Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako prejsť Island za 7 dní a nezruinovať svoj bankový účet

Ako prejsť Island za 7 dní a nezruinovať svoj bankový účet

Budeš ho milovať a nenávidieť zároveň. Vyskúšaš si všetky druhy počasia, niekedy behom pár hodín. Zažiješ stovky vodopádov, mesačnú krajinu, čierne sopečné pláže, nekonečne kopce zafarbené do zelena, a absolútne neuveriteľnú krajinu, ktorá sa mení takmer každý kilometer. Island je skrátka zážitok na celý život a rozhodnutie navštíviť ho, NIKDY neoľutuješ! 🙂

Reklama
Vodopád na Islande

Takto to celé začalo

Keď každý deň sleduješ ceny leteniek, pozeráš si na Instagrame stovky fotiek Islandu a sníva sa ti o ňom, treba s tým niečo robiť. Ja som sa rozhodol v správnej chvíli a kúpil cez Pelikán výbornú letenku od spoločnosti Icelandair. Štokholm – Rejkjavík – New York – Štokholm za 289 eur. Absolútne mi nevadilo, že letenka začína až vo Švédsku. Cestu tam vieš poriešiť za pár desiatok eur z Budapešti či Viedne.

Let na Island

A keď už konečne kúpiš letenku, celé to nadšenie sa ešte zdvojnásobí. Hneď sme s priateľkou začali plánovať celý výlet. Chceli sme vidieť čo najviac z prírody, no zároveň sme mali jasný plán – neminúť veľa peňazí. A to sa nám, myslím podarilo.

Náš plán bol prejsť celý ostrov dookola cez tzv. Ring Road a možno ešte niečo navyše k tomu. Dali sme to pohodlne za 7 dní. Pôvodne som tento článok chcel nazvať: ako ošéfovať Island lacno, ale žiaľ, realita je taká, že život na Islande až tak lacný nie je. No ak dodržíš isté pravidlá, nemusí ťa to vôbec vyjsť veľa. Aj preto som sa rozhodol zrhnúť pár užitočných tipov pre všetkých tých, ktorí sa sem chystajú.

Island na aute za 7 dní

Nižšie v článku sa dočítaš, kde kúpiť lacné letenky na Island, od koho požičať auto za super cenu, ako sa dá ušetriť na ubytovaní, strave a čo všetko sa dá stihnúť za týždeň na Islande.

Akciové letenky

Prvý deň – Golden Circle a vybavovačky

Ak pôjdeš na Island, pravdepodobne neminieš tzv. Golden Circle, alebo tri atrakcie, ktoré navštevuje 90% turistov, ktorí sa na tento magický ostrov vyberú.

Požičanie auta na Islande

Našu cestu sme začali, ako inak, na letisku v Keflavíku, kde nás hneď po prílete čakal jeden z pracovníkov autopožičovne SADcars. SADcars majú vozový park neďaleko letiska a všetkých zákazníkov bezplatne prepravujú z letiska a napokon aj späť. Po príchode do areálu SADcars sme spísali všetky potrebné doklady – k požičaniu potrebuješ platný vodičský preukaz a kreditnú kartu. Obrovskou výhodou v porovnaní s inými autopožičovňami je, že v SADcars neplatíš depozit za požičanie auta – to znamená, že ti nezablokujú na tvojej karte 1000 – 2000 eur, prípadné škody na aute sa riešia až po odovzdaní auta. Platíš len za požičanie samotného auta, čo je v tomto prípade OMNOHO menej, ako inde.

Island na aute

My sme si objednali auto triedy M zhruba týždeň vopred a využili akciu – pri požičaní na 7 dní je automaticky 1 deň grátis. Trieda M znamená, že auto má pohon 4×4, manuálnu prevodovku a ide o väčšie terénne auto, ktorého najväčšou výhodou je, že s ním môžeš brázdiť všetky typy ciest na Islande. Od klasickej asfaltky až po najnáročnejšie prechody štrkovými cestami a zaplavenými cestičkami, ktoré stretneš najmä vo vnútrozemí.

Dostali sme do rúk kľúčiky od Suzuki Grand Vitara, čo je v podsate výborné terénne auto, len s mierne vyššou spotrebou. Za požičanie sme zaplatili približne 400 eur + objednali si aj základné poistenie, ktoré nie je povinné, ale odporúčame ho, celková cena teda bola 480 eur. Pri prevzatí si určite pozorne prezri auto, sprav fotografie najmä v okolí dverí a prednej časti, tam je najväčší výskyt škrabancov od štrku. Ak sa chystáš v letnej sezóne jazdiť len na juhu ostrova, pokojne si vystačíš aj s menším autom a nepotrebuješ pohon 4×4. Ak chceš prejsť celý ostrov, bez pohonu 4×4 to neodporúčam.

Obchody na Islande – ako nakúpiť lacno

Na Islande máš len 2 možnosti. Buď sa budeš stravovať v reštauráciach a necháš za jedlo desiatky až stovky eur denne, alebo sa uskromníš a budeš si variť vlastné jedlá. My sme si zvolili druhú možnosť. Zo Slovenska sme si v batožine priviezli šikovný varič (TENTO), ku ktorému sme si hneď na čerpacej stanici v Rejkjavíku dokúpili plynovú bombu. Je to veľmi jednoduché, obsluhu zvládne každý a stojí to pár eur.

Obchod na Islande

Hneď po prevzatí auta sme teda potrebovali vyriešiť nákup potravín na pár dní. Na jedle vieš minúť najviac, no i najviac ušetriť. Na Islande to platí dvojnásobne. Najlepšie miesto na lacné nákupy je nepochybne sieť BÓNUS. Sú tu ceny približne také, ako u nás na Slovensku. Ak si chceš dať alkohol, priprav si riadny balík peňazí. Pre predstavu: cena malého piva začína na sume 10 eur.

Konečne Zlatý okruh

Vďaka dobre nastaveným odletovým časom Icelandair sme na Island prileteli ráno o deviatej. Tým pádom sme mali pred sebou plnohodnotný deň, stihli vybaviť požičanie auta, nákup a vyraziť na prvé dobrodružstvo.

Prvou zastávkou bol národný park Þingvellir. Ide o miesto, kde kedysi vznikol najstarší parlament v Európe a taktiež unikátne miesto, kde sa o seba trú tektonické dosky Severnej Ameriky a Európy.

Užitočné info: Za parkovanie v národnom parku sa tu platí 750 ISK, čo je približne 5,50€, ale ak prídeš vo večerných hodinách, parkovanie máš zdarma.

Turistika Island

Pokračovali sme ďalej, na najznámejší gejzír Islandu, prezývaný tiež Strokkur. Parkovanie je tu zdarma a hneď pred vchodom do areálu. Ešte stále si pamätám prenikavú vôňu síry, syčanie a paru z trhlín. A samozrejme aj takýto obrovský gejzír, ktorý chrlí vodu zrhuba každých 5 minút.

Odporúčanie: Nepohybuj sa mimo turistických chodníkov – je to nebezpečné a napokon aj neúctivé voči miestnym.

Gejzír Strokkur

Ďalšia zastávka: vodopády Gulfoss. Od Strokkuru je to len kúsok a ide o posledný kúsok skladačky prezývanej Golden Circle. Parkovanie opäť zadarmo a výhľady na nezaplatenie. Gulfoss je jeden z najznámejších vodopádov na Islande. Leží na rieke Hvítá, preteká 2 kilometre dlhým kaňonom a samotný vodopád tvorí dvojitá kaskáda, kde tok rieky postupne padá z výšky 10 a 20 metrov. Ak máš šťastie na počasie a vyjde ti slnko, uvidíš neskutočnú dúhu. My sme to šťastie nemali, ale aj za šera pôsobí tento vodopád veľkolepo.

Vodopády Island

Kerið. Tak sa volá náš dnešný štvrtý stop. Inak žiaden strach, za jeden deň sa toho dá na Islande vidieť veľmi veľa, takže sa netreba ani príliš ponáhľať, v lete je času dosť, slnko takmer vôbec nezájde a aj o jedenástej večer je svetlo ako o štvrtej poobede 😉 Ale späť ku kráteru Kerið. Vskutku zaujímavé miesto. Uprostred ničoho obrovský vulkanický kráter starý približne 3000 rokov. Za parkovanie sa tu platí 400 ISK (3€) a na najvyšší bod vybehneš behom pár minút.

Kráter Kerið, Island

Prvý deň sme autom precestovali zhruba 240 kilometrov a našou poslednou zastávkou je mestečko Hveragerði, kde sme sa ubytovali prostredníctvom Booking.com a 1 noc pre dvoch v Bláskógar Guesthouse stála 58 eur, čo je na pomery Islandu výborná cena, verte mi. Väčšina apartmánov a guesthouses na Islande funguje tak, že s majiteľom alebo recepciou ani neprídeš do kontaktu. Jednoducho dostaneš na mail prístupové kódy a je to. Peniaze za ubytovanie si stiahnu z karty, väčšinou po pobyte.


Druhý deň – kúpanie, vodopády, čierna pláž

Keď sme plánovali náš výlet na Island, dohodli sme sa, že budeme bývať striedavo v kempe a v apartmánoch/hoteloch. Rozhodnutie spať prvú noc na Islande v apartmáne sme veľmi ocenili a určite to odporúčam – človek sa ako tak zorientuje, v pokoji sa zotaví z cesty a je pripravený ísť ďalej. Hneď ako sme sa „učlovečili“, vyrazili sme smerom k dnešnej prvej zastávke – horúcim prameňom Reykjadalur. Parkovanie v tomto prípade neplatíš, jedine čo potrebuješ sú plavky, uterák a pitný režim.

reykjadulur - horúci prameň na Islande

Užitočné info: Ono sa zdá, že tie horúce pramene sú len kúsok za kopcom od parkoviska, ale nedaj sa oklamať. Výšľap trvá dobrých 40 minút po hornatom teréne, kde rozhodne teplo nie je. Odporúčam vziať si teplú a podľa možnosti aj nepremokavú bundu. Po krátkej turistike zrazu dorazíš na miesto, kde ľudia zhadzujú bundy a skáču do potoka. Ten je na prvý dotyk veľmi horúci, tak opatrne. Inak dávam do pozornosti veľmi užitočnú stránku, kde nájdeš všetky horúce pramene Islandu, ktoré sú zadarmo alebo za minimálny poplatok:

Klikni a získaš mapu horúcich prameňov

Horúcich prameňov je na Islande neúrekom a väčšina z nich je zdarma. Vždy, keď bude taká možnosť, maj pri sebe plavky a uterák a utekaj sa okúpať. Príjemne ťa to zahreje na celý deň.

Vodopád Seljalandsfoss, Island

Druhý deň sa bude niesť v znamení vodopádov, preto tomu treba prispôsobiť aj oblečenie. Čo najviac nepremokavých vecí a zároveň mať pri sebe oblečenie na prezlečenie. Z Hveragerði nás tentokrát čaká dlhšia cesta do prvej zastávky (87 km). Prvým vodopádom po ceste na juh je nádherný Seljalandsfoss, ktorý je známy tým, že možno zajsť až za neho.

Gljufurarfoss - vodopád, Island

Mňa však omnoho viac fascinoval vodopád schovaný neďaleko – Gljufurarfoss. Človek sa k nemu dostane cez jaskynný vstup a sem-tam musí aj neisto šliapať po kameňoch v rieke.

Na parkovisku sa opäť platí: 400 ISK (3,20€).

Vodopád Seljalandsfoss

Tak a teraz nas čaká jedna lahôdka – Seljavallalaug, najstarší horúci bazén na Islande priamo pod sopkou Eyjafjallajökull. To najlepšie, vstup je zdarma a priamo pri bazéne je malá prezliekareň. Seljavallalaug sa nachádza v horách medzi mestom Selfoss a vodopádom Skógafoss. Určite odporúčam navštíviť. Ešte stále o ňom nevie príliš veľa ľudí 😉

seljavallalaug - najstarší horúci prameň na Islande

Kúpanie sme vymenili za ďalší vodopád. Už totiž smerujeme k spomínanému Skógafossu. Vidno ho už priamo z hlavnej cesty a je to ďalší mohutný vodopád, ktorý určite nevynechajte. Parkovanie je tu zdarma a v prípade potreby sa tu dá aj kempovať.

Skógafoss

Ďalšia zastávka, ktorá na nás zanechala obrovský dojem bol Solheimasandur – vrak lietadla US Navy DC-3, ktoré tu havarovalo v roku 1973. Dodnes je záhadou, prečo toto lietadlo muselo ísť k zemi, no zaujímavé je, že celá posádka núdzové pristátie prežila. To sa však o lietadle povedať nedá. Miestni farmári ho totiž takmer úplne rozobrali a tieto cenné kusy predali na čiernom trhu. Zostal len samotný trup.

Solheimasandur – vrak lietadla US Navy DC-3

Celá prechádzka k tomuto miestu je však magická. Hneď ako zaparkujete na bezplatnom parkovisku, vydáte sa smerom k pláži a pár minút si aj myslíte, že ste veľmi blízko k cieľu. No opäť sa nenechajte oklamať, cesta trvá približne hodinu a máte pocit, že sa prechádzate niekde na povrchu planéty Mars. Nič naokolo, len sopečný prach.

Island

Poslednou zastávkou druhého dňa je najjužnejší bod Islandu – slávna Black Sand Beach pri mestečku Vík. Celý juh je fascinujúci, ponúka úžasne výhľady a je domovom aj krásnych a vzácnych vtákov tzv. puffins. Slávna čierna pláž je mystické miesto, ktoré sa žiaľ zapísalo do smutnej histórie Islandu. V obrovských a nepredvídateľných vlnách pláže Vík sa zabilo už množstvo ľudí, preto dajte pozor a rešpektujte výstrahy.

Pláž na Islande

Za zmienku ešte stojí aj miesto Dyrhólaey. Ak máte terénne auto, vydajte sa na vrchol skalného útesu až k majáku, je odtiaľ úžasný výhľad 😉

Vík bol zároveň prvým miestom, kde sme na Islande kempovali. Dorazili sme za absolútneho dažďa a zlých veternostných podmienkach, no vyvážili to nesmierne milí a pohostinní pracovníci kempu. Večeru sme si mohli pripraviť vo vnútorných priestoroch kempu, kde sme si mohli vysušiť oblečenie a v pokoji si oddýchnuť, až kým neprešla búrka. Hneď potom sme prvýkrát vytiahli naše spacie vaky, termopodložky, zložili zadné sedačky a išli spať.

Čakali sme, že spanie v aute bude niekomu prekážať, ale na Islande to absolútne nikto nerieši, pokiaľ nespíte na mieste, kde je to vyslovene zakázané. Cena za noc na 1 auto bola 1500 ISK, čo je v prepočte asi 12 eur. Ak chcete napríklad sprchu, stojí 200 ISK (2€), všetko možno zaplatiť kartou.

V druhý deň sme prešli dokopy asi 160 kilometrov.


Tretí deň – najkrajší západ slnka

Tretí deň nás čakal obrovský kus cesty, no opäť vidina parádnych zážitkov. Mali sme totiž na pláne jeden úžasný kaňon a na záver dňa dva ľadovce. Hneď po zobudení sme si zbalili všetky veci a vydali sa 70 kilometrov na východ, kde nás čakal jeden z najkrajších výhľadov na Islande.

2 kilometre dlhý a 100 metrov hlboký kaňon Fjadrárglujúfur. Opäť som mal pocit, že som na tomto mieste už niekedy bol. Každopádne výhľad perfektný.

Užitočné info: parkovanie aj toalety tu boli zdarma.

Ďalšou zastávkou nášho tretieho dňa bol Svartifoss, čo bol podľa môjho názoru najkrajší vodopád. Láva tlačiaca sa z útrob Islandu vytvorila ohromné skalné útvary obklopujúce vodopád. Keď prídete a uvidíte na vlastné oči, pochopíte že tá nenáročná 30-minútová prechádzka od parkoviska stála za to. Len nechoďte príliš blízko, kamene sa neustále uvoľňujú a môžu na vás spadnúť.

To, čo nasledovalo ja osobne považujem za najkrajší moment našej týždňovej cesty. Dorazili sme do oblasti Fjallsárlón. Je odtiaľ úžasný výhľad na ľadovec, ktorého kryhy postupne smerujú do jazera priamo pred vašimi očami.

To bolo však len začiatok. Uvedomili sme si, že slnko už začalo zapadať a my sme potrebovali ešte stihnúť jedno miesto – Jökulsárlón. Keď sme dorazili, išli všetky starosti bokom, aj to, že nás ešte čaká veľmi dlhá cesta do kempu v mestečku Höfn. Absolútne dokonalý západ slnka, ktorý sme si vychutnali až kým slnko úplne nezašlo. Spoločnosť nám robilo asi dvadsať ďalších nadšencov a niekoľko zvedavých tuleňov. Jökulsárlón je miesto, ktoré vzniklo roztápaním ľadovcov v dôsledku globálneho otepľovania – obrovské kryhy sa tu topia deň čo deň a sladkovodné jazero sa spája s oceánom. Čo povieš na výhľad, môže byť? 🙂

Hneď potom sme sa vydali do kempu Höfn, ktorý nás vyšiel na osobu 1100 ISK (8,75 €). V cene bolo zahrnuté kempové miesto, toalety, kuchynské vybavenie, ale aj elektrický varič.

V tretí deň sme spolu prešli 287 kilometrov.


Štvrtý deň – noc vo vesmírnej kapsule

V štvrtý deň sme už hneď ráno vedeli, že nás čaká ohromné množstvo kilometrov. Vedeli sme, však aj to, že túto noc budeme spať v nádhernom rybárnom mestečku Akureyri na severe Islandu. A nie v hocijakom hoteli, ale našli sme si cool ubytovanie vo vesmírnych kapsulách (viď foto nižšie), ktoré stálo pre 2 osoby 69 eur na noc. Čaká nás cca 460 kilometrov, tak poďme na to.

Hneď potom, ako sme vyrazili z kempu v sympatickom mestečku Höfn, začali sme strácať signál na rádio a uvedomili sme si, že táto časť ostrova asi nebude nič komerčné. Prechádzali sme úžasnými fjordmi, kde sme sa nestačili diviť. Párkrát sa nám totiž stalo, že sme hodinu nestretli ani jedno auto a videli len jeden opustený farmársky dom, kde sa však svietilo, takže evidentne aj takto žijú ľudia na samotke a sú šťastní 🙂

Veľké odporúčanie, ktoré ale platí na celom Islande: všade, kde sa bude dať, TANKUJTE PLNÚ NÁDRŽ. Párkrát sa nám stalo, že sme videli ľudí, ktorým došiel benzín a boli tak odkázaní na pomoc ostatných.

Šikovný tip: Nainštalujte si mobilnú appku Sygic, stiahnite do nej mapu Islandu – my sme si ju nevedeli vynachváliť – zobrazovala informácie o najbližších čerpacích staniciach a fungovala absolútne bezproblémov aj offline.

Nám sa na tankovanie a dokúpenie zásob osvedčila najmä sieť čerpacích staníc N1, sú roztrúsené po celom ostrove a ponúkajú aj výborné jedlá za super ceny (hotdogy, proteínové tyčinky, atď…)

Mapka všetkých čerpacích staníc N1 na Islande

Takmer 350 kilometrov sme cestovali k najmohutnejšiemu vodopádu Európy – Dettifossu. Prechádzali sme obrovskými údoliami, mesačnou krajinou, aj vidiekom. Krajina sa neuveriteľna menila, asi každých 50 kilometrov. Z cesty sme boli veľmi uťahaní, ale to, čo nás čakalo po vystúpení na parkovisku, bola obrovská eufória. Takú masu vody pokope ste v živote nikdy nevideli. Teda, ak ste neboli na Niagarských vodopádoch či inom vodopáde obdobnej veľkosti.

Tip: Parkovanie je opäť zdarma a z parkoviska k vodopádu je to prechádzka zhruba 15-20 minút. Cesta k parkovisku je však plná štrku, choďte radšej pomalšie a keď uvidíte oprotiidúce auto, spomaľte. Odlietajúci štrk je nebezpečný.

Od Dettifossu k Akureyri je to už samá atrakcia. Táto oblasť je totiž známa svojou enormnou geotermálnou aktivitou. Začína to prameňmi Hverarond, kde opäť cítiť síru a zo zeme z každého kúta syčí para. Všade okolo oranžovo-hnedá hlina a bublajúce bahno. Takto nejak:

Pokračuje to vulkánom Krafla, v ktorého vnútri je obrovské jazero. Posledná činnosť bola zaznamenaná niekedy v 80. rokoch, čo nie je až tak dávno! Islanďania sa naučili výborne využívať geotermálnu energiu, preto v tejto oblasti nájdete množstvo elektrární.

Cestou sú aj jaskyne Grótagjá, ktoré by bola škoda vynechať. Napokon, poznať ju budú aj všetci tí, ktorí pozerajú seriál Game of Thrones. Jaskyňa disponuje horúcim prameňom, no žiaľ je zakázané sa v nej kúpať.

Hneď ako prejdete cez kopec, uvidíte obrovské jazero Mývatn. Z mliečne azúrovej vody stúpa para a desiatky ľudí sa v nej potierajú liečivým bielym bahnom. Prírodné kúpele? Kdeže – na Islande sa ľudia prichádzajú liečiť do jazierok odpadovej vody z geotermálnej elektrárne. Vulkanickú činnosť treba využiť do poslednej kvapky najmä preto, že tunajšia voda lieči kožné choroby.

Naša posledná zastávka dnešného dňa je nádherný vodopád Godafoss. Počasie nám tento krát neprialo. Alebo nám bolo súdené vidieť ho v šere a v mystickej atmosfére. Tak či onak, zapôsobilo na nás rovnako, ako všetky predošlé vodopády. Úžasné miesto. Hriech vynechať.

V dnešný deň sme prešli najviac kilometrov za celých sedem dní. Väčšinu dňa sme strávili cestovaním v aute, ale bolo to úplne v poriadku. Keď sme mali chuť oddýchnuť si, jednoducho sme zastavili na odpočívadle, uvarili čaj, zjedli nejaký ten snack a užívali si okolité výhľady. Na Islande sa neustále máte na čo pozerať. A to sme ešte netušili, aká pecka nás čaká večer, keď sa ubytujeme.

Začalo to už vtedy, keď sme sa vynorili spoza kopcov a prvýkrát po niekoľkých hodinách opäť uvideli oceán. Odokrylo sa nám mestečko Akureyri. Na islandské pomery ho pokojne môžem nazvať veľkomestom. A nie hocijakým. Zrazu sme mali pocit, že sme späť v civilizácii a môžeme si dopriať všetky výdobytky modernej doby. Toto ubytovanie však vyzerá ako z budúcnosti:

Cez Booking.com sme sa dostali k hostelu s menom Hafnarstræti Hostel. Prečo je to tak výnimočné? Parkovanie zadarmo v centre mesta, veľmi milý a ochotný personál a najcoolovejšie ubytovanie široko-ďaleko. Hneď ako sa ubytuješ, dostaneš vstupný kód od takejto parádnej vesmírnej kapsule. Cena? 69 eur pre 2 osoby na 1 noc. Zážitok? 100%. Moderné vybavené priestory, čistučké sprchy a toalety a čo som ocenil najviac – po zamknutí sa do kapsule automaticky začne napúšťať koncentrovaný kyslík. Ku kvalitnému spánku ešte pomohol aj výborný matrac.


Piaty deň – najlepšie nápady sú tie spontánne

Na dnešný deň sme si nejak extra program nepripravili. Rozmýšľali sme nad tým, že sa pôjdeme pozrieť na Westfjords, čo je severozápadná časť Islandu preslávená nie príliš dobre upravenými cestami, za to nádhernou dychberúcou scenériou, arktickými líškami a ešte raz ťažkou dostupnosťou. Napokon sme sa rozhodli vybrať sa o niečo nižšie do národného parku Snæfellsness a bolo to rozhodnutie, ktoré náš výlet neskutočne obohatilo o nové zážitky.

Cestou sem sme stihli ešte jednu parádnu vec. Respektíve dve. Stavili sme sa na polostrove pri mestečku Hvammstangi, kde možno vidieť útvar prezývaný Hvítserkur ale my sme ho celý čas volali trojzubec. Cesta k nemu je tak trochu kostrbatá, ale nachádza sa na nádhernej plytčine, kde sa priamo ku skale dostanete len za predpokladu, že je odliv. V opačnom prípade si skalu pozriete z nádhernej výhliadky. My sme stihli tú druhú možnosť.

Druhá vec je, že tu možno voľne pozorovať tulene.

A teraz hurá na Snæfellsness. Málokto vie (a my sme to vlastne tiež netušili), že ide o národný park, ktorý ukrýva všetky elementy Islandu. To znamená, že tu nájdete sopky, krátery, obrovské skalné útesy, ľadovec, fjordy, jedinečné druhy zvierat a vtákov, čiernu pláž a ešte aj bonbónik, ktorý nie je nikde inde – jedinú svetlú pláž Islandu.

Ale o tom až zajtra. Dnes sme totiž stihli len cestu do hotela Helissandur. Vtip je, že sme od majiteľa hotelu dostali len PIN kód na otvorenie dverí na recepcii, a kód k otvoreniu izbu. Ak by sme si ráno nedali raňajky, nikdy v živote by sme nestretli ani personál hotela. Cena? 59 eur pre 2 osoby na noc.


6. deň – Polostrov, kde nájdeš všetko

Deň sme začali výbornými raňajkami v hoteli, kde sme sa poriadne nasýtili, pretože sme vedeli, že dnes toho chceme stihnúť veľmi veľa a čaká nás ešte noc v Rejkjavíku.

Prvou zastávkou bola už vyššie spomínaná svetlá pláž. Nestretli sme na nej takmer nikoho a porobili kopu fotiek. Celé okolie je posiate parádnymi skalnými útesmi.

Pokračovali sme návštevou krátera Saxhóll. Vedú naň kovové schodíky a dá sa vojsť priamo do krátera, ktorý je už stovky rokov neaktívny. Zo samotného vrcholu je zaujímavý výhľad na okolie aj s takýmto kompasom:

Arnarstapi je ďalšie miesto, ktoré nevynechá nik, kto navštívi tento polostrov. Malá rybárska dedinka ponúka parádne prechádzky pri pláži a množstvo výnimočných skalných útvarov.

Najznámejšie miesto národného parku Snæfellsness je nepochybne hora Kirkjufell, ktorá v spojení s neďalekými vodopádmi vyzerá úchvatne a určite ju poznáš z fotografií. Ak nie z fotografií, tak z televízie, objavila sa v slávnom Game of Thrones, kde dostala názov Arrowhead. Mimo obrazovky je to magické miesto na pozorovanie polárnej žiary a najfotografovanejšia hora Islandu.

Práve tu som si prvýkrát uvedomil, že sa na Island ešte určite vrátim. Toľko miest, ktoré som chcel stihnúť vidieť a zažiť a tak málo času… Každopádne dnes bol skvelý deň na zážitky a my sa už rútime do ubytovania s názvom Vibrant Iceland Hostel.

Ten sa nenachádza priamo v Rejkjavíku, ale južne od hlavného mesta v časti Hafnarfjörður. Za noc v hosteli sme zaplatili len 29 eur pre 2 osoby na 1 noc, čo je výborná cena. Zdarma Wi-Fi, plne vybavená kuchyňa, free parkovisko, sprchy. Skvelý refresh pred posledným dňom na Islande.

7. deň – Rejkjavík tak trochu nuda, ale…

Posledný deň sme si vyhradili na hlavné mesto Islandu – slávny Rejkjavík. Prvé, čo mi napadlo, bolo, kde zaparkujem auto na celý deň tak, aby sme ho tam bezpečne mohli nechať zadarmo. Slovíčko bezpečne ber prosím s rezervou –  Island je najbezpečnejšia krajina na svete a o Rejkjavíku to platí rovnako. Krádeže sú tu absolútne minimálne a dokonca policajti nenosia ani zbrane.

Auto sme napokon zaparkovali v starom prístave, ktorý je výborný východiskový bod pre spoznávanie mesta. Parkovanie je tu zdarma. Odtiaľ sme sa vydali spoznať Rejkjavík, ale už od začiatku sme vedeli, že nás to neočarí tak, ako príroda Islandu. Krásne severské mesto, na ktoré ti stačí v bohate pár hodín nejak extra neuchváti. Je extrémne predražené, ALE dá sa ošéfovať aj za pár eur, stačí sa pohybovať v správnych podnikoch.

Hneď zo začiatku sme ochutnali najlepší street burger v meste za pár eur cestou z parkoviska do centra. To miesto sa nedá minúť a jedlo tu je výborné. Keď tu budeš, stav sa, burger bar sa volá Bullan a je to jediná okrúhla stavba na okolí. Ďalej odporúčam skúsiť aj Baejarins Beztu Pylsur, kde majú najlepší hot-dog v Rejkjavíku.

A čo by to bol za výlet do Rejkjavíku, keby som neochutnal aj miestnu zmrzlinu. Dali sme si ju v sympatickom podniku v absolútnom centre, pripravili nám ju tradičným islandským spôsobom. Odporúčam.

Z pamiatok hlavného mesta ma asi najviac očarila koncertná hala, kde sa dajú nakúpiť aj všakovaké suveníry a samozrejme pýcha Rejkjavíku – obrovský kostol Hallgrímskirkja.

Na záver sme si dopriali bonbónik v podobe kúpania v Blue Lagoon. Aj keď sme sa tomu celý čas bránili, pretože vstupné je enormne drahé, nakoniec sme kopu peňazí ušetrili na ubytovaní a jedle, tak sme si rezervovali na rozlúčku s ostrovom parádny wellness.

Jeden šikovný tip pre každého: vstupné rezervuj aspoň niekoľko dní dopredu, ušetríš desiatky eur. Klasické vstupné stojí okolo 80 eur na osobu, keď si ho rezervuješ cez internet, možno ťa vyjde omnoho menej, tak ako nás, platili sme polovičnú cenu. Stojí to za to, Blue Lagoon je skutočne veľkolepá bodka za dovolenkou na Islande.

Týmto sa naša cesta skončila. Čo dodať? Za pár dní na Islande sa toho dá stihnúť ohromne veľa. Sme nesmierne radi, že auto fungovalo na výbornú, zážitky boli ohromné a že sme stihli všetko tak, ako sme si naplánovali. Možno to počasie mohlo byť miestami lepšie, ale žiaľ taký je Island. Staré islandské príslovie predsa hovorí, že počasie nie je nikdy zlé, to len ty si slabo oblečený! 😉

Užitočné tipy k ceste na Island

Ak chceš vidieť našu trasu, nahral som ju celú do Google Maps.

Mapa 7-dňovej trasy

Hotovosť na Islande (a prečo ju vôbec nepotrebuješ)

Pred našou cestou sme riešili, či si vziať so sebou nejakú hotovosť. Kade tade sme sa dočítali, že ju potrebovať nebudeme, preto sme si jej vzali skutočne len minimum. Absolútne všade sa dalo platiť platobnou kartou. Od verejných záchodov, cez opustené čerpacie stanice až po suveníry na trhu. Island je bezhotovostná krajina a pokojne by som sa také niečo vedel predstaviť aj u nás…

Lacné letenky na Island

Ako sa čo najlacnejšie dostať na Island? Možností je niekoľko. My sme skúsili nie príliš obvyklý let s Icelandair, ktorého veľkou výhodou je, že cestuješ okrem Islandu ešte aj do Ameriky v rámci jednej letenky.

Asi najjednoduchšie riešenie pre Slovákov je priamy let so spoločnosťou Wizz Air z Viedne, Budapešti alebo Prahy, prípadne neďalekých Katovíc.

Zaujímavosti Islandu

 • Najvhodnejší čas na návštevu druhého najväčšieho ostrova v Európe je leto, keďže Island leží v oblasti polárnych dní a nocí. Slnko v tomto období nezapadá.
 • Polárna žiara je viditeľná už od skorého septembra až do marca.
 • Island oficiálne nedisponuje žiadnym lesom.
 • Island je najbezpečnejšia krajina na svete.
 • Domáce obyvateľstvo okrem iného verí aj na Elfov.
 • Priemerne každé 4 roky tu vybuchne sopka.
 • Pivo bolo na Islande nezákonné do roku 1989.
 • Najteplejšie obdobie je júl a august, kedy teplota v priemere dosahuje 11 stupňov Celzia, najchladnejšie sú zimné mesiace, priemerná teplota je 0 stupňov Celzia.
 • Bábätká na Islande sú pravidelné nechávané vonku, aby si zdriemli.
 • Islandský jazyk zostal nezmenený už od starovekej Nórčiny. To znamená že 1000 rokov staré texty sú stále jednoducho čitateľné.
 • 60% populácie Islandu tvorí hlavné mesto Rejkjavík.
 • Island mal ako prvý demokraticky zvolenú premiérku a tá sa navyše otvorene priznávala k tomu, že je homosexuálka.
 • Na Islande sa nenachádza žiaden McDonald.
 • Približne 85% energie majú z obnoviteľných zdrojov a vyše polovicu z geotermálnych prameňov.
 • Národným športom je vybíjaná.
 • Island nemá žiadnu armádu ani námorníctvo.
 • 1 z 10 Islanďanov hral alebo hráva v kapele a každý desiaty Islanďan už v živote napísal knihu.

Podmienky vstupu na Island

Pred príjazdom sú cestujúci povinní vyplniť registračný formulár ohľadne pravidiel COVID-19 kontroly. Rovnako je cestujúcim odporúčané si stiahnuť mobilnú aplikáciu Rakning C-19.

Osoby, ktoré nie sú zaočkované a neprekonali COVID-19

Informácie pre nezaočkované osoby alebo pre osoby, ktoré neprekonali COVID-19

Všetky osoby cestujúce na Island (s výnimkou cestujúcich z Grónska) sú povinné sa preukázať pred nástupom do lietadla negatívnym PCR testom vykonaným nie neskôr ako 72 hodín pred hodinou odletu na Island. Okrem toho s sú všetky osoby (vrátane občanov SR) prichádzajúce na Island povinné sa podrobiť dvojitému testovaniu. Prvý test je vykonaný ihneď po príchode do krajiny a druhý po uplynutí lehoty 5 dní. Dobu medzi vykonaním prvého a druhého testu sú osoby prichádzajúce na Island povinné  stráviť v karanténe. Testy sú vykonávané bezplatne.

Od 1. júla 2021 majú deti narodené v roku 2005 a mladšie výnimku z povinnosti podrobiť sa testovaniu na hranici, ako aj z povinnosti predložiť PCR test. Povinnosť absolvovať karanténu spolu s rodičmi alebo zákonnými zástupcami, resp. osobami, s ktorými pricestovali na Island ostáva zachovaná.

Od 31. mája 2021 cestujúci prichádzajúci na Island nie sú povinní vykonať karanténu v štátnom karanténnom zariadení. V karanténnom zariadení vykonajú karanténu iba tí, ktorí nemajú možnosť vykonať karanténu v adekvátnom zariadení resp. v mieste bydliska na Islande.

Podrobnosti týkajúce sa vykonania karantény sú dostupné na webovej stránke Islandu o COVID-19.

Osoby, ktoré sú zaočkované alebo prekonali COVID-19

Od 1. júla 2021 sú z povinnosti predložiť negatívny PCR test pred odletom na Island, ako aj z povinnosti podrobiť sa testovaniu po príjazde na Island a s tým súvisiacou karanténou vyňaté osoby, ktoré majú platný a uznaný certifikát potvrdzujúci ich vakcináciu a osoby, ktoré sa preukážu platným uznaným certifikátom o prekonaní COVID-19.

Informácie pre očkované osoby alebo osoby, ktoré prekonali COVID-19

Náležitosti, ktoré musí obsahovať certifikát o vakcinácii, aby bol uznaný islandskými úradmi sú uverejnené na webovej stránke islandského Úradu pre verejné zdravotníctvo.

Náležitosti, ktoré musí obsahovať certifikát potvrdzujúci prekonanie COVID-19, aby bol uznaný islandskými úradmi sú uverejnené na webovej stránke islandského Úradu pre verejné zdravotníctvo.

Lode vrátane veľkých výletných lodí sú povinné pred tým ako je im povolené zakotviť na Islande sa orgánom pobrežnej stráže preukázať osobitným zdravotníckym certifikátom na COVID-19.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  4.9/5 - (54 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy5 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky5 hodín dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv55 hodín dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky5 hodín dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky6 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky7 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky7 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky7 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky7 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky7 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore