Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Siargao, tropický raj pre surferov, kam sa budeš chcieť vrátiť!

Siargao, tropický raj pre surferov, kam sa budeš chcieť vrátiť!

Jeden z najkrajších ostrovov Filipín a určite aj jeden z dôvodov, pre ktoré sa budeš chcieť vrátiť na Filipíny. Má tvar slzy, nachádza sa na juhovýchode súostrovia a s rozlohou 437 km2 ho zaraďujeme medzi tie menšie ostrovčeky. Pokojne ho však môžeš nazvať malý ostrov veľkých zážitkov.

Reklama

Prečo je taký ospevovaný? Je to ešte stále jedno z mála miest, ktoré masový turizmus úplne nezasiahol – ak aj áno, tak určite nie v takej podobe, ako niektoré ďalšie filipínske ostrovy. Zároveň, ak miluješ surf, kite, vodné športy, veľké vlny a dobrodružstvo, asi nenájdeš lepšie miesto ako Siargao.

Jedna z mnohých opustených pláží na ostrove Siargao

Jedny z najkrajších pláží Filipín

Pobrežie ostrova Siargao lemujú koralové útesy, nádherné pláže s bielym pieskom a úžasné tyrkysové zátoky. Ak chceš vidieť to najlepšie z Filipín, na ostrove Siargao to skrátka nájdeš.

Pláže na ostrove Siargao sú krásne a opustené

Odporúčam navštíviť pláže ako Alegria, Pacifico a Guyan. Nádherné panenské pláže, kde si na chvíľu budeš pripadať, že si skutočne na opustenom ostrove.

Lákadlo pre surferov a kiterov

Surfovanie je na ostrove Siargao aktivita číslo jeden. Útesy okolo ostrova vytvárajú dokonalé podmienky na surfing. Počas mojej návštevy som videl niekoľko veľmi veľkých vĺn, no miestni mi spomínali, že najväčšie vlny tu zažiješ od augusta do novembra, kedy ostrov ovplyvňuje tzv. habagat monzún.

Ak miluješ vodné športy, budeš milovať aj Siargao
360-stupňová výhliadka v Cloud 9 Pier

Najznámejšia vlna Cloud 9, sem každoročne priláka surferov z celého sveta. Sledovať ich môžeš z výhliadkovej veže s rovnakým názvom Cloud 9 Pier.

Cloud 9 je výhliadková veža z ktorej môžeš sledovať surferov chytajúcich vlny

Surfing pomáha rozvíjať turizmus, avšak prináša so sebou aj čoraz viac ľudí a podľa slov miestnych bude čoskoro až príliš preplnený. Možno teda očákavať, že v najbližších rokoch pôjdu ceny ubytovania (ktoré sú tu stále veľmi priaznivé) prudko nahor a začnú sa tu stavať aj väčšie a drahšie hotely.

Palmový les si zapamätáš do konca života

Jeden z najkrajších zážitkov z ostrova si odnesieš, keď uvidíš výhľad na palmový les. Nájdeš ho cestou z General Luna na Magpupungko. Spoznáš to aj podľa toho, že tu všetci na svojich skútroch a motorkách zastavujú a fotia ostošesť. Najlepšie, keď sa pozrieš na fotky, pochopíš!

Na tento palmový les sa dá pozerať hodiny, ver mi!

Magpupungko Rock Pools je must-see

Vo východnej časti ostrova je množstvo atrakcií a jednou z tých lepších sú prírodné bazény Magpupungko. Netuším, čo tento zábavný názov znamená, no tuším, že na tejto pláži sa ti bude páčiť.

Okrem krásnej piesočnatej pláže, ktorú obmývajú vlny Atlantiku nájdeš počas odlivu parádny skalný úkaz – tzv. Rock Pools alebo skalnaté morské bazéniky, kde môžeš oddychovať a sledovať krásu naokolo.

Pláž Magpupungko vyzerá super aj počas prílivu

Určite vyskúšaj aj Island Hopping

Guyam, Daku a Naked Island. Tieto tri ostrovy v okolí Siargao odporúčam vidieť.

Guyam je maličký ostrov, na ktorom nájdeš len palmy a nič iné – z jedného konca na druhý je to presne 50 krokov, pecka nie?
Ostrov Daku je tiež jeden z tých menších ostrovov, kde môžeš ležať hodiny a vychutnávať s kokosom v ruke jednu malú, za to veľmi opustenú pláž!

Naked Island neznamená, že tu nájdeš ľudí bez oblečenia. Svoj názov získal preto, že na ňom neexistuje okrem piesku nič iné. Skvelý zážitok, odporúčam vidieť naživo.

Naked Island neznamená, že tu nájdeš ľudí bez oblečenia. Svoj názov získal preto, že na ňom neexistuje okrem piesku nič iné. Skvelý zážitok, odporúčam vidieť naživo.

General Luna ako stred vesmíru

Najnavštevovanejšie miesto na ostrove je určite General Luna. Stretávajú sa tu všetci surferi, dovolenkári a honeymooneri. Ochutnáš tu najlepšie jedlá (odporúčame reštauráciu Kermit), požičiaš surf, skúter či motorku za pár eur a rezervuješ super ubytovanie na pláži. Stretol som tu aj niekoľko Slovákov a Čechov, ktorí sa tu dokonca usídlili a podnikajú tu.

Typické ubytovanie na pláži v General Luna
Raňajky robia deň. A na Siargao si užiješ každé ráno to najlepšie, čo ostrov ponúka!

Siargao nie je príliš destinácia pre rušný nočný život, preto ak vyhľadávaš takýto typ zábavy, asi sa poobzeraj po iných destináciách Filipín.

Ako sa dostať lacno na Siargao

Siargao je, rovnako ako ďalšie filipínske ostrovy, veľmi jednoducho a lacno dostupný z filipínskych metropol ako Manila alebo Cebu. Ja som sem letel práve z Cebu (Cebu Pacific Air), odkiaľ sem denne smeruje niekoľko pravidelných liniek. Letenky zoženieš v predstihu veľmi lacno, no i pár dní pred odletom zaplatíš maximálne okolo stovky spiatočne.

Jediné obdobie, kedy by som na Siargao určite necestoval, je obdobie tajfúnov. Tento ostrov nie je proti niečomu takému chránený.

Na Siargao smeruje každý deň niekoľko pravidelných liniek

Asi najmenšie letisko, aké som videl

Letisko, rovnako ako odletová a príletová hala pôsobia veľmi úsmevne. Smeruje sem len niekoľko letov denne, takže si vystačí aj s veľmi malým letiskom a skromnou pristávacou dráhou. Mňa osobne najviac pobavila odletová a príletová hala vo veľkosti väčšieho trojizbáku:

Odletová hala na letisku Siargao je veľmi útulná a zmestí sa sem viac ľudí, ako si myslíš!

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Týždeň v Chorvátsku v júni v 4*hoteli s polpenziou za 336€ https://t.co/AXhXWkrnEp #dovolenky2 dni dozadu
Cestovanie na Maldivy: stačí test na COVID nie starší ako 96 hodín, zaočkovaní majú voľný vstup (podmienky + letenky) https://t.co/ih9pHZYaVZ #letenky2 dni dozadu
Fínsko je štvrtýkrát po sebe najšťastnejšou krajinou sveta. Rebríček ovplyvnila aj koronakríza https://t.co/XwLTS2nIhA #novinky2 dni dozadu
UNESCO park Wadden Sea v Dánsku bude mať unikátnu vyhliadkovú vežu. Pribudne aj veľký kemp pre karavany https://t.co/X7xA5hToJy #novinky2 dni dozadu
Srí Lanka v roku 2021: Ako si tento rok užiť dvolenku na ostrove? (podmienky a tipy) https://t.co/QnMcI9XhKn #cestopisy2 dni dozadu
Veľké sčítanie cestovateľov: ako budeš dovolenkovať v roku 2021? Klikni a vyplň krátky dotazník https://t.co/4VXw8U8FFi #novinky2 dni dozadu
TMR od 22. apríla otvára lyžiarske stredisko na Chopku. Vstup do lanovky je podmienený negatívnym testom https://t.co/6UaMiqtdN4 #dovolenky2 dni dozadu
Rekonštrukcia Notre Damu bude hotová v roku 2024. Dnes sú dva roky od nešťastného požiaru https://t.co/JEGPn1qQmc #novinky3 dni dozadu
V roku 2021 sa môžu návštevníci po prvýkrát túlať v Buckinghamských záhradách bez sprievodcu https://t.co/4vKGE7p6mv #letenky3 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore