Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najlepší vek na cestovanie? Neexistuje! Pani Katarína je toho dôkazom

Najlepší vek na cestovanie? Neexistuje! Pani Katarína je toho dôkazom

Vždy nás bavia príbehy našich čitateľov. Tentokrát sme si pre vás pripravili inšpiratívny rozhovor s pani Katarínou, ktorá je krásnym dôkazom toho, že cestovať sa dá v každom veku. Stačí len chcieť. Myslíte si, že sa po sedemdesiatke nedajú zdolávať Himaláje, stopovať po Islande alebo snívať o návšteve Grónska? Tak čítajte ďalej, pretože vás veľmi radi vyvedieme z omylu.

Reklama

Môžete nám zhrnúť, ktorá krajina naštartovala cestovateľskú vášeň?

Moja prvá cesta viedla do Poľska v roku 1963 a do roku 1989 som postupne navštívila Juhosláviu, a to kombinovane more a hory Triglav, Jalovec, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu horu atď. Dokopy päťkrát. Potom Rumunsko – Deltu Dunaja, Pohorie Făgăraş, Piatra-Craiului, Bulharsko – pohorie Rila a Pirin, Maďarsko, NDR, Západné Nemecko, Anglicko, Francúzsko, Rusko – Kaukaz. Poslednou krajinou pred revolúciou (v čase august-september 1989) sa stalo Rusko – Dušanbe, Fánské hory, Buchara. Niektoré tieto krajiny som navštívila opakovane.

Ako vyzeralo vaše cestovanie po roku 1989?

Po roku 1989 bolo cestovanie jednoduchšie, a tak som si začala plniť svoje sny. Vždy som viac inklinovala k severským štátom, a tak to začalo. Nórskom som uskutočnila okružnú cestu po horách. Potom nasledovalo Holandsko, Monako, Luxembursko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Austrália, Nový Zéland, Anglicko, Škótsko, Orkneje, Írsko, Island, Shetlandy, Faerské ostrovy, Kanada, Severná Amerika, Taliansko, Vatikán, Sicília, Chorvátsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Turecko, Španielsko, Andorra, Belgicko, Portugalsko, Korzika, Cyprus, Grécko, Izrael, Thajsko, Madeira, Tenerife, Nepál. Niektoré štáty som navštívila viackrát. Rada spoznávam cudzie kraje, ale vždy sa rada vraciam späť domov. Zvyčajne to býva tak, že sa mi zrazu v hlave zrodí plán a proste idem.

Cestujete radšej sama alebo v spoločnosti?

Samozrejme cestovanie do roku 1989 nebolo jednoduché, takže som cestovala napríklad s Čedokom, pretože iná možnosť nebola. Po revolúcii som preferovala cestovanie osamote, prípadne s priateľmi. Ak som si zájazd vymyslela sama, tak maximálny počet ľudí bol 4. Takže niekoľko štátov som navštívila iba sama. Nórsko, Lofoty, Island, Ameriku, Anglicku, Škótsko, Írsko, Shetlandy. Niektoré štáty s dcérou alebo som si skrátka niekoho našla.

Ktoré miesta vám prirástli k srdcu najviac?

Mojou srdcovou záležitosťou je Nórsko, kde som bola desaťkrát, a len jedenkrát sama. Táto krajina je skrátka úžasná. Najkrajšia príroda, ktorú som doteraz poznala, čistota, ochotní ľudia. No a potom samozrejme Nepál, Himaláje, ktoré som navštívila trikrát. Na horách sú ľudia skromní, niekde žijú veľmi skromne, obživu si musia vypestovať sami a pod.

Nepál som prvýkrát navštívila pred piatimi rokmi, čo bol môj dlhoročný sen. Išla som s kamarátkou a šerpom trasu South Anapurna. Rok na to som už išla sama, ale mala som šerpkyňu, a išla som trek k Everestu. Vlani som išla trek okolo celej Anapurny, a to som si našla náhodného kamaráta, pretože som už nechcela využívať služby šerpov. V Himalájach našťastie nie je problém ísť aj samostatne.

Ešte v roku 2012 a 2013 neboli na horách žiadne mobily. V minulom roku som sa nestačila diviť, ako sa situácia zmenila. Všade na horách, aj u tých najvyšších chatrčí, to bol samý mobil, jednoducho záplava. Tým sa charakter ich života úplne zmenil.

Zažili ste na cestách aj nejaké nepríjemné chvíle?

Keď som sa rozhodla Island obísť stopom, tak hneď prvý deň sa mi nepodarilo zohnať ani po 10 km žiadne auto. Začalo veľmi pršať, išla som okolo mora, všade bola len deprimujúca čierna láva, široko ďaleko žiaden dom a noc bola veľmi blízko. Jediná možnosť bola prespať v príbytku pre ovce. Keď už som sa chystala navštíviť „ovčí hotel“ , ukázal sa manželský pár z Fínska a tí mi pomohli. Inak žiadne veľké problémy počas mojich ciest. Desatoro cestovateľských prikázaní nemám, ale chovám sa veľmi slušne, ohľaduplne a snažím sa dodržiavať zvyky krajiny, kde som. To sa týka aj oblečenia pri návšteve mešít, kostolov, atď.

Himaláje ste navštívili viackrát. Čím vás toto pohorie tak zaujalo?

Európske hory, ktoré som poznala, sú iné. Vo väčšine prípadov idete hore a potom zase dole. Himaláje sú naopak veľmi náročné, pretože každý trek, ktorý som išla, ide hore a dole, a tak to ide deň čo deň, takže denne je potrebné zdolať obrovské prevýšenie. Treky sú naozaj veľmi ťažké, ale nádherné. Majú zvláštnu atmosféru a priťahujú ma.

Zatiaľ ste nenavštívili Južnú Ameriku a Afriku. Má to konkrétny dôvod alebo na ne skrátka nedošlo?

Zatiaľ som nenavštívila Afriku, Čínu, Japonsko, Južnú Ameriku. Neviem, či ešte stihnem tieto štáty navštíviť. Do Južnej Ameriky (Peru) som cestu plánovala s kamarátkou, ale tá cestu vzdala a sama som nakoniec nešla. Sú destinácie, kde na samotné ženy pozerajú s dešpektom. Napr. vo Francúzsku v Louvri ma chytil pod pažou Brazílčan a pýtal sa odkiaľ som atď. Keď zistil, že som sama, tak som pre neho bola ľahká žena a nútil ma ísť s ním do hotela. Samozrejme všade vo svete rešpektujem ich zvyky a kultúru, ale do niektorých destinácií by som si sama netrúfla.

Plánujete si svoje cesty dopodrobna vopred alebo všetko riešite až na mieste?

Nepálske treky som plánovala, ale iné miesta ako napríklad Island, Amerika, Nórsko a podobne, riešim skutočne až za chodu.

Ako vyzerá recept na dokonalú dovolenku vo vašom podaní? Dokážete vydržať dlho na jednom mieste?

Na jednom mieste skutočne dlho nevydržím. Ani dovolenka pri mori nie je pre mňa typická, takže okúpať sa a vyraziť do okolia. Mám rada hory, vodu, pamiatky.

Radi by ste navštívili nehostinné Grónsko. Čím vás práve tento ostrov zaujal? Čo ďalšie?

Ja si myslím, že nehostinné krajiny neexistujú. Sú síce netypické, ale krásne. Ako som už uviedla, milujem severské krajiny. No a Grónsko, Antarktída a Sibír, o tom snívam stále. Verím, že si splním aspoň Grónsko. Okrem iného Shetlandy boli tiež prekrásne.

Aké to je precestovať Island stopom?

Island bol môj dlhoročný sen. Už v roku 1985 som ho mala navštíviť so svojimi priateľmi horolezcami. Ja som dostala vízum, ale oni nie. Mali sme ísť na najväčší ľadovec Vatnajökull. Sama som si ale netrúfla. Sen sa mi napokon splnil až v roku 2004, ale samozrejme bez ľadovca. Celý Island som obišla stopom, ale neodporúčam to, pretože stop tam nie je príliš obvyklý. Väčšinou mi zastavili cudzinci, ale miestnych som „stopovala“ len na benzínke tak, že som sa im vnútila. Jednoducho som sa rozhodla, že si auto požičiavať nebudem. Aspoň som spoznala niečo úplne iné.

Stretli ste na svojich cestách niekoho, kto by nejako zmenil váš pohľad na svet alebo vás inšpiroval?

Ak sa dostanem do civilizácie, tak väčšinou spím v YHA hosteloch. Tam nie sú žiadne vekové rozdiely, takže sa s vami dá do reči ktokoľvek, napr. pri varení, raňajkách a pod. Spoznala som tak samostatne cestujúce dievčatá z Vietnamu, Aljašky aj Anglicka. A tiež chlapca z Nového Zélandu, ktorý ma dokonca pozval k nim. Pre mladých ľudí je to dnes úžasné, pretože sa takto spoznávajú, vzájomne sa potom navštevujú a dnes nepotrebujú žiadne cestovné kancelárie. Veľmi im takéto cestovanie prajem.

Prečo by podľa vás mali ľudia cestovať?

Bývam skoro po celý rok na chalupe vo Valašskej Bystřici (ČR). Mám susedov, ktorí vôbec nerozumejú tomu, že cestujem. Je mi ich ľúto, pretože napríklad neboli ani v Prahe a o inom štáte ani nehovorím. Ale sú spokojní, práve tak, ako domorodci v himalájskych horách, ktorí nikdy nezliezli z hôr. Ako som už spomenula, cestovanie využívajú predovšetkým mladí ľudia alebo dôchodcovia, ktorí nemohli cestovať za komunistov. Všetkým cestovanie odporúčam a hlavne prajem veľa bezpečných ciest.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (18 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore