Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tahiti: 12 faktov, ktoré ste nevedeli a možno vás prekvapia

Tahiti. Stačí počuť toto jediné slovíčko a ihneď si predstavíme najtropickejšiu idylu uprostred Tichého oceána. Nádherné ostrovy roztrúsené kade-tade, gýčové pláže so sychravo bielym pieskom a drevené domčeky na vode s dramatickou siluetou hory Orohena za nimi. Tahiti však nie je destinácia nekonečných bielych pláží – práve naopak, jeho pobrežie je zväčša čierne. Možno sú to veci, ktoré ste nevedeli. A keďže Tahiti sú plné zaujímavostí, pripravili sme zoznam 12 faktov, ktoré o týchto nádherných ostrovoch nie sú až tak známe. (A do článku sme ukryli super letenku!)

Reklama

1. Skoro ako Európa

Tahiti je ostrov Francúzskej Polynézie. Tá sa skladá z 118 ostrovov a atolov rozložených na piatich súostroviach. Celé súostrovie sa rozprestiera na ploche 4 000 000 km2, čo je ekvivalentná veľkosť Európy!

2. Abeceda má 13 písmen

Tahitská abeceda pozostáva z 13 písmen. Samohlásky sú a, e, i, o, u a spoluhlásky f, h, m, n, p, r, t, v. Aj preto je Bora Bora skloňovaná ako „Pora Pora“, čo mimochodom znamená „prvorodený“.

3. Las Vegas vs. Tahiti

Aj bežný hotel v Las Vegas má viac izieb ako nájdete na všetkých 118 ostrovoch Francúzskej Polynézie dohromady.

4. Lukostreľba len pre vyvolených

V starobylej Francúzskej Polynézii sa lukostreľba považovala za posvätný šport a mohli sa jej zúčastniť len ľudia s vysokou hodnosťou. A aj keď boli v lukostreľbe skutočne výnimoční, luky a šípy sa tu historicky nikdy nepoužili ako vojnové zbrane.

5. Žiaden jedovatý hmyz, či had

Ak sa bojíte prejsť džungľou na Tahiti, možno vás potešíme. Neexistujú tu žiadne jedovaté hady, ani životu nebezpečný hmyz.

Tip redakcie: Aktuálne máme v ponuke letenky na Tahiti s leteckou spoločnosťou Aeroflot. Pozrite si náš článok 10 dôvodov, prečo letieť s aerolinkami Aeroflot, prípadne našu reportáž z ich nadupanej biznis triedy.

✈ Viedeň ➡ Tahiti ➡ Viedeň s AEROFLOT za 1449 € REZERVUJ LETENKY

6. Francúzska Polynézia hovorí anglicky

Oficiálny jazyk na ostrovoch je tahitský a francúzsky, no na väčšine ostrovov sa v drvivej väčšine aj tak hovorí po anglicky.

7. Tetovanie ako znak krásy

Asi ste to nevedeli, no slovo tetovanie vzniklo vo Francúzskej Polynézii. Od dávnych čias sa považovalo za znamenie krásy v polynézskej kultúre a v dávnych dobách sa slávnostne aplikovalo na telo pri dospievaní. Anglické slovo „tetovanie“ pochádza z tahitského slova „tatau“.

8. Tahiti nepožierajú turisti

Havaj privíta denne viac turistov za deň ako Tahiti za rok. Extrém, však? Aj je preto je to stále jedna z najexkluzívnejších destinácií na svete, kde pri objavovaní ostrovov nikdy nebudete mať pocit, že je plná turistov.

9. Forever young

Viac ako polovica populácie Tahiti je mladšia ako 20 rokov!

10. Vymysleli bungalovy na vode

Prvý bungalov na vode vznikol na Tahiti. Stalo sa tak v 60. rokoch minulého storočia na ostrove Moorea.

11. Je to poštová schránka? Nie

Miestni majú pri dome schránku, ktorá vyzerá ako poštová. Slúži však na niečo úplne iné. Dvakrát denne si v nej domáci nájdu čerstvé francúzske pečivo od pekára.

12. Na prvý pohľad rozoznáte, kto je single

Kvety Tiare sú národným symbolom Tahiti. Nosia ich muži aj ženy – buď ako náhrdelník, korunu alebo len tak za ucho. Ak ste zadaný, nosíte kvetinu Tiare na ľavom uchu. Ak nie ste, nosíte ju na pravom uchu. Aké jednoduché a funkčné! 😉

✈ Viedeň ➡ Tahiti ➡ Viedeň s AEROFLOT za 1449 € REZERVUJ LETENKY

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V piatok spustia pravidelné lety z Bratislavy na Ukrajinu. Odstávka trvala pol roka https://t.co/v0XLpUhwQI #letenky9 hodiny dozadu
Emirates spúšťajú samoobslužné check-in automaty v Dubaji https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky9 hodiny dozadu
Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť! https://t.co/T5dhvcRimQ #cestopisy10 hodiny dozadu
Turkish Airlines už letecky obsluhujú 204 destinácií. Do Viedne lietajú každý deň https://t.co/wPD9ew999P #novinky11 hodiny dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky11 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy11 hodiny dozadu
TOP ponuka! Letenky na Zanzibar od 479€. Bez karantény a testu pri vstupe https://t.co/bOM07tUhwf #letenky13 hodiny dozadu
Ethiopian Airlines majú na letisku nový miliónový terminál. Využíva bezkontaktné technológie https://t.co/C6vvaOGs8g #novinky14 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky15 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky15 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore