Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 úchvatných túr, ktoré zvládneš za jeden deň

10 úchvatných túr, ktoré zvládneš za jeden deň

Rád sa kocháš nádhernými scenériami, no niekoľkodňové šliapanie nie je nič pre teba? Inšpiruj sa týmito desiatimi túrami v rôznych kútoch sveta. Aj tvoj Instagram zaplesá, aj nohy ti zostanú celé.

Reklama

1. Grand Balcon Sud, Francúzsko

Nebude to síce prechádzka levanduľovými poľami, zvládne ju však aj začínajúci turista. Cesta vedie cez severné svahy údolia Arve a jej dĺžku si môžeš prispôsobiť. Prejsť sa dá od 5 do 25 kilometrov. Ak je pekné počasie, počas celej túry na teba dozerá Mont Blanc.

Prvých 900 metrov sa dá pohodlne odviezť lanovkou zo Chamonix. Samozrejme, na výber je aj náročnejšia trasa. Vyráža sa z priesmyku Col des Montets do dedinky Les Houches. Priprav sa však na dlhú cestu s náročnejším terénom. Ďalšia možnosť opäť zahŕňa lanovku, ktorou sa vyvezieš na La Flégere. Odtiaľ si za pár hodín na Planpraz, kde je nádherný výhľad na okolité hory. Z Planpraz sa dá isť opäť lanovkou alebo po svojich na vrchol Le Brévent, ktorý je už odpradávna považovaný za miesto s najlepším výhľadom na majestátny Mont Blanc.

2. Fimmvorduhals, Island

Skúsení turisti hovoria, že v tejto túre je obsiahnutá všetka jedinečnosť Islandu. Začína sa blízko oceánu a končí v Þórsmörk, teda Thorovom lese. Trasa má 25 kilometrov a patrí k tým náročnejším. Veľa turistov sa preto rozhodne rozdeliť si ju na dva dni. Dá sa však dať aj za jeden – najmä ak ju absolvuješ v júli alebo v auguste, kedy je svetlo v podstate stále a počasie je najpríjemnejšie.

Cesta vedie ponad známy vodopád Skogafoss, cez trávnatú tundru, ďalšie vodopády a planinu, ktorá je ako vystrihnutá z filmu o vesmíre. K tomu všetkému ťa ešte čaká pohľad na dve sopky – Katlu a Eyjafjallajokull, ktoré neustále vytvárajú nové krátery s parou. Potom zostúpiš do Thorovho údolia a povieš si, že si už videl všetko.

3. Royal Inca Trail, Peru

Juhoamerická klasika. Táto stredne náročná túra má 11 kilometrov a na jej konci ťa čaká vysnívané Machu Picchu.

Ale pekne poporiadku – vyráža sa z mesta Cusco, kde nasadneš na vlak a dovezieš sa na takzvaný Kilometer 104. Miestnym strážnikom odovzdáš svoje povolenie na vstup (Inca trail je tak populárny, že si vstup musíš vybaviť vopred) a už aj lezieš za starými náboženskými ruinami. Potom sa kocháš orchideovým pralesom a osviežujúcim vodopádom. Ani sa nenazdáš a po šiestich hodinách dorazíš do Intipunku, odkiaľ máš Machu Picchu ako na dlani.

4. Cascade Canyon Trail, USA

Prvotriednu turistiku ponúkajú aj USA. Konkrétne táto sa nachádza vo Wyomingu. Trasa je stredne náročná a dlhá podľa tvojho uváženia, teda 16 až 22 kilometrov. Bedekre sľubujú krištáľovo čisté jazerá, vodopády, píniový prales a….medvede.

Cesta sa začína pri jazere Jenny lake . Najprv ťa čaká strmší výstup, no náročnosť terénu postupne poľavuje. Keď zostúpiš do rokliny, les zrazu zhustne a z okolitých vrchov máš pocit, že sú na dosah ruky.

5. Sentinel Peak, Juhoafrická republika

Ak sa ti pozdáva myšlienka pokoriť juhoafrické Dračie vrchy, vyber sa na vrchol Sentinel. Čaká ťa 12 kilometrov stredne náročným terénom. Výhoda je, že autom sa dá dostať až do výšky 2500 metrov. Odtiaľ ti už zostáva prekonať „len“ 570 výškových metrov.

Trasa sa začína strmými zákrutami a zrázmi. Aby si sa dostal na plošinu na vrchu, budeš musieť absolvovať tiež výstup pomocou reťazí. Hore sa budeš kochať Amfiteátrom, teda rozsiahlou plošinou vo výške 3 070 metrov.

6. Sarangkot, Nepál

Nie, turistika v Nepále nie je len o prekonávaní osemtisícoviek. Na túto nenáročnú, 11 kilometrov dlhú túru sa môžeš vydať buď z mesta Pokhara alebo z dediny Naudanda.

Obe trasy sú v prijateľnej nadmorskej výške 1600 metrov a celý čas si užívaš pohľad na spomínané osemtisícovky Dhaulagiri či Annapurnu II. Pod tebou sa zase rozprestierajú úchvatné ryžové polia.

7. Magome-Tsumago Trail, Japonsko

Nenáročná túra, vďaka ktorej stráviš deň v Japonsku z minulých čias. V rokoch 1600 až 1868 bola cesta Nakasendo, po ktorej budeš kráčať, hlavnou dopravnou tepnou medzi Kjótom a mestom Edo (súčasné Tokyo).

Najlepšie si trasu vychutnáš medzi mestami Magome a Tsumago. Prechádzka pomedzi čerešňové stromy, ryžové polia, cédre a vodopády ťa dovedie do mesta Tsumago. To sa radí k jedným z najzachovalejších. V miestnom múzeu sa dozvieš niečo o japonskej histórii.

8. Adams Peak, Srí Lanka

14 až 18 kilometrov dlhá a stredne náročná túra na vrch Adams alebo Šrí Páda je obľubená medzi pútnikmi. Vrchol, na ktorom sa nachádza priehlibna v tvare ľudskej stopy považujú za posvätný hinduisti, budhisti, moslimovia aj kresťania.

Možností, ako sa dostať hore je niekoľko. Obľúbený je kratší, no strmý výstup z dedinky Dalhousie. Po ceste ťa neminie prales plný motýľov a výhľad na okolité vrchy.

9. Dove Lake Circuit a Cradle Mountain Summit, Austrália

Okruh okolo jazera Dove je nenáročný a dlhý približne 6 kilometrov. Tešiť sa môžeš na to najkrajšie z Tasmánskej prírody. Kráčaš popri brehu, užívaš si malé pieskové pláže, ľadovcové skaly, potôčiky, či myrtový prales.

Ak chceš niečo akčnejšie, môžeš sa vydať na vrchol hory Cradle. Cesta je dlhá 13 kilometrov . Prechádzať budeš okolo Vombatieho jazera (možno nejakých aj stretneš) a zafírovo modrého kráterového jazera. Na vrchu hory, teda vo výške 1545 metrov na teba čaká plošina s krásnym výhľadom.

10. Tongariro Alpine, Nový Zéland

Tejto túre sa hovorí aj najlepšia jednodňová túra na svete. A nie je sa čo čudovať. Má zo všetkého trochu. 19 kilometrov dlhá a nenáročná (náročnejšia v zlom počasí) trasa je plná maorskej kultúry. Ponúka tiež nádych Hollywoodu, keďže sa tu nakrúcali scény z Pána prsteňov. Novozélandská príroda sa s tebou podelí o pohľad na lávové polia či smaragdové jazerá.

Cesta je, ako sme spomínali, nenáročná. Jediný strmší výstup vedie na vrchol Červeného krátera. Okrem 378 schodov však tvoje nohy nezaťaží už žiadne väčšie stúpanie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (13 votes)
Komentáre
Hore