Nájdeš nás aj na:

Novinky

Laudamotion opäť expanduje! Poznáme 21 nových liniek z Viedne

Letisko Viedeň sa opäť môže pochváliť novými linkami – jedno z najrýchlejšie rastúcich letísk v Európe čoskoro získa 21 úplne nových spojení. A na potešenie slovenských cestovateľov, väčšina noviniek poletí do dovolenkových destinácií alebo najkrajších európskych metropol.

Reklama

Laudamotion po úspešnom štarte na viedenskom letisku pridáva ďalšie atraktívne linky. K existujúcim priamym leteckým spojeniam z letiska Schwechat pribudne 21 nových liniek. Nové letecké spojenia štartujú počas zimného letového poriadku. Tu je kompletný zoznam:

1. Riga

2. Vilnius

3. Göteborg

4. Štokholm

5. Oslo

6. Edinburgh

7. Liverpool

8. Birmingham

9. Brusel

10. Bordeaux

11. Porto

12. Lisabon

13. Agadir

14. Alicante

15. Marseille

16. Münster

17. Eindhoven

18. Atény

19. Thessaloniki

20. Sofia

21. Tel Aviv

Zdroj fotografií – oficiálna Facebook stránka Lauda Motion

Ako na letisko vo Viedni

Letisko Viedeň má tri terminály a patrí medzi najrušnejšie letiská v Európe. Keďže viedenské letisko je od Bratislavy vzdialené len približne 50 kilometrov, využívajú ho ako miestu odletu aj mnohí Slováci. Ak cestujete autom, cesta trvá približne 45 minút, ak sa vyberiete autobusom bude vám to trvať približne 40 až 60 minút. Pri ceste autom vám odporúčame využiť lacnejšie parkovanie.

Autobusová doprava vychádza zo všetkých spôsobov najlacnejšie. Za jednosmerný lístok zaplatíte od 1 do 15 eur, v závislosti od spoločnosti, ktorou cestujete a ako dopredu si kupujete lístok. Ak cestujete z Bratislavy, máte hneď niekoľko možností, kde môžete naskočiť na autobus. Z bratislavského letiska, z autobusovej stanice Mlynské Nivy, z pod Mostu SNP a z Einsteinovej v Petržalke. Slovak Lines ponúkajú šikovnú a veľmi dostupnú variantu cestovania na letisko a z letiska autobusom už od jedného eura. Ideálne si pozrieť spojenie na prehľadnej stránke CP.sk. Lístky odporúčame kúpiť aspoň tri dni pred odchodom autobusu. Môže sa totiž pokojne stať, že budú všetky miesta vypredané. Študenti majú nárok na zľavu, ak vlastnia platnú kartičku ISIC. Lístky môžete rezervovať cez Regiojet, Slovak Lines, Flixbus, Eurobus a Turancar.

Zdroj fotografie: Valentin Armianu | Dreamstime.com

Ak vám záleží na tom, aby ste sa na letisko a z letiska dopravili čo najkomfortnejšie, využite služby osobnej prepravy. Výhodou je, že takáto doprava funguje kedykoľvek, keď si ju objednáte, aj mimo časov autobusovej dopravy. Odporúčame to aj vtedy, ak prevážate neštandardnú batožinu, alebo cestujete v skupine. Orientačná cena za takúto dopravu na letisko je zhruba 40-50 eur/ smer. Ak budete potrebovať pomôcť či už s osobným transferom na letisko Schwechat, alebo kúpou lístka na autobus, kontaktujte zákaznícky servis Pelikána na 02/5464 9494 alebo cez [email protected].

Ako sa dostať do biznis salónikov vo Viedni

Čaká na vás pestrý bufet firmy Do & Co, alkoholické a nealkoholické nápoje, zadarmo WLAN, široký sortiment medzinárodných novín a časopisov, relaxačné a masážne kreslá, sprchy a fajčiarske kabíny.

Ak cestujete prvou triedou alebo biznis triedou, vstup do salónikov máte samozrejme grátis. Inak je vstupný poplatok 29,90 eur. Napríklad kreditná karta MasterCard World vám umožní voľný vstup do letiskových salónikov aj vo Viedni, prípadne Priority Pass tiež. Na letisku Viedeň nájdete 5 VIP salónikov, dva pre cestujúcich v rámci zóny Schengen a dva pre Non-Schengen.

Zdroj foto: Viennaairport.com

JET Lounge (Schengen) využijete, ak cestujete z brán B,C,D. Salónik je otvorený od 5:00 do 22:00.

SKY Lounge (Schengen) využijete, ak cestujete z brán F alebo G. Nájdete ho v termináli 3. Salónik je otvorený denne od 5:00 do 22:00.

Air Lounge (Non-Schengen) využijete, ak cestujete z brány D. Je umiestnený ihneď za pasovou kontrolou. Salónik je otvorený denne od 5:00 do 24:00.Sky Lounge (Non-Schengen) využijete, ak cestujete z brány G. Nachádza sa v termináli 3. Salónik je otvorený denne od 5:00 do 22:30.   Austrian/Star Alliance Lounges môžete využiť hneď po bezpečnostnej kontrole v termináli 3. Dva biznis salóniky sú k dispozícii od 5:00 do 22:30.

Netušíte, kde by ste biznis salóniky našli? Tu je prehľadná Map letiskových salónikov vo Viedni 

 • Aká batožina je v základnej cene letenky Lauda?

  Letecká spoločnosť Lauda ku každej letenke povoľuje jeden kus malej príručnej batožiny. Tú si zoberiete so sebou na palubu, avšak nemôže byť väčšia ako 40x20x25 cm a ťažšia ako 5 kg. Najčastejšie ide o štandardnú veľkosť batohu, dôležité je, aby sa takáto batožina zmestila pod sedadlo pred Vami.

 • Ako si môžem zakúpiť väčšiu batožinu k letenke s Lauda?

  V prípade Lauda sú v ponuke dve možnosti. Obidve možnosti si viete zakúpiť priamo pri rezervácii cez Pelikán.

  Prvou z možností je zakúpenie tzv. Priority boardingu (za poplatok 6-14 €), kedy batožina cestuje s vami na palube. Väčšiu batožinu do 10 kg si môžete vziať na palubu iba vtedy, ak si priplatíte za spomínané Priority. So službou Priority tak môžete mať pri sebe obe batožiny, malú v rozmeroch 40x20x25 cm do 5 kg, aj veľkú príručnú batožinu v rozmeroch 55x40x20cm do 10 kg. Okrem batožiny Priority znamená aj prednostný nástup do lietadla. Takisto nestrácate čas po prílete do destinácie, obidve batožiny totiž máte ihneď po ruke.

  Druhou alternatívou je dokúpenie tzv. podanej batožiny s váhou do 10 alebo 20 kg. Túto batožinu odovzdáte na odbavovacom pulte (check-in pult) ešte predtým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Batožinu teda už neberiete cez bezpečnostnú kontrolu a môžete v nej prevážať aj tekutiny vo väčšom množstve ako 100 ml (alkohol, drogéria, atď.) Za najľahšiu vo váhe 10 kg a v rozmeroch 55x20x45 cm zaplatíte 10-25 €, prevoz 20 kg-ovej batožiny rezervujete od 25 €.

  Batožinu aj Priority boarding možno dokúpiť aj neskôr po zaplatení leteniek v Správe objednávky na Pelikáne. Ideálne ak to stihnete najneskôr deň pred odletom. Na stránke Ryanair sa dá dokúpiť batožiny do 2 hodín (batožina do 20 kg) alebo 40 minút (batožina do 10 kg) pred odletom.

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Podmienky batožiny sú v prípade nízkonákladových spoločností veľmi prísne. Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecká spoločnosť Lauda v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môže zaúčtovať poplatok v hodnote 25 €.

 • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine Lauda?

  Batožina prechádza tiež cez bezpečnostnú kontrolu a preto by nemala obsahovať žiadne tekutiny s objemom nad 100 ml. Preto tomu prispôsobte svoju kozmetiku. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj ten predpis od lekára so sebou. Všeobecné pravidlá rozoberáme aj v článku o príručnej batožine.

 • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami Lauda?

  Preprava detského kočíka je bezplatná. Za iné detské doplnky (autosedačka/vysoká stolička/cestovná postieľka) však zaplatíte poplatok minimálne 15 €. Dieťa do 2 rokov nemá nárok na batožinu, ale dospelá osoba okrem vlastnej batožiny môže mať u seba detskú tašku s hmotnosťou do 5 kg v rozmeroch 45x35x20 cm. Toto dieťa musí sedieť na kolenách dospelého a mať vek maximálne do 2 rokov, najmenej však 8 dní.

  Dieťa staršie ako 2 roky a mladšie ako 16 rokov cestuje s osobou staršou ako 16 rokov.

 • Ako rezervovať sedadlá u leteckej spoločnosti Lauda?

  Ak si chcete zarezervovať miesto v lietadle podľa vlastného výberu, môžete tak urobiť za poplatok (3-7 €). V opačnom prípade Vám spoločnosť Lauda priradí sedadlo podľa náhodného výberu. Nezabudnite na to, že dospelých cestujúcich v rámci tej istej rezervácie Lauda rozsádza. Ak sa cestujúci rozhodnú využiť službu výberu preferovaného miesta za poplatok, budú mať povolený online check-in 60 dní pred odletom.

 • Ako kúpiť jedlo na letoch Lauda?

  Letecká spoločnosť Lauda na svojich letoch predáva nápoje a menšie občerstvenie priamo na palube. Teplé jedlo alebo detské menu od 10 € si môžete vopred objednať počas check-inu, avšak skôr ako 48 hodín pred odletom.

 • Ako urobiť online check-in s Lauda?

  Keď cestujete spoločnosťou Lauda, nezabudnite na to, že online check-in je povinný. V opačnom prípade sa musíte zacheckovať priamo pred odletom na letisku za poplatok od 55 € za let. Ak ste si zakúpili konkrétne sedadlo v lietadle, tento krok môžete vykonať už 60 dní pred odletom. Ak ste sa rozhodli túto službu nevyužiť a sedieť na mieste podľa náhodného výberu, online check-in bude pre Vás otvorený 2 dni pred odletom.

 • Dá sa zmeniť letenku s Lauda?

  Zmeniť svoju letenku s Lauda môžete len za poplatok. Ak sa rozhodnete pre iný dátum alebo inú destináciu, poplatok za zmenu je min. 35 €/let v závislosti od trasy a sezóny (plus cenový rozdiel leteniek). Zmena cestujúceho v Lauda stojí minimálne 115 €.

  Poplatok za zmenu mena na letenke sa nevzťahuje na prípady, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši. Vtedy sa meno na letenke prepíše bez poplatku.

  Malé chyby a preklepy do 3 znakov je možné opraviť bez poplatku do 48 hodín po rezervácii letu.

 • Ako cestovať so zvieratkom aerolinkami Lauda?

  Preprava zvierat je v prípade leteckej spoločnosti Lauda zakázaná.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (6 votes)
Komentáre
Hore