Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Týchto 15 vecí na Islande nikdy nerobte!

Asi mi dáte za pravdu, ak poviem, že Island je jedna z najkrajších krajín na svete. Za posledný rok ju navštívilo státisíce turistov z celého sveta a budúci rok sa očakáva, že počet návštevníkov prekročí hranicu 2 miliónov. Príde vám to veľa? Možno áno. Našťastie Island je ostrov plný dobrodružstiev a aj keď sa sem vyberiete počas hlavnej sezóny, turisti sú rozutekaní kade-tade po ostrove a tie najlepšie atrakcie môžete pokojne navštíviť aj za pomoci polnočného slnka. Ale o tom niekedy inokedy. Sprievodcovia Islandu vydali jeden celkom zaujímavý a určite aj zábavný zoznam vecí, ktorým by ste sa mali počas návštevy tohto ostrova vyhnúť. Čítajte ďalej a možno sa dozviete pár vecí, ktoré ste doteraz ani netušili.

15. Dáždník nechajte pekne doma

Islandské počasie nie je nikdy zlé, to len vy ste slabo oblečení, hovorí sa. A či už sa dobre oblečiete alebo nie, dáždník si radšej so sebou neberte. Vďaka rýchlym zmenám počasia a silnému vetru vám bude nanič.

14. Nekupujte si balenú vodu

Ak si môžete vybrať či piť vodu z kohútika alebo si kupovať balenú, smelo si vyberte prvú možnosť. Jednak vás balená voda vyjde omnoho drahšie, ako v iných častiach Európy, no zároveň je to výborný marketingový ťah na turistov.

13. Nepite v bare pred polnocou

Island preslávili aj bujaré párty a oslavy, najmä ak sa bavíme o väčších mestách, ako je Rejkjavík. Prečo ale pred polnocou nestretnete takmer žiadnych domácich popíjať v bare? Pretože je to extrémne drahé. Väčšina z nich začne doma a do mesta pokračuje až v skorých ranných hodinách. Výnimkou môžu byť rôzne happy hour ponuky, no i tak je víkendové pitie v baroch extrémne drahé, za jeden účet môžete nechať pokojne stovky eur.

12. Nezabudnite si plavky

Horúcich prameňov je na Islande neúrekom a väčšina z nich je zdarma. Vždy, keď bude taká možnosť, majte pri sebe plavky a uterák a utekajte sa okúpať. Príjemne vás to zahreje na celý deň.

11. Nespoliehajte sa len na GPS

Túto vec najlepšie ilustruje skutočná udalosť, ktorá sa odohrala pred nejakým časom. 28-ročný turista menom Noel z New Jersey priletel na letisko do Keflavíku, kde si požičal svoje dopredu dohodnuté auto a vyrazil na cestu do hotela, ktorý si rezervoval. Do tohto momentu bolo všetko v poriadku. Vtipná historka to bola od momentu, kedy Noel zadal do navigácie adresu Laugarvegur. Problém je v tom, že jeho hotel bol na ulici Laugavegur – teda bez písmenka R pred písmenkom V. Cesta tak namiesto 50 minút trvala 5 a pol hodiny a Noel tak dorazil do nádhernej dedinky na severe Islandu, kde sa všetko vysvetlilo. Preto si dajte pozor pri plánovaní cesty a zadávaní výrazov do navigácie, napríklad už len letisko Keflavík sa volá úplne rovnako ako mesto v odľahlej časti Westfjords.

10. Ľadové jaskyne sú prístupné len v zime

Mnoho ľudí vidí pekné fotografie z ľadovcových jaskýň a hovorí si: tam chcem určite ísť! A my to určite aj odporúčame, no pozor na čas, kedy sa chcete do ľadovcových jaskýň vybrať. Od júna do októbra je to zakázané, mohlo by sa stať, že sa behom topenia ľadovcov už nikdy nedostanete von.

9. Polárna žiara v lete

Jeden z najkrajších úkazov, ktorý možno vidieť na oblohe, je dostupný len pár mesiacov v roku. Preto ak chcete loviť polárnu žiaru, nikdy nechoďte na Island od mája do augusta. Žiadnu neuvidíte.

8. V zime vám na niektoré miesta nestačí ani deň

Ak ste to nevedeli, tak Island má v zime okolo 4 hodín slnečného svitu. Preto všetky výlety plánujte opatrne a aj na presuny si vyhraďte viac času, ako býva bežne zvykom. Svetlo ubúda veľmi rýchlo, a tak môžete zostať uprostred tmy na pol ceste zapadnutý v snehu a bude ťažké vyhľadať pomoc.

7. Nehádžte mince do prírodných jazierok a gejzírov

Zdá sa vám to absurdné? Tak vedzte, že niektorí turisti to skutočne robia. Hádžu pre šťastie mince do prírodných jazierok. Takže odporúčanie sprievodcov znie: ak si vážite prírodu, NEROBTE TO.

6. Nezostávajte len v Rejkjavíku

To by bola najväčšia chyba v živote. Aj keď je to úžasné mesto s množstvom výborných reštaurácií, umeleckých podujatí, galérií a múzeí, skutočný Island začína tam, kde sa končia hranice Rejkjavíku.

5. Nechoďte mimo chodníkov

Čo by človek nespravil pre dokonalú fotografiu, však? Veď aj Justin Bieber vo svojom klipe chodil po miestach, kde je to zákazané, však? Nerobte to. Nevychádzajte z turistických chodníkov. V prvom rade kvôli vašej bezpečnosti a v druhom rade kvôli tomu, aby sa zachovalo všetko to krásne, čo Island ponúka.

4. Tučniak či polárny medveď je utópia

Ak ste si mysleli, že na Islande uvidíte všetky zvieratká, ktoré sú schopné žiť v nehostinných zimných podmienkach, ste na omyle. Island je veľmi bohato osídlený veľkým množstvom vtáctva, ale tučniaci žijú len južnej pologuli Zeme a ľadové medvede obľubujú radšej chladnejši podmienky – Grónsko, Kanadu alebo napríklad sever Nórska.

3. Alkohol si v supermarkete nekúpite

Prekvapení? Na Islande je to už raz tak – pivo či akýkoľvek alkohol kúpite len v špeciálnych obchodoch Vínbúðin alebo na letisku.

2. Nechcite nič iné ako štvorkolku

Ceny prenájmov áut sa na Islande pohybujú v stovkách až tisíckach eur. Preto ľudia často volia možnosť rezervovať auto bez pohonu 4×4 s vidinou lacnejšej zápožičky. Ak chcete ísť ďalej ako do Rejkjavíku a na Zlatý okruh, neberte nič iné ako auto s pohonom 4×4. V tom lepšom prípade zostanete visieť s defektom či rozbitou nápravou, v tom horšom vaše auto odvezie rieka.

1. Nikdy sa nekúpte na plážach Reynisfjara

Štatisticky, jedna z najhlúpejších vecí na Islande, je kúpanie sa na jednej z najjužnejších pláží Islandu. Predstavte si, že medzi Islandom a Antarktídou nie je pevnina a vody Atlantického Oceánu putujú tisícky kilometrov počas ktorých naberajú na sile a bičujú pobrežie Islandu hlava-nehlava. Aktuálne sú to už desiatky ľudí, ktorí nerešpektovali zákaz kúpania si surfovania v tejto oblasti a doplatili na to. Vlny Atlantiku sú nebezpečné okrem iného aj pre tých, ktorí sa prídu poprechádzať na pobreží. Majte na pamäti, že neohrozujete len seba, ale aj všetkých ľudí, ktorí sa vás v prípade nejakého incidentu pokúsia zachraňovať.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

10 Leteniek a pobytov na jeseň za super ceny! Barcelona, Londýn a iné https://t.co/K3MW9zAxAb3 dni dozadu
ALL INCLUSIVE EGYPT ZA 399€! https://t.co/nXk1Tfva3J3 dni dozadu
Veľmi lacné letenky do Porta na jeseň: https://t.co/qPxfokmK2E3 dni dozadu
Tieto letenky do Austrálie od 479€ sú hit mesiaca august: https://t.co/xqrz40WgSE3 dni dozadu
PONUKA DŇA! Víkend v Lisabone s letenkami, hotelom a raňajkami len za 189€! https://t.co/v2DrKJjqL83 dni dozadu
Lacné Miláno v októbri! Leť z Bratislavy od 32€ https://t.co/ZIBkyFYGWH3 dni dozadu
Parádna letenka na Havaj aj s batožinou: https://t.co/1dc3b3X7Rx4 dni dozadu
Zakynthos na 7 nocí all inclusive https://t.co/nUkKdAKDcq4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore