Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sťahovanie sa do zahraničia – na čo by sme nemali zabudnúť

Každý cestuje inak. Niekto uprednostňuje víkendové citybreaky, iní pravidelne potrebujú vypadnúť z každodenného kolobehu minimálne na mesiac do exotiky, ale veľkú skupinu cestovateľov predstavujú tí, pre ktorých skutočný oddych trvá 7-10 dní v turistickom rezorte v letných mesiacoch. Teraz by sme ale chceli vypichnúť najmä tých, ktorých celý život je jedným veľkým cestovaním. Pamätáš si náš článok o Diane a Michalovi, ktorí sa rozhodli presťahovať sa na Island? Alebo o Kamile a Ondrejovi, ktorí sa spolu s dvojročným synčekom Elliotom vydali na cestu okolo sveta? Ak aj ty máš niekedy tajné plány zbaliť si kufre a spustiť kotvu v inej krajine, nachystaj si papier a pero, resp. uvoľni priestor vo svojom telefóne na printscreeny. A prečítaj si tento návod, ako na to. Otvárame tému: sťahovanie sa do zahraničia.

Reklama

V paláci, v stane?

Mal by si venovať dosť času zisťovaniu cien za bývanie v danej krajine. Až toľko, aby si postupne získal jasnú predstavu o priemernej sume, ktorú za podnájom zaplatíš (pokiaľ teda nie si majiteľom nehnuteľnosti). Dôležité je vedieť aj to, ako veľmi zruinuje tvoje financie vedenie domácnosti. Rožky, mlieko, prací prášok, toaleťák – toto všetko a ostatné nevyhnutnosti môžu mať inde úplne inú hodnotu. Nový začiatok bude oveľa ľahší, ak sa po prvom týždni nebudeš musieť postaviť na ulicu s klobúkom a gitarou, aby si takto napravil faily vo svojom hospodárení.

Jeden kamoš = celá krajina kamoš

Dobre, možno to neplatí na 100%, avšak mnohí odporúčajú nájsť si známeho z tvojho budúceho bydliska online. Ale buď opatrný, a ak sa dá, hľadaj skôr medzi starými známymi, ako by si mal napísať úplne neznámemu človeku. Rozhodne neodporúčame štýl: „Hi, I am Anna and I need a friend.“

Emhádéčka

Ak si z veľkomesta, predstav si tých turistov, ktorým pravidelne radíš, ako sa môžu dostať z bodu A do bodu B. Alebo C, D, E, Z… Vyzerajú zmätene, že? Ak žiješ v obci bez hromadnej dopravy, asi ti ani nič nemusíme vysvetľovať… Naučiť sa naspamäť všetky zastávky a linky každého dopravného prostriedku je asi nemožné. Ale určite ti pomôže pri adaptácii to, ak si zapamätáš, ako sa dostaneš zo stanice/letiska do tvojho nového bytu, odtiaľ zas do potravín alebo na miesta, kde budeš musieť vybavovať povinné úradovačky prvých dní svojho nového života.

Prachy

Prvá dôležitá vec o peniazoch: uisti sa, akou menou sa platí v danej krajine. Potom zisti, ako by si mal danú menu prerátavať. Pred svojím odchodom z domoviny pri nákupoch vypočítaj, aká bude tá suma, ktorú zaplatíš v krajine, kde čoskoro budeš žiť. A nakupovať.

Put the slovníky on the stôl

Začni sa učiť jazyk, ktorý v novom domove budeš dennodenne počuť. Nespoliehaj sa iba na to, že sa ho aj tak naučíš, potom, ako sa presťahuješ. Okrem toho, že je to pekné gesto voči miestnym, budeš sa cítiť trošku ako doma (resp. rýchlejšie nadobudneš tento pocit), keď už niektoré výrazy budú pre teba celkom známe.

Bryndzové s treskou

Nie, nenarážame na to, že by si mal pred cestou dostať jednu príjemnú hnačku. Ale na to, aby si sa nezabudol pripraviť na nové jedlá. Vygoogli jedálne lístky podnikov blízko tvojho bytu, pozri letáky supermarketov, čítaj články o miestnej gastronómii. A zbaľ si pre istotu nejakú tú horálku.

Zaúraduj

Okrem vybavovačiek v tvojej cieľovej destinácii nezabudni ani na tie na mieste, odkiaľ odchádzaš. Na Slovensku platí to, že pokiaľ chceš mať trvalý pobyt v zahraničí, musíš ohlásiť skončenie trvalého pobytu doma odhlasovacím lístkom. Týmto ti ale zaniká aj verejné zdravotné poistenie, v poisťovni sa musíš ohlásiť do 8 dní a vrátiť preukaz poistenca. Situácia s povinným a dobrovoľným sociálnym poistením nie je jednoznačná, zaniká v rôznych situáciách odlišne. Daňový úrad by si mal navštíviť do 15 dní.

PS: Milujem vás

Prvé dni možno budeš mať hektické alebo sa budeš cítiť osamelo, ale možno práve naopak, 3 dni neodídeš zo žúrky s novými kamošmi. Každopádne, určite by si nemal zabudnúť na rodinu a najbližších, a mal by si ich pravidelne informovať o tom, čo sa s tebou deje.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore