Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Vďaka týmto 7 filmom sa zamilujete do Tokia

Vďaka týmto 7 filmom sa zamilujete do Tokia

„Je to zrejme najmenej nudné mesto na svete,“ opísala raz Tokio anglická spisovateľka Angela Carterová. Už niekoľko desaťročí je inšpiráciou pre režisérov z celého sveta. Prinášame vám niektoré z najlepších filmov, ktoré zachytávajú, oslavujú a približujú srdce tohto mimoriadneho mesta. Pozrite sa na týchto 7 filmov, vďaka ktorým sa zamilujete do Tokia.

Reklama

Lost In Translation (2003)

Keď Sophia Coppolová v roku 2003 uviedla tento romantický film, zrejme netušila, že sa z neho stane kult. Spojila v ňom to, čo z Tokia robí úžasné miesto, s pocitom stratenosti a odlúčenia na novom mieste. Mladá žena, čerstvo vydatá, sa utieka k jej novému priateľstvu s americkým hercom v meste, v ktorom sa obaja cítia akosi bezmocne a neisto. Úžasné herecké výkony Scarlett Johanssonovej a Billa Murraya vo vás vzbudia veľkú chuť na drink v Hyatt Regency Hotel.

Adrift in Tokyo (2007)

Pokiaľ zatúžite po pomalom filmovom tempe, Satoshiho snímka Miki Adrift in Tokyo vám poskytne pokojný zážitok z prechádzky po Tokiu. Podľa rovnomennej knihy Yoshinaga Fujity, rozpráva príbeh o dvoch ľuďoch bez lásky k životu, ktorých spojí potulka mestom. Vďaka japonskému humoru, množstvu kultúrnych referencií a nenúteným okamihom, je film čarovným objavovaním moderného Japonska v uliciach Tokia.

Enter the Void (2009)

Dealer, pochádzajúci z Francúzska, si v Tokiu zarába na živobytie ilegálnym spôsobom. Je zradený svojim najlepším priateľom, ktorý ho udá a následne je počas obchodovania s drogami zabitý. Jeho duša, poznávajúca dôsledky svoje smrti, túži po zmŕtvychvstaní. Psychedelický thriller Gaspara Noého je jazdou, ktorá prenesie diváka na prekvapivý výlet životom, smrťou a úžasnými i hrozivými okamihmi medzitým.

V snímke zahviezdili Nathaniel Brown a Paz de la Huerta, ktorí sa musia postaviť nehanebnej klubovej scéne v Tokiu. Film ukazuje nečakané miesta a vyvoláva kontroverzné pocity. Je však i zárukou transcendentálneho zážitku v japonskom hlavnom meste.

Cherry Blossoms (2008)

Je hravou súčasnou verziou Príbehu z Tokia (1953) režiséra Yasujirôho Ozu. Cherry Blossoms alebo Hanami – čas kvitnúcich čerešní od Dorisa Dörrieho rozpráva pôvodný príbeh, ktorý tvaruje a chvíľami i otáča na hlavu. Prvá časť filmu sa odohráva v Nemecku, druhá už nasleduje kroky Rudiho (Elmara Weppera) do Tokia, ktorý chce znovuobjaviť vášeň jeho mŕtvej ženy pre japonské tanečné umenie Butoh. Natočený je dynamickým okom. Divák sa plynulo presúva z tokijského Yoyogi Parku, cez obvod Shinjuku, až k hore Fuji, za ich najkrajšej podoby, počas sezóny čerešňového rozkvetu.

Tokyo Godfathers (2003)

Tokyo Godfathers, majstrovské dielo od anime autora Satoshiho Kon rozpráva príbeh o tokijskom živote na ulici. Traja bezdomovci nájdu na Štedrý deň opustené dieťa a vydajú sa na cestu pátraním po jeho rodičoch. Cesta, vedúca z jedného konca mesta do druhého, počas ktorej narážajú na mladistvých delikventov, homosexuálov a predstaviteľov kriminálnej organizácie yakuza. Tento film je režisérov dojemný zaľúbený list mestu, s jeho obrovskou subkultúrnou scénou. Japonská metropola v ňom vystupuje ako samostatná postava.

Tokyo! (2008)

Tento filmový triptych rozpráva príbeh troch ľudí v japonskom Tokiu. „Shaking Tokyo“ sleduje muža, ktorý žil 10 rokov ako hikikomori (termín používaný v Japonsku pre ľudí, ktorí sa nevedia prispôsobiť spoločnosti, a preto nikdy neopúšťajú svoje domovy), ktorý sa jedného dňa zamiluje do roznášačky pizze. „Interior Design“ vykresľuje príbeh potenciálneho filmového režiséra, ktorý prichádza do Tokia a zisťuje, že časti jeho kostí sa menia na drevo. „Merde“ sa dotýka zúboženého človeka, podobného Gollumovi, ktorý sa vynára z kanalizácie v Tokiu. Táto unikátna antológia spája niektorých z najlepších svetových talentových tvorcov filmov (vrátane kórejského režiséra Boona Jong-Ho a obľúbeného predstaviteľa arthouse filmov Michela Gondryho). Surrealistický a zábavný. Film, ktorý prináša prekvapivo presný pohľad na život v meste.

Shoplifters (2018)

Po jednom zo svojich obchodných stretnutí, narazí Osamu spolu so synom na dievčatko, zamrznuté zimou. Najprv sa síce zdráhajú dievča zachrániť, Osamuho manželka ju však po tom, ako sa dozvie o jej ťažkostiach, prichýli. Rodina je chudobná. Má ledva nejaké peniaze, získané z drobných zločinov. Zdá sa, že aj napriek tomu spolu šťastne nažívajú, a to až do chvíle, kým nepredvídaný incident neodhalí ich skryté tajomstvá. Film je citlivou sondou do bezpodmienečnej lásky a života v chudobe.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore