým z nás desivou predstavou. Opustenie komfortnej zóny totiž vyžaduje nabratie extra dávky odvahy. Ak však chcete dať šancu dobrodružstvu a možnosti lepšie spoznať svet či seba samého, nechajte sa inšpirovať nasledovným zoznamom 30 najlepších destinácii pre sólo cestovateľov.

Reklama

1. Vietnam

Vietnam je rajom všetkých sólo cestovateľov a cestovateliek v juhovýchodnej Ázii. Hoci je atmosféra v krajine rušná, Vietnam je považovaný za bezpečnú destináciu. Čistým bonusom je tu jedlo. Patrí medzi to najlepšie v Ázii, pričom jeho pestrosť vás doslova odrovná. Líši sa totiž z dediny na dedinu. Vo Vietname vás možno prekvapí aj káva, ktorá sa tu berie skutočne seriózne. Skutočnou pastvou pre oči a chuťové poháriky je rozhodne návšteva trhu Ben Thanh v Ho Či Minovom meste, ktorý je doslova zaplavený farebným ovocím, neskutočne dobrým jedlom a exotickými suverénmi všetkých tvarov a účelov.

2. Panama

Panama láka najmä dobrodružných cestovateľov, ktorých dychtia po adrenalíne. Práve adrenalín je dôvodom číslo jedna, prečo sem prichádza množstvo sólo cestovateľov, ktorí túžia vyskúšať raftovanie na riekach Chiriquí a Chiriquí Viejo alebo ziplining ponad vrcholy tropických stromov. Skutočne autentickú alternatívnu atmosféru zažijete v Bocas del Toro, kde sa rozmáha kultúra surferov. Nočný život tu predstavuje kapitolu samú o sebe. Skrátka, v  Bocas del Toro sa nespí!

3. Dubrovník

Dubrovník prináša skvelú možnosť stretnúť veľké množstvo sólo cestovateľov, ktorí sa rozhodli preskúmať Balkán. Mesto je priam stvorené pre objavovanie starého mesta, pláži, výlety loďkami, bicyklovanie či turistiku. Okrem toho ponúka široký výber ubytovania a je výborným odrazovým mostíkom pre výlety do neďalekých oblastí, akými sú napríklad ostrov Korčula, Bosna a Hercegovina či Čierna Hora.

4. Cinque Terre

Oblasť piatych dediniek chráneného krajinného útvaru Cinque Terre v Taliansku je preslávená farebnými domčekmi, ktoré sú postavené na skalnatom terasovitom pobreží. Obydlia na kaskádovitých útesoch a azúrové more pod nimi sú doslova nebom pre každého fotografa či milovníka romantických vyhliadok. Ak radi objavujete skryté zákutia, nechajte sa v Cinque Terre viesť dláždenými úzkymi uličkami a uvidíte, že tieto vás nesklamú.

5. Nový Zéland

O Novom Zélande sa vie, že jeho obyvatelia patria medzi tých najpriateľskejších ľudí našej planéty. Nuž, na tomto mieste sa budete len ťažko cítiť sami. Prostredie ako vystrihnuté z filmu (áno, myslíme Pána prsteňov ????) je nekončiacou studnicou zážitkov. Ozrutné ľadovce, svetielkujúce jaskyne, alpské lúky, horúce pramene a majestátne sopky. Na tomto mieste skutočne oceníte, že ste pánom vlastného času, ktorý sa nemusí nikomu prispôsobovať.

6. Nórsko

Nórsko sa často umiestňuje v rebríčku top desiatich najbezpečnejších krajín sveta. Keďže krajina je drahá, ubytovanie v hosteloch alebo cez Couchsurfing (ktoré, mimochodom, preferujú sólo cestovatelia) ponúka skvelú možnosť, ako si užiť krajinu fjordov za pomerne znesiteľný peniaz. A ako bonus tu zažijete polárnu žiaru. ????

7. Švajčiarsko

Napriek malej rozlohe má táto krajina dychberúcu prírodnú scenériu. Verejná doprava je efektívna a perfektne čistá, čo isto oceníte pri cestovaní na vlastnú päsť. Nezabudnite si zobrať pevné turistické topánky a pocit šťastia sa zaručene dostaví pri výstupe na tie najkrajšie vrcholy Európy, medzi ktoré isto patrí aj Monte Rosa či Matterhorn. Mimochodom, vedeli ste, že Švajčiarsko bolo tento rok vyhlásené za jednu zo štyroch najšťastnejších krajín sveta?

8. Kostarika

V rebríčkoch najšťastnejších krajín sveta sa často umiestňuje aj Kostarika. Slovo dilema tu budete skloňovať v súvislosti s nerozhodnosťou medzi dňom stráveným surfovaním v Pacifiku, prechádzkou cez pralesy alebo raftovaním na bielych riekach Reventazón či Pacuare. Ak sa nechcete rozhodovať a necháte sa len tak viesť cestou, zistíte, že všetky chodníčky aj tak vedú k pieskovým plážam či osviežujúcim vodopádom. Čo viac treba k pocitu šťastia? ????

9. Bali

Bali je azda najpopulárnejším miestom pre sólo cestovateľov v Indonézii. Nikto sa teda nečuduje, že na každom rohu tu nájdete nejakého opáleného backpackera so soľou vo vlasoch a širokým úsmevom na tvári. A ak mu chýba úsmev, tak je to len kvôli tomu, že si pred príchodom na ostrov kúpil spiatočnú letenku a teraz trpko ľutuje svoju neprezieravú voľbu. ????

10. Algarve

Algarve je najjužnejší región Portugalska, ktorý je preslávený fenomenálnymi plážami a snehobielymi rybárskymi dedinkami. Pomarančovníky, figovníky a morské plody. Niet divu, že sa jedná o najpopulárnejší región Portugalska. Cestovanie vo vlastnej réžii tu uľahčuje najmä fakt, že takmer každý, koho stretnete v meste Lagos, hovorí po anglicky.

11. Vancouver

Mladé mesto s kozmopolitnou atmosférou leží medzi Tichým oceánom a horami Britskej Kolumbie. Mesto má okolo 200 parkov a vyše 400 hektárový Stanley Park, ktorý je najväčším kanadským mestským parkom. Vancouver je tak snom každého fanúšika outdoorových aktivít.

12. Kyoto

Kyoto bolo hlavným mestom Japonska po vyše 1000 rokov. V meste s tak bohatou históriou sa jednoducho nedá nudiť. Kúpanie v horúcich prameňoch, meditácia v zenovej záhrade a večera v pravej sushi reštaurácii. Tak znie len malý úryvok z dňa v denníku sólo cestovateľa, ktorý sa rozhodol pre toto úžasné miesto a píše si pri ňom poznámku: „Vrátiť sa späť!“.

13. Národný park Kruger v Južnej Afrike

Hoci Afrika sa vo všeobecnosti nepovažuje za bezpečné miesto pre cestovanie bez spoločnosti, Národný park Kruger je výnimkou. Jedná sa o najznámejší a najväčší národný park v Afrike, v ktorom platia prísne bezpečnostné pravidlá. Nocovať môžete aj priamo v areáli parku v malých chatkách. Obklopení zvieratami žijúcimi vo voľnej prírode sa nebudete môcť sťažovať na nedostatok spoločnosti. ????

14. Alhambra

Andalúzske mesto Granada ukrýva poklad prvého ranku – Alhambru, čo je komplex stredovekých pevností a palácov. Starobylé nádvoria a galérie, tajomný labyrint a svieže zelené záhrady. Alhambra je priam stvorená na potulky vo vlastnom tempe, ktoré vám umožnia skutočne nasať atmosféru tohto jedinečného miesta.

15. Kambodža

Ak rozmýšľate nad lacnou exotikou a radi spoznávate nové veci, Kambodža je vaša ideálna voľba. Krajina ešte nie je preplnená turistami, ako napríklad Thajsko, napriek tomu sa považuje za pomerne bezpečnú a je často vyhľadávaná aj ženskými sólo cestovateľkami. Mimochodom, nájdete tu ohurujúci, takmer nadpozemský chrámový komplex Angkor Wat, ktorý bol dokonca označený Lonely Planet za svetovú pamiatku číslo jeden. Čo poviete, skvelé miesto na premýšľanie?

16. Grécke ostrovy

Grécke ostrovy sú veľmi populárne medzi našincami a pravdu povediac, každý jeden z nich je výbornou voľbou. Ak sa však chcete na ceste poriadne odviazať, ostrov Mykonos bude pre vás to pravé orechové. Malebný ostrov s krištáľovo priezračným morom a panorámou s veternými mlynmi je vyhlásený svojim nočným životom a pobrežnými barmi, z ktorých znie hudba až do samého rána.

17. Taipei

Taiwan sa považuje za jedno z najbezpečnejších ázijských miest pre sólo cestovateľky. Verejná doprava v hlavnom meste Taipei je monitorovaná kamerami a stanice sú riadne osvetlené. Miestni obyvatelia sú mimoriadne pohostinní a priateľskí, pričom väčšina z nich hovorí po anglicky. Taipei je teda bezpečné miesto pre preskúmanie povestných nočných trhov, kde môžete ochutnať také lahôdky, akými je napríklad ustricová omeleta. Mimochodom, keď tam už budete, nezabudnite si dať bublinkový čaj (bubble tea), ktorý bol vynájdený práve v Taiwane.

18. Čile

Čile je krajina magickej púšte Atacama a ľadovcovej Patagónie. Krajina s netypickým podlhovastým tvarom kopírujúcim pobrežie Pacifiku vás prekvapí presnými a mimoriadne komfortnými autobusmi, ktoré predstavujú pohodový prostriedok na preskúmanie krajiny.

19. Írsko

Smaragdový ostrov sa pýši vskutku jedinečnou prírodou. Skalnaté útesy Cliffs of Moher, komplex bazaltových stĺpov známy ako Obrov chodník, starobylý hrad Blarney alebo divoká nespútaná krása Národného parku Connemara. V Írsku sa prosto nesedí vo vnútri. Teda jedine, že by večer, a to pri pravej írskej hudbe s pivom Guinness v ruke, ktoré tu tečie potokom. A že nemáte kamarátov? Jeden večer v írskom pube a na druhý deň poznáte polovicu mesta. ????

20. Island

Island je považovaný za jednu z najbezpečnejších krajín sveta. Dokonca ani nemá vlastnú armádu. Nízka kriminalita a vysoká úroveň sociálno-politickej stability sú niektoré z dôvodov, prečo rebríček Global Peace Index vyhodnotil Island ako najmierumilovnejšiu krajinu sveta. Ostrov polárnej žiary, gigantických sopiek, čiernych pláži, divokých vodopádov a najkrajších ľadovcov Európy môžete poľahky preskúmať aj stopom. Náklady na ubytovanie tu zas znížite kempovaním.

21. Marseille

Marseille je jedno z najstarších francúzskych miest. Prístav Vieux Port a okolité uličky sú skvelým miestom na potulky, po ktorých vám výborne padne tradičná rybia polievka bouillabaisse.

22. Fínsko

Fínsko je jasnou voľbou pre všetkých sólo cestovateľov, ktorí milujú prírodu. Krajina tisícich jazier ponúka okrem Helsiniek aj taký klenot, akým je mesto Espoo, ktoré je skvelou kombináciou umenia, kultúry a divočiny v podobe Národného parku Nuuksio. Koncerty, divadelné predstavenia a trekovanie v lesoch, to všetko môžete zažiť v jeden deň len v Espoo.

23. Ambergris Caye v Belize

Malý ostrov v Belize je domovom neuveriteľného podmorského života, korálových útesov, tropických pláži a dokonca aj mayských nálezísk. Ambergris Caye je s priateľskými obyvateľmi a mnohými backpackermi jednoducho exotická perla Strednej Ameriky.

24. Štokholm

Vďaka sieti malebných kanálov, ktoré spájajú až 14 ostrovov, býva Štokholm prezývaný aj ako Benátky Severu. Mesto má prekrásnu scenériu, kde sa od hladiny vody veselo odrážajú oranžovo-žlté budovy severskej architektúry. Štokholm obklopený vodou a plný zelených parkov je skvelým miestom na kajakárstvo a objavovanie mesta na bicykli.

25. Austrália

Austrália je klasická destinácia, v ktorej nikdy nebudete sami. Kontinent je plný mladých cestovateľov, ktorí si dopriali ročnú pauzu po skončení strednej či vysokej školy ako aj starších backpackerov a iných dobrodruhov. Krajina je priateľská a plná príležitostí stretnúť spolucestovateľov. Ideálna voľba najmä pre tých, ktorí ešte necestovali sami. Čo tak navštíviť Veľký bariérový útes, naučiť sa surfovať alebo sa skamarátiť s koalou?

26. Holandsko

Amsterdam so svojimi 165 kanálmi a nekončiacimi sa cyklistickými cestičkami je jednoducho Disneylandom pre všetkých cestovateľov, ktorí radi spoznávajú okolie na dvoch kolesách. A nielen pre nich. Amsterdam je miestom mnohých zvláštností, ktoré len ťažko uvidíte niekde inde. Špecifická architektúra s vysokými domčekmi, ktoré akoby plávali na vode, Dom Anny Frankovej, múzeum Rijksmuseum, Red Light District či povestné coffee shopy. Stratiť sa v uličkách Amsterdamu znamená zažiť dobrodružstvo.

27. Singapur

Moderná metropola s mrakodrapmi a zelenými parkami je skvostom juhovýchodnej Ázie. Môžete tu navštíviť prekrásne záhrady s orchideami, povoziť sa na 165-metrovom ruskom kolese Singapore Flyer alebo sa len tak prejsť cez podmorské akvárium. Prísne zákony urobili zo Singapuru mimoriadne čistú a skutočne bezpečnú destináciu. Však kde inde na svete je ešte zakázané žuť žuvačku? ???? Singapur je jednoducho miesto, ktoré zaručí pokojný spánok vašej mame.

28. Viedeň

Ak sa bojíte vycestovať, čo tak si najprv sám vyskúšať predĺžený víkend vo Viedni? Ľahká navigácia v meste, výborná verejná doprava, množstvo kultúrnych pamiatok, múzeí a kaviarničiek sa postarajú o to, že víkend zvládnete na jednotku, vďaka čomu možno naberiete odvahu aj na niečo viac vzdialené.

29. Berlín

Ďalšou skvelou destináciou, kam sa môžete vybrať aj sami, je Berlín. Lietadlom z Bratislavy ste tam za niečo vyše hodinku, pričom letenka vás môže vyjsť v akcii len na pár eur. Berlín je mesto plné kontrastov, ktoré priťahuje tak milovníkov histórie, ako aj fanúšikov divokej zábavy. Počas dňa tu môžete navštíviť tie najlepšie múzeá na Múzejnom ostrove, dať si organickú kávičku v Neuköllne alebo si kúpiť starú LP platňu na blšom trhu v Mauerparku. Večer zas môžete navštíviť legendárne techno kluby, akými sú Berghain či Tresor, alebo si dať nejaké to skutočne poctivé pivo v trendy podnikoch Kreuzbergu či Friedrichshainu. A že neviete po nemecky? Žiadny problém, Berlín je skutočne kozmopolitná metropola, kde to hravo zvládnete aj s angličtinou.

30. Anglicko

Záver bude patriť Anglicku, ktoré toho ponúka oveľa viac než rušný (hoci skvelý ????) Londýn. Okrem úžasných miest, akými sú bezpochyby dovolenkový Brighton či historický Oxford, si vašu pozornosť rozhodne zaslúži aj najväčší anglický národný park Lake District (Jazerná oblasť), ktorému dominuje dvanásť najväčších jazier Anglicka. Park s prekrásnou prírodnou scenériou hôr, vynárajúcich sa zo stojatých brehov jazier, je rajom pre všetkých milovníkov bicyklovania a turistiky. Navyše tu môžete zažiť aj skvelé „pivné cesty“, keďže v lokalite sa nachádza mnoho prvotriednych mikropivovarov, ktoré dodávajú pivo do okolitých dediniek.

Zdroj: The Insider

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore