Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako to vyzerá na konci sveta? Vitajte v argentínskom meste Ushuaia

Ako to vyzerá na konci sveta? Vitajte v argentínskom meste Ushuaia

Mesto pri vode, prístav plný plachetníc a hory všade, kam sa pozriete. Presne tak to vyzerá v meste Ushuaia, ktoré sa prezýva aj fin del mundo, teda „koniec sveta“. Toto argentínske mesto leží v Ohňovej zemi pri kanáli Beagle a je považované za najjužnejšie mesto na svete, i keď občas s ním o tento titul bojuje čilské mesto Puerto Williams.

Reklama

Toto mesto nevynechá žiadny cestovateľ, ktorý sa chystá prebádať Patagóniu. Či už v tomto meste cestu začína, alebo končí, je to jednoducho povinná zastávka. Ushuaia je síce malé mesto, no s magickou atmosférou. Kaskádovito zoradené ulice zároveň poriadne otestujú vašu kondičku.

Ako sa do mesta Ushuaia dostať?

Od hlavného mesta Argentíny a najjužnejšieho mesta sveta vás delí iba krátky trojhodinový let. Letenky z Buenos Aires sa dajú zohnať aj pod 100 eur, treba však pri hľadaní ostať trpezlivý a hneď to nevzdať.

Ak vás láka najmä turistika, najlepšie obdobie na návštevu Ushuaie je leto, ktoré majú na druhej strane zemegule tak trochu naopak – počas našej zimy. Hlavná sezóna tak trvá približne od novembra do marca. Treba však myslieť aj na to, že v tomto období budú vyššie nielen teploty, ale aj ceny a počty turistov. Ideálne podmienky má Ushuaia aj na zimné športy, a tak od mája do septembra môžete vyskúšať lyžiarske strediská či psie záprahy.

Na skok do Antarktídy

Vďaka svojej strategickej polohe je Ushuaia odrazovým mostíkom pre borcov, ktorí sa chystajú podniknúť plavbu na Antarktídu. Kedysi niečo nepredstaviteľné ba až nedosiahnuteľné, v súčasnosti už bežný štandard. Na tento neobývaný kontinent sa každoročne vydáva stále viac a viac turistov s pomocou rôznych cestovných kancelárií. Ceny sú pritom, vzhľadom na destináciu, naozaj prijateľné. Plavba sa dá zohnať od 5000 eur, pri troche snahy a zjednávania sa vám určite pošťastí aj menšia suma.

Národný park Tierra del Fuego

Asi 15 minút jazdy od centra sa nachádza národný park Tierra del Fuego. V centre Ushuaie nájdete veľa predajcov, ktorí sa vám budú snažiť predať jednodenné výlety a výhodné balíčky. Môže sa vám dokonca stať, že vás budú presviedčať o tom, že iným spôsobom sa do parku ani nie je možné dostať. Ten sa však nachádza len 10 kilometrov od centra a za nízku cenu vás ku vstupu odvezie ktorýkoľvek taxikár.

Turistika v Tierra del Fuego je nenáročná. Preskúmať tu môžete krátke chodníčky ale aj dlhšie trasy – jedna z nich vás dokonca dovedie na hranicu Argentíny a Čile. Na vstup si pripravte približne 10 eur.

Obľúbená väznica aj ľadovec s výhľadom

Od turistiky si môžete na pár dní oddýchnuť a pobehať si centrum mesta. Ushuaia ponúka niekoľko zaujímavých múzeí, ktoré sa venujú najmä histórii pôvodného obyvateľstva. Jedným z najnavštevovanejších miest je miestna väznica. Teda, už bývalá. Kým kedysi bola domovom tých najznámejších kriminálnikov, dnes je z nej obľúbené múzeum.

Môžete tu nájsť informácie o každodennej rutine väzňov, histórie väznice či životných príbehov najznámejších odsúdených. Celé mesto touto tematikou priam žije – na uliciach uvidíte turistické vláčiky, v obchodoch sa predávajú pásikavé tričká pripomínajúce práve tie väzenské a v obchodoch so suvenírmi si môžete dokonca kúpiť magnetku s podobizňou jedného zo zločincov.

Pokiaľ sa rozhodnete ušetriť a návštevu Antarktídy si necháte na neskôr, stále tu je ešte jedna alternatíva. Každý deň odpláva z prístavu niekoľko výletných lodí, ktoré sa pár hodín plavia popri okolitých ostrovoch a kanáli Beagle. Tento zážitok budete síce zdieľať so stovkou čínskych turistov, ale na druhej strane, kedy sa vám podarí vidieť tučniakov zblízka?

A aby tých zážitkov nebolo málo, z mesta môžete podniknúť výstup aj na neďaleký ľadovec Martial. Tí najodvážnejší môžu začať skoro ráno a ísť priamo z mesta, pre ostatných je tu môžnosť odviezť sa autom či autobusom k začiatku trasy, odkiaľ si je treba už zvyšok trasy poctivo odšľapať. Z ľadovca je nádherný výhľad na celé mesto aj kanál.

Či už dlhšie túry alebo kratšie prechádzky, kamkoľvek sa v okolí Ushuaie vyberiete, o pekné výhľady vďaka okolitým horám určite nebude núdza!

Argentína nepochybne patrí medzi to najkrajšie, čo Južná Amerika ponúka.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore