Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Island v zime: čo všetko sa dá vidieť a robiť? Skús tieto aktivity

Jazdiť na lyžiach či snowboarde po zamrznutých svahoch, spraviť si fotografiu v ľadovcovej jaskyni alebo si zaplávať medzi tektonickými doskami v teplote 2° C! To je len zlomok toho, čo všetko môžeš robiť na nádhernom a dobrodružnom ostrove Island počas zimnej sezóny. Mnohí sa boja, že je tam extrémna zima, no opak je pravdou – zimné teploty na Islande sú často mierne a veľmi príjemné. Zhrnuli sme aktivity a miesta, ktoré sa v zime na Islande oplatí zažiť a pripájame aj super lacné letenky na Island na zimu.

Reklama

1. Vodopády sú v zime ešte veľkolepejšie

Pokryté ľadom či snehom vyzerajú často ešte desivejšie a veľkolepejšie. Najkrajšie vodopády Islandu sa v zime menia na úžasné prírodné divadlo. Medzi najobľúbenejšie patria nepochybne Godafoss, Seljalandsfoss či Skógafoss.

2. Unikátne ľadovcové jaskyne

Jedny z najpôsobivejších prírodných zaujímavostí Islandu sú prírodné ľadové jaskyne. Každú zimu ich vytvorí ľadovec Vatnajökull, najväčší ľadovec v Európe. A každé leto sa zase roztopia alebo rozpadajú. To znamená, že každý rok môžeš vidieť úplne nové, odlišné úkazy.

Zdroj fotografie: Christopher HeilDreamstime.com

3. Ulov si svoju polárnu žiaru

Polárna žiara je nádherný úkaz, no nikto ti negarantuje, že ju na sto percent uvidíš. Potrebuješ jasnú oblohu a byť na Islande najmä v zimných mesiacoch – najintenzívnejšiu žiaru môžeš zažiť práve vtedy. V ideálnych podmienkach môžeš vidieť svetlá tancovať po oblohe v rôznych farbách, od bielej až po zelenú či ružovú a fialovú!

Akciové letenky na Island

4. Okúp sa v horúcich prameňoch

Na Islande sa môžeš kúpať v horúcich prameňoch po celý rok, no v zime ťa skutočne príjemne zahrejú. Najznámejšími geotermálnámi kúpelmi na Islande sú Modrá lagúna (Blue Lagoon), ktorá je zároveň najnavštevovanejšou atrakciou na Islande spolu so Zlatým kruhom (Golden Circle). Výlet do modrej lagúny je často spojený s ďalšími aktivitami, ako je vyhliadková jazda alebo jazda na koni. Keďže sa nachádza blízko medzinárodného letiska Keflavík, je často navštevovaná aj na ceste z letiska alebo z letiska. Island je však plný rôznych tajných horúcich prameňov, nájdeš ich všetky v našej reportáži.

5. Ľadovcová turistika

Island má veľa ľadovcov, najväčšie sú Vatnajökull, Langjökull, Hofsjökull a Mýrdalsjökull. Najťažšie prístupný je Hofsjökull, to preto, že sa nachádza vo vnútrozemí Islandu, kde sú aj nespevnené cesty. Všetky ostatné sú do istej miery ľahko prístupné. Väčšina ľadových turistických túr v zimnom období sa ponúka na Sólheimajökull, ktorý je súčasťou ľadovca Mýrdalsjökull. Sprievodcovia dokonca aj pri slnečnom a jasnom dni odporúčajú nepodceniť oblečenie a pripraviť sa na zmenu podmienok mnohými vrstvami oblečenia.

6. Psie záprahy chceš zažiť!

Akýkoľvek milovník prírody a psíkov by si nemal nechať ujsť skúmanie ľadovej krajiny Islandu zo zadnej časti psieho závesu. Najobľúbenejšie sú zhruba dvojhodinové výlety pre dvoch až štyroch ľudí na jednom záprahu. Každé sane ťahá šesť až osem psov a váš sprievodca vás naučí ako pracovať so záprahom a ukáže vám základy komunikácie so psami. Ideálne aj pre rodiny s deťmi.

7. Snežné skútre tiež

Snowmobiling resp. snežné skútre sú k dispozícii po celý rok, na ľadovcoch Langjökull a Mýrdalsjökull. Je to skvelý výlet, ak túžiš po troške akcie a adrenalínu. Ideálny spôsob, ako spoznať najkrajšie ľadovce Islandu a dostať sa na miesta, kde noha turistu bežne nevkročí.

8. Šnorchľovanie či potápanie v takmer zamrznutej vode

Šnorchľovanie a potápanie zrejme nie je niečo, čo by si chcel robiť v zime, však? No na Islande je to niečo, čo by si si nemal nechať ujsť, kedykoľvek sa sem vyberieš. Najznámejšie miesto na potápanie na Islande je Silfra, krištáľovo čistá roklina v jazere Þingvellir, kde sa môžeš potápať alebo šnorchlovať medzi kontinentmi s viditeľnosťou až 120 metrov! Voda tu má rovnakú teplotu po celý rok, takže v lete ani v zime nie je veľký rozdiel. Teplota sa stabilne pohybuje okolo 2°C a potápa sa len v špeciálnych kombinézach.

9. Lyžovanie a snowboarding s výhľadmi

Lyžovanie a snowboarding nie sú príliš populárne aktivity na Islande. Prečo? Lebo v okolí Rejkjavíku je často nedostatok snehu. Napriek tomu, že na Islande každoročne napadne obrovské množstvo snehu, mierne počasie v krajine spôsobuje, že sneh má tendenciu roztopiť sa každých pár dní. Ak si však milovník lyžovania s výhľadom a chceš si vyskúšať tieto snežné radovánky, sprievodcovia odporúčajú najmä strediská Bláfjöll, Skálafell, Hlíðarfjall (Akureyri), Tungudalur a Seljalandsdalur.

10. Island a oslava Nového roka je niečo, čo si budeš pamätať

Ak stráviš Silvestra na Islande, očakávaj, že uvidíš veľkolepý ohňostroj. Islanďania sa radi zhromažďujú so svojimi rodinami a priateľmi na silvestrovskú večeru, potom vyjdú k ohňostrojom, ktoré osvetlujú celú panorámu mesta a bavia sa až do skorého rána.

11. Vrak lietadla je v zime epický

Havarované lietadlo na pláži Solheimasandur sa stalo kultovou turistickou atrakciou a jednou z najpopulárnejších vecí na Islande. Je prístupné po celý rok, ale pamätaj na to, že sa k nemu dostaneš len pešo a trvá to zhruba 25-40 minút chôdze je z parkoviska. Je to jedna z najlepších vecí na Islande v zime, pretože v tomto období sem nechodí toľko turistov a v snehu vrak ešte viac vyniká.

12. Zohrej sa lokálnym drinkom Brennivin

Jedným z najlepších spôsobov, ako poraziť zimu je podľa miestnych slávny nápoj menom Brennivin, ktorý možno voľne preložiť ako „horiace víno“. Brennivin je číry destilát ochutený kmetovými semenami, ktoré mu dávajú veľmi výraznú chuť. K tomu ešte nejaké to typické fermentované islandské jedlo a hotovo – ochutnal si zimnú špecialitu Islandu. Len pozor, alkohol je na Islande extrémne drahý, tak to neprežeň!

13. Rozprávkovo na západe Islandu

A na záver hurá na Snæfellsness. Málokto vie, že ide o národný park, ktorý ukrýva všetky elementy Islandu. To znamená, že tu nájdeš sopky, krátery, obrovské skalné útesy, ľadovec, fjordy, jedinečné druhy zvierat a vtákov, čiernu pláž a ešte aj bonbónik, ktorý nie je nikde inde – jedinú svetlú pláž Islandu. Nenechaj si ujsť ani fenomenálnu horu Kirkjufell s panorámou vodopádou, ktorú fotografi najmä v zime označujú za jedno z najkrajších miest Európy.

 • Kedy cestovať na Island?

  Na Islande sa dá naplánovať skvelý výlet kedykoľvek počas roka. Leto (jún – september) sa považuje za hlavnú sezónu, stihneš toho veľa za krátky čas, pretože tu takmer vôbec nezapadá slnko. Od jesene do jari naopak tma prichádza rýchlejšie, za to môžeš pozorovať polárnu žiaru.

 • Cestovné doklady pri ceste na Island

  Pri turistickej ceste (max. 90 dní) na Island ti postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Víza nepotrebuješ.

  Platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne 3 mesiace po návrate.
  Deti musia mať vlastný cestovný pas.

 • Peniaze a ceny na Islande

  Oficiálnym platidlom na ostrove je islandská koruna. Zamieňať peniaze nemusíš, v drvivej väčšine prípadov (obchody, verejné toalety, parkovanie, čerpacie stanice, stánky s jedlom) môžeš na Islande platiť kartou. 

  Ceny na Islande sú veľmi vysoké. Drahšie je ubytovanie, jedlo i výlety a aktivity so sprievodcom. Ušetriť môžeš najmä využívaním ubytovania v kempoch, varením si vlastného jedla a zdieľaním nákladov na auto a pohonné hmoty.

 • Požičanie auta na Islande

  Ostrov môžeš prejsť verejnou dopravou, na bicykli, stopom alebo autom. My ti určite odporúčame tú poslednú možnosť. Autom totiž najlepšie spoznáš ostrov. Verejná doprava funguje len medzi mestami a nie je príliš pravidelná. Auto si vieš požičať v lete i v zime, odporúčame ti najmä pohon na všetky štyri kolesá a poistenie. Klikni a požičaj si auto na Islande

  S autom môžeš obísť celý Island. Najobľúbenejšie okruhy sú Ring Road, ktorý sme prešli za 7 dní alebo Golden Circle, ktorý prejdeš bez problémov aj za 1-2 dni.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (5 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore