Nájdeš nás aj na:
barcelona

Cestopisy

9 príkladov ikonickej architektúry v Barcelone, ktoré môžeš zažiť zadarmo

9 príkladov ikonickej architektúry v Barcelone, ktoré môžeš zažiť zadarmo

Antoni Gaudí je nepochybne jedným z najznámejších symbolov Barcelony. Tento vizionár obohatil výnimočnú estetickú stránku mesta pestrými farbami, tvarmi, zvlnenými povrchmi a nevídanými vzormi. Návšteva Barcelony sa však nelimituje len na návštevu Park Güell či katedrály Sagrada Familia. Španielska kráska je popretkávaná skvostami od rôznych architektov z časov už pred našim letopočtom alebo naopak, modernými dotykmi 21. storočia, ktoré dotvárajú historické základy. Tieto budovy a miesta ti napovedia o histórii Barcelony viac a úplne zadarmo. Pripájame tiež lacné letenky do Barcelony, nech ťa to láka ešte viac!

Reklama

1. Catedral de Barcelona + Barri Gótic

Ohromujúcu gotickú katedrálu postavili na základoch kostola zo 4. storočia. Výstavba trvala asi 150 rokov – začali v roku 1298. Na prvý pohľad zaujme jej veľkosť, výzdoba a vyrezávané detaily. Zadarmo sa do nej môžeš pozrieť počas pracovných dní medzi 8:30 a 12:30 alebo 17:45 a 19:30.

catedral de barcelona

V blízkosti katedrály sa nachádza gotická štvrť Barri Gótic, kde sa ponoríš do stredovekej a neogotickej atmosféry v známych uliciach ako Carrer del Cardenal Casañas s námestím Placa del Pi či Carer dels Escudellers s námestím Placa George Orwell.

2. Sagrada Família

Sagradu Famíliu predstavovať nemusíme. Hoci pre vstup do katedrály je samozrejme nutné zaplatiť, je úžasné si ju prehliadnuť aj zvonka. Stĺpy v čelnej fasáde sú naklonené tak, že pôsobia ako živé. Fasáda sa pýši tiež figuratívnymi sochami, ktoré modernistickým spôsobom zobrazujú kresťanské výjavy. Daj si dobrú kávu v jednej z neďalekých kaviarní na Carrer de Mallorca, sadni si na lavičku na Plaça de la Sagrada Família a kochaj sa jedinečným výhľadom.

3. Casa Batlló

Táto nádherná budova sa nachádza priamo naproti zastávke metra Passeig Gracia. Prominentný katalánsky podnikateľ Josep Battló kúpil budovu v roku 1903 a oslovil Gaudího, aby ju premenil na unikátny umelecký domov pre jeho rodinu. Dnes je nemožné ho preliadnuť. Jej farebná zakrivená strecha vyzerá ako koža draka a predná fasáda je pokrytá trblietavým vzorom. Dnes je budova múzeom, vstup stojí cca 25€, ty si ju však môžeš v celej jej kráse prehliadnuť aj zvonka. Ulica Passeig Gracia je totiž ikoničkým bulvárom a Casa Battló je len jedným z jej magických prvkov.

casa batllo barcelona
Zdroj: Shutterstock/r.nagy

4. Estación de França

Vlaková stanica Estación de França by tak je najkrajšou v Barcelone. Vyniká okrem iného aj svojou polohou – medzi nábrežím a trendy časťou mesta El Born. Postavená bola v roku 1926 a oficiálne ju otvorili na Svetovom veľtrhu v roku 1929. Práve tento veľtrh dopomohol k výstave mnohých budov a Barcelone dožičil značku turisticky obľúbenej destinácie. Vstup na stanicu je kombináciou modernej architektúry a vplyvov Art Deco. Má jednoduchú farebnú schému s mramorom, bronzom a krištáľom. Neprehliadni malé sochy sovičiek, ktoré boli strategicky umiestnené na odstrašenie holubov.

estacion de franca
Zdroj: Shutterstock/Felix Lipov

5. Mercat Santa Caterina

Trh Santa Caterina bol prvýkrát otvorený v roku 1845 – ako prvý krytý trh s jedlom v Barcelone. Bol veľmi dôležitý pre miestne obyvateľstvo po Španielskej občianskej vojne, keďže sem chodili z okolitých miest kvôli nedostatku potravín. Fasáda tržnice pripomína pôvodnú budovu, no počas rekonštrukcie v roku 2005 bola pridaná výrazná, zakrivená, mozaiková strecha. Popozerať sa tu môžeš zadarmo, je však možné, že úžasná vôňa dobrôt ťa presvedčí na kúpu. Trh je otvorený v pondelok, stredu a sobotu od 7:30 do 15:30 a v utorok, štvrtok a piartok od 7:30 do 20:30.

mercat santa caterina barcelona

6. Suites Avenue

Suites Avenue sa nachádza v blízkosti Casa Battló. Je unikátnou súčasnou budovou, ktorú navrhol slávny japonský architekt Toyo Ito. Otvorili ju v roku 2009 ako luxusný hotel s apartmánmi, wellnessom a terasou na streche. Ty sa môžeš prísť pokochať architektúrou s impozantnou oceľovou fasádou, ktorá pozostáva z vyrezaných pásov kovu. Budova je zaujímavým kontrastom ku Gaudího La Pedrera na opačnej strane ulice. Zahľad sa na oba architektonické kúsky, ktoré sú v skutočnosti od seba vzdialené celé storočie – budeš mať pocit, akoby si cestoval(a) v čase.

Zdroj: Shutterstock/Luboslav Tiles

7. Templo de Augusto

Chrám Augusta je dnes ruinami, ktoré sú testamentom rímskej minulosti v Barcelona. Mesto bolo totiž založené ako rímska kolónia Barcino. Táto stavba sa datuje do 1. storočia p.n.l. Monumentálne stĺpy boli pôvodne objavené pri námestí Plaça Sant Jaume, ktorým prejdeš po ceste do múzea. Chrám je otvorený verejnosti bez poplatku. Navštíviť ho môžeš v pondelok od 10:00 do 14:00, utorok – sobotu od 10:00 do 19:00 a v nedeľu od 10:00 do 20:00.

templo de augusto barcelona
Zdroj: Shutterstock/Marco Rubino

8. Torre Glòries

Kedysi známy ako Torre Agbar je mrakodrap uprostred Barcelony. Torre Glòries, ako ho volajú dnes, bol postavený v roku 2003 na základe návrhov v spolupráci medzi francúzskym architektom Jeanom Nouvelom a barcelonskou architektonickou firmou b720. Budova je vysoká takmer 144 metrov a má tvar náboja. Je pokrytá sklom, v ktorom sa odrážajú farby oblohy, mesta a Stredozemného mora. Úžasný pohľad na Torre Glòries je najmä večer, keď ju vysvieta v krásnych farbách.

torre glories barcelona

9. Mercat Els Encants Vells

Blší trh Encants Vells sa datuje do rokov 1300. Nachádza sa v blízkosti Torre Glòries a je ďalšou z impozantných súčasných architektúr v Barcelone. Ide o open-air trh, má však rozsiahlu strechu tvorenú malými navrstvenými zrkadlami. Postavili ju podľa návrhov Fermina Väzqueza z roku 2013 a dnes je jednou z ikonických stavieb v meste. Trh je otvorený v pondelky, stredy, piatky a sobotu od 9:00 do 20:00. Predmety od výmyslu sveta môžeš kúpiť v 500 stánkoch.

Mercat Els Encants Vells barcelona
Zdroj: Shutterstock: Arthur C.C. Hsieh

Akciové letenky do Barcelony

Zdroj informácií: Matador network


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    4.4/5 - (5 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore