Nájdeš nás aj na:
Torres del Paine

Cestopisy

7 miest v argentínskej Patagónii, ktoré nesmieš vynechať

7 miest v argentínskej Patagónii, ktoré nesmieš vynechať

Argentína a Čile si medzi sebou delia juhoamerický región, ktorý každoročne vyhľadávajú tisícky turistov a dobrodruhov, ktorí sa ako mnohí iní zaľúbili do krás Južnej Ameriky. Región je plný nádherných hôr či ľadovcov, množstva národných parkov aj útulných miest.

Reklama

To, že si Patagóniu zamilujete, je viac ako jasné. Kde ale začať? Poďme zo severu na juh:

San Carlos de Bariloche

San Carlos de Bariloche

San Carlos de Bariloche je malé mestečko v argentínskej provincii Rio Negro. Mesto často prirovnávajú k Švajčiarsku. Dôvodom je okrem útulného centra mesta aj miestna ikonická čokoláda, ktorú určite musíte ochutnať. Ak budete objavovať región Patagónie zo severu na juh, Bariloche bude váš prvý kontakt s krásami tohto regiónu. Uvidíte tu krásne hory so zasneženými vrcholkami obklopené jazerami.

Bariloche je obľúbené pre zimné športové aktivity, veľa ľudí sem chodí práve na zimnú lyžovačku. Leto je zas obľúbenou sezónou na turistiku. Blízko sa nachádza národný park Nahuel Huapi, najstarší argentínsky národný park a zároveň najväčší v regióne.

El Chalten

El Chalten

El Chalten je malé mesto v národnom parku Los Glaciares. O mesto viedli v minulosti menšie spory Argentína s Čile, nakoniec mesto pripadlo Argentíne. V súčasnosti je El Chalten častým lákadlom najmä pre horolezcov, ktorý vyhľadávajú na svoje adrenalínové zážitky hory Cerro Torre či Cerro Fitz Roy.

Z mesta vedie mnoho turistických chodníkov, od jednodenných až po viacdňové. Výhľady za tie odmakané kilometre ale rozhodne stoja! Ak sa aj na najvyššie hory nevyberiete, práve počas týchto menších trekov ich môžete jednoducho zahliadnuť.

Perito Moreno

Perito Moreno

Ľadovec Perito Moreno je jedno z najnavštevovanejších miest v Argentíne. Nachádza sa v národnom parku Los Glaciares neďaleko mesta El Calafate. Práve toto mesto je odrazovým mostíkom pre turistov, ktorý sa na ľadovec chystajú.

Perito Moreno sa rozkladá na ploche 250 km2 a patrí medzi pár svetových ľadovcov, ktoré sa neustále rozpínajú. Popri ľadovci sa môžete aj prejsť vyznačenými turistickými chodníkmi alebo si prípadne priplatiť za plavbu loďou popod ľadovec. V posledných rokoch sa stáva stále populárnejším aj trekovanie priamo na ľadovci.

Národný park Torres del Paine

Torres del Paine

Národný park Torres del Paine sa nachádza v Čile a je považovaný za jeden z najkrajších národných parkov v Čile, ale aj na svete. Každoročne pritiahne tisícky turistov, pre ktorých je východiskovým bodom čilské mestečko Puerto Natales, kde si dobrodruhovia prídu doplniť zásoby a zregenerovať sa pred trekmi.aerar

Obľúbené sú najmä niekoľkodenné treky, či už Okruh Paine či W okruh. Na obidvoch týchto trasách môžete vidieť hlavné dominanty parku – symbolické Las Torres (Veže) a Los Cuernos (Rohy). Veľa turistov vyráža aj na jednodňové túry, autobusy z Puerto Natales vyrážajú denne v ranných hodinách. Okrem krásnych výhľadov môžete počas trekov stretnúť aj rôznu zver – od nenápadných líšok a lám až po pumy, na ktoré vás upozornia aj pri vstupe do parku.

Isla Magdalena, Punta Arenas

Tucniaky na Isla Magdalena

Punta Arenas je najstaršie a dlhé roky aj jediné veľké mesto v južnej Patagónii. Jedným z najnavštevovanejších miest v Punta Arenas je miesto, ktoré by ste možno nečakali – miestny cintorín. Ten sa vo viacerých rebríčkoch častokrát umiestňuje na popredných priečkach ako jeden z najzaujímavejších.

Na severe od mesta leží aj malý skalnatý ostrov Isla Magdalena. Ostrov je ľuďmi neobývaný, ale každoročne sa stáva domovom pre obrovské kolónie tučniakov. Od októbra do marca sem jazdia lode plné turistov, aby sa na tučniaky pozreli zblízka. Kvôli ich ochrane platí aj časové obmedzenie a turisti môžu na ostrove ostať maximálne hodinu.

Puerto Madryn

Puerto Madryn

Mestečko na pobreží Atlantického oceánu, pre turistov známe kvôli veľrybám. Ako to? Od júna do decembra je mesto ideálnou destináciou na ich pozorovanie.

Veľa turistov mieri aj do prírodnej rezervácie poloostrova Valdes, odkiaľ sa dajú výborne vidieť okrem veľrýb aj tulene, tučniaky či kosatky. Rezervácia je tiež zapísaná na zozname UNESCO. Táto oblasť je skvelá aj pre milovníkov vodných športov – šnorchlovanie a potápanie sú najväčšie lákadlá pre turistov, ktorí sem zavítajú.

Ushuaia

Ushuaia

Povinná zastávka pri putovaní Patagóniou! Najjužnejšie mesto sveta, obklopené horami a kanálom Beagle. Pár kilometrov od centra sa nachádza národný park Tierra del Fuego, kde môžete prebádať niekoľko nenáročných turistických chodníkov – jeden z nich vás dokonca dovedie aj na hranicu Argentíny a Čile.

Z miestneho prístavu denne vyráža niekoľko výletných lodí, ktoré sa plavia po okolitých ostrovoch. Ak budete mať šťastie, podarí sa vám vidieť kormorány, morské tulene a dokonca aj tučniaky! Z mesta Ushuaia sa vyráža aj na plavby na Antarktídu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore