Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

18 miest nakrúcania seriálu Game of Thrones z celého sveta

18 miest nakrúcania seriálu Game of Thrones z celého sveta

Dráma plná krvi a zrady, o boji urodzených rodín údajne len v šiestich sériách zabila tisícdvestoštyridsaťtri svojich charakterov. Avšak, seriál svoju hrôzostrašnosť vyvažuje obrovským počtom krásnych miest natáčania. Od Sevilly v Španielsku po Chorvátsko, Island či Severné Írsko. Výroba filmovo vyzerajúcich samostatných epizód sa dokáže vyšplhať až na sumu šesť miliónov dolárov. V Severnom Írsku vraj seriál pomohol i ekonomike krajiny, posilnil ju vraj o viac než sto miliónov dolárov. Seriál Game of Thrones je natáčaný v šiestich krajinách, na troch kontinentoch. Poďte sa s nami pozrieť na 18 miest natáčania seriálu Game of Thrones po celom svete. TIP: Fenomén Game of Thrones je natoľko silný, že na Pelikáne vznikla aj špeciálna ponuka Multicity leteniek Mestami Západozeme, tam a späť svetom Game of Thrones.

1. Pláž Itzurun, Zumaia, Španielsko (Dragonstone)

Posledné pokračovanie Game of Thrones okrem iného prezentuje i krásu španielskej prírody. V počiatočnej epizóde siedmej časti  sa Daenerys vylodí v Dragonstone – so svojimi dôverníkmi Varysom a Tyrionom sem prichádzajú po dlhom čase strávenom naprieč Úzkym morom. Zatiaľ čo ostrovček San Juan de Gaztelugatxe leží  pred točitým vstupným schodiskom do hradu, jeho pláž Itzurun v Baskicku slúži ako vstupný bod kráľovnej do jedného zo štyroch kontinentov – Westeros.

2. Alcázar v Seville, Španielsko (Sunspear)

Klenotom seriálového natáčania v Andalúzii je Alcázar v Seville, opulentný kráľovský palác uprostred mesta. Aj napriek tomu, že toto miesto je najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v meste, dostal štáb povolenie natáčať tu až polovicu z jeho zásadných scén, odohrávajúcich sa v Dorne, najjužnejšej časti kráľovstva Westeros. Alcázar odohráva v seriáli úlohu vodného paláca Sunspear na polostrove Dorne, slúžiacom ako sídlo rodiny Martellovcov.

3. Kirkjufell, Island (Hora Arrowhead)

Siedma séria nie je celkom prvou, v ktorej majú diváci možnosť vidieť horu Arrowhead. Práve tu vytvorili Deti lesa prvého bieleho chodca. Voľne postávajúca islandská hora je aj dejiskom boja proti Nočnému kráľovi. Mimo obrazovky je to magické miesto na pozorovanie polárnej žiary a najfotografovanejšia hora Islandu.

4. Staré mesto, Dubrovník, Chorvátsko (King´s Landing)

Game of Thrones má dlhotrvajúci vplyv na cestovný ruch Dubrovníku (patrí medzi 50 najlepších destinácií na svete). Od druhej série totiž predstavuje seriálové miesto King´s Landing. Návštevníci sa môžu prejsť cestou, po ktorej Cersie kráčala svoju chôdzu hanby, a ktorá vedie aj pred kostolom svätého Ignáca z Loyoly na vrchole Starého mesta Kráľovského prístavu.

Zdroj fotografie – Julie Mayfeng / Shutterstock.com

Reklama

5. Prístav Ballintoy, Severné Írsko (Iron Islands)

Ballintoy predstavuje prístav Železných ostrovov, kde sa Theon Greyjoj znovu spojí so svojou sestrou Yarou. V posledných dvoch sériách je zo skalnatého pobrežia Severného Írska odhalené o čosi viac, keďže rod Greyjojovcov tu zápasí s komplikáciami o získanie vlastného trónu.

6. Castillo de Zafra, Španielsko (Tower of Joy)

Tower of Joy – veža, ktorá hrá kľúčovú úlohu v príbehu Lyanny Star – leží medzi Madridom a Barcelonou.

7. Vík, Island (Eastwatch by the Sea)

Reynisfjara, pláž s čiernym pieskom v dedine Vík, predstavuje sídlo hradu na najvýchodnejšej časti Múru, kde sa ľadový monolit stretáva s morom. Nie je to po prvýkrát, kedy sa pláž mihla v produkte pop-kultúry. Planéta Eadu v Star Wars Rouge One vlastne ležala v blízkosti najjužnejšieho bodu Islandu, položeného dve a pol hodiny od Reykjavíku.

8. Castillo de Almodóvar del Río, Španielsko (Highgarden)

Ďalší zo španielskych hradov, ktorý ste mohli zahliadnuť v siedmej sérii, slúži ako pevnosť  rodu Tyrellovcov a v seriály nesie meno Highgarden, či Vysoké záhrady. Nachádza sa asi dvadsaťštyri kilometrov od mesta Córdoba.

9. Grjótagjá, Island (Jaskyňa lásky Jona Snowa)

Neďaleko severovýchodného islandského jazera Mývatn leží malá sopečná jaskyňa Grjótagjá, kde sa teplota vody na jar dokáže vyšplhať na tridsaťsedem stupňov Celzia. Je tiež miestom, kde sa odohrala zaľúbená podzemná scéna Ygritte a Jona Snowa.

10. Šibenik, Chorvátsko (Braavos)

I keď boli scény v Dome čiernej a bielej postavené predovšetkým na zvuku, väčšina z potuliek Arye Stark v meste Bravoos bola natočená v kamenných uličkách a na námestiach starého mesta Šibeníka, v Chorvátsku.

11. Vatnajökull, Island (Na druhej strane Múru)

Východne od Reykjavíku objavte najväčší európsky ľadovec Vatnajökull. Vidieť ho môžete v obsiahlych scénach zo života (a bielych chodcov) za Múrom.

12. Veža Minčeta, Dubrovník, Chorvátsko (House of the Undying)

Je najvyšším bodom pozdĺž mestských hradieb Dubrovníka. V druhej sérii seriálu Game of Thrones slúži ako exteriér Domu nesmrteľných v mestečku Qarth. Daenerys Targaryen prichádza do jeho vnútra, hľadajúc svojich ukradnutých drakov.

13. Lom Magheramorne Quarry, Severné Írsko (Castle Black a Sever od Múru)

V prvej sérii sa lom Magheramorne stáva miestom, kde sídli Čierny hrad, ktorý pomocou počítačovej techniky nadobúda výšku dvesto metrov. V nasledujúcej sérii predstavuje cimburie Kráľovského prístavu. V piatej sérii je zas zobrazený ako novopostavená rybárska dedinka severne od Múru, kde žijú divokí a kde sa zatúlajú bieli chodci. Všetky pravidlá a lojalita sa tu následne rozplývajú.

14. Trsteno, Chorvátsko (King’s Landing Palace Gardens)

Určite si dokážete perfektne vybaviť obrázok Olenny Tyrell, panujúcej záhradám Kráľovského prístavu. Miesto, ktoré sa s týmto výjavom spája – arborétum Trsteno – sa nachádza len asi dvadsať minút severne od Dubrovníka.

15. Bardenas Reales, Španielsko (Dothraki Sea)

Stoštyritisíc akrov Bardenas Reales predstavuje španielsku zem z hliny, kriedy a pieskovca, stáročiami formované vodou a vetrom. Veľkú časť tejto stepi pokrývajú nekonečné pokrývky nízkej zelenej trávy, pripomínajúce more.

16. Dark Hedges, Ballymoney, Severné Írsko (King’s Road)

Táto aleja bukových stromov bola vysadená v 18. storočí v Severnom Írsku. Rokmi vyrástla v tajomný živý plot. V seriáli Game of Thrones sa v niektorých epizódach objavila ako súčasť Kráľovskej cesty. Nájdete ju na ceste od Belfastu na Obrov chodník (Giant’s Causeway).

17. Ait Ben Haddou, Maroko (Yunkai)

Yunkai, známe i ako Žlté mesto, je mestský štát, ktorý sa podľa seriálovej predlohy nachádza na pobreží Zálivu otrokov a ktorý Daenerys spoločne s Nepoškvrnenými (Unsullied) oslobodí. V skutočnom živote ho nájdete pod názvom Ait Ben Haddou. Toto mesto zo 17. storočia patrí do Svetového dedičstva UNESCO a sídli medzi Marakéšom a Saharou a dlho slúžil ako miesto, kde sa zastavovali karavany, mieriace do alebo z púšte.

18. Osuna, Španielsko (Daznak’s Pit)

Asi hodinu východne od Sevilly leží malé historické mesto Osuna, ktorého populácia dosahuje počet približne osemnásťtisíc. Tu sa odohrala scéna v gladiátorskom štýle, kedy Daenerys zvíťazila nad pánmi otrokov mesta Meereen. Údajne bola scéna natáčaná dvanásť dní a vyžadovala si množstvo vedľajšieho príslušenstva. TIP: Fenomén Game of Thrones je natoľko silný, že na Pelikáne vznikla aj špeciálna ponuka Multicity leteniek Mestami Západozeme, tam a späť svetom Game of Thrones. Zdroj fotografií: Shutterstock.com, Dreamstime.com

Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bukurešť ťa milo prekvapí! Tipy na výlet https://t.co/D5BOuDJqzd #cestopisy #destinácie2 hodiny dozadu
Navštív tento rok Kubu. Termíny máme do decembra a letenky za 519€ https://t.co/tiIG6vKadB3 hodiny dozadu
Phuket a 2 dni v Dubaji s letenkami od Emirates za 499€! https://t.co/vUnakBC8Or #multicity5 hodín dozadu
Slnečné Alicante na jar s letenkami od 21€! https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Pobyt v 4* hoteli Tri Studničky, wellness a skipass za 159€ https://t.co/N3pdQPpCQZ1 deň dozadu
Hra na schovávačku – nájdi tento Volkswagen ukrytý vo švédskom lese a je tvoj https://t.co/ATc9gde4ZU1 deň dozadu
MEGA VÝPREDAJ: Objav svet za veľkou mlákou od 319€ len do konca januára! https://t.co/PzfzAdgqRQ1 deň dozadu
Slovenský pas patrí opäť medzi najsilnejšie. Prvé hodnotenie novej dekády https://t.co/bMNmEyxnji1 deň dozadu
Lacná Ázia: Mjanmarsko, Kambodža alebo Koh Samui od 519€ https://t.co/CQ4uAcT2E82 dni dozadu
Zvyknúť si na obedy po 14-tej a večere po 9-tej nebolo ľahké, hovorí sprievodkyňa Madridom https://t.co/Hm9z1CRFZs2 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform