Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Chystáš sa v zime navštíviť Španielsko? Vybrali sme pre teba top 10 zážitkov

Španielsko je krásna a rozmanitá krajina, ktorá ponúka turistom pestrú škálu činností po celý rok. Zatiaľ čo letná sezóna nahráva predovšetkým plážam a vyhriatemu moru, zimné obdobie je v znamení karnevalov, gastrofestivalov, pútnických ciest i vášnivej cyklistiky. Spísali sme výber toho NAJ, čo môžeš na španielskom území zažiť.

Reklama

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

1. Nasávaj karnevalovú atmosféru plnými dúškami

Zimné mesiace sú v Španielsku obdobím karnevalov a mnoho miest žije hudbou, divadlom a pouličnými sprievodmi. Najznámejším je v tomto smere Karneval Santa Cruz de Tenerife. Je plný extravagantných pochodov, oslnivých kostýmov, tancov a rituálov. Karnevalu sa rok čo rok zúčastnia tisíce ľudí a je považovaný za jeden z najväčších na svete. V roku 1987 bol dokonca zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov s počtom 240 000 prezlečených jedincov na hlavnom námestí av priľahlých uliciach.

Práve na Kanárskych ostrovoch možno pozorovať nepôsobivejšie slávnosti tohto druhu, ale aj v pevninskom Španielsku sa organizujú veľkolepé oslavy. Za tip rozhodne stojí Valencia, pre ktorú sú typické oslavy Las Fallas de Valencia. Organizujú sa každý rok, vždy 19. marca. V uliciach stretneš nielen slávnostné sprievody, ale aj krásnu výzdobu, niekoľkometrové figuríny vyrábané z kartónov, z dreva aj zo sadry a uvidíš veľkolepé ohňostroje. Čo sa týka samotného karnevalu, koná sa ešte pred Las Fallas.

spanielsko

2. Dopraj si gastronomické zážitky po celom Španielsku

Láska k výbornému jedlu skrátka utvára dušu Španielska. Južanská gastronómia je farebná, rafinovaná, plná chutí a vôní. Navštív vyhlásené tapas bary v Granade, špičkové michelinské reštaurácie po celom Katalánsku a ochutnaj dokonale pripravené Paelly. Kuchyňa Španielov je jedna z najlepších na svete a tvoje chuťové poháriky si tieto zážitky budú pamätať do konca života.

spanielsko

3. Objav geniálnu architektúru Antonia Gaudího

Antoni Gaudí bol katalánsky architekt a predstaviteľ katalánskeho modernizmu. Väčšina jeho skvostov sa nachádza práve v hlavnom meste Katalánska, teda v Barcelone, ktorú ti odporúčame aspoň raz v živote navštíviť. Tvorba Antonia Gaudího je tu viditeľná prakticky na každom rohu a prenesie ťa do ríše fantázie a snov. Najznámejším dielom je chrám zmierenia Svätej rodiny alebo Sagrada Família. Stavba tejto dominanty mesta sa začala už v roku 1882 a trvá dodnes.

K najpôsobivejším stavbám určite patrí aj Park Güell, Casa Milá či Casa Batlló. V meste nájdeš aj svetoznáme múzeá s veľmi hodnotnými zbierkami či najväčší futbalový štadión v Európe, ktorý ocenia všetci milovníci futbalu. Tu sa môžeš pozrieť na príklady ikonickej architektúry v Barcelone, ktoré môžeš zažiť zadarmo.

4. Perfektná lyžovačka

Mal(a) si dojem, že Španielsko je iba o rozpálenom slnku a rozohriatom piesku? Mýliš sa! Druhá najhornatejšia krajina Európy je vynikajúcou lyžiarskou destináciou. Napríklad Baqueira-Beret v nadmorskej výške 1500 m je najväčším a najprepracovanejším španielskym lyžiarskym strediskom. Disponuje modernou lanovkou a vynikajúcimi zjazdovkami všetkých úrovní. Ďalšou obľúbenou destináciou je Sierra Nevada, najjužnejšie lyžiarske stredisko v Európe a najvyššie položené v Španielsku. Nachádza sa len 27 km od Granady a ponúka slnečnú oblohu a dostatok snehu od konca novembra do začiatku mája.

5. Surfovanie

Skvelé možnosti nielen pre surferov ponúka severná časť Španielska pri Biskajskom zálive. Nielenže Santander je pekné historické mesto, ale jeho pobrežie doslova nabáda postaviť sa na dosku a vydať sa za dobrodružstvom vo vlnách. Okrem otvoreného oceánu a bubnujúcich vĺn si tu navyše užiješ aj atmosféru starého prístavného mesta s typickými tapas barmi.

Rovnako klíma kanárskeho ostrova Tenerife umožní užiť si vlny po celý rok. Pokiaľ sa so surfom ešte len zoznamuješ, choď na Playa de Las Américas, kam za prvými lekciami surfingu každoročne jazdí mnoho športových nadšencov. A ak si vášnivý surfer a vlny sú tvojimi kamošmi, vyraz na Los Álamos či Huelin. Tvar a prúdy tunajšieho dna vytvárajú rôznorodé vlny, ktoré sú pre surferov rajom.

spanielsko

6. Uži si Španielsko na bicykli

Skvelou voľbou pre trávenie zimnej dovolenky na bicykli je španielsky ostrov Mallorca. Cesty sú tu v perfektnom stave a mnohé majú aj pruh pre cyklistov. Navyše sa tu priemerné teploty aj v decembri pohybujú okolo 15 °C, čo je pre cyklistiku ideálne. Pokiaľ nie si fanúšik iba cestnej cyklistiky, môžeš si užiť veľa zábavy aj na menej frekventovaných trailoch. Avšak treba dávať pozor na cestu. Hoci je tu v zime menej turistov a športovcov, kozy či kravy vynárajúce sa odnikiaľ môžu preveriť tvoj postreh. Pri plánovaní svojho výletu určite nevynechaj nádhernú cestu na Cap de Formentor a ľahké okruhy v severnej časti okolo Port de Pollenca.

7. Flamenco v srdci Andalúzie

Flamenco je symbolom Španielska a jeho domovom je mesto Sevilla v Andalúzii. Na toto územie ho priniesli cigánske kmene, ktoré z Indie prišli do Andalúzie cez severnú Afriku. Flamenco je dokonalá súhra hry na gitaru, tanca a spevu. Vyhni sa turistickým pasciam, ktoré lákajú na „pravé“ flamenco na každom rohu a zamier do Casa de la Memoria, kultúrneho centra venovaného zachovaniu andalúzskeho umenia. Ponúkajú tu aj kurzy flamenca.

8. Ideálny čas pre pešiu turistiku

Z početných turistických trás môžeš využiť tzv. Svätojakubskú cestu alebo Camino de Santiago. Svätojakubská cesta je jednou z najvýznamnejších pútnických ciest a je pomenovaná po apoštolovi sv. Jakubovi (Santiago). Ten prišiel na Pyrenejský polostrov šíriť kresťanstvo. Má sa za to, že jeho pozostatky sú uložené v katedrále v meste Santiago de Compostela, ktorá nesie apoštolovo meno.

Variant ciest existuje v Španielsku niekoľko a je iba na tebe, akú si zvolíš. Môžeš dať prednosť napríklad severnej ceste (Camino del Norte) lemujúcej pobrežie Atlantického oceánu či najfrekventovanejšej tzv. francúzskej ceste (Camino Francés), ktorá začína na hraniciach Francúzska.

9. Plážové opaľovanie

Aj v zime sa dá leňošiť a opaľovať sa na pláži. Pokiaľ premýšľaš, kam v decembri vyraziť za slnkom a neletieť cez pol sveta, tak sú jednoznačne ideálnou voľbou Kanárske ostrovy. Napríklad na Tenerife ťa čakajú v decembri teploty okolo 22 °C, a to už je v kombinácii so slnkom počasie, kedy oceníš osvieženie v bazéne či v mori.

10. Mestá v Španielsku, na ktoré nesmieš zabudnúť

Už sme spomínali, že zimné mesiace so sebou nesú miernejšiu klímu. To je okrem iného ideálne aj na citybreaky. Ktoré zo španielskych velikánov tento rok preskúmaš?

Valencia

Valencia je tretie najväčšie španielske mesto. Preslávila sa najmä vďaka impozantnému architektonickému múzeu nazvanému Mesto umenia a vedy (Ciudad de las Artes). Nájdeš tu aj viac ako 9 km dlhý park Jardí del Túria, ktorý je jedným z najrozsiahlejších mestských parkov v Európe.

Malaga

Malaga počas zimy láka k mestskej turistike, ktorá je s teplotami okolo 19 ° C najlepšou činnosťou. Mesto bolo založené už v 8. storočí pred naším letopočtom a tak tu rozhodne nie je núdza o zaujímavé pamiatky a historické skvosty. Tiež tu nájdeš tradičnú koridu, respektíve arénu pre býčie zápasy.

Santander

Santander je znovuzrodené mesto, ktoré turisti ešte len objavujú. Vďaka tomu tu panuje o poznanie pokojnejšia atmosféra a najmä v zimnom období tu spoznáš Španielsko z úplne iného uhla pohľadu. Za ústrednú scénu sa označuje futuristické Centro Botín, kultúrne centrum navrhnuté talianskym architektom menom Renzo Piano. Nezabudni si zaistiť surf tunajšie pláže priamo nabádajú k surfovaniu na vlnách.

Granada

Mesto Granada leží v provincii Andalúzie oproti často snehom pokrytým vrcholkom pohoria Sierra Nevada. Jeho krásna panoráma je predurčená k romantickým prechádzkam a návštevám významných palácov, kúpeľov či symbolu mesta Alhambry. Komplex vybudovaný a plne využívaný za dynastie Nasrid je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Cartagena

Cartagena je mesto s veľmi bohatou históriou a každá jeho ulica a námestie ponúka turistom ukážky jeho minulosti. Mesto tak nadchne najmä svojou historickou atmosférou, ale nechýbajú ani štýlové reštaurácie, rozmanitý nočný život a miesta, kde môžeš nakupovať.

Zdroj fotografie: Region de Murcia Tourist Board

Najlepšie dôvody, preťo navštíviť Španielsko v zime

 • Počas zimných mesiacov je v Španielsku jednoznačne menej turistov.
 • Počasie je na tričko alebo svetrík. Nebudeš sa potiť, hľadať tieň na každom kroku a zároveň ti bude príjemné teplo. Ideálne na spoznávanie miest i prírody.
 • Zima je hlavnou sezónou na organizovanie festivalov a karnevalov.
 • Menší počet turistov má vplyv na nižšie ceny ubytovania a ceny v reštauráciách.

Akciové letenky do Španielska

Pre Pelipecky napísali Marevatrip.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore