Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 dôvodov, prečo ti odporúčame zažiť ostrov Cebu + MEGA letenky od 729€!

7 dôvodov, prečo ti odporúčame zažiť ostrov Cebu + MEGA letenky od 729€!

Chceš si zaplávať s veľrybím žralokom? Túžiš po relaxe v tyrkysovej lagúne s vodopádom? Miluješ sledovať východy slnka z výšok? Ak si na všetky otázky odpovedal(a) áno, všetkými desiatimi ti odporúčam filipínsky ostrov Cebu. Je to miesto nabité dobrodružstvom, navyše výborne dostupné z našich končín a ide o skvelý východiskový bod pre spoznávanie Filipín.

Reklama

Chceš spoznávať Filipíny? Urob to takto

Ak letíš na Filipíny z Európy, pravdepodobne poletíš najprv do Manily. Ja odporúčam letieť hneď na ostrov Cebu – nepochybne ide o najlepší vstupný bod pre cestovanie po Filipínach. Aktuálneš môžeš rezervovať peckové letenky na Cebu s odletom z Viedne na krídlach Turkish Arlines s palubným servisom a 30 kg batožinou v cene. Do Manily odporúčam letieť len vtedy, keď stojí letenka výrazne menej. Odtiaľ na Cebu lieta výborná nízkonákladová spoločnosť Cebu Pacific Air s ktorou sa dostaneš za pár eur na ktorýkoľvek filipínsky ostrov.

Akciové letenky na Filipíny

Napríklad ak sa chystáš navštíviť ostrov Bohol, ktorý je rovnako vyhľadávaný ako Cebu a je hneď za rohom – odporúčam letieť najprv na Cebu a z prístavu na susedný Bohol rýchloloďou. Je to komfortné a lacné.

Letisko na ostrove Cebu je krásne zvonka aj zvnútra, urobilo na mňa oveľa lepší dojem, ako napríklad letisko v Manile

Čo sa týka Cebu City a Manily, nie sú to práve turistické destinácie, na ktoré budeš spomínať s láskou. Po prílete sem odporúčam čím skôr opustiť obe mestá – okrem pár pamiatok tam skutočne nič výnimočné nie je a na mňa osobne zanechali skôr negatívny dojem – špina, smrad a pochybné štvrte po celom meste. Takže po prílete šup-šup preč.

Tip: Pozri si aktuálne ceny leteniek na Cebu na Pelikáne.

Plávanie s veľrybím žralkom v Oslobe

Asi najznámejšou atrakciou na ostrove Cebu je plávanie s veľrybím žralkom. Deje sa to všetko na juhovýchodnej časti ostrova – centrom pre šnorchľovanie a potápanie s veľrybím žralokom je dedinka Oslob. Výlety sú organizované hotelmi, cestovnými kanceláriami, dajú sa dohodnúť aj individuálne, avšak vo všetkých prípadoch platí, že sa tam denne premelie obrovské množstvo ľudí – tak sa na to priprav a nebuď z toho sklamaní.

Veľrybie žraloky sú úžasné tvory a nemusíš sa ich vôbec báť, požierajú len planktón

Veľrybí žraloci plávajú k Oslobu každý deň v ranných hodinách – tak ich to naučili miestni rybári, ktorí ich kŕmia. Zdržujú sa tu od šiestej hodiny ráno do dvanástej hodiny na poludní. Veľrybí žralok je na Filipínach chránený zákonom, preto sa k týmto zvieratám miestni správajú s úctou a to isté by malo platiť aj o turistoch.

Zakázané je plávať po natretí sa opaľovacím krémom, zakázané je nosiť akýkoľvek odpad či jedlo, a za žiadnych okolností sa nesnaž dotýkať zvieraťa, okrem iného ti hrozí aj mastná pokuta.

Plávanie s veľrybími žralokmi v zátoke neďaleko Oslobu

Ide o zhruba hodinový výlet počas ktorého nasadneš do špeciálneho člnu a po pár minútach plavby už skáčeš do vody a plavíš sa s týmito ohromnými a obrovskými zvieratami. Báť sa ich nemusíš, požierajú len planktón a nie ľudí 😉 Je to super zážitok a nepokazí ti ho ani masa ľudí, ktorá tam pláve s tebou.

Cebu je ostrov nádherných vodopádov

Kawasan, Mantayupan, Binalayan, Aguinid a Tumalog. To je pätica vodopádov, ktoré mne osobne učarovali najviac. Sú roztrúsené po južnej časti ostrova resp. vnútrozemí, a všetky z nich sa dajú navštíviť aj behom jedného dňa, ak si to všetko pekne naplánuješ vopred. Čakajú ťa tyrkysové lagúny, osviežujúca voda a odnesieš si odtiaľ parádne zážitky a nezabudnuteľné fotografie.

Vodopády Aguinid sa skladajú z niekoľkých na seba nadväzujúcich častí. Vo väčšine týchto prírodných bazénov sa môžeš aj okúpať

Odporúčam mať so sebou aj niekoľko plaviek, rýchloschnúci uterák, protišmykové topánky do vody, pitnú vodu a vodeodolný obal pre fotoaparát, telefón či kameru. Všetky tieto veci oceníš, ver mi.

Pri niektorých vodopádoch stretneš samozvaných sprievodcov. Odporúčam ich služby využiť najmä pri vodopádoch Aguinid, kde prechádzaš rôznymi stupňami, až kým sa nedopracuješ k najvyššie položenému vodopádu. Poznajú všetky úskalia cesty a často ti pomôžu nahor, odfotia, poradia. Na konci si samozrejme vypýtajú sprepitné – avšak Filipínčania sú veľmi milí ľudia a potešia sa každému daru.

Sprievodcovia pri vodopádoch Tumalog sú veľmi milí a povedia ti kopu zaujímavostí

Mimoriadne obľúbený je tu kaňoning. Výlet si vieš zabezpečiť aj priamo na mieste, ale cenu si dohodni vopred. Zväčša ide o niekoľkohodinovú zábavu, kde ti požičajú všetko – od výstroja až po gopro kameru.

Asi najznámejší vodopád na Cebu. Kawasan je však okrem toho aj úžasná lagúna! Ak sem prídeš podvečer, nestretneš tu už toľko ľudí

Neskutočné pláže

Pláží je na Cebu habadej. Otázka však znie, ktorú si vybrať. V prvom rade musíš navštíviť ostrov Mactan, ten je totiž epicentrom pláží – avšak tak trochu umelo vybudovaných. Odporúčam skôr vybrať sa na okolité ostrovčeky, tam nájdeš skutočne to najlepšie.

Vyber sa na pláže Bantayan, Malapascua, Sumilon alebo Camotes. Nájdeš na nich nádherné rezorty, krištálovo čistú vodu a snehobiely piesok.

Moja obľúbená pláž na ostrove Sumilon

Môj favorit je ostrov Sumilon, kde sa nachádza úžasný cíp z bieleho piesku a slnko tu svieti takmer celý deň. Vyber sa sem skoro ráno, nestretneš tu skoro nikoho. Ideálnym variantom je ubytovať sa priamo na ostrove, je tam jediný rezort.

Celú pláž len pre seba? Stačí keď sa ubytuješ na ostrove Sumilon

Východ slnka z najvyššieho bodu Cebu – Osmeña Peak

Ak miluješ turistiku a láka ťa to na kopce aj počas exotickej dovolenky, Cebu ti spraví radosť. Nachádza sa tu úžasné miesto na pozorovanie východu slnka. Najvyšší vrch ostrova s názvom Osmeña Peak, ktorý je veľmi dobre dostupný zo západu i východu a dostaneš sa sem mnohými spôsobmi.

Východ slnka z Osmeña Peak

Buď využiješ habal-habal, čo je v podstate motorkárske taxi, alebo ťa sem zavezie klasické taxi, alebo si to frajersky vyšliapeš nahor z niektorej z neďalekých dediniek.

Odporúčam si dopredu naštudovať mapy, mne osobne sa najviac páči trasa, pri ktorej sa necháš vyviesť motorkou z východu ostrova pod vrchol – odtiaľ vyšliapeš na Osmeña Peak. Potom už len pekne po svojich zlezieš až ku vodopádom Kawasan. Treba mať vhodnú nízku turistickú obuv, nejaký ten repelent a odhodlanie (túra pešo od mora ti môže zabrať aj 6 hodín).

Stačí si ráno privstať a takto krásne môžeš začať svoj deň na Cebu.
Cestou na vrchol získaš aj nových kamošov 😉

Stanovanie na pláži na neďalekom ostrove Sumilon

Jeden z TOP zážitkov bolo pre mňa stanovanie na pláži rezortu Sumilon. Ide o maličký ostrov, ktorý susedí s Cebu a na jeho spoznanie ti pokojne stačí jeden deň. Ubytovaným hosťom ponúka bezplatný transfer na ostrov a z ostrova, all inclusive stravovanie a voľnočasové aktivity ako kajakovanie, šnorchľovanie, turistika a krásny infinity pool s výhľadom na Cebu.

Bluewater Sumilon Island Resort je špičkový rezort a ponúka len all inclusive stravovanie

Rezort ponúka klasické ubytovanie v tradičných filipínskych apartmánoch a potom aj ubytovanie v klimatizovaných stanoch s vlastnou plážou a absolútnym súkromím. Noc v hoteli s all-inclusive a všetkými uvedenými službami síce stojí 200 eur (pre 2 osoby spolu), ale mne osobne to prinieslo jeden z najkrajších zážitkov z Filipín.

Stanov je na pláži len päť a v čase keď som tam bol ja, nebol ubytovaný v stanoch nik iný.

Takéto moderné stanovanie na pláži sa ti bude páčiť
Večer zaspávaš pri šume vĺn, ráno ťa zobudí slnko vychádzajúce hneď oproti!
Vírivka so studenou vodou? OK, osviežujúce
Večera pri krásnom infinity bazéne s výhľadom na ostrov Cebu
Recepčnému som len raz spomenul, že mám rád bicyklovanie. Hneď ráno ma tam čakalo takéto prekvapenie

Potápanie so sardínkami v Moalboale

Moalboal je vyhľadávaná obec pre potápačov z celého sveta. Chceš si zaplávať s tisíckami sardiniek? Chceš ísť naháňať delfíny? Super, ubytuj sa v niektorom z apartmánov či hotelov v Moalboal a všetky tvoje potápačské sny sa naplnia behom pár dní.

Len ty, more, a milión sardiniek

To, že sem jazdia turisti z celého sveta znamená, že tu napríklad nájdeš aj McDonald´s, množstvo zmenární, bankomat a celé je to tu orientované do štýlu Západu. Okrem iného je to aj skvelé miesto, kde určite spoznáš kopu zaujímavých ľudí a ochutnáš výborné jedlá a čerstvé pochúťky priamo z mora.

Tipy pre cestovanie na Cebu

Jazda taxíkom. Taxikári sú pri zjednávaní veľmi vytrvalí, dokonca často nechceli ani debatovať a odišli po nezhodách. Ceny za jazdu sú vyššie, ako to na Juhovýchodnú Áziu býva zvykom. Funguje tu však Uber alebo Grab, tak sa ho neboj využiť a ušetriť.

Doprava na Cebu. Ak si už niekedy bol v Ázii tak vieš, že doprava je v drvivej väčšine prípadov veľmi chaotická a neprehľadná pre Európanov. Cebu je v tomto prípade ešte väčší extrém, skutočne som tu zažil a videl kopu šialencov, ktorí jazdili veľmi rýchlo a bezohľadne.

Aj preto neodporúčam jazdiť skútrom či motorkou po Cebu City. Radšej sa nechaj odviesť habal-habal (motorkové taxi) alebo jeepney (niečo ako tuk-tuk). Cesty nie sú v dobrom stave a neexistujú tu takmer žiadne diaľnice, priprava sa preto aj na to, že prejsť trasu 100 kilometrov ti potrvá aj niekoľko hodín.

Najkomfortnejší ale zároveň najdrahší spôsob prepravy po ostrove je taxík

Jedlo na Cebu. Sto ľudí, sto chutí. Mne osobne kuchyňa Filipín takmer vôbec nevyhovovala, tvorí ju prevažne ryža a mnoho druhov mäsa, čo však určite odporúčam, to sú morské plody a ryby, tie sú tu skutočne výnimočne dobré. Jedlo je na Filipínach veľmi lacné.

Peniaze na Cebu. Ak je to možné, prídi na Cebu s hotovosťou a tú potom zameň buď na letisku, alebo niekde v meste. Bankomaty tu síce sú, ale dosť často majú problém s európskymi platobnými či kreditnými kartami. Osobne mám skúsenosť, že fungovali tak 50:50. Ideálne mať viacero typov kárt – VISA, Master Card, atď. V hoteloch a obchodných centrách sa dá platiť kartou, inde len veľmi zriedka.

Kam sa pozrieš, tam je niečo krásne. Také je Cebu!

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.9/5 - (21 votes)
  Komentáre

  Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

  Hore