Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Siargao, tropický raj pre surferov, kam sa budeš chcieť vrátiť!

Siargao, tropický raj pre surferov, kam sa budeš chcieť vrátiť!

Jeden z najkrajších ostrovov Filipín a určite aj jeden z dôvodov, pre ktoré sa budeš chcieť vrátiť na Filipíny. Má tvar slzy, nachádza sa na juhovýchode súostrovia a s rozlohou 437 km2 ho zaraďujeme medzi tie menšie ostrovčeky. Pokojne ho však môžeš nazvať malý ostrov veľkých zážitkov.

Reklama

Prečo je taký ospevovaný? Je to ešte stále jedno z mála miest, ktoré masový turizmus úplne nezasiahol – ak aj áno, tak určite nie v takej podobe, ako niektoré ďalšie filipínske ostrovy. Zároveň, ak miluješ surf, kite, vodné športy, veľké vlny a dobrodružstvo, asi nenájdeš lepšie miesto ako Siargao.

Jedna z mnohých opustených pláží na ostrove Siargao

Jedny z najkrajších pláží Filipín

Pobrežie ostrova Siargao lemujú koralové útesy, nádherné pláže s bielym pieskom a úžasné tyrkysové zátoky. Ak chceš vidieť to najlepšie z Filipín, na ostrove Siargao to skrátka nájdeš.

Pláže na ostrove Siargao sú krásne a opustené

Odporúčam navštíviť pláže ako Alegria, Pacifico a Guyan. Nádherné panenské pláže, kde si na chvíľu budeš pripadať, že si skutočne na opustenom ostrove.

Lákadlo pre surferov a kiterov

Surfovanie je na ostrove Siargao aktivita číslo jeden. Útesy okolo ostrova vytvárajú dokonalé podmienky na surfing. Počas mojej návštevy som videl niekoľko veľmi veľkých vĺn, no miestni mi spomínali, že najväčšie vlny tu zažiješ od augusta do novembra, kedy ostrov ovplyvňuje tzv. habagat monzún.

Ak miluješ vodné športy, budeš milovať aj Siargao
360-stupňová výhliadka v Cloud 9 Pier

Najznámejšia vlna Cloud 9, sem každoročne priláka surferov z celého sveta. Sledovať ich môžeš z výhliadkovej veže s rovnakým názvom Cloud 9 Pier.

Cloud 9 je výhliadková veža z ktorej môžeš sledovať surferov chytajúcich vlny

Surfing pomáha rozvíjať turizmus, avšak prináša so sebou aj čoraz viac ľudí a podľa slov miestnych bude čoskoro až príliš preplnený. Možno teda očákavať, že v najbližších rokoch pôjdu ceny ubytovania (ktoré sú tu stále veľmi priaznivé) prudko nahor a začnú sa tu stavať aj väčšie a drahšie hotely.

Palmový les si zapamätáš do konca života

Jeden z najkrajších zážitkov z ostrova si odnesieš, keď uvidíš výhľad na palmový les. Nájdeš ho cestou z General Luna na Magpupungko. Spoznáš to aj podľa toho, že tu všetci na svojich skútroch a motorkách zastavujú a fotia ostošesť. Najlepšie, keď sa pozrieš na fotky, pochopíš!

Na tento palmový les sa dá pozerať hodiny, ver mi!

Magpupungko Rock Pools je must-see

Vo východnej časti ostrova je množstvo atrakcií a jednou z tých lepších sú prírodné bazény Magpupungko. Netuším, čo tento zábavný názov znamená, no tuším, že na tejto pláži sa ti bude páčiť.

Okrem krásnej piesočnatej pláže, ktorú obmývajú vlny Atlantiku nájdeš počas odlivu parádny skalný úkaz – tzv. Rock Pools alebo skalnaté morské bazéniky, kde môžeš oddychovať a sledovať krásu naokolo.

Pláž Magpupungko vyzerá super aj počas prílivu

Určite vyskúšaj aj Island Hopping

Guyam, Daku a Naked Island. Tieto tri ostrovy v okolí Siargao odporúčam vidieť.

Guyam je maličký ostrov, na ktorom nájdeš len palmy a nič iné – z jedného konca na druhý je to presne 50 krokov, pecka nie?
Ostrov Daku je tiež jeden z tých menších ostrovov, kde môžeš ležať hodiny a vychutnávať s kokosom v ruke jednu malú, za to veľmi opustenú pláž!

Naked Island neznamená, že tu nájdeš ľudí bez oblečenia. Svoj názov získal preto, že na ňom neexistuje okrem piesku nič iné. Skvelý zážitok, odporúčam vidieť naživo.

Naked Island neznamená, že tu nájdeš ľudí bez oblečenia. Svoj názov získal preto, že na ňom neexistuje okrem piesku nič iné. Skvelý zážitok, odporúčam vidieť naživo.

General Luna ako stred vesmíru

Najnavštevovanejšie miesto na ostrove je určite General Luna. Stretávajú sa tu všetci surferi, dovolenkári a honeymooneri. Ochutnáš tu najlepšie jedlá (odporúčame reštauráciu Kermit), požičiaš surf, skúter či motorku za pár eur a rezervuješ super ubytovanie na pláži. Stretol som tu aj niekoľko Slovákov a Čechov, ktorí sa tu dokonca usídlili a podnikajú tu.

Typické ubytovanie na pláži v General Luna
Raňajky robia deň. A na Siargao si užiješ každé ráno to najlepšie, čo ostrov ponúka!

Siargao nie je príliš destinácia pre rušný nočný život, preto ak vyhľadávaš takýto typ zábavy, asi sa poobzeraj po iných destináciách Filipín.

Ako sa dostať lacno na Siargao

Siargao je, rovnako ako ďalšie filipínske ostrovy, veľmi jednoducho a lacno dostupný z filipínskych metropol ako Manila alebo Cebu. Ja som sem letel práve z Cebu (Cebu Pacific Air), odkiaľ sem denne smeruje niekoľko pravidelných liniek. Letenky zoženieš v predstihu veľmi lacno, no i pár dní pred odletom zaplatíš maximálne okolo stovky spiatočne.

Jediné obdobie, kedy by som na Siargao určite necestoval, je obdobie tajfúnov. Tento ostrov nie je proti niečomu takému chránený.

Na Siargao smeruje každý deň niekoľko pravidelných liniek

Asi najmenšie letisko, aké som videl

Letisko, rovnako ako odletová a príletová hala pôsobia veľmi úsmevne. Smeruje sem len niekoľko letov denne, takže si vystačí aj s veľmi malým letiskom a skromnou pristávacou dráhou. Mňa osobne najviac pobavila odletová a príletová hala vo veľkosti väčšieho trojizbáku:

Odletová hala na letisku Siargao je veľmi útulná a zmestí sa sem viac ľudí, ako si myslíš!

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V piatok spustia pravidelné lety z Bratislavy na Ukrajinu. Odstávka trvala pol roka https://t.co/v0XLpUhwQI #letenky10 hodiny dozadu
Emirates spúšťajú samoobslužné check-in automaty v Dubaji https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky10 hodiny dozadu
Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť! https://t.co/T5dhvcRimQ #cestopisy11 hodiny dozadu
Turkish Airlines už letecky obsluhujú 204 destinácií. Do Viedne lietajú každý deň https://t.co/wPD9ew999P #novinky12 hodiny dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky12 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy12 hodiny dozadu
TOP ponuka! Letenky na Zanzibar od 479€. Bez karantény a testu pri vstupe https://t.co/bOM07tUhwf #letenky14 hodiny dozadu
Ethiopian Airlines majú na letisku nový miliónový terminál. Využíva bezkontaktné technológie https://t.co/C6vvaOGs8g #novinky14 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky15 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky16 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore