Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prvýkrát v Nepále? Takto sme precestovali Himaláje

Prvýkrát v Nepále? Takto sme precestovali Himaláje

Blíži sa jar a tí, ktorí milujú hory sa už určite tešia na to, kedy prvýkrát vstúpia na turistické chodníky a vystúpia na vrcholy. My sme sa tentokrát rozhodli vybrať priamo do najvyššieho pohoria na svete a prinášame reportáž o tom, čo sme zažili a na čo sa pripraviť pri ceste do Nepálu.

Ako to začalo

Vidieť na vlastné oči kúzelné Himaláje sme chceli aj my, a preto sme sa s Natáliou vypravili do Nepálu. Kúpili sme si jednosmerné letenky do Káthmandú a zahájili tým ďalšiu dobrodružnú cestu do neznáma. Bola to naša prvá výprava na „strechu sveta“, ako sa Himaláje prezývajú. Nepál sme si hneď po prílete zamilovali a v tejto krásnej krajine sme nakoniec s prestávkou v Indii strávili 3 mesiace. Radi ti odovzdáme naše skúsenosti a tipy! Vždy si najprv skontroluj letenky do Nepálu. (My sme leteli z Prahy)

Let z Prahy do Káthmandu
Let z Prahy do Káthmandu

Kedy cestovať do Nepálu?

V Nepále sú dve hlavné turistické sezóny – jar a jeseň. Najviac návštevníkov prichádza v apríli a v októbri. Trochu pokojnejšími mesiaci so stabilným počasím sú potom marec a november. V júli a v auguste už naplno prepukne obdobie dažďov a vrcholky hôr bývajú často zahalené v mrakoch.

V tomto čase možno odporučiť cestu do indických Himalájí, do Ladaku. Na druhej strane veľhôr je totiž celé leto sucho a slnečno. Navyše tam od júna prebieha rad krásnych budhistických festivalov. My sme vstúpili do Nepálu na konci mája a v júni sme prešli horské treky pri Annapurne. V lete sme sa presunuli práve do indického „Malého Tibetu“ a na december sme si naplánovali oblasť pri Evereste. Veľa ľudí má dovolenku v letných mesiacoch, a tak je Ladak skvelou alternatívou k cestovaniu do Himalájí.

Prvýkrát v živote v Himalájach
Prvýkrát v živote v Himalájach

Čo v Nepále navštíviť?

Ak sa chystáš prvýkrát do Nepálu, pravdepodobne zatúžiš vidieť jeho hlavné dve lákadlá, ktorými sú Annapurna a Mount Everest. Ako sa ale rozhodnúť, ktorú horskú túru zvoliť?

Známe trasy Annapurna Citcuit a Annapurna Base Camp sú dostupnejšie a ľahšie na aklimatizáciu. Nepohybuješ sa po celú dobu v tak vysokej nadmorskej výške ako pri najvyššej hory našej planéty. Nám sa treky pri Annapurne páčili hlavne preto, že vedú cez mnoho krásnych dediniek, kde Nepálci naozaj žijú. Pri Mount Evereste sa väčšinou jedná len o horské chaty pre turistov, pretože táto zóna je na bežný život už príliš vysoko. Na druhej strane je pohľad na najvyššie himalájske vrcholky na nezaplatenie. Na výber je samozrejme aj celý rad ďalších horských trás po celej krajine. Nech už sa rozhodneš akokoľvek, určite nebudeš ľutovať.

Pohľad na himalájskych velikánov
Pohľad na himalájskych velikánov

Ak ťa neláka vidina každodennej chôdze, môžeš Nepál spoznávať aj pokojnejšie. Najprv poznaj krásy osobitého hlavného mesta Káthmandu, ktoré je plné budhistických a hinduistických chrámov.

Jedinečné pamiatky ponúka aj okolité mestečká Pátan, Bhaktapur alebo Kirtipur. Ak sa chceš viac priblížiť Himalájam, dohodni si autobus do Pokhara. Za jasného počasia budeš od jazera pozorovať zasnežené vrcholky hôr. Z Pokhary si ľahko dohodneš napr. dvojdňový nenáročný výlet na kopec Poon Hill, odkiaľ sú vidieť dve „osemtisícovky“ Dhaulagirí a Annapurna I.

Nepál však rozhodne nie je len o horách. V národných parkoch na juhu a na západe krajiny je možné vidieť pravú džungľu, kde žijú slony, nosorožce a dokonca aj tigre! Môžeš sa tiež vydať spirituálnym smerom a prihlásiť sa na niektorý z kurzov jogy a meditácie. Niektorí cudzinci sa tiež prihlasujú na zaujímavé kurzy maľovania budhistických obrazov.

Priesmyk Thorong La na treku Annapurna Circuit
Priesmyk Thorong La na treku Annapurna Circuit

Čo si zabaliť do batohu?

Pri balení mysli na to, že teploty v Nepále sa menia v závislosti od nadmorskej výšky. V údolí ti bude teplo aj v kraťasoch a pri prekonávaní horského priesmyku Thorong La (5416 m n. M) budeš väčšinu roka potrebovať čiapku a rukavice.

Dobrou správou je, že Káthmandu je na turizmus veľmi dobre pripravené. Po prílete si tak môžeš zvyšné vybavenie lacno dokúpiť alebo požičať. Predajcovia ponúkajú kópie známych značiek aj pod názvami typu „North Fake“ alebo „North Facebook“. Najprv sme sa tomu smiali, ale kvalita produktov nás príjemne prekvapila! Napriek tomu by sme odporučili doviezť si kvalitnú obuv, batoh a prípadne spacák už z domova.

Ak zvažuješ horské túry okolo Annapurny alebo Everestu, nie je nutné si so sebou brať stan. Prespávanie je totiž v horských chatách často ponúkané zadarmo. Funguje to tak, že si zaplatíš večeru a raňajky a Nepálci tí dajú zadarmo izbu. Vo vyšších nadmorských výškach sa väčšinou za ubytovanie platí. Poplatok je však v rade len niekoľkých stoviek nepálskych rupií. Do batohu je tiež dobré pridať lekárničku a prípadne filter na vodu. Keď v Nepále začne pršať, jedná sa spravidla o veľmi silný dážď. Pribaľte si preto tiež pláštenku na seba i ruksak.

Hlavne nepodceniť výbavu do hôr 😉

Víza do krajiny a povolenie do hôr

Víza do Nepálu si možno zakúpiť hneď po prílete na letisku v Káthmandu (tzv. Visa On Arrival). Musíš sa rozhodnúť, na ako dlho do krajiny vstúpiš. Na výber budeš mať 15, 30 alebo 90 dní. Dobu víz sa v žiadnom prípade nesnaž prekročiť! Vyhneš sa tým veľkým problémom a pokutám. Zistili sme, že po vypršaní víz máš spravidla 24 hodín na opustenie krajiny.

Podarilo sa nám totiž práve o jeden deň vízum prekročiť. Do poslednej chvíle sme potom tŕpli, či budeme musieť platiť. Našťastie nám to bolo na hranici s Indiou takto vysvetlené.

Povolenie na horské treky sa postupne zjednodušuje. Ak cestuješ k Everestu, potom zaplatíš priamo na ceste z Lukly. Povolenie na Annapurnu aj ďalšie hory získaš v kancelárii Nepal Tourism Board v Káthmandu alebo v Pókhare. Podmienky sa môžu meniť, a preto sa vždy znovu informuj v niektorej z turistických kancelárií na mieste.

Tvoja cesta začne v hlavnom meste Nepálu, Káthmandu.

Zvládnem vysokohorské treky bez sprievodcu?

Horské túry Annapurna Circuit a Everest Base Camp patria k najobľúbenejším na svete. Milovníci hôr na ne vyrážajú už mnoho rokov a pohostinní Nepálci pre nich za tú dobu pripravili úžasné zázemie. Značenie trás je prehľadné a horské chaty s občerstvením stretneš takmer každú hodinu. Trasy je tak pomerne jednoduché zvládnuť bez sprievodcu.

Ak sa však s niektorým z Nepálcov na sprievode dohodneš, pomôžeš tým miestnej ekonomike a ľuďom, ktorí toho naozaj nemajú veľa. Navyše z ich výkladu získaš veľmi zaujímavé informácie o ich živote a okolitej prírode. Využiť možno tiež služby nosičov. Sprievodcovia aj nosiči si účtujú približne 20 amerických dolárov na deň.

Cesta do hlavného tábora Everestu
Cesta do hlavného tábora Everestu
Najvyššia hora sveta! (Mount Everest 8848 m.n.m.)

Čo sa nám v Nepále najviac páčilo?

Hovorí sa, že väčšina ľudí ide do Nepálu za horami a následne sa vracia kvôli ľuďom. Musíme s tým absolútne súhlasiť, pretože miestni obyvatelia sú veľmi milí a priateľskí. Bez nich by celkový zážitok z Nepálu nebol rovnaký! Aj napriek masovému turizmu, ktorý sa na Nepálcov valí z celého sveta, rozdávajú títo ľudia úsmevy na všetky strany a nikdy neváhajú poradiť a pomôcť. Nie nadarmo je slovo „NEPÁL“ označované ako N-ever E-NDing P-EACEA A-nd L-ove – Nikdy nekončiaci pokoj a láska ❤

Už máš letenky do Nepálu? Na Pelipecky.sk si určite predstavíme aj bližší popis obľúbených horských trekov na Annapurnu a Mount Everest!

Nepál sme si okamžite zamilovali

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek, redaktor Pelipecky.cz (pôvodný článok v CZ)

4.9 (98.18%) 11 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štvrtok, 23. máj 2019
15:04 | Na víno do Bordeaux? Letenka z Viedne ako víno za 55 eur.
12:49 | Edinburgh na jeseň za super ceny. Leť spiatočne za 73 eur.
10:45 | 139 eur za kompletný letecký pobyt v Ríme? Klikni a vyber si termín 15-17. júl.
9:58 | Pridáva sa aj lacná Barcelona v lete: Z Viedne tam aj späť od 53 eur.
9:35 | Voilá, Paríž v júni za málo peňazí! Letenky z Viedne od 43 eur!

Streda, 22. máj 2019
16:15 | Turkish Airlines majú novinku: Obnovia leteckú linku do Osaky!
1 2 3 42

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore