Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nový Zéland: Working Holiday, na ktorý nezabudneme

Volám sa Tomáš a spoločne s mojim kamarátom Lukášom a ďalšími dvoma známymi sme prešli autom krížom-krážom celú Európu. Európa nám však bola čoskoro primalá, a keď sme v roku 2016 obaja zistili, že nás tu vlastne nič nedrží, zrodila sa myšlienka vyraziť do sveta. Kam? Nový Zéland. Prečo? Prečo nie? Cestovanie predsa milujeme.

Reklama

Jezero Marian

Boj o víza

Náš plán nebol vyraziť na Nový Zéland a o dva týždne a zase bežať naspäť. Chceli sme zažiť život na Novom Zélande na vlastnej koži a s tým súvisel aj prvý krok, Working Holiday Visas. Získať také víza na Novom Zélande vyžaduje rýchlosť a tiež nutnú dávku šťastia. O víza Working Holiday sa dá požiadať raz za rok v marci. Pre Českú republiku je to konkrétne 1200 víz (pre Slovensko len 100!), ktoré počas niekoľkých minút zmiznú. Ak sa vám ich ale podarí získať, môžete na Novom Zélande pracovať po celý rok. Hladina adrenalínu stúpa, sedíte pri počítači, stláčate klávesu F5 ako o život a modlíte sa, aby sa na vás usmialo šťastie. My sme ho s Lukášom mali, čo sa už nedá povedať o našom ďalšom kamarátovi, ktorý sa snažil prihlásiť len asi o minútu neskôr. Tam kde končí nutná dávka šťastia, začínajú ďalšie podmienky. Aby ste vízam úspešne dostali, musíte byť bezúhonní, mať 4200 $ NZD (2350 eur) na účte, poistenie na celý rok a spiatočnú letenku alebo dostatok financií na kúpenie letenky späť domov. Podmienky je dobré si skontrolovať online, na tejto stránke.

Takí Nemci alebo Francúzi majú situáciu jednoduchšiu. Ich víza nie sú časovo nijak obmedzené a na Novom Zélande ich tak stretnete stovky. Mnoho mladých ľudí tak po škole využije šancu a na rok vyrazí do cudziny, rozšíriť si obzory. Toto by sa nám tu tiež hodilo, čo poviete?

Práca, práca, práca

Bez práce nie sú koláče a nielen tie. Náš plán bol trošku zahazardovať a nájsť si prácu až priamo na mieste. Zábavné je, že ešte v čase odletu sme sami netušili, čo by sme na ostrovoch chceli robiť. Vedeli sme však, že Nový Zéland trpí nedostatkom pracovných síl na sezónne práce. Toho sme využili a prácu si našli už do troch dní. Je fajn, že prácu v oblasti pohostinstva alebo poľnohospodárstva nie je problém zohnať prakticky po celý rok.

Našou prvou prácou boli ovocné farmy, kde sme sa o nedostatok práce báť rozhodne nemuseli. Prácu v sadoch s kivi sme dostali v meste Opotiki, ktoré leží na severnom ostrove v zátoke Bay of Plenty, približne 350 km juhovýchodne od Aucklandu. Nešlo o žiadnu veľkú drinu. Pozeráte hore na Kiwi a striháte kvety a mladé alebo nezdravé plody. Horšie je to, že vás z toho môže bolieť krk a nudíte sa k smrti, pretože robíte tú rovnakú prácu 9 hodín denne, pokiaľ teda práve neprší. To ale nie je nič, čo by nevyriešil mobil plný audioknižiek.

Nevýhoda manuálnej práce v tomto sektore je ale tá, že dostávajú zaplatenú minimálnu mzdu. Aj to bol dôvod, prečo sme sa rozhodli presedlať na vysokozdvižné vozíky. Dostali sme zmluvu na 3 mesiace a namiesto minimálnej mzdy (15,75 dolárov) sme dostávali 18,50 USD. Z Opotiki sme sa tak dostali do Hastings v Haskew ‚s Bay, kde sme pracovali v skladisku so zeleninou. Po 12-13 hodinách práce denne toho máte síce plné zuby, ale pracujete v teple a o zárobok máte postarané.

Novozélanďania sa cudzincov neboja a svedčí o tom aj to, ako sa k nám správali. Keď vidia, že vám to ide a práce sa nebojíte, nemajú problém vám zveriť aj zodpovednejšie úlohy.

Stále v lufte

Náš život na Novom Zélande ale nebola len samá práca. Kedykoľvek sa naskytla príležitosť, vyrazili sme preskúmavať, čo toto súostrovie ponúka. Precestovali sme oba ostrovy a zažili toho kopu. Užili sme si niekoľko jednodňových trekov, skočili sme si najvyšší bungee jumping na Novom Zélande s výškou 134 m, skúsili najväčšiu hojdačku, jet boat na rieke alebo sa preleteli helikoptérou do reštaurácie nad Queenstown, čo je podľa nás jedno z miest, na ktoré do smrti nezabudneme.

Vďaka tomu, že sú Novozélanďania tak bezprostrední, mali sme možnosť nakuknúť pod pokrievku prípravy jedla pre 300 ľudí tradičnou metódou hang. Tá spočíva v tom, že v noci vykopete ohromnú dieru do zeme, do ktorej nahádžete horúce kamene, do železných klietok naskladáte alobalové misky s mäsom a zeleninou a to všetko prikryjete mokrými látkami a zasypete hlinou.

Ak hľadáte zážitok, ktorý budete rozprávať doma priateľom, vydajte sa na East Cape. Práve tu môžete každý deň ako prví ľudia na svete vidieť východ slnka.

Na južnom ostrove sme si nemohli nechať ujsť Milford Sound. Asi najslávnejší novozélandský fjord, patrí medzi tie najkomerčnejšie, no jeho návšteva vo vás ale zanechá dojem na celý život. Jedným z našich trekov bol aj Tongariro Crossing. Ide údajne o najkrajší jednodňový trek na svete a nám nezostáva nič iné ako toto potvrdiť. Pohľad na miestne tyrkysové jazerá stojí za to. Aby ste si trek ale mohli naozaj užiť, vydajte sa na cestu skoro ráno, niekedy okolo 6-7 hodiny, než vás zavalia davy turistov.

Trek na Tongario Crossing

Rovnaké platí aj pre Hobbiton, kde sa oplatí privstať a na miesto vyraziť hneď prvým autobusom. Jedným z najsilnejších zážitkov bolo aj plávanie s delfínmi v ich prirodzenom prostredí. Pokiaľ po takomto zážitku túžite taky, vydajte sa pri návšteve Nového Zélandu do Kaikoura.

Ak by sme mali vymenovať dve najkrajšie miesta na Novom Zélande, bez váhania by sme povedali jazero Wanaka a Marian. Nájdete tu úžasnú kombináciu krásnych jazier a hôr. Odporúčame spojiť s turistikou po miestnych trekochvých trasách. Výstup k jazeru Marian vám zaberie zhruba tri hodiny a vynaložená námaha sa vám stokrát vráti krásnymi scenériami novozélandskej prírody.

Všade dobre, doma (u cudzích) najlepšie

Čo sa týka bývania, väčšinu času sme bývali u miestnych rodín, a tento druh ubytovania sa nám aj najviac osvedčil. Vďaka tomu spoznáte, ako bývajú obyčajní Novozélanďania. Aj tu sa ukázala novozélandská pohostinnosť a otvorenosť.

Opaľovací krém so sebou

Počasie na Novom Zélande neradno podceňovať. Môže sa zmeniť behom chvíľky a zmoknutiu nie je to najhoršie, čo sa vám tu môže stať. Tým hlavným rizikom je miestne slnko. Nový Zéland má najtenšiu ozónovú vrstvu na svete, takže sa nebojte zobrať si so sebou aj opaľovací krém s faktorom 50. Better safe, than sorry.

Nový Zéland stojí za to, a ak sa vám v živote naskytne príležitosť, chyťte ju za pačesy. Naše cesty už síce vedú po juhovýchodnej Ázii, ale na Nový Zéland len tak nezabudneme. Plno ďalších ciest nájdete aj na našich instagramových profiloch:

???? @tomaskasparik ????

a

????  @hadejtekdojsem ????

(spoiler alert: je to Lukáš)


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore