Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako sa presťahovať a žiť na Islande? Tento párik má návod

Vyštudovať vysokú školu, nájsť si prácu a žiť usporiadaný život, kde sa budete sústrediť len na to, kedy už konečne príde ten piatok. Mladý pár českého pôvodu vystupujúci pod menom Česi na cestách sa však rozhodol tento stereotyp rozbiť. Ako? Odsťahovaním sa do krajiny ohňa a ľadu. Uvažujete o niečom podobnom? Inšpirujte sa Dianou a Michalom, ktorí sa vydali za svojím dobrodružstvom na Island a momentálne tvrdia, že to bolo najlepšie rozhodnutie v ich živote.

Reklama

Ako vznikol blog Česi na cestách a odkiaľ prišiel nápad presťahovať sa práve na Island?

Česi na cestách vznikli v podstate náhodou. Stránku som založila ja, Diana a s korekciou a nápadmi mi pomáhal môj priateľ a cestovateľský parťák Michal. Už dlho sledujem youtube scénu a čítam blogy o cestovaní a o čase čo sme sa na Island presťahovali, mi napadlo, že o tom začneme písať. Dovtedy som o Islande veľa nevedela a prišlo mi to ako super nápad. K tejto úžasnej krajine ma priviedol mladší brat, pretože tam pracujú jeho kamaráti.

Ako dlho máte v pláne na Islande zostať? A čo potom?

Náš pôvodný plán bol 9 mesiacov, ale s tým, ako sa nám všetko darilo, sme sa rozhodli celý pobyt predĺžiť. Akonáhle človek vyjde do zahraničia na dlhšiu dobu, zistí, že si otvára dvere do akejkoľvek ďalšej krajiny.

Ako prebiehali vaše prípravy na veľké sťahovanie?

Môžem povedať, že Michal sa postaral o veľkú časť príprav. Asi dva mesiace vopred sme si kúpili letenky, podali výpoveď vo vtedajšej práci a uzavreli tak jednu kapitolu nášho života.

Vie cudzinec získať na Islande dlhodobú prácu alebo skôr len brigádu na pár mesiacov?

Áno, na Islande je možné nájsť si prácu na hlavný pracovný pomer. Tým, že tam žije len cca 300 000 obyvateľov a cestovný ruch stále rastie, sú noví pracovníci veľmi vítaní. Ak viete perfektne anglicky, môžete pracovať kdekoľvek. Tým, že naša angličtina nebola práve na vysokej úrovni, uspokojili sme sa s prácou v reštaurácii. Dôležitá je Kenitala, čo je pracovné číslo, bez ktorého nemôžete fungovať. Môžete si ho kúpiť v banke alebo počkať, kým vám ho na úrade zariadi zamestnávateľ. My sme Kenitalu dostali od zamestnávateľa na tri mesiace a potom sme si ju na úrade už len predĺžili.

Akým spôsobom ste si našli ubytovanie?

Nájsť si na Islande ubytovanie je dosť ťažké. Teda ak vás nebolí rozhadzovať svoje usporené peniaze. V hľadaní vám môže veľmi pomôcť Facebook, kde viete nájsť mnoho verejných skupín a stránok, kde ľudia priamo ponúkajú prenájmy. Musíte byť ale rýchli, keďže dopyt je stále väčší a väčší. My sme mali to šťastie a našli prenájom štúdia cez Airbnb. Ohľadom práce sme posielali pár emailov s životopismi, ale Islanďania preferujú skôr osobný kontakt, takže sme nemali takmer žiadnu istotu.

Je potrebné mať našetrené?

Práve Island je krajina, kde je potrebné mať na štart o trochu viac, než keby sa človek rozhodol odsťahovať za prácou do iných európskych miest. Ekonomike sa tam darí. Teda keď práve nevybuchne niektorá zo sopiek. Najväčšou položkou je samozrejme nájomné. Za štandardný byt 3+1 po vás budú chcieť v prepočte zhruba 2 000 eur mesačne. Musíte ale samozrejme počítať s kauciou, ktorá robí napr. dvakrát toľko, a to máte iba holobyt.

Ak chcete skúsiť niečo menej finančne náročné, skúste zdieľané byty. Prenájom izby pre jedného človeka vyjde zhruba na 600 eur mesačne. Potom sú tu štúdia, ktoré sa ale tiež prenajímajú len pre jednu alebo dve osoby. Aby sme vás ale neodradili, tak dáme príklad nášho štúdia, kde platíme zhruba 850 eur. To je zrejme minimum, na ktoré je možné na Islande naraziť. Celú dobu sa samozrejme bavíme o prenájme v hlavnom meste Rejkjavík.

Čo sa týka cien v supermarketoch, tak sú dva a pol až trikrát vyššie ako u nás na Slovensku. Najlacnejší je reťazec Bónus, v ktorom nájdete aj ceny podobné tým na Slovensku.

Je niečo, na čo by sa mali ľudia nejako zvlášť pripraviť predtým, než sa rozhodnú presťahovať na Island?

Rozhodne na počasie. Silný vietor do vás tlačí naozaj každý deň a potom je tu aj dážď, ktorému sa tiež večne nechce prestať. Ďalší tip je určite angličtina. Zo začiatku nám základ stačil, ale robilo nám problémy sa vyjadrovať na takej úrovni, ako sú domáci zvyknutí.

Je Island aj pre budget cestovateľov? Na čom sa dá najviac ušetriť?

Ak chcete cestovať po Islande na pár dní, môžete ušetriť na stopovaní. Miestne vás odvezú kamkoľvek a ešte sa aj príjemne porozprávate. Každopádne my takú skúsenosť zatiaľ nemáme.

Chceš ísť na Island? Pozri si náš ďalší článok s tipmi a trikmi:

Ako prejsť Island za 7 dní a nezruinovať svoj bankový účet

Sú nejaké miesta, ktoré ste si obľúbili a ktoré nie sú medzi turistami zatiaľ príliš známe?

Pri pobreží sme objavili hojdacie siete zo starých rybárskych sieti. Ak vám vyjde počasie, je tam skutočne nádherne, perfektný relax počas voľného dňa. Pod Perlanom je les, ktorý je veľmi výnimočný, pretože na celom Islande nerastie veľa stromov (vďaka veľmi drsným podmienkam). Les nám pripomína domov a radi sa tam vraciame. Pri našich prechádzkach sme tam narazili aj na vodopád uprostred mesta, skrytý za hlavnou cestou – je to úžasný pohľad!

Ak sa človek rozhodne urobiť si na Islande týždňovú dovolenku, čo by určite nemal vo svojom itinerári vynechať?

Jeden deň stačí na Rejkjavík, pretože je malý a všetko je od seba kúsok. Máme jeden tip o ktorom veľa ľudí nevie, a tým je horúci prameň kúsok od „footbath“ pri známom majáku Grotto. Zažijete tam parádny odpočinok po celom dni chodenia a ak budete mať šťastie, tak v zimnom období aj polárnu žiaru. Pre milovníkov vodopádov odporúčam Seljalandfoss a kúsok od neho je ďalší vodopád skrytý v skale.

Je to proste krajina tisícich vodopádov a horúcich prameňov, ľadovcov a gejzírov. Každý milovník prírody si tam príde na svoje, tak ako my. Klasický trip je okolo Golden Circle, ktorý je určite zaujímavý. Uvidíte obrovský vodopád a gejzír, ale tiež davy turistov a to už tak zaujímavé nie je.

Kde a ako je najvýhodnejšie požičať si auto?

Na Islande je veľa požičovní áut. Pre náš zimný výlet sme si požičali auto v Blue Car Rental. Dostali sme na nich odporúčanie od kolegu z práce, k autu boli všetky poistenia, ich prístup bol veľmi pozitívny a tiež mali dobrú webstránku. Cena bola prijateľná, takže sme boli spokojní.

Chcete byť dobrým turistom?

Týchto 15 vecí na Islande nikdy nerobte

Kde sa dá v Reykjavíku dobre najesť a kde sa dá skočiť na najlepšiu kávu? Ako sa zhruba pohybujú ceny?

Musím povedať, že sme sa naozaj dobre najedli v našej predchádzajúcim reštaurácii, kde sme pracovali. Indická reštaurácie Hradlestin. Jedlo bolo výborné a bola to veľká výhoda. Navštívili sme aj pár kaviarní a ďalších reštaurácií, ktoré môžeme odporučiť. Napríklad reštaurácia Jamieho Olivera nás príjemne prekvapila, ale bohužiaľ to nie je typická islandská reštaurácia.

Navštívili sme kaviareň v Perlane, to je novo zrekonštruovaná stavebná pamiatka. Večer sa kopula otáča dokola a naskytá sa nádherný výhľad na celé mesto. Ďalej ma bavila kaviareň v Harpe, čo je koncertná a konferenčná hala a moderná dominanta celého Rejkjavíku. Tam sme tiež tento rok zavítali na koncert DJ Tiesta.

Máme aj obľúbenú krčmičku, ktorá sa nachádza pár minút od nášho bydliska a ceny sú o viac ako polovicu nižšie. Za pivo tam zaplatíte 3 eurá. Ďalšia príjemná kaviareň je Vinyl alebo Viking priamo pri ďalšej zaujímavej stavbe, a tou je Hallgrímskirkja. Za krkolomným názvom sa schováva kostol z roku 1937 a je to najvyššia budova na Islande.

Bary, reštaurácie i kaviarne nájdete na hlavnej ulici Laekergata alebo Hverfisgata. Je ich tam skutočne veľa a každý deň môžete navštíviť inú. Ceny za kávu sa pohybujú okolo 4 eur, čo nie je nijak prevratná cena. Za obed pre dvoch zaplatíte od 40 do 120 eur. Samozrejme záleží, kam sa vyberiete. Posledným vyhláseným tipom na kávu a čaj je miestna sieť Te & Kaffa. Cena kávy je zhruba 8 eur.

Už ste na Islande strávili aj Vianoce. V čom to bolo iné? Ako oslavujú tieto sviatky miestni?

Áno na Islande sme zažili už aj prvé Vianoce. Napiekla som koláče, urobila vianočku a v pokoji sme spolu oslávili Štedrý deň, tak ako to má byť. Ďalší deň sme s kamarátmi vyrazili na cesty. Island nie je v zime tak krutý, ako si mnoho ľudí myslí. Teploty sú tam podobné ako u nás a tento rok bola zima dokonca miernejšia ako u nás v Česku. Počasie je ale premenlivé, a preto nám snežilo aj na 1. mája. Vianoce zbližujú nielen u nás, ale aj na Islande. Rodiny sa stretávajú a pijú, rozprávajú sa a jedia. Nepoznáme žiadny typický zvyk, ale Islanďanom som porozprávala pár tých našich a boli nadšení.

Zdroj fotografií: Diana Hasalová


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore